„60 бона и оставаш митничар", разкрива „Стандарт"
"Дай 60 бона и оставаш в играта". С тази оферта двама началници в митниците прибирали огромни рушвети от служители, които треперили да не ги уволнят.

Единият от тарикатите е известен с прякора Фашиста. Той и партньорът му твърдели, че могат да гарантират запазване на поста. Но срещу това искали между 1000 и 30 000 евро, научи "Стандарт". Най-голям подкуп дал началник на митнически пункт, който не искал да бъде преместен на друго място. Директорът на агенция "Митници" Ваньо Танов дори не подозирал за търговията с постове, която се вихрела зад гърба му. Генералът пресява с тройно сито служителите си. Освен че ги подложи на тестове за професионалните им познания, той държи и на чисти досиета. В системата остават хора, които никога не са бъркали в кацата с меда. От значение са също дипломата и владеенето на езици.
Още по темата от „Стандарт"

„Банките започнаха да свалят лихвите и по старите кредити", информира „Сега"
Макар и с малко, банките у нас вече са започнали да свалят лихвите по кредитите дори на старите си клиенти. Веднага след Нова година УниКредит Булбанк е намалила лихвата на левови ипотечни кредити с около 2 процентни пункта. Още една финансова институция - Банка Пиреос, е направила това, намалявайки лихвата с 0.5 пункта. При новоотпуснатите кредити почти всички банки работят с по-ниски лихви от тези преди 3-4 месеца, а при депозитите още от ноември м.г. има повсеместно намаление на лихвите.

Рязкото понижаване на лихвите в УниКредит Булбанк е само за онези клиенти, в чиито договори изрично е посочено, че лихвата се образува от пазарния индекс EURIBOR плюс надбавка и премия. Според договорите, когато индексът се увеличи или намали с повече от 2 пункта, банката е длъжна да преизчисли лихвата по кредита. За последната година EURIBOR падна значително и в момента е под 0.70%. Клиентите на УниКредит Булбанк са усетили промяната през януари.

През ноември Банка Пиреос е намалила базовия си банков лихвен процент с 0.50% и той стана 7.50%. Така пада лихвата по кредитите на всички фирми и граждани, които са подписали договори с клаузата, че лихвата ще се определя по този начин. И от двете банки обаче не уточняват каква част от кредитополучателите им са подписали договори с такава клауза.

Доста са обаче банките, които не са намалили лихвите нито на старите, нито на новите кредити. От ОББ засега не предвиждат сваляне на лихви. От Пощенска банка обясниха, че през последните месеци не са сваляли лихви по съществуващи кредити, а имало намаление само за нови клиенти. Оттам не могат да прогнозират дали банката ще предприеме подобна стъпка в близко бъдеще. През декември Райфайзенбанк намали с 0.6 пункта лихвата по новоотпуснатите заеми. Когато премиерът и финансовият министър Симеон Дянков поискаха през ноември м.г. трезорите да бъдат по-благосклонни към бизнеса и гражданите, банкерите твърдяха, че дори да има намаление на лихвите по кредитите, това ще важи само за новите кредити.
Още от статията на „Сега"

„Големия Маргин - голямото изпитание на прокуратурата", анализира от първата си страница „Дневник"
Красимир Маринов и свитата му охранители утре сутрин може би ще се настанят в някой луксозен СПА комплекс. От неделя вечерта Големия Маргин отново е на свобода, след като второ обвинение срещу него в рамките на четири дни се оказа неподкрепено с достатъчно доказателства, за да остане в ареста. Маринов си остава обвиняем за подбудителство на убийството на Боби Цанков и за създаването на организирана престъпна група за разпространение на наркотици.

През последните две седмици Големия Маргин, брат му Николай и Стефан Бонев-Сако бяха замесвани от разследващите и в двете престъпления. Резултатът сега е, че Красимир Маринов е на свобода срещу подписка, Малкия Маргин изчезна и е обявен за национално издирване, а Сако, след като беше задържан и пуснат за Цанков, вчера остана в ареста заради наркогрупата.

Прокуратурата ще протестира пускането на Маргина, но ще трябва да подкрепи искането си с нови доказателства. По делото "Цанков" пък трябва да се намерят физическите извършители, за които зам. градският прокурор на София Роман Василев твърди, че вече има насоки.

Според съдията  Иван Стойчев от Софийския градски съд, наредил незабавното освобождаване вчера, прокуратурата не е представила доказателства, на които да се обоснове предположение, че Маринов е ръководил престъпна група, чиито дилъри са продавали хероин и кокаин в София. Заседанието мина при закрити врати и продължи над 2 часа. От решението на съда стана ясно, че обвинението за разпространение на наркотици срещу Големия Маргин се крепи основно на показанията на друг задържан като член на групата - Тихомир Георгиев-Боксьора.

Той е основен свидетел и срещу Златомир Иванов-Баретата. Според съда "Тихомир Георгиев доста цинично е използвал органите на държавното обвинение срещу свои мними или действителни опоненти за постигането на собствените си престъпни цели", а показанията на останалите защитени свидетели по делото се позовавали на изказвания на трети лица, които не са разпитани.
Още от статията на „Дневник"

„Страсбург решава в полза на Желева", съобщава от първата си страница „Монитор"
Становището на правния отдел към Европарламента, което ще бъде оповестено официално днес, ще опровергае окончателно твърденията,че кандидатът ни за еврокомисар Румяна Желева е била в конфликт на интереси, докато е заемала поста на депутат в Страсбург. Това обяви пред "Монитор" евродепутатът от ГЕРБ Андрей Ковачев. По думите му не просто се очаква положителен за Желева резултат от проверката, придружен от заключение, че няма пречка БГ министърката да стане комисар, но от ЕНП дори са убедени в това. Колегите му в най-голямата формация в ЕП прогнозирали, че в крайна сметка казусът ще се реши в полза на Желева.

