Приблизително една трета от германците в активна трудова възраст обмислят възможността да продължат да работят след навършване на години за пенсия. Това показва доклад на Германския икономически институт (IW), цитиран от местните медии. Законоустановената възраст за преустановяване на работа в най-силната европейска икономика към момента е 66 години, с тенденция до 2031-ва тя да достигне 67.
Проучването показва, че на тази стъпка са значително по-склонни служители, които са наближават тази възраст (над 55), за разлика от хората, които сега започват трудовия си път (под 30).
Известна зависимост анализът установява и в йерархично отношение. Служители на по-високи длъжности и с по-високо образование са значително по-склонни да удължат професионалния си живот. За разлика от тях, работниците с по-ниско образование и позиция, декларират подобни в по-малка степен.
Според прочуването на IW служителите, които са удовлетворени и силно ангажирани с работата си, са по-склонни да обмислят отлагане на пенсионирането си. Интересното в случая е, че финансовият аспект не играе съществена роля в решението, показва анализът.
Това е донякъде добра новина на фона на затрудненията, които изпитва икономиката на Германия в загубата на квалифицирани работници и липсата на адекватни техни заместници.
От страна на правителството на Олаф Шолц дойде предложение за предоставяне на бонуси на служители, които отлагат пенсионирането си. Тази и други мерки, част от пакет за стимулиране, все още не са получили одобрението на германския парламент.
В Германия няма законово ограничение във времето за работа след навършване на пенсионна възраст. Работещите след навършване на определените в нормативните документи години получават "пенсионен бонус" от 0,5% за всеки допълнително отработен месец, което се отразява по-късно при получаването на пенсия.