„Нов BG домат "Розово сърце" ще е хит това лято", четем на първа страница на в. „24 часа"
Плодът е едър, месест, с малко семки и много сладък, отглежда се лесно и дава рекордни добиви, казва изобретателката на сорта

Най-новият български сорт домати "Розово сърце" ще е хитът на лято 2016, убедена е неговата създателка доц. Даниела Ганева от Института по зеленчукови култури "Марица" в Пловдив. Близо 10 г. й е отнело изобретението, което вече е патентовано и изпробвано, а резултатите са впечатляващи.

"Това е един чудесен домат, с традиционен български вкус - тънка люспа, месест, с много малко семки и целулоза и прекрасен сладко-киселинен вкус", казва шефката на института проф. Стойка Машева. В сравнение със старите аналогични сортове като "Биволско сърце", новото изобретение на доц. Генева е по-издръжливо на транспортиране, лесно се отглежда както в оранжерии, така и на открито, не е капризно на почви.

Прочети още от в. „24 часа"

"Всички младежи минават на отчет в армията” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
Армията ще води на военен отчет и младежи, които не са ходили в казармата след отмяната на наборната военна служба. Министерството на отбраната е подготвило промени в Закона за резерва, които предвиждат задължително мъжете между 18 и 32 години да бъдат зачислени във военните окръжия. Така от МО се надяват да попълнят резерва за военно време, който става все по-малък след въвеждането на професионалната армия. Това става ясно от съобщение на МО за готвените промени. Самите промени все още обаче не са публикувани.

След премахването на наборната служба в резерва се зачисляваха само мъжете, които са минали казарма, и бившите военни. С професионализацията на армията бяха отменени и военните комисии, на които се явяваха всяка година момчетата в гимназията. Така няколко поколения не бяха зачислени в окръжията и реално във военно време е невъзможно да бъдат мобилизирани. С промените военните целят да попълнят именно този законов вакуум.

Прочети още от статията на в. “Сега”

“Задължително сменяме тръбите за парно" четем на първа страница на в. “Труд”
Клиентите на топлофикациите в страната, които са с вертикални тръби, ще трябва задължително да ги направят хоризонтални. Това предвижда проект за промяна на Закона за енергетиката, който беше представен вчера на среща на националния омбудсман Мая Манолова с енергийния министър Теменужка Петкова и шефа на енергийната комисия към парламента Делян Добрев. От енергийното министерство предлагат парите за трансформацията да бъдат осигурени от националната кампания за саниране, която разполага с бюджет 1 млрд. Лева. Те няма да са достатъчни за всички сгради, но ще могат да бъдат приложени в сградите, които предстои да бъдат санирани по програмата. С нея ще се финансират всички дейности по прекарване на тръбите без вътрешните ремонти в самите апартаменти.

Прочети още от в. “Труд”

“Всеки втори българин мръзне у дома” четем във в. “Монитор”
България е първа в ЕС по процент на хората, които не могат да затоплят жилищата си адекватно. Според данните на европейската статистическа служба Евростат в такова положение са 40,5% от българите. Под нормално затопляне обикновено се разбира поддържане на 21 градуса в основната стая от жилището и 18 градуса в останалите помещения. След нас, но с чувствително по-нисък процент – 32,9 на сто, е Гърция, а на трето място се нарежда Португалия (28,3%). Средното ниво за ЕС е 10,2 на сто, показват последните данни на Евростат.

При хората в риск от бедност процентът на „мръзнещите“ е чувствително по-висок - 66 на сто не отопляват нормално домовете си. В същото положение обаче според статистката са и над една трета от „богатите“ - тези, които не са изложени на риск от бедност. Това са всички с доход над 60% от т.нар. медианен. За България той е под 2000 евро годишно на човек.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

“Здрави нерви и английски заради доклада за КТБ”, извежда  на първа страница  в. “Стандарт”

Докладът за КТБ вече е на разположение на депутатите в Народното събрание. Той бе внесен днес. За да четат документа, който е над 500 страници, обаче народните избраници трябва да владеят английски език. Както и да се редят на опашка, защото докладът е само в един екземпляр. Той не може да се копира и разпространява. Ангажимент, че текстът, изготвен от "АликсПартнърс", ще бъде предоставен в секретното деловодство на парламента, пое премиерът Бойко Борисов в петък. В края на работния ден в понеделник от компанията е получен отговор до синдиците по искането документът да бъде оповестен. Така днес финансовият министър Владислав Горанов го изпрати в парламента. В полученото от "АликсПартнърс" писмо се изразява категорично становището, че в интерес на опазване на масата на несъстоятелността на КТБ трябва да се спазят клаузите за конфиденциалност на доклада. С оглед удовлетворяване на обществения интерес към истината за банкрута на Корпоративна банка, от компанията допускат компромис, като изразяват съгласие документът да се предостави само в регистратурата за класифицирана информация на Народното събрание за запознаване от парламентаристите при условие, че няма да бъде копиран или разпространяван.