Шефът на Еврокомисията Жозе Барозу вече подкрепи в края на миналата седмица българския кандидат, като в отговора си на писмото на председателя на ЕП Йежи Бузек той изтъкна, че Желева не е нарушила родното законодателство, а освен това е привързана и към европейския проект. Непосредствено след това шефът на групата на ЕНП в ЕП Жосеф Доу призова клеветниците на Желева да и се извинят незабавно. По-рано правосъдното министерство също съобщи, че външната министърка не е погазила нормативната ни система, тъй като няма разпоредба, която да ограничава извършването на търговия от страна на народните представители, а статуса на евроизбраниците е приравнен към техния. Няколко месеца преди да бъде избрана за министър, Желева е прехвърлила собствеността на фирмата "Глобал Консулт", сочеше още становището.

Британският евродепутат и либерал Андрю Дъф предупреди, че е невъзможно да бъде събрано мнозинство, което да одобри състава на новата ЕК, ако в него фигурира и името на Желева. Андрей Ковачев обясни обаче, че тези сметки остават на заден план, тъй като в Брюксел преобладавало мнението, че след забавянето на Лисабонския договор Европа не може да си позволи и отлагането на новата ЕК.

Както е известно, фракцията на ЕНП, която застана твърдо зад своя зам.-председател Румяна Желева, разполага с 265 места в Страсбург, а Партията на европейските социалисти, които атакуваха българския кандидат, заедно с алианса на либералите и демократите имат общо 268 представители в парламента. Либералите, които са третата по големина група и разполагат с 84 депутати, засега не се наемат с твърда позиция по въпроса, както и с окончателно решение как да гласуват. Вотът за ЕК е насрочен на 26 януари и е за целия є състав. Барозу ще се нуждае от 369 от общо 736 гласа на депутатите в ЕП, а ЕНП разполага със 104 по-малко. Според Ковачев окончателна яснотa за развръзката с новата ЕК ще има едва в сряда. Той поясни, че днес следобед координаторите от комисията "Развитие" към ЕП ще се съберат в Страсбург, за да обсъдят становището за Желева. След това те ще излязат с решение, което впоследствие ще бъде подложено според Ковачев на бурна дискусия между шефовете на групите в ЕП.
Още от статията на „Монитор"

„Средният размер на кредитите намаля с една пета", информира от първата си страница „Класа"
Изминалата 2009 г. завърши със спад от 22% на средния размер на отпуснатите кредити до 36 260 евро при 46 800 евро за 2008 година. Това показват данни от годишния доклад на КредитЦентър. Основните причини за негативното движение според експертите са слабата активност през първата полoвина на годината, спадът на цените на имотите и на процентa финансиране, както и покачването на самоучастие.

Според анализа през октомври е отчетено раздвижване на пазара, като над 80% от запитванията за ипотечни кредити са получавали одобрение. Ноември е бил и най-позитивният месец, като средният размер на ипотечните кредити е достигнал нивата от 2008 г. и е надхвърлил 40 хил. евро. Експертите от компанията отчитат, че тази тенденция се е запазила и в края на годината, когато секторът е отчел съществен ръст спрямо началото на 2009 г.

Последните данни на БНБ също потвърждават тенденцията за ръст на новоотпуснатите заеми, което се дължи основно на спада в лихвените нива. Статистиката отчита, че през ноември фирмите са изтеглили повече от 1 милиард лева, което е ръст от 109% на годишна база и от 35,8% на месечна база. Причина за това е рекордният размер на отпуснатите фирмени кредити в щатски долари (226 млн. лв. през ноември), които са сравнително нисколихвени (6,21%). 236 милиона лева пък са изтеглили българите за лични нужди.

От КредитЦентър прогнозират, че през тази година традиционно слабите месеци януари, февруари и март ще бъдат по-активни от предходните години. Това ще бъде така заради оживлението на имотния пазар в края на 2009 г. и очакванията за повече изгодни оферти на пазара от затруднени клиенти, нуждаещи се от свежи пари.

Според експертите през пролетта активността ще се засили и потребителите ще преразгледат позицията си на изчакване, в резултат на което общите обеми през новата година ще надвишат тези през 2009-а с 20-25%. Лихвите ще продължат да следват тенденцията на намаляване, оформила се в края на миналата година, като се понижат между 0,5 и 1%, а при някои левови заеми спадът може да достигне и 1,5%. Тези прогнози бяха потвърдени и от повечето банкови мениджъри у нас. В края на 2010 г. лихвите в евро ще се движат между 7,25 и 7,75%, а в лева - между 8,5% и 9,5%, прогнозират от КредитЦентър.
Още от статията на „Класа"

