Интернет сайтовете за споделено пътуване да бъдат забранени. Тази екзотична идея предлага министърът на транспорта Ивайло Московски, който днес се срещна с автобусни превозвачи.
Цитиран от телевизия bTV, той говори за затваряне на този тип портали в контекста на проблемите на превозвачите.
По-късно пред агенция „Фокус” Галя Топалова от „Националното сдружение на автобусните превозвачи в България” уточни, че става въпрос въпрос за нерегламентираните автобусни превози, като изрази съмнение за начина на контрол:
„Само КАТ и МВР могат да проверяват тези микроавтобуси, които са със споделено пътуване. Между 3 000 и 5 000 души изпълняват тази дейност. Голяма част от тях не си плащат данъците."
Споделените пътувания са често срещана практика, при която група непознати хора се организират с обща кола. Най-често цената, която плащат, е по-ниска от тази на автобусния превоз.
Тенденцията тръгна от социалната мрежа facebook, където има създадени групи за споделено пътуване до всеки един голям град в България. Постепенно се появиха и сайтове за подобна организация.
В Европа споделено пътуване е предпочитан метод за придвижване. Чрез него шофьорът намаля разходите си за гориво, а пътниците – пътуват най-често по-евтино в сравнение с цената на обществения транспорт.
Споделеното пътуване се смята и за начин за опазване на околната среда заради намаляването на броя на автомобилите по пътищата.
Стоян Петров
на 19.04.2016 в 00:29:41 #1Съжалявам за хейтърския тон, но и порнографията е забранена, а се излъчва 24/7 от всички оператори. Как Московски реши, че е в състояние да забрани нещо, което е съвсем естествено? Нищо в Интернет не може да бъде забранено, защото живеем в свободна България, а не в Иран. Дори и да съборят няколко домейна няма какво да направят с Фейсбук групите за споделени пътувания. Дали ще дам парите си на приятел, за да ме закара до някъде или ще ги дам на непознат, с което да си поделим разхода си е лично наша работа и ако министъра мисли по друг начин да ходи при Москов да се прегледа.