Прочети още от в. “Стандарт”

"Новите пътни такси ще погълнат 200 млн. лева", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Държавата е готова с нова мегапоръчка - за 200 млн. лв. без ДДС. Търси се компания, която да измисли и изгради системата, която да удържа тол-такса от камионите и суми за електронни винетки за автомобилите. Стойността се вижда от предварителното обявление на Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ), като самата поръчка ще бъде отпусната през април. Целта е новите пътни такси да влязат в сила най-късно в началото на 2018 г.

Вариантът на тол-система беше представен през ноември 2015 г. и е изготвен по модел на Световната банка. Той предвижда леките автомобили да останат с винетките, като разликата спрямо сегашното положение е само че те ще са електронни. Това би трябвало да намали разходите за отпечатване, съхранение и разпространение на стикерите, както и да свие възможността за злоупотреби, например от фалшиви или откраднати лепенки.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Плащането на данъци отнема най-много време в България", пише в. “Капитал Daily”
България продължава да е държавата в Европейския съюз и Европейското икономическо пространство (ЕИП), която отнема най-много от времето на бизнеса при плащане на данъците. Десетият годишен доклад Paying Taxes на PricewaterhouseCoopers (PwC) показва, че данъчните дейности през 2015 г. са отнемали на фирмите средно около 423 часа (52 работни дни) годишно. Анализаторската компания сравнява и данъчната тежест в общо 189 икономики, като по този показател продължаваме да стоим много добре.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Енергийният регулатор планира пределни цени за дялово разпределение на парното", пише в. “Сега”
Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) планира да определи пределна цена за услугата дялово разпределение на топлинна енергия. Имаме право да въведем пределна цена за тези, които изпълняват монополно услуга, каквито са топлофикациите, отбеляза шефът на комисията Иван Иванов. С определената пределна стойност ще трябва да се съобразяват фирмите за дялово разпределение, които сключват договори с потребителите, поясни той. Иванов участва в среща, организирана от омбудсмана Мая Манолова във връзка с жалбите срещу "Топлофикация София".

До месец и половина КЕВР ще промени общите условия на топлофикационните дружества, като в тях ще отпадне възможността за начисляване на такса "юрисконсулт", каза още Иванов. "Не може дружествата чрез своите непоносимо големи юрисконсултски възнаграждения да обременяват с непоносими и големи като размер такси клиентите", мотивира се той.

Прочети още от в. “Сега”

“Всеки втори вносен домат нелегален“, четем във в. “Монитор”
Над 40 на сто, или близо половината от доматите внесени у нас през миналата година от съседна Турция са били продадени на черно. Според данните на националната статистика на комшиите, за България са били изнесени домати за 23,447 млн. долара, докато информацията от родния НСИ сочи, че сме внесли от червените зеленчуци на стойност 13,892 млн. долара. Оказва се, че стока за 10 млн. долара е продадена в сивия сектор. Това съобщи вчера Александър Йоцев, член на управителния съвет на Българската стопанска камара по време на дискусия за общата селскостопанска политика.

Очаква се през идващото лято натискът от чуждоземски зеленчуци да стане още по голям заради влошените отношения между Турция и Русия, прогнозира зам.-министърът на земеделието Васил Грудев. Досега огромна част от турското производство бе ориентирана към пазарите на Москва.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„Турция се сблъсква със стратегически кошмар", пише в. „24 часа"
ТУРЦИЯ се изправя срещу нещо, което се превръща в стратегически кошмар - бомби избухват в градовете ѝ, враговете ѝ доближават границите ѝ, а съюзниците ѝ явно режат исканията ѝ, пише Лиз Слай във “Вашингтон пост”.

Преди четири години Турция бе на път да стане един от основните победители от Арабската пролет, Западът я даваше за пример, а в региона гледаха на нея като на един от лидерите.

Но всичко това се изпари след провала на арабските бунтове, промените в геополитическия ландшафт и траекторията на сирийската война.

Прочети още от статията на в. „24 часа"

”Подписваме през март за влак от Китай до Бургас", пише в. “Стандарт”

оварна железница ще свързва Китай с Бургас, а морският град има шанс да се превърне в ключов логистичен център за китайския внос към Европа. Това стана ясно след визитата на правителствена делегация от Китай, която в неделя пристигна в морския град. Тя бе водена от заместник-председателя на Националната комисия за сътрудничество и реформи на Китай Нинг Дзиджъ, който се срещна с бургаския кмет Димитър Николов. Градоначалникът представи пред гостите възможностите за инвестиции в транспортната инфраструктура.

"Следващият месец подписваме с Китай споразумение за бърза жп връзка от Китай през Бургас за Европа, което ще даде по-кратък срок за доставка на контейнерните товари и по-качествена логистична схема", каза Димитър Николов.

Морският град има всички шансове да се превърне в център на търговията с ЕС заради нестабилната политическа и икономическа обстановка в Гърция. Кметът Димитър Николов увери чуждестранните гости, че държавата ще окаже нужната подкрепа за създаването на необходимите условия.

Прочети още от в. “Стандарт”