ad Kalendas Graecas, избира финансистът Емил Хърсев за заглавие на седмичния си коментар в „Сега"
Министрите на финансите на 16-те страни от еврозоната ще се съберат днес, за да обсъдят плана за измъкване на Гърция от държавния дълг и бюджетния дефицит. Те ще са нервни, защото намират, че елините харчат твърде много, разбиват пакта за стабилност и клатят общата валута. По същото време на българските граници ще се паркират гръцките трактори, за да отвоюват за своите стопани новите искания за повече субсидии.
Както всяка година по това време, като приберат реколтата и превалят празниците, фермерите от Кавала и Серес чак до Атина подхващат походи и седенки в люта битка за по-сочен дял от общата пита. Тази година в програмата на бунта са включени претенции за гарантиране на изкупните цени, увеличаване на квотите за изкупуване и (ха!) замразяване на дълга им към банките. По сметки на Данске Банк в края на 2009 г. държавният дълг на Гърция е надхвърлил 270 млрд. евро; за да изпълни исканията на фермерите, кабинетът на г-н Папандреу ще трябва да поеме кредити и разходи за около половината на тази сума. А без съмнение фермерите няма да останат сами.
Лекари, докери и журналисти още преди Коледа отпочнаха сезона на стачките. Искат още пари за безработните, които през септември бяха 9.7%. Анархистите също са готови за протест, вече хвърлиха една бомба пред министерството на информацията. Никой не е изчислил общата сума на всички искания за пари, които синдикати и фермерски съюзи ще сложат на масата за преговори. Но подозирам, че за да се изпълнят, ще е нужно държавният дълг поне да се удвои. В същото време Европейската комисия настоява само за 3 години гръцкият дълг да намалее наполовина до 60% от брутния вътрешен продукт, а бюджетният дефицит - 4 пъти (до 3% от БВП), та страната да влезе в Маастрихтските рамки. Плаши с тежки финансови санкции, ако това не стане. Гръцкият финансов министър г-н Георгиос Папаконстантину днес трябва да убеди колегите си от еврозоната, че неговата Програма за стабилност и растеж може да реши проблемите. На пръв поглед - би могла. Тя е амбициозна програма със строги мерки.
Още от статията на „Сега"

„Немци превземат превозите с влак", разкрива „Стандарт"
"Ди Би Шенкер Рейл България" (DB Schenker Rail Bulgaria) започва превоз на пътници и товари с влакове у нас и в чужбина. Най-големият конкурент на БДЖ и Българска железопътна компания (БЖК) вече е регистриран, но не в София, а в Пирдоп. Едноличен собственик на капитала му от 6 хил. лева. е германската "Ди Би Мобилити лоджистик", дъщерна на "Дойче бан" (DB). Тримата управители на "Ди Би Шенкер Рейл България" Любомир Гарчев, Едуард Янку и Райнхард Бамбергер до дни ще внесат документите за издаване на лиценз за жп превозвач в ИА "Железопътна администрация". Според Наредба 42 към Закона за железопътния транспорт, лицензът трябва да бъде издаден в 4-месечен срок, т.е. - до края на май. Веднага след това "Ди Би Шенкер Рейл България" ще започне работа, тъй като има готовност за това. Компанията и сега има лиценз за жп превозвач, издаден от румънската жп администрация и извършва транзитен превоз с влакове през наша територия. За целта у нас й е издаден сертификат за жп безопасност, чийто срок обаче изтича в средата на годината. Именно поради това германците са решили да извадят лиценз за превозвач и у нас, който ще им даде право да извършват не само транзитни, но и вътрешни превози на пътници и товари в България.

Съуправителят на "Ди Би Шенкер Рейл България" Любомир Гарчев има богат опит в жп транспорта. Ръководената от него германо-румънска компания "Лоджистик сървис Данубиус" от години извършва маневрена дейност в "Кумерио мед", Пирдоп и в "Стомана" Перник със собствени локомотиви.
Още от статията на „Стандарт"

„Нов закон за хазарта облекчава облагането на букмейкрите", прогнозира „Дневник"
Хазартните оператори може да бъдат зарадвани с облекчаване на данъчния режим още в рамките на тази година. Кореннната промяна в начина за облагане на дейността се очаква да бъде обсъдена от правителството в сряда, след което проектът на нов закон за хазарта ще бъде внесен за обсъждане и гласуване в Народното събрание.

Черновате на проекта, която беше готова още през декември, предвижда организаторите на залагания върху спортни и случайни събития, бинго-залите тото и лото игрите да плащат данък не върху общите си приходи от залагания, а само върху разликата между тях и изплатените премии. В момента ставката е 15% и с нея се облага целият оборот. При евентуална промяна в режима тя ще стане 25%, но само за печалбата след изплащане на премии за участниците.

Дори експерти от министерство на финансите коментираха още в края на миналата година, че новият режим на облагане (единната ставка от 15% върху целия оборот) ще направи средата за хазартните оператори неоснователно тежка. Тогава обаче те посочиха, че облекчаване на режима ще може да се очаква през 2011 г.

