На лъжата краката са къси, а на лъжата на чиновниците от Брюксел още повече. Така би трябвало да бъде допълнена популярната поговорка, която може да отнесем към политиката на Европейския съюз, насочена към ограничаването на въглеродните емисии и създаването на т.нар зелена икономика. Ако пък на някой думата лъжа не му харесва, може спокойно да я замени с демагогия.
Днес европейските политици са се устремили да убедят гражданите и фирмите на Стария континент да мислят (и да действат, често принудително) екологично, като ограничават енергията, която използват, за да не се стигне до катастрофална промяна в климата.
Основният аргумент на ЕС е че 95% от климатолозите (специалност, която набра популярност едва в последните десетилетия) вярват, че използването на изкопаеми горива (въглища, петрол, природен газ и др.) и последващото отделяне на въглероден диоксид пречат на Земята да се охлажда, което води след себе си до повишаване на температурите в атмосферата. А от там и до края на света... такъв какъвто го познаваме.
В същото време според различни проучвания, за които ще стане дума по-надолу в следващите 8-10 години в света ще бъдат инсталирани толкова електроцентрали, работещи на въглища, че нивата на набедения за основен виновник въглероден диоксид не само, че няма да се ограничи глобално, а ще нарасне драстично.
Важно е да отбележим, че в последните години ЕС, както и някои американски щати и отделни държави, активно разработват регламенти, директиви и указания, които са насочени към ограничаване на емисиите на парникови газове.
Тези регламенти обаче по-скоро приличат на бизнес планове с тайната мисъл да бъдат привлечени повече финансови средства, отколкото на загриженост за околната среда. И не само това, въпросните нормативи стават задължителни за прилагане във всяка страна членка на ЕС, ако разбира се не се договорят някакви отстъпки.
ЕС действа в няколко посоки за ограничаване на борбата с глобалното затопляне, като си е поставил за цел да намали с поне 20% емисиите на въглероден диоксид до 2020 година.
Първата е създаване на нови възобновяеми източници на енергия, което всички ние видяхме, че доведе до по-скъпа електроенергия, заради преференциалните цени, които им се предоставят (отново по регламент).
Вчера по време на дебати в парламентарната икономическа комисия стана ясно, че за да работят българските ВЕИ, те се балансират от топлоелектрически централи, работещи най-често на въглища. Стефан Герчев от ДКЕВР заяви, че нещо не е преценено добре, щом базови мощности работят като балансиращи.
Той обясни, че за да може да се изкупува зелената енергия, се спират ТЕЦ-овете, които произвеждат в пъти по-евтина електроенергия от ВЕИ-тата.
Тук все пак трябва да подчертаем положителната роля на ВЕИ централите за осигуряване на по-голяма енергийна независимост, което няма нищо общо с въглеродните емисии, а с политическата и икономическата стабилност на страната ни.
Втората посока е създаване на нови горива. Според ЕС, това са заместителите на бензина - биоетанолите. Важно е да отбележим, че те се произвеждат от зърнении маслодайни култури, т.е. вместо зърното да бъде използвано за хляб и продоволствия, да се използва за горива (при положение, че непрекъснато се откриват нови находища на природен газ и петрол).
Пол Булк, изпълнителният директор на най-голямата компания за производство на храни Nestle, не спира вече няколко години да повтаря, че от правенето на горива от зърнени култури ще страдат най-бедните жители на планетата. Причината е, че поощряването на биогоривата води до ръст в тяхното търсене, а от там и до ръст на цените на основни култури като зърно, царевица и други. Друг аргумент на Булк е, че за отглеждането на тези култури, които после се претопяват в горива, се използва огромно количество свежа питейна вода, на която има дефицит в много райони по света.
По думите му от 4 септември тази година, преди време, когато е липсвала информация може и да е изглеждало целесъобразно използването на биогорива, но на това към днешна трябва да бъде сложен край.
Третото направление е енергийната ефективност. Тук идеята е чрез мерки за саниране, подобряване на инфраструктурата и използване на по-високоефективни консуматори на електричество да се постигне по-нисък разход на електроенергия. Тази точка заедно с ВЕИ икономиката е една от причините, поради които вече посочихме, че регламентите на ЕС по-скоро приличат на бизнесмодели отколкото на закони.
Всички знаем колко много работа се отвори на фирмите, които се занимават с поставяне на дограми и саниране.
Това може би е единствената политика на ЕС, която заслужава адмирации, защото по този начин се създадоха нови работни места и много домакинства спестиха от сметките си за електро- и топлоенергия.
Ред е на четвъртата точка, която е най-важна и касае класическата енергетика и авиотранспорта, а от там и всички нас.
Според регламентите на ЕС, всяка страна има определена квота от единици парникови емисии, които не може да надхвърля, защото в противен случай ще трябва да купува такива от други страни. Тъй като на пазара на въглеродни емисии участват само държави от ЕС, ще трябва да купуваме емисии от страни като Германия, Австрия и т.н.
Кой трябва да купува тези квоти?
Това са производителите на електроенергия от изкопаеми горива, индустриалните предприятия (металургични, химични и др.), авиокомпаниите. Това означава, че себестойността на тяхната продукция ще се увеличи, защото те няма как да игнорират плащанията за въглеродните квоти.
Тези разпоредби са залегнали и във внесения тази седмица Законопроект за ограничаване изменението на климата.
