Изпреварващия ръст в цените на имотите, пред този на наемите, от последните години, инициира нова мода на имотния пазар - семействата с две или повече деца, все по-често отдават собствено по-малко жилище под наем, за да живеят в по-голямо.

Каква е причината? Замяната на двустайно, за тристайно, или по-голямо жилище в момента, въз основа на текущите рекордни цени на имотите е доста скъпо начинание. В допълнение има загуби по трасето, свързани с такси и комисиони, нотарални и адвокатски разходи и др.

Каква е простата сметка?

Да кажем, че притежавате двустаен апартамент с чиста площ от 60 кв. м. Но то вече ви е утесняло, ако имате две или повече деца. Ясно е, че за едно семейство това е крайно недостатъчно. Подобен имот, в нормален софийски квартал, би могъл да се отдаде под наем срещу сумата от 850 лева (на база на средния наем от около евро за кв. м., според популярен сайт за недвижими имоти).

Нормален тристаен апартамен пък, с площ от примерно 110 кв. м., в добър софийски квартал (което е доста относително и индивидуално за всеки), може да се наеме за сумата от примерно 1400 лева (отново на база средните цени за отдаване под наем в столицата, в популярния имотен сайт).

Недостиг от 6,5 милиона жилища задушава пазара на имоти в САЩ

Недостиг от 6,5 милиона жилища задушава един от най-големите пазари на имоти в света

В резултат на повече от десетилетие на недостатъчен строеж на домове

На практика се получава разлика от 450 лева, срещу която се живее на почти двойно по-голяма площ (разбира се домакинствата трябва да си сметнат и по-високите разходи свързани с живота по-нашироко).

Каква е алтернативата?

Алтернативата е семейството да продаде притежавания си двустаен апартамент и да си купи по-голям - тристаен. Но това на практика излиза доста по-скъпо удоволствие.

На база на средна продажна цена от 1785 евро, двустайния (с включване на общи части от 9 кв. м.), би се продал за 123 165 евро. За да се купи тристаен с брутна площ от 130 кв. м., който е разглеждан в примера за наемите по-горе, семейството ще трябва да се бръкне с 249 340 евро (въз основа на средна продажна цена от 1918 евро, според същия имотен сайт).

На практика цената на тристайния, или на една стая повече, излиз двойно по-висока от двустайното жилище. Или казано по друг начин, едно средностатистическо семейство с две деца, трябва да плати над 120 000 евро, за лукса да живее в една стая повече.

Лошата новина идва и по направление на лихвите. Наскорошното повишаване на лихвите, както и очакваното продължаващо такова, поне през следващите една две години, докато не се обуздае инфлацията, означава още по-високи разходи за лихви, за семейството, ако реши да направи замяната с банков заем.

Ето колко би струвало това по-точно...

Разглеждам офертите за ипотечни кредити и се спирам на най-изгодните предложения в момента. А те са за кредит от 120 000 евро (които между другото няма да стигнат, ако се финансират и потенциалните разходи за такси и комисиони от около 5% при замяната на двата имоти) за 25 години... При ГПР от 2.8%, въз основа на тези оферти (а повярвайте ми те няма да се задържат на тези ниски нива за един по-продължителен период от примерно следващите 5-10 години), то месечната вноска за кредита е в размер на 550 евро, или близо два пъти повече от варианта с отдаването на собствения имот и живот под наем в по-голямо жилище.

Нещата обаче, могат рязко да се влошат допълнително, ако лихвите започнат да скачат. Колко по-точно? Един процент повишаване в годишния процент на разходите, се превежда като 70% по-висока месечна вноска. А сега си представете какво би се случило при повишение на лихвите с 2 или повече процента.

Какви са жилищните наеми в Москва и кои апартаменти се търсят най-много

Какви са жилищните наеми в Москва и кои апартаменти се търсят най-много

Наблюдава се леко понижение при наемите за най-популярния вид жилище в руската столица

Разбира се, размяната за живот под наем също си има своите недостатъци. Тук могат да се включат рисковете от това да ви се налага да се местите често, ако собствениците ви повишават твърде много наемите, или пък решат да продадат имота. От друга страна, сте заплашени и от риск за липса на доход, ако ви напуснат наемателите, или от чести ремонти и значителни разходи за поддръжка при недобросъвестни наематели.

При всички положения обаче, това е една реална алтернатива за собствениците на по-малки имоти, с нужда от по-големи за ползвани, на фона на настоящите не особено достъпни нива на цените на имотите, особено на по-големите такива.