Сега позицията на ведомството вече е ревизирана и дори се смята, че при новия режим държавата ще съумее да събере повече приходи от облагане на хазартаната дейност. Разчети колко повече може това да донесе на хазната обаче не бяха съобщени.
Освен новият начин за пресмятане на задълженията редакцията на закона за хазарта предвижда и по-пълно облагане на залаганията в интернет. Ако тя влезе в сила, по интернет ще може да се залага само към букмейкъри, чиито сървъри са в България и имат връзка с Националната агенция за приходите. Така щял се знае обемът на залаганията, изплатените печалби и движението на парите. Документът, с който "Дневник" разполага, предвижда и изискване за интернет операторите на хазартни игри да разполагат с поне 1 пункт във всяка административна област  в страната за приемане залози и да изплащане на печалби. Има и изискване тези оператори да притежават домейн с окончание ".bg".
Още от статията на „Дневник"

"Мапа Ченгиз" иска 30% увеличение на цената за „Люлин", информира „Монитор"
Турската фирма "Мапа Чингиз", която изгражда магистрала "Люлин", ще поиска допълнителни над 40 млн. евро, за да довърши започната работа. Това е увеличение на договорената цена от 148 млн. евро с 30 на сто. Искането на изпълнителя все още е неофициално, каза за "Монитор" Ивайло Московски, зам.- министър на транспорта.
Той е категоричен, че подобни претенции няма как да бъдат удовлетворени, тъй като цената, на която изпълнителят е спечелил търга, е окончателна. Московски обясни още, че исканите в повече пари са заради извършеното от "Мапа Ченгиз" препроектиране на аутобана, с което на практика те са нарушили условията по търга.

"За нас не е ясно на каква база тогавашната Национална агенция "Пътна инфраструктура" позволява препроектирането, защото от самото начало е ясно, че то оскъпява значително стойността на магистралата", коментира Москов. Заради генерираното изоставане в изпълнението на строежите общото забавяне се очаква да е в рамките на 14 месеца, смятат експерти от транспортното ведомство. Работният график на "Мапа Ченгиз" бе сериозно забавен във времето, което наложи намесата на премиера Бойко Борисов. Той изрично настоя строителните работи да бъдат вкарани в конкретен план, който да се следва прецизно.
Още от статията на „Монитор"

"Работодателите ще загубят правото си да пенсионират", прогнозира „Сега"
Работодателите да загубят правото си да бъдат инициатори на пенсионирането на служителите. Това е една от идеите на експертите за промени в социалното осигуряване, разбра "Сега" от участници в Консултативния съвет за пенсионната реформа. Целта е хората да могат да остават по-дълго на работа, вместо да минават на пенсия и да черпят бюджета на НОИ.

В момента според Кодекса на труда работодателят може да инициира прекъсване на трудовия договор на служител, който навърши пенсионна възраст. Бизнесът често се възползва от този текст, но в бъдеще ще загуби възможността принудително да пенсионира служителите си.
Друга промяна, която се обсъжда в работните групи по пенсионната реформа, е въвеждането на пенсионен период вместо пенсионна възраст. Същността й е хората да не се пенсионират на определена възраст, а да имат право да го направят в определен период от време, стига да отговарят на конкретни условия. Например от 63 г. до 65 г. или до 67 г.

Социалният министър Тотю Младенов вече обяви, че възрастта за пенсиониране със сигурност ще се вдигне, но задължително плавно. Той заяви, че максималната възраст, до която ще се работи, ще е 65 г. На практика обаче и сега е така, твърдят експерти. Реално пенсионната възраст у нас е 65 г. Тогава, независимо от стажа и точките, държавата те пенсионира. По-рано имаш право да го направиш, ако събереш регламентирания по закон сбор от осигурителен стаж и възраст.
Още от статията на „Сега"

"Световната банка постави България на 63-то място по търговска логистика", съобщава „Класа"
България е на 63-то място по търговска логистика сред 155 други държави в класация на Световната банка. Една от причините за слабото класиране на страната ни е лошата инфраструктура, съобщи БГНЕС.

Докладът на банката за търговската логистика в световната икономика анализира възможностите на отделните държави да транспортират стоки и да свързват производителите на международните пазари. Институцията гледа на търговията като на ключ към по-бързо възстановяване от световната криза. Според президента на Световната банка Робърт Зелик постигането на добра търговска логистика трябва да бъде сред главните цели на развиващите се държави.

Сред проучените 155 държави най-добри показатели има Германия. Следват Сингапур, Швеция и Холандия. България е по средата на списъка. Първото подобно проучване на Световната банка беше публикувано през 2007 година. Тогава България имаше по-добро място - 55-а от 150 държави.

Една от главните причини за слабата търговска логистика на България отново е лошата инфраструктура, се посочва в доклада. По критерия „състояние на инфраструктурата" страната ни е на 94-то място. България е едва 95-а по критерия "спазване на сроковете за доставки". Ефективността на митниците ни също не е добра - 65-о място. Към всичко това се добавя и относително високата цена на вносно-износните доставки. Цената на контейнер за износ, транспортиран на 300 км по въздух или по вода, е 1500 долара и отнема 2 дни. За сравнение - във водещата държава Германия цената на контейнер за износ, транспортиран на 972 км по въздух, е 612 долара и отнема 3 и половина дни.

В Източна Европа с най-добри резултати е Полша, която е 30-а в света по търговската си логистика. Първите места в класацията заемат развитите държави.
Още от статията на „Класа"

„Европа разлюбва Бойко Борисов" е озаглавил Светослав Терзиев анализа си в „Сега"
Старата блудница Европа разлюбва Бойко Борисов, но не от ревност заради неговата фаворитка Румяна Желева, а от пресметливост. Докато се взираме в комисарското шоу на външната ни министърка, нито тя, нито премиерът меценат, ни дават знак, че джобът ни пак се прокъсва. Ден след злополучния кастинг на Желева в Брюксел оттам дойде закъсняло писмо с дата 8 януари 2010 г., подписано от Дирк Анер - генерален директор на Генерална дирекция "Регионална политика" в Еврокомисията (ЕК).