Квоти в България трябва да купуват едни от най-големите електроцентрали, като държавната ТЕЦ Марица Изток 2, която има мощност от 1.6 гигавата (или с 0.4 гигавата под тази на АЕЦ Козлодуй) и е основен източник на електроенергия за страната. Това при равни други условия ще доведе до поскъпване на предлаганата от централата електроенергия, а от там най-вероятно на общия микс и на крайните цени за потребители и бизнес.
Металургичните и химическите предприятия също ще трябва да повишат цените, за да могат да плащат квотите, като другия вариант е да освободят персонал за да запазят конкурентоспособността си. Така вместо в тези тежки времена на криза да запазваме и отваряме работни места ние ще ги закриваме за да изпълняваме изисквания породени от имагинерната вина на човека за глобалното затопляне.
Но дори и да искахме да приемем наложените мерки от ЕС срещу глобалното затопляне, нямаше как да останем с усещането за справедливост при положение че в света се планира изграждането на нови 700 до 1400 гигавата нови енергийни мощности, които ще бъдат захранвани с въглища.
Само в Китай се планира изгражането на нови близо 600 гигавата въглищни централи, 500 гигавата в Индия, около 36 гигавата в съседна Турция. И те го правят не случайно - енергията добита по този начин е най-евтина, а запасите от въглища в световен мащаб с огромни.
Според една от големите енергийни консултантски компании McIlvaine Company изграждането на тези нови мощности не само ще „навакса" евентуална редукция на CO2 емисиите постигнати от ЕС, но и ще ги увеличи в бъдещ план, обезсмисляйки всички лишения, на които са подложени гражданите и фирмите в ЕС.
Оставаме с надеждата целият Европейски съюз, вкл. и България, да преосмислят политиката, която водят в бората срещу глобалното затопляне. Защото тя в момента е вредна, както за потребителите, заради нарастването на цените (поради посочените по-горе причини), така и за предприятията, които губят конкурентоспособност спрямо тези, които са извън Европейския съюз и не са притиснати да плащат за въглеродни емисии.
Leci 11
на 26.11.2012 в 10:10:23 #5Авторчето е доста елементарно..Спасчо, ми дай тогава да произвеждаме хероин бе, че да я дигнем икономиката! Чел книжки той, че се откриват постоянно нови петролни кладенци, имало петрол мноооого..а това, че от въглищата, Тецовете и петрола се самоубиваме - няма значение, "важното е икономиката", а? Ей заради подобно тъпанско мислене не само ще се зарием с боклук, ами и не ми се мисли! Същото като ония дебили с найлпновите пликове, дето реват, че ще оставят 5 лелки без работа, ако не се произвеждат найлони - тъпанарщина на квадрат!
Distributed
на 24.11.2012 в 08:30:24 #4jasentcho Ела тук: http://www.facebook.com/groups/172169062843817/ Иначе сметките ти са правилни, но непълни. Такъв модул ще прави ток за вътрешна консумация и реално се гледа колко ток е спестил, а не колко му струва тока. Преференцията е цената на тока за домакинствата. Виж тази табличка: http://bit.ly/LrRWPW
Distributed
на 24.11.2012 в 08:27:42 #3Не разбираш материята, авторе. Заради ВЕИ в Германия тока за индустрията поевтинява. Как го компилираш този факт?
Bulgarian
на 23.11.2012 в 21:13:05 #2Ясенчо, тия сметки без кръчмар ни ги спести ако обичаш. Като разделиш 1500 на 365, по твоиата куца сметка, излиза че разчтиташ на 4 ефективни часа за всеки един ден от годината. Тожа е абсурд маи френд. Дори в Средата на юли ако имаш 3 такива часа е чудо. Прибави и облачните дни, прибави и че ефективността на панела пада до 50-60 % през времето на живота му. Така че за да ти излезе сметката трябва да умножиш сумата, която си получил по 3-4 пъти наи-малко
jasentcho
на 23.11.2012 в 20:18:10 #1За любителите (или противниците) на тока от слънце привеждам следните съждения. От сайта:http://www.motto-engineering.eu/bg/products/solar/sharp/ е видно, че Фотоволтаичен панел Sharp ND R 240 A5 струва 269.79 € с ддс или 526 лева. От производителя му гарантират да работи поне 25 години. По-сложния въпрос е: Колко ефективни работни часа ще има този панел, приравнени към максималната му мощност. За тази цел преди повече от 3 години си направих съвсем малка тестова слънчева електроцентрала. За едно много добро място (нарочно не казвам къде) часовете излизат около или над 1500 годишно. Тези часове, умножени по 25 години, искат да кажат, че въпросният панел за технологичния си живот ще произведе 9000KWh електроенергия. Сега вече е просто: Разделяме 526 на 9000 и получаваме А! о, чудо 5.8 СТОТИНКИ НА КИЛОВАТЧАС! Чакайте сега, да няма грешка, бе хора, нали АЕЦ, дето прави евтин ток към 5-6 стотинки го докарва едва-едва. Ами има, как да няма, нека всеки , който знае да смята утре да каже на приятели и роднини, че пак ни лъжат, при това най-нагло. Китайците свалиха цената на ВЕИ до най-ниската цена за електроенергия въобще, а европейските (а и в целия свят) чиновници още не са и чули за това. На това, освен "прикриване на истината", "отнасяне на проблема към компетентния ресор" и други в тоя ред глупости, му казваме просто ДЪРТА ЛЪЖА. Затова, ако искате утре да имате най-евтиния ток, просто си купете едно селско дворче, сложете си панелите и им дайте "свободно" на тия нахални лъжци.