Азербайджан вече доставя газ на Италия - през Грузия, Турция и Гърция. Скоро и България ще се възползва от тези доставки - в резултат на успешната стратегия на ЕС.
Европейският съюз предприе важна стъпка към стратегическата си цел - диверсификация на доставчиците и маршрутите за доставка на природен газ, за да намали зависимостта си от "Газпром" и от Русия. След продължило четири и половина години строителство, от 15 ноември по Трансадриатическия тръбопровод TAP (Trans Adriatic Pipeline) тече газ от Азербайджан към ЕС. Това е т.нар. Южен газов коридор, който заобикаля Русия и минава от Азербайджан през Грузия и цялата територия на Турция.
Този път шумна церемония нямаше - както заради напрегнатите отношения между Турция и Гърция заради находищата на газ в Средиземно море, така и вероятно заради пандемията от коронавирус. Въпреки липсата на речи обаче събитието никак не е маловажно - ЕС успя да си осигури газ независимо от Русия. Засега става дума за 10 милиарда кубически метра годишно, но мощността на ТАР може да бъде удвоена.
Източник: APA
Конкурент на "Турски поток"
Недовършеният руски газопровод "Северен поток-2" е много по-мощен - неговият капацитет може да достигне 55 млрд. кубически метра. А мощността на втората тръба на "Турски поток", предвидена да снабдява държавите от Югоизточна Европа и до голяма степен конкурентна на ТАР, е сходна - 15,75 милиарда кубически метра.
Този обем обаче не би могъл да бъде достигнат преди втората половина на 2022-а година, докогато трябва да е готова съответната инфраструктура в Унгария, преди строителството да продължи към Австрия. За момента се достроява продължение на тази тръба в България към Сърбия, като работата трябва да завърши през декември.
България вече от година получава руски газ по втората тръба на "Турски поток", но от 1 януари 2021-а година смята да започне да внася и азербайджански газ. За тази цел до края на годината трябва да бъде достроен газопроводът IGB - т.нар. междусистемна газова връзка Гърция-България, която се ползва с подкрепата на ЕС.
Източник: iStock
Край на зависимостта на България от "Газпром"
Когато IGB стане готов и свърже газотранспортните системи на Гърция и България, България ще може да купува не само азербайджански газ от ТАP, но и да внася втечнен газ от гръцкия терминал Ревитуса, а в перспектива - и от терминала за регазификация на втечнен газ край Александруполис. Проектната мощност на IGB е 3 милиарда кубически метра годишно с възможност за увеличение до пет милиарда.
Ако се има предвид, че през 2019-а година "Газпром" е доставил на България 2,4 милиарда кубически метра, става ясно, че чрез пускането в експлоатация на TAP и IGB една от най-зависимите от Русия държави-членки на ЕС ще постигне радикална диверсификация на своите доставчици и на пътищата за доставки.
Това не означава, че България ще прекрати покупките на големи количества от "Газпром", но нейните позиции на преговорите за цените и условията ще се подобрят рязко - щом руската компания изгуби своето почти монополно положение на българския пазар.
58eng
на 19.11.2020 в 23:52:31 #4Насето пак е извадил торбата с лъжите - руснаците са смотан народ иначе не биха траяли вожд като Путя! Историята им е пълна с лъжи и нямат никакво основание за гордост! Руската икономика е в плачевно състояние и никой не може да си спомни за един качествен руски продукт,даже и новичока дава фира
torbalan
на 19.11.2020 в 01:55:59 #3Все по-тъжно е да си руски мужик. Изолация, пад на цените на газа и петрола ще ги прати в ерата на руската тройка. За други неща пари много няма да има. Те си го и заслужават.
karamazov
на 19.11.2020 в 00:50:37 #2Чао на ГАЗПРОМ! Свърши се. Помня как преди време тролът batnasko хвърли огромни усилия да ни убеди, че интерконекторната връзка с Гърция била безсмислица, че нямало да има азерски газ за България, понеже капацитетът на Турски поток бил изцяло запълнен, че втечнения американски газ бил много скъп и сега отново виждам, че изобщо не осъзнава какво всъщност стана с газовите доставки.С Газпром България вече приключва.Има много други по-изгодни доставчици, дори на по-ниски цени.Ако руснаците искат да са тук, ще трябва още да свалят цената.Иначе ще духат супата.
halo
на 18.11.2020 в 23:30:53 #1Русофилистика илиев72 рИве за копейките сииии......