Ако тройната коалиция бе още на власт, името Дирк Анер щеше да я втресе, защото нищо добро не е видяла от него. Той бе първият служител в ЕК, който й писа през януари 2008 г., че спира пари по програма ИСПА заради аферата в пътния фонд "Батко плаща на Братко". Половин година по-късно пак той докара до истерия управляващата троица, като й писа, че спирането на парите се отнася не само до остатъчните 140 млн. евро от предприсъединителната програма, но и до парите за пътища по Оперативна програма "Транспорт", възлизащи на повече от 1 млрд. евро. Шокът тогава бе толкова силен, че бившият министър на транспорта Петър Мутафчиев отказа да повярва на писмото, появило се и във в. "Сега", и се захвана да търси неточности в превода. Но не ги намери, както и не намери влезлите вече във фризера пари.

"На тях им ги спират, а на мен ми ги пускат", обичаше да казва през последните месеци премиерът Бойко Борисов, след като Брюксел вдигна забраните над фондовете за България като жест на добра воля към неговото правителство, което обеща да не бъде като предишното. Сега обаче се очертава нова картина, която премиерът, ако има кураж, може да резюмира скоро така: "На тях им спряха 1 милиард, на мен - 2".

Писмото на Дирк Анер отправя предупреждение, че ако до края на януари правителството не му даде отчет по проектите за опазване на околната среда, който Брюксел е изискал още преди половин година, "службите на Комисията ще разгледат спиране на финансирането по цялата оперативна програма". Или казано иначе - ако не се поправите до две седмици, замразяваме над 1.8 млрд. евро.

Старата болест на българските чиновници - да усукват, да се спотайват до последния момент и в крайна сметка да не вършат работа, видимо е прихваната и от новите управляващи. Дирк Анер е писал на 26 юни 2009 г. до бившия министър на околната среда Джевдет Чакъров, а неговата наследничка Нонка Караджова е решила, че тази кореспонденция не я засяга. Само че Брюксел очаква отговор не точно от Чакъров или Караджова, а от България, която не си е сменила името, като си е избрала друго правителство. Борисов трябва да знае, че ако България все още има нещо, с което да се гордее в Европа, това е, че не си е сменяла името, откакто е основана от Аспарух. Другите са се казвали как ли не през вековете. Всички грехове на предишната власт трябва да се изкупуват от следващата, а тя, ако иска, може да търси сметка на бившите министри. През миналото лято бяха отменени две процедури за набиране на проекти за малките общини с население от 2000 до 10 000 души, възлизащи на 600 млн. евро, и тогава Министерството на околната среда и водите се оправда, че не му достигат човешки ресурси. Нали дойдоха нови - какво свършиха?

За годините откакто следи България Дирк Анер изглежда е започнал да схваща, че ръководните среди си предават една и съща зараза. Проблемите са сходни в почти всички сектори. Писмото дава за пример Министерството на икономиката, което е пуснало до Брюксел "нова серия нефокусирани и нестратегически проекти за безвъзмездно финансиране", показващи неспособност да се отсее зърното от плявата. "Личи нуждата от сериозно преосмисляне в това министерство на пътищата, по които се отпуска европейско финансиране", пише Дирк Анер и сякаш повтаря наставленията на бившия премиер Симеон Сакскобургготски за смяната на чипа.
Още от статията на „Сега"

„Вместо мораториум може да въведем по-строги изисквания за ВЕИ проектите", казва в интервю за „Дневник" министърът на околната среда и водите Нона Караджова
Защо сменихте позицията си за временния мораториум за централите за възобновяема енергия? Първоначално казахте, че го планирате за всички проекти, при които не е започнало строителство, а последно заявихте, че ще обхване само онези, за които няма започнали процедури.
- Никога не съм казвала, че ще спрем проектите със започнали процедури. В някого е попаднал документ, подготвен от моите експерти, но те са ми разработили шест варианта на решение и този е най-консервативният. Това не е позицията на министерството. Възможно е дори да няма временно спиране. Както знаете, проблемът тръгна от наказателната процедура срещу България (за многобройните вятърни паркове в "Натура" зони с лоши екооценки - бел.ред.), но се оказа, че е много по-сериозен. Неправилно са разрешени редица проекти.

Има огромен брой преписки за отчуждаване на земеделски земи, при това най-плодородните - в Добруджа, в района на Стара Загора, на Монтана. Много често вятърните или фотосоларните паркове са на разстояние от енергийната мрежа и се налага да се изграждат километри далекопроводи. Проблемът, свързан с нас, с екологията - вече имаме такива случаи, е, че за всеки от тези проводи се преценява необходимостта от ОВОС.

Какво ще се случи, ако се направи тази оценка и тя е отрицателна - някоя фирма ще си е изградила вятърните генератори, а ние няма да разрешим далекопровода. Или поне плащането за преобразуване на земи ще се окаже напразно, както и консултантските услуги - ще има много разочаровани.  Затова е много важно да се планира за територията на цялата страна къде какво ще се случва - къде ще има перки, къде ще има проводи.

