"Провали се първият пазарен тест за "Турски поток" през България", четем в "Капитал"

"Булгартрансгаз" намалява таксите за транзит по новата газова тръба на стойност 2.8 млрд. лв., за да угоди на "Газпром"

Първият икономически тест за новия транзитен газопровод от турската до сръбската граница очаквано се е провалил. Подадените заявки от кандидатите не покриват условието на "Булгартрансгаз" за предвиждани приходи от 2.67 млрд. лв. в период от 15 години. По тази причина държавният газов оператор ще промени условията на търга, като намали размера на таксите и удължи сроковете, както впрочем поиска по-рано основният кандидат - руската "Газпром". Това става ясно от публикуваните на 18 януари резултати от първия етап на третата фаза в Open Season процедурата по проекта за развитие и разширение на газопреносната система. 

От документа се разбира, че в рамките на регистрационния прозорец от 21 декември 2018 г. до 11 януари 2019 г. са били регистрирани четири кандидата, като ангажиращи оферти за участие в предвидения за това срок (15 януари - 16 януари 2019 г.) са подали три от тях.

Прочети още от " Капитал"

"Само четвърт от шофьорите са успели да си купят електронна винетка" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Само една четвърт от нуждаещите се от винетка шофьори са успели да закупят или презаверят електронния документ за 2019 г. Една пета са онези, които са опитали, но не са успели. Това показва проучване на агенция АФИС, публикувано вчера.

В същото време над половината от шофьорите все още не са опитвали да закупят или презаверят електронна винетка - или защото не се нуждаят от такава, или защото още не е изтекла валидността на предишните стикери. За първи път от миналата година бе въведено правилото, че винетката важи в рамките на 12 месеца от датата, на която е купена. В предни години годишната винетка за предходна година важеше до края на януари на следващата година. Затова се очаква сериозният наплив за подновяване на годишните винетки да настъпи в края на януари и началото на февруари.

Четири институции имат обща вина за хаоса с електронните винетки, настъпил в началото на тази година, смятат 39% от българите. Това са правителството, регионалното министерство, Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) и фирмата изпълнител на поръчката за тол системата.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"България е трета в ЕС по нисък дълг и втора по излишък в бюджета" е заглавиe от в. "24 часа"

България запазва третата си позиция за най-ниско съотношение между държавен дълг и брутен вътрешен продукт (БВП) сред страните от Европейския съюз (ЕС). Това показват данните на Евростат за третото тримесечие на 2018 г.

За месеците от юли до септември задълженията са 23,1% от брутния продукт. За сравнение за същия период на миналата година съотношението е било 26%. За година дългът е намалял с 1,178 млрд. лв.

Пред страната ни в класацията за най-ниско съотношение дълг - БВП се нареждат Естония с 8% и Люксембург с 21,7%. Нивото у нас е значително по-ниско от средното за страните от ЕС. Последното място заема Гърция със 182,2%, следвана от Италия със 133% и Португалия със 125%.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Държавата погаси 81 бона по кредит на студент" извежда на първа страница в. "Монитор"

81 540 лв. е стойността на най-големия студентски кредит, погасен от държавната хазна. Заемът е отпуснат на следващ в специалността "Медицина". Това сочат данни на Министерството на образованието и науката, предоставени на "Монитор".

Според Закона за кредитиране на студенти и докторанти държавата погасява задълженията по заемите им към банките в няколко случая: при раждане или осиновяване на второ или следващо дете, при настъпване на смърт на кредитополучателя или при настъпване на трайна неработоспособност.

За периода от 2010 г. до 31.12.2018 г. държавата е опростила задълженията на 198 кредитополучатели на обща стойност 950 113 лв. Това сочат данни от доклад относно проект на решение на Министерския съвет за издаване на държавна гаранция за 2019 г. по Закона за кредитиране на студенти и докторанти.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Лимузините на лидерите дразнят хората в Давос", четем във в. "Стандарт"

Множеството черни лимузини по покритите със сняг улици на Давос по време на Световния икономически форум дразнят местните хора в швейцарския планински град.

В държава, където гуверньорът на централната банка и министри от правителството редовно ползват градски транспорт, отказът на посетителите на форума да направят същото е основното оплакване на жителите на малкия град с население от 11 000 души, посочва Bloomberg, цитиран от investor.bg. Според тях трафикът става толкова натоварен, че става опасно за децата да вървят пеша до училище.

Гневът на местните жители е показателен и за сблъсъка на културите - на местните, от една страна, и на представителите на политическия и бизнес елит, които се събират в града всеки януари, от друга.

"Хората носят кожени официални обувки и после се качват в лимузини, тъй като не искат да се подхлъзнат на леда", казва Ладина Алиот, учителка и майка на три деца, която наскоро става част от местното държавно управление. Тя посочва, че е горда от това, че Давос е домакин на форума, но и смята, че миналата година събитието е причинило твърде много неудобства.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Гъстата мъгла над бъдещето на магистрала "Хемус"", пише в. "Капитал"

Продължава да липсва ясен план как държавната "Автомагистрали" ще харчи 1.34 млрд. лв., а премиерът поиска пет първи копки до март

"Март месец, Цецо, искаме да направим пет първи копки по "Хемус. И да стартираме." Това заяви премиерът Бойко Борисов в края на изявлението си по време Националната работна среща на ГЕРБ в неделя, 20 януари. 

