Бившият зам.-министър на вътрешните работи в правителството в Замбия и настоящ депутат Грейс Нджапау Ефрати изрази важността на водения от ООН политически процес за автономия на Мароко, който цели да реши проблема със Западна Сахара. Изявлението на Грейс Нджапу беше направено в рамките на гражданската програма "Дебат за Сахара", която има за цел да хвърли светлина по въпроса за Западна Сахара,

Нджапау приветства усилията и всичко постигнато от Мароко за развитието на Африканския континент при Крал Мохамед IV и неговата панафриканска визия: "Приканвам Африканските държави да оставят настрана идеологиите от времето на Студената война и да подкрепят с резолюция водения политически процес от ООН като обща позиция на Африканския съюз", призова Нджапу.

Тя наблегна и на факта, че Планът за автономия на Мароко като единствена рамка, която отговаря на параметрите на Съвета за сигурност на ООН беше заложен в резолюция 2494 като едно реалистично, дълготрайно и компромисно- политическо решение в Западна Сахара. Тя също така призова всички страни да преминат към политическо решение, основаващо се на Плана за автономия.

Снимка 484271

За замбийския депутат, пандемията от COVID-19 е една възможност да се преосмисли мястото на панафриканските идеали в съвременния свят. В контекста на пандемия, където се изисква сила и гървавост от Африка, крал Мохамед VI стартира инициатива, целяща да подпомогне Африканските държави в различните етапи от справянето им с здравната криза. Нджапау определи инициативата на Краля като "прагматична и ориентирана към действие" и каза, че ще позволи на Африканските държави да обменят опит и добри практики.

Нджапау припомни и водещата роля на Мароко в деколонизацията на африканските държави, чрез директната ѝ помощ за националните освободителни движения в рамките на целия континент.

Мароко се завърна в Африканския съюз с солиден опит в ключови области като справяне с миграцията, усвойчиво развитие, борбата с екстремизма и климатичните промени, като по този начин засвидетелства своята готовност да сподели своя опит с другите Африкански държави.

Междувременно адвокатът в Парижкия апелативен съд Хюбърт Силан даде интервю в което твърди, че Западнаха Сахара е "твърдо" мароканска и това не може да бъде променено, като по този начин се присъединява към многото международни анализатори и наблюдатели, които защитават териториалната цялост на Мароко.

Силан застава на страната на Мароко въпреки действията на Фронта Полисарио, който провъзгласи независимост в региона и въпреки неговия поддръжник и основен финансов ресурс - Алжир. По време на този анализ на ситуацията, адвокатът се фокусира върху реакцията на Алжир към решението на няколко Африкански държави да отворят дипломатически мисии в Западна Сахара, в градовете Дакхла и Лайон в Южната мароканска провинция.

Снимка 484272

Други страни също се обявиха за отварянето на повече свои консулства в региона. Това обяви министъра на външните работи на Мароко Насер Бурита. Алжир беше единствената държава сред 193-те страни членки на ООН, която реагира срещу разкриването на консулствата. Експертът по право посочи с пръст Алжир, като потвърди отговорността на страната в конфликта, "заради решението да не упражни своята суверенност над част от територията си и да остави управлението на лагерите Тиндуф на Полисарио". "Сахара е мароканска и не може да бъде ничия друга", казва той.