Екоооценките трябва да са за целите проекти - не само на перките, но и на проводите, ако НЕК е решила да прокара такива. Затова предложихме да се изчака половин година, докато се направи планът за развитие на ВЕИ в България и неговата стратегическа екологична оценка. Това ще улесни и нас като компетентен орган, когато гледаме заявленията на фирмите, и самите фирми. И подчертавам, че временното спиране на работата по нови заявления за ВЕИ е само един от вариантите.

Беше озадачаващо, че идеята ви за мораториума дойде във връзка с наказателната процедура за "Натура", а не се ограничава до зоните на "Натура".
- Ако се въведе временно спиране, то не може да касае само площта на зоните. Ако в съседство с една зона за птици се изгради голям соларен парк, каквито проекти има в Източните Родопи и Сакар (където има гнезда на царски орли - бел. авт.), той ще ограничи ловната територия на тези птици, която е в радиус 60-70 километра. И независимо че са извън самите защитени зони, тези паркове пак пречат.

В близките дни ще излезем с решение дали временно ще преустановим приемането на нови заявления за такива проекти, или много бързо да въведем изисквания за проекти, например вятърни паркове - когато ни се представя проектът, да ни се представят едновременно и задължителните по енергийната регулация едногодишни измервания на вятъра, и проектите за далекопроводи, одобрени от НЕК - всичко това трябва да се оценява заедно в екооценката.

Аз също не съм привърженик на административните забрани и може би ще успеем да решим проблема с изискване за много по-подробна информация на най-ранен етап - ние сме първа спирка. А докато инвеститорите съберат и предадат тази информация по новите заявления, ще е готов и националният план за развитие на ВЕИ сектора*. И няма да има лоши сигнали навън, че администрацията спира инвестиционния процес.

Щом няма да се спират проектите с одобрени оценки, стигаме до казуса "Калиакра" (за много проекти в тази зона тече отделна наказателна процедура). Все пак там няма ли да бъдат спрени проектите, които още не се строят?
- Не могат да бъдат спрени - все едно вие да получите всички разрешения за вашата къща и да не можете да я построите.

Те са законосъобразни, така ли?
- Да, нормативно много от тях са изрядни. И оттук нататък зависи от морала на администрацията да разглежда документацията по същество и по целесъобразност, за да се правят наистина задълбочени екооценки. Нас ни атакуват не защото проектите непременно са оказали вредно въздействие върху природата, а защото ние не сме провели правилно процедурите - не сме правили задълбочен анализ при екооценките им. Това е нещо, което в момента коригираме.
Още от интервюто на „Дневник"

„Досега спестихме на държавата $15 млн.", казва в интервю за „Стандарт" изпълнителният директор на летище София Пламен Станчев
Г-н Станчев, верни ли са твърденията за злоупотреби с огромни суми за процесуалния представител на летище София в арбитража с кувейтската компания МАК/АДМАК?
- На първо място, изобщо не отговаря на истината твърдението, че нашият процесуален представител в спора ни с МАК/АДМАК е избран без процедура. Американо-аглийско-френската адвокатска кантора "Саланс и партньори" със седалище в Париж беше избрана с обществена поръчка, буквално преписана от обществената поръчка на самото транспортно министерство за избора на неговия процесуален представител "Адълшоу Годард" в арбитражния му спор с "Щрабаг". Второ - да, ние сме изразходвали средства за хонорари на "Саланс", които обаче не са 2 млн. лв., както ни обвиняват, а по-малко. Парите са изплатени, за да бъде подготвена защитата на летище София за арбитража с МАК/АДМАК. Тук ще коригирам третото невярно публично твърдение, според което арбитражният спор е в Париж, а истината е, че той се води в Лондон.

Може би някой се е объркал покрай арбитражния спор с Гад Зееви за продажбата на "Балкан".
- Може би, но вие сам разбирате, че неверните твърдения в крайна сметка се пукат като сапунени мехури. По-страшна обаче е премълчаната истина, че залогът в арбитража с МАК/АДМАК е изключително голям. Никой не отбелязва, че именно благодарение на висококвалифицираната защита, която получихме от "Саланс" още при първоначалната размяна на кореспонденция с МАК/АДМАК и арбитражния съд, искът на кувейтците беше намален от 54 млн. на 39 млн. долара. Тук е четвъртата грешка в публичните обвинения, според които искът на МАК/АДМАК е за 32 млн. долара - т.е. 7 млн. по-малко от реално предявената сума.

Излиза, че "Саланс" са намалили иска с 15 млн. долара?
- Да и за съжаление никой не отбелязва, че тези 15 млн. долара намаление на иска са постигнати благодарение на усилията и действията на летище София и на неговия процесуален представител "Саланс". И тъй като в нападките се дава за пример подписаното преди две години споразумение между "Щрабаг" и министерството на транспорта, ще заявя, че ако някой си мисли, че то е било безплатно за държавата - жестоко се лъже!

Колко струва то?
- То е огромен жест, който беше направен през 2008 г. към "Щрабаг". Не бих искал да коментирам цифри.

Българският данъкоплатец има право да знае неговото правителство за какво харчи парите му.
- Така е. Въпреки това става дума не за решение на летище София, следователно ако друг реши да го оповести, може да го направи.

