Още преди хилядолетия човешката цивилизация е измислила парите като универсален измерител на стойността на стоките, за да облекчи тяхната размяна, както и да послужат за натрупване на богатство. За тази цел обикновено са служили ценни метали като златото или среброто, а след това и познатите ни хартиени банкноти, с гарантирана от банките и държавите определена стойност.

Но по различни причини хората често са използвали като заместител на парите и други неща като ценни кожи, подправки, складови разписки или други стоки и предмети.

За някои от най-странните алтернативи на парите, които са се използвали в миналото, а и досега, разказва сайтът Gocompare.com.

Снимка 370401

Източник: Wikipedia

Камъните Раи

Каменните пари на остров Яп, Микронезия се използват от 2000 години насам

Камъните Раи (на япски raay), наричани също каменни пари, са големи каменни дискове, направени от варовик с дупка по средата. Камъните Раи са се дълбали на няколко острови от Микронезия, след това се превозвали за използване като парична единица на остров Яп.

Паричната система на Яп разчита на устната история на собствеността. Тъй като камъните са твърде големи да се преместят, купуването на предмет включва просто съгласяване, че собствеността е била прехвърлена. Докато транзакцията се пази в устната история, физическо преместване на камъка не е нужно, а собственикът се знае.

Могат да имат различни размери. Най-големите достигат 3,6 m в диаметър, 0,5 m на дебелина и тежат 4 тона

Тези камъни са били, а и все още се използват при редки важни обществени взаимоотношения, например брак, наследяване, политически сделки, съюзи и по-рядко в замяна за храна.

Всеки камък има своя собствена стойност, свързана с устна традиция на произход. Стойността на един камък зависи от неговата история. Например, колкото повече хора са умрели, докато го транспортират, толкова по-висока е стойността му. 

Снимка 370402

Източник: Wikipedia

Чаени плочки

Използвали са се като алтернатива на парите в:Китай, Монголия, Тибет от 19 век до 1935 година.

Стойността им зависи от качеството на чаените листа, както и разстоянието до пазара на суровини. Изработването им преминава през ферментиране, пресоване, сушене и печене. 

Чайните плочки се използват като пари до преди Втората световна война, когато цената на чая се повишава рязко в много райони на Азия. 

И в настоящо време мента в някои райони на Тибет и Сибир чаените плочки се използват за лечение на кашлица и настинка. Както и като добавка към хранителния режим при недостиг на достатъчно продукти.

Снимка 370403

Източник: Canadiantire.com

Парите Canadian Tire

Използват се в Канада от 1958 година до наши дни. Стойността им може да бъде: 5 цента, 10 ц., 25 ц., 50 ц., 1 и 2 долара. 

Канадската верига за търговия на дребно Canadian Tire, в чийто магазини може да се купят различни стоки - от автомобилни акумулатори до хокейни стикове, преди повече от половин век започнала да печата собствени "банкноти", за да поощрява клиентите си.

С течение на времето тези "пари" се разпространили далеч извън търговската мрежа на "емитента": с тях може да се плати сметката в кръчма или друго заведение например.

Снимка 370406

Източник: Wikipedia

Сирене Parmigiano-Reggiano

Използва се като заместител на парите в област Емилия-Романя, Северна Италия от 1953 г. до сега. 

Стойност: 300 евро за пита твърдо сирене "Пармиджано - Реджиано" 

Италианската банка Credito Emiliano приема този вид сирене като гаранция за кредит. 

Тази мярка има за цел да помогне на производителите на сирене в условията на рецесия. 

Според слуховете, банката съхранява близо 17 хиляди тона сирене, чиято обща стойност е $187,5 милиона. 

Всяка пита има сериен номер, така че може да бъде намерена, ако бъде открадната. Банката издава заеми срещу сирене със срок на изплащане 34 месеца.

Снимка 370408

Източник: flickr

Капачки от бутилки

Като заместител на пари се използва в Камерун. Стойност - зависи от печелившата сума. 

През 2005 г. пивоварна компания в Камерун поставя началото на игра, в който има възможност да се спечелят награди, които са указани под капачката на бутилката. 

Други компании също започват да организират такива промоционални похвати и капачките, даващи някаква материална награда стават много на брой в ръцете на хората.

Печалбите са различни - от няколко бутилки бира до мобилни телефони и луксозни автомобили. 

Хората дори започват да използват тези капачки като разменна стойност или да плащат с тях в такси, например.

Снимка 370428

Източник: pixabay

Мидени пари

Археолозите смятат, че раковини като изразител на стойност - пари се използват още от над 2000 години преди новата ера по островите и крайбрежието на Тихия океан, както и в Китай. За целта са се използвали различни по-рядко срещани мидени черупки или нанизи от тях.

Но такива пари още са в обращение на Соломоновите острови, като има нанизи от раковини, които имат стойност от 1000 долара.

На Соломоновите острови, миди често се използват за производство на бижута, които след това се продават или се използват по време на брачни церемонии. 

Тъй като с течение на времето нанизите от раковини са станали рядко срещани предмети, тяхната стойност се е увеличила значително.

Снимка 370411

Източник: Wikipedia

Карти Shire Silver

Въведени са в Ню Хемпшир, САЩ през 2007 г., действат като парично средство и до сега.

Стойността им може да варира в зависимост от цената на среброто и златото. 

Сребърната карта Shire се изработва с малко количество злато или сребро. Размерът на картата е същият като този на обикновена кредитна карта. 

Тези карти започнаха да се използват като парично средство и призната валута в Ню Хемпшир, но създателите им твърдят, че получават поръчки от цял ​​свят.

Снимка 349573

Източник: Getty Images

Минути за мобилна комуникация

Като еквивалент на парична стойност се използват в редица страни като Кения, Нигерия, Египет, Зимбабве, Румъния от 2011 г. и до сега.

Стойността на разполагаемо количество мобилна услуга се приравнява към цената на закупените стоки в съотношение 1:1. 

В някои страни хората използват предплатено време по мобилен телефон качество на налични пари в брой или като бартер за стоки или услуги.

Снимка 370412

Източник: Wikipedia

Notgeld

Нотгелдите се използват като алтернатива на паричните знаци основно в Германия и Австрия, но и в Ирландия, Швеция, Белгия и Франция, през периода 1914 - 1923 година. Цената им е отпечатана върху всяка "банкнота".

Notgeld са пари, създадени при извънредни обстоятелства - криза, хипер инфлация, от местни власти и неправителствени организации в периода на Първата световна война и няколко години след нейния края.

Поради факта, че тези парични знаци не са били емитирани от централната банка, те не са били законно платежно средство. Независимо от това се превръщат в обичайно платежно средство за територията, в която са издадени. 

Notgeld се изработвали главно под формата на банкноти от хартия или картон. Но понякога техният материал може да бъде доста необичаен - алуминиево фолио, коприна, кожа, дърво. Срещат се такива направени от колоди за карти за игра.