Външният министър на Аржентина Хорхе Тайана е посочил, че Аржентина е взела решението за прекратяване на сътрудничеството, след като Великобритания е отказала да даде гласност и публичност на петролните си дела в Южния Атлантик.
„Аржентина не е против сътрудничество с UK, доколкото това допринася за възобновяването на преговорите за суверенитета на островите", казал е Тайана след срещата си с президента Нестор Кирхнер. За жалост на Буенос Айрес, Великобритания засега избягва дискусии по този проблем.
Изказването на аржентинския министър идва само ден преди 25тата годишнина от аржентинската инвазия на островите, тогава британска територия. Аржентина изтъква претенцията, че островите й принадлежат - тя ги е наследила от Испания още преди окупацията им от Британия през 1833.
На втори април 1982 военните сили на Аржентина, тогава управлявана от военна хунта, нахлуха във Фолклендските острови. Загинаха над 900 души, от тях 655 аржентинци, 255 британски войници и трима островитяни. Аржентинските сили капитулираха на 14 юни същата година. Аржентина се върна към демокрацията през 1983.
Тайана е нарекъл случая „анахроничен колониален диспут". Посланикът на Великобритания в Буенос Айрес е бил уведомен за прекратяването на съглашението за петрола.
Сеизмични изследвания са разкрили, че на океанското дъно около архипелага може да се крият около 60 млрд. барела суров петрол. Съвместна декларация на Югозападната Атлантическа морска кооперация сключва сделка за съвместно проучване и добив на петрол в региона през 1995.
Тогавашният президент на Аржентина Карлос Менем тогава обяви, че декларацията ще помогне на Аржентина да се включи в добива. „Но на практика това никога не се е случвало", казал е вчера външният министър.
Имало е пробни сондажи през 1998, осъществени от Shell и Amerada Hess. Петрол е открит, но не и такова качество и обем, че добивът да има търговска стойност. На времето $10 за барел не са били привлекателни, но последното покачване на цените може да възбуди отново интереса към морето около островите.
Буенос Айрес би могъл да поднови претенциите си към региона с още по-голяма сила отпреди, ако избликне петрол - боят се някои. Аржентина е посочвала, че връщането на островите е нейна „постоянна и неизменна цел".
Аржентина намира за „непонятно" нежеланието на Великобритания да дискутира този въпрос, въпреки че ООН и Организацията на Американските държави са подтиквали страните към двустранни преговори.
Двете правителства са възобновили дипломатически отношения през 1990. Британия управлява Фолклендските острови вече 174 години. Аржентина обаче не иска да забравя, че на 3ти януари 1833 британските военни „силово са премахнали жителите и законно установените аржентински власти от островите".