С това изказванията по темата за строителството на "Хемус" стават още по-объркващи. Да започнем с това, че да се направят пет първи копки през март, тоест след два месеца, е невъзможно,

ако се съди по публичната информация. Дори не е ясно къде биха били цели пет, единствената по-напреднала отсечка все още се проектира, а тепърва предстоят отчуждителни процедури. И да стигнем до още по-фрапиращото интервю, което даде шефът на компанията, която трябва да строи магистралата - държавната "Автомагистрали", в края на миналата седмица пред "24 часа", където призна че това е първият им строителен обект, но "се чувстват готови".

Прочети още от в " Капитал"

"От масова приватизация се върви към масова национализация", пише в. "Сега"

Държавата най-после измисли как да попълни Сребърния фонд, без да вади пари от бюджета

Тези дни финансовото министерство напомни на голяма част от българите, че някога са участвали в масова приватизация и са "горди" собственици на акции в стотици български предприятия и приватизационни фондове. Държавата обаче е хвърлила око на тези акции и май те ще се окажат спасителният й вариант да налее средства в Сребърния фонд, за да може след време да върже бюджета за пенсии. Финансовият министър Владислав Горанов роди идеята "спящите" акции от масовото раздържавяване преди повече от 20 години в един момент да бъдат иззети от държавата, след което продадени. Парите ще отидат в крайна сметка за пенсии.

Авторите на концепцията за раздвижване на забравените акции от масовата приватизация ни уверяват, че в никакъв случай подобно разпореждане с тях не може да се оприличи на национализация. Според МФ подобно действие е в защита на обществения интерес, не е посегателство върху личната собственост и не противоречи на конституцията. А шефът на Централния депозитар Васил Големанов в интервю за "Медиапул" даде следния пример: "И сега, когато някой почине и няма наследници, наследството му се придобива от държавата".

Прочети още от в. "Сега"

"Силистра и Разград с най-много фалшиви ТЕЛК-ове" пише в. "Монитор"

Жена с 93% слепота работи като шивачка, до 2500 лв. прибират посредниците за невярна медицинска експертиза

Cилистра и Разград са с най-много фалшиви телкове, стана ясно от думите на зам. главния прокурор Иван Гешев. Проверките били разпоредени от министър-председателя Бойко Борисов и от главния прокурор Сотир Цацаров.

Прокуратурата установила, че 28 на сто от всички отпуснати пенсии в Силистра били инвалидни. В селата Черник, Вокил, Овен и Поройно пък всеки втори пенсионер бил с медицинска експертиза. Веднага след тях по фалшиви телкове се нареждали Разград, Враца, Габрово, Монтана и Перник. В останалите областни градове процентите били по-ниски. По думите на Гешев обикновено тези, които взимали инвалидна пенсия, били предимно социално слаби. "Около 70% от разпитаните лица не знаеха от какво са болни,нито какви документи са необходими за издаване на ТЕЛК, нито от колко души се състои комисията", обясни Иван Гешев.

Прочети още от в. "Монитор"

""Спящите акции" втора серия" четем в "24 часа"

Бонови книжки, собственост на над 2,5 милиона души за 2-3 млрд. лв. да излязат от регистрите на Централния депозитар, да започнат да носят доход на притежателите си и да раздвижат капиталовия пазар. Това е идеята, записана в Концепция за личните сметки, която финансовото министерство обяви за обществено обсъждане в края на миналата седмица.

Това е втори опит на държавата да извади т.нар. спящи акции, придобити от масовата приватизация, с които собствениците им не се разпореждат по никакъв начин. Концепцията на финансовия министър доразвива идея от 2017 г. държавата да създаде фонд, който да поеме тези акции, а собствениците им да придобият дялове в него. Замяната на мъртъв актив, какъвто са боновите книжки, срещу дялове, които носят доход, ще се извърши след едногодишен срок, по време на който ще има широка кампания, която да обясни целта и механизма на собствениците им.

Новост в концепцията е, че тези, които до 5 г. продължават да не се интересуват от собствеността си, ще я загубят.

Акциите, по които няма никакво движение, ще бъдат продадени, а приходите ще отидат в Сребърния фонд, който съхранява резервните пари за пенсии.

Прочети още от в. "24 часа"

"Тереза Мей без план Б, тупа топката пред депутатите", пише в. "Стандарт"

Британският премиер Тереза Мей отхвърли призивите за отлагане на излизането на Обединеното кралство от ЕС и каза, че отново ще положи усилия да прокара в парламента договорената от нея сделка, съобщи Асошиейтед прес.

В понеделник тя трябваше да представи пред депутатите план "Б" за действие, след като парламентът по-рано тази година отхвърли категорично сделката ѝ с ЕС.

Тя обаче не представи каквато и да било нова стратегия и настоя, че ще продължи да търси подкрепа в собствената си Консервативна партия и опозицията. Лидерът на лейбъристите Джеймс Корбин обаче отказва да се среща с нея и преговорите са в задънена линия.

Тереза Мей за пореден път се обяви срещу призивите за провеждане на нов референдум, тъй като по думите ѝ това ще подкопае вярата в демокрацията.

Прочети още от в. "Стандарт"