Българската икономика може да запази своята стабилност на фона на глобалната криза, ако в нея се влее достатъчно ликвидност, посочи председателят на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България Иво Прокопиев.

В момента икономиката ни изглежда стабилна, защото все още се усеща ефектът от мащабните чужди инвестиции, привлечени през последните години, обясни Иво Прокопиев, съобщава еcon.bg.

Ефектът от тях обаче се изчерпва, каза той. Около 55% от растежа на БВП идваше от имоти, строителство и финансови услуги. Сега и трите са тежко ударени от финансовата криза, посочи той.

Буферната зона според Прокопиев, която трябва да се поддържа за момента, е разделена на три - поддържане на сигурна фискална политика, възстановяване на земеделието и поддържане на индустрията.

Основният проблем в момента е ликвидността, посочи още Прокопиев. Това, което преди беше стабилно, сега е вече не е, допълни той.

Проблемът е в банките-майки - те страдат от липса на доверие и ликвидност. Това неминуемо се усеща у нас", коментира Прокопиев. Според него ликвидността трябва да се влее чрез намаляване на осигуровките и скъсяване на възстановяването на ДДС.

По думите на Илиян Василев от "Делойт" новините за българската икономика не са лоши, те са очаквани за глобалната криза. България е в добро състояние, но се очаква по-активна политика, коментира той.

В резултат на глобалната криза имотите и строителството у нас усещат най-силен натиск, твърдят участниците в дискусията. Според Сергей Койнов от "Фортън интернешънъл" вече по-малко инвеститори имат интерес към България в сравнение с преди.

В същото време те искат по-голяма доходност, за да оправдаят риска, който поемат, инвестирайки в България. Тази тенденция се е проявила и на проведеното преди дни имотно изложение в Мюнхен.

Банките няма да финансират всичко. Ще се обръщат към дългосрочните си партньори. Финансирането ще стане по-скъпо. Ще внимават много повече и ще стъпват на фундаментите - какъв е проектът, къде се намира. Много по-подробно изследване", очерта картината и Росен Плевнелиев - мениджър на "Резиденшъл парк" в София.

Мекото приземяване от кризата е напълно възможно, каза Иво Проколиев. По думите му не всички проблеми на България идват от финансовата криза. Има го и политическият риск. Според него спрените европейски фондове са ключови за икономиката, но трябва да го има и политическото желание, за да бъдат те отключени.

Припомняме, че още през септември миналата година Иво Прокопиев предположи опасността от световна криза от нов вид, която засега е само финансова. Тогава Прокопиев заяви, че кризата може да засегне ключовия за България сектор на недвижимите имоти и свързаните с него строителство, туризъм и финансови услуги. Това би довело до сериозно забавяне на темпа на растеж на страната.