И все пак за каква сума става дума?
- За значителен брой милиони евро.
Още от интервюто на „Стандарт"

„Ще развием "Ново Химко" с над 35 млн. евро инвестиции", казва в интервю за „Дневник" Николай Галчев, собственик на "Галчев холдинг"
Кога купихте "Химко"?
- Преговорите за покупка на торовия завод започнаха още преди половин година с панамската фирма "Атлала". В края на ноември преговорите бяха финализирани и купихме изцяло компанията "Ново Химко". На 12 януари проведохме общо събрание, на което сменихме управителния и надзорния съвет на "Ново Химко".
Компанията вече ще се ръководи само от управителен съвет, чийто председател съм аз, а членове са  Валентин Новков и досегашният изпълнителен директор Андрей Семерджиев, който запазва този пост и сега. В момента се подготвят документите от събранието за внасянето им в търговския регистър, за да стане вписването официално. Купихме "Ново Химко" чрез дъщерната ми компанията "Екоен 3".

Кои са собствениците на панамската компания "Атлала"?
- Преговорите за покупката се водеха с Андрей Семерджиев, който имаше генерално пълномощно за продажба на 100% от акциите. Купихме 500 поименни акции по 1 лев.

Това означава, че за 500 лв. сте купили "Химко".
- Трябва да се има предвид, че комбинатът има задължения. През 2007 г. Врачанският окръжен съд е приел и утвърдил оздравителна програма на "Ново Химко". Договорът за покупката на "Химко" от "Ново Химко" влиза в сила от 20 юни 2007 г. Комитетът на кредиторите на "Химко", основните от които са НЕК, "Булгаргаз" и Агенцията за държавни вземания, също е одобрил оздравителната програма. Според нея на кредиторите трябва да бъдат изплатени 85 млн. лв. в срок от 18 години, като има 3-годишен гратисен период.

Твърди се, че задълженията на "Химко" към НЕК и "Булгаргаз" са 160 млн. лв.
- Няма такова нещо. Всички задължения възлизат на 85 млн. лв. Когато "Химко" е било обявено в несъстоятелност, задълженията му действително са били над 150 млн. лв. Но предприятието затова се обявява в несъстоятелност, защото не е могло да изплаща дълговете си. Тогава вече съветът на кредиторите и съдът приемат оздравителната програма на "Ново Химко", която е на стойност 85 млн. лв. Тоест имаме редуциране на дълга. Останалото е в миналото.

От Агенцията за следприватизационен контрол твърдят, че има възбрана върху завода заради неизпълнение на приватизационния договор от страна на американската компания "IBE Trans of NY". Купувачът е осъден за 20 млн. лв. и сега си ги търсят чрез съда. Има ли такова нещо?
- Това нещо го чувам от вас. Няма възбрана върху завода. Ние нямаме нищо общо с американската компания и не сме правоприемник на дълговете на "Химко".

Как ще ги плащате дълговете от 85 млн. лв.?
- От юли тази година трябва да започнем да изплащаме дълговете. Това ще стане на равни вноски в продължение на 18 години според погасителния план.
Още от интервюто на „Дневник"

„Част от общините сами ще финансират проектите си", казва в интервю за „Класа" Ивелина Василева, заместник-министър на околната среда и водите
Г-жо Василева, какви мерки ще бъдат предприети във връзка със забавянето на Оперативна програма „Околна среда"?
- Знаете, че нашите притеснения и критиките от страна на ЕК бяха, че проектите не са икономически обосновани и ефективни. Те трябваше да бъдат преразгледани. Изпратихме писма до общините, с които ги помолихме да спрат тръжните процедури, докато се правят проверките. Специално по инвестиционните проекти предприехме мерки за прекратяване на някои от тях и свиване обхвата на други. За някои все още няма решения, за други продължаваме срещите си с общините. Това не е едностранен акт, тъй като общините вече са поели ангажимент към своите изпълнители. Те също влизат в преговорен процес с тях, за да свият обхвата на договора, така че това да не предизвика съдебни дела от страна на изпълнителите срещу общините. Като цяло към момента има вече пет прекратени договора, три, при които няма формално прекратяване, но се водят разговори с общините за това. Има и два, по които ще има редуциране на стойността в съответствие с изискванията да бъдат разумни и съобразени с препоръките на ЕК.

Колко трябва да се свият тези два проекта? Може ли по-конкретно да ги посочите?
- Вече има потвърждение от община Руен за проекта, който придоби особена популярност в село Люляково. Там общината ще канцелира договора си за пречиствателна станция и ще редуцират стойността на договора си за ВиК мрежата с 24%. Това е в резултат на многократните срещи, изисканата от нас информация да ни предостави анализ на цените. Трудността е в това, че по-голяма част от проектите имат сключени договори от страна на общините, ние не можем да предприемаме едностранни действия. В тези случаи те или трябва да ги финансират със собствени средства, или да докажат обхвата и стойността на проекта. Изисква се допълнителна информация и анализ. При проектите за техническа помощ ще трябва да модифицират задачата на консултантите, така че апликационните форми да бъдат съобразени с новия механизъм на директно предоставяне. Заради твърде голям обхват (завишени стойности) е спрян проектът за техническа помощ в община Разлог.

При някои общини в самия проект има предвидено водоснабдяване, което е стартирало и е възложено. Ние ще осигурим техническа помощ за проектиране, но при реализиране на инвестицията общините трябва да намерят финансиране от други източници. Когато изготвят апликационната форма, тя трябва да бъде съобразена с нашите изисквания и допустимите разходи по „Околна среда".

За каква част от проектите по техническа помощ ще се наложи местните власти да инвестират сами в проекта или в компонент от него?
- В компонента техническа помощ експертите в дирекция „Води" вече са направили пълен преглед на документацията. Въз основа на техните препоръки отново се провеждат срещи с общините. Ще имаме възможност да изпратим до всички общини (157 проекта по техническа помощ) до края на февруари анекси, които да отразяват промените и фокуса върху приоритета. Трудно ми е да кажа колко от тях ще бъдат с корекции, но разглеждаме индивидуално всеки случай.
До края на януари да приключим със срещите с общините по инфраструктурните проекти. Тогава ще подпишем и анекси към договорите. Тогава ще бъдат прекратени и проекти със завишени стойности, за които това още не е направено.

Може ли да споменете тези, които са вече прекратени?
- Не мога да ви дам окончателната информация, процесът още тече и не ми се иска на този етап да ги споменавам. Коментирах вече два проекта. Своге има прекратен договор по инвестиционния си проект. Нека да приключим до края на януари срещите с общините, тогава ще говорим.
Още от интервюто на „Класа"

„Нападките на БСП срещу Желева са политически реваншизъм", казва в интервю за „Монитор" социологът Антоний Гълъбов
Доц. Гълъбов, какво е мнението ви относно изслушването на кандидата ни за еврокомисар Румяна Желева?
- Има няколко неща, които ми се струват важни. Само по себе си изслушването беше поставено в една особена политическа рамка, която до голяма степен повлия върху оценката му. Истината е, че не чак толкова много хора проследиха на живо целия дебат. Затова и част от формираните мнения бяха на базата на тази предварително зададена политическа рамка. Проблемът започна още около края на ноември и началото на декември месец миналата година след първия опит на Яне Янев да заяви, че има конфликт на интереси при няколко министри от кабинета. След това стана ясно, че тази тема няма да бъде разгърната на равнище Народно събрание и се пренесе в Европейския парламент. Затова и изслушването не можеше да бъде оценявано по начина, по който се състоя. Станаха ясни няколко съществени неща. На първо място липсата на единна европейска перспектива към това какво би трябвало да се включва в този ресор. Той е не само нов, но и засяга една деликатна тема за Европейския съюз, по която досега не е постигнат видим напредък. Става дума както за Ивицата Газа, така и за Сомалия. Така че цялото изслушване от гледна точка на въпросите на депутатите беше ориентирано към проблеми, които не са свойствени и не са добре развити в европейската политика. Това беше сериозно изпитание за г-жа Желева. Очевидно е, че логиката на нейната подготовка не предполагаше подобен тип въпроси. Точно затова ми се струва, че самата подготовка не беше организирана и насочена в правилната посока. Резултатът беше в това, че се наложи тя да импровизира, а импровизацията в подобна ситуация допълнително утежни и общото усещане за качеството на представянето й. Разбира се, че имаше много неща, които можеха да бъдат направени като предварителна подготовка. Това е ангажимент на нейния политически кабинет, на съветниците й. По-голямата част от въпросите предполагаха експертни познания.

Как си обяснявате нападките срещу нея от страна на български евродепутати?
- Като продължение на политиката на реваншизъм. Искам да припомня, че през цялата минала година БСП говореше за политически реваншизъм от страна на ГЕРБ, което беше абсурд. Истината е, че точно в момента имаме пример на политически реваншизъм от страна на БСП. И то става въпрос за много примитивен реваншизъм. Оттам нататък не е вярно това, че всеки евродепутат може да получи мандат от ръководител на която и да е комисия, за да направи проверка на свой колега от същата страна. Това е погрешна теза. Така че е очевидно, че беше избрано да се действа през Антония Първанова, защото ако действаше Илияна Йотова или някой от представителите на самата БСП, това щеше да доведе до още по-голямо усложняване на отношенията между Европейската народна партия и Партията на европейските социалисти. От друга страна, без всякакво съмнение, г-жа Меглена Кунева многократно показа, че не е удовлетворена от избора на българското правителство. Така че стана по-удобно да се действа през групата на либералите и зелените, отколкото директно да се влезе в политически сблъсък.

Как трябва да се действа оттук нататък? От БСП дори поискаха Румяна Желева да подаде оставка като външен министър. 
- От БСП може да поискат много неща. Само че България е парламентарна република, има процедура, по която опозицията може да внесе вот на недоверие към отделен министър. И в този режим трябва да представи аргументи. Не може изслушването на Румяна Желева да бъде аргумент за искането на оставка на външен министър. Така че това отново е политическа димка в стила на един друг политик. БСП се опитва да извлече дивиденти от тази ситуация, за да може колкото е възможно по-бързо да бъде забравено тежкото наследство, което оставиха. Нека да кажа какво точно имам предвид. България беше обвинявана като страна, която е некоректна, която е с висока корупция именно благодарение на предишното управление. Така че в най-малка степен представители на точно тези политически сили имат право да менторстват над българското правителство и да определят кой е опозорил страната и кой не. Защото трябва да се върнем назад и да видим кога беше създаден този негативен образ на България, който усложни политическия ефект от представянето на Румяна Желева. Оттук нататък наистина е въпрос на български политически дебат. Аз се надявам, че ГЕРБ разполагат с необходимия политически ресурс да го проведат. Така че трябва да погледнем във времето назад и да си отговорим на въпроса защо към България има съмнения.
Още от интервюто на „Монитор"