„Бонус "ромче" за учителите" е водещото заглавия на „Труд"
Учителите, които преподават на ромчета в детските градини и училищата, вероятно ще получават бонус към заплатата. Идеята се обсъжда в образователното министерство и е част от общоевропейска програма за намаляване на броя на децата, които отпадат от просветната система. Причините са най-различни - ниските доходи на някои семейства не им позволяват да отделят средства за облекло, учебници и помагала на децата. От друга страна, малчуганите от малцинствата понякога срещат трудности с учебния материал или влизат в конфликти със съучениците си.
Брюксел: Отпадащите ученици да са под 10%
Европейският съюз иска процентът на напускащите да е под 10 на сто. В момента средно за общността той е около 14. Само в осем държави - Австрия, Литва, Люксембург, Полша, Словакия, Словения, Финландия и Чехия, са изпълнили нормата. Но в Португалия, Малта и Испания почти 30 на сто от децата излизат от училище, без да са го завършили. У нас през последните години има намаляване на броя на отпадналите - около 12 на сто на година спират да посещават класните стаи. Причината за грижата на Европейския съюз е в прогнозата, че квалифицираната работна ръка рязко ще намалее след няколко години.
Пари за българските учители, които ще работят по т. нар. интеркултурна компетентност, ще идват чрез програмата за диференцирано заплащане. Точната сума ще се решава от всеки директор според бюджета му и работата на педагога. Целта е учителите да имат и финансов стимул да работят с деца от друг етнос.
Още от статията на „Труд"
„Цели университети се крепят на "летящи" преподаватели", разкрива от първата си страница „Сега"
Цели висши училища в България се крепят на "летящи" професори. Без тях някои вузове нямаше да покриват изискванията за акредитация и да предлагат толкова много специалности. Докато преподавателите намаляват, студентите и факултетите се роят, показват предоставени от просветното министерство данни на "Сега" по закона за достъп до обществена информация.
262 260 са били студентите през учебната 2011/2012 г. при 243 592 през учебната 2000/2001 г. В същото време според НСИ за последните 10 години преподавателите на основен трудов договор са намалели от 15 609 на 13 741. През учебната 2011/2012 г. на основен трудов договор са 13 521 от общо 18 165 души, като в повече от един университет работят 2429.
Част от тези прелитащи преподаватели крепят акредитацията на два университета едновременно. Законът изисква поне половината от аудиторните и практическите занятия да се водят от хора на основен трудов договор и търсенето на хабилитирани имена за акредитация в някои висши училища е превърнато в спорт. Само за 1 година броят на преподавателите, които участват в акредитацията на повече от едно висше училище, е нараснал с 30% - от 484 на 635.
В отделни висши училища в повече от една акредитация участва половината от преподавателския състав. Например в Колежа по икономика и администрация 25 от 47 лектори участват в признаването на още едно висше училище. В Международното висше бизнес училище работят 53-ма преподаватели, а 22-ма от тях участват в оценяването и на друг ВУЗ. Сходна е картината и в пернишката политехника. Тук лекциите се водят от 76 преподаватели, като 34 от тях работят на поне още едно място. Акредитацията на най-новия университет се крепи благодарение на 17 професори и доценти, които са на основен трудов договор и в друг университет. В пловдивското Висше училище за развитие на регионите работят 180 лектори, от които 89 са ангажирани на още едно място, а 21 участват в две акредитации.
Още от статията на „Сега"
„Един концесионер ще управлява летищата в София и Балчик", съобщава от първата си страница „Класа"
„Летищата в София и в Балчик ще бъдат отдадени на концесия в пакет", каза зам.-министърът на транспорта Камен Кичев при откриването на рехабилитираната писта на летище Варна. По думите му отдаването на софийския порт ще отнеме повече време. Концесията на летищата в Бургас и Варна е добър пример за публично-частно партньорство, заяви транспортният министър Ивайло Московски. За изграждане на транспортна инфраструктура са необходими много пари, които държавата не може да осигури. Затова изходът е в публично-частното партньорство, което води до бързо и качествено модернизиране на инфраструктурата, включително и летищата, посочи министърът.
В момента се правят предконцесионни проучвания за фериботния комплекс във Варна, съобщи още Кичев. Московски допълни, че в момента се извършват предконцесионни анализи за пристанище Варна. Те ще покажат обхвата на концесията, а след това ще бъдат направени икономическите, финансовите и социалните анализи. Според транспортния министър концесията по никакъв начин не застрашава работещите на пристанището дори ще се създадат по-добри условия на труд.
В модернизацията на пистата на летище Варна са инвестирани близо 40 млн. лева, а самият ремонт е приключен за 137 дни. Парите са вложени от концесионера на летище Варна „Фрапорт туин стар еърпорт мениджмънт", който управлява и порт Бургас. „През следващата година ще бъдат готови два нови терминала на летищата във Варна и в Бургас", съобщи Александър Цинел, вицепрезидент на „Фрапорт". По думите му с тази инвестиция средствата, вложени в инфраструктурата на двата аеропорта, ще достигнат 120 милиона евро. Предвидените от концесионера инвестиции ще превърнат летищата Варна и Бургас в модерни европейски аеропортове и ще доведат до увеличаване на пътниците и привличането на нови авиокомпании, коментира Московски. "В областта на железопътната инфраструктура успяхме да осигурим европейско финансиране, но за летища и пристанища концесията е най-добрият подход", допълни той.
Още от статията на „Класа"
„Изборите на Големия брат", пише на първа страница на „Капитал Daily"
Четирима млади руснаци подскачат и танцуват заедно пред избирателна секция в училище в югозападната част на Москва. Лев, Леня, Оля и Настя не са дошли да гласуват - на външен вид не изглежда да са навършили необходимите години за това. Те са аниматори - както Лев обяснява, наело ги е училището, за да забавляват малките деца на хората, които идват да гласуват. В някои отношения организацията на руските избори за президент е наистина удивителна.
Избори онлайн
Тя например вече включва 91 хил. уебкамери, които да предават в реално време както гласуването, така и броенето на гласовете. Премиерът Владимир Путин се съгласи да ги въведе бързо (за два месеца), като не попречи дори това, че до някои места нямаше прокаран интернет. "Много съм доволна, че ги има", казва Надежда, която е председател на една от двете комисии в училището. "Хората са по-спокойни и няма такива изстъпления, както на предишните избори." Тя бърза да посочи, че на миналите избори проблемите са били заради наблюдателите от други партии, предимно комунистите.
Нововъведението наистина работи чудесно - над 1 милион души се регистрираха на специален сайт да следят онлайн гласуването във всяко отдалечено място на най-голямата по територия държава в света. Въпросът е как работи интернет надзорът при броенето и най-вече при попълването на протоколите на секциите, в които имаха право да се явят близо 110 милиона души.
Камерите не гарантират честни избори. Администрацията и гражданските движения правят това, а първата част от това уравнение в Русия все още изобретателно работи за заобикаляне на правилата. Най-драстичният пример на тези избори станаха т.нар. допълнителни списъци с които на хора, работещи за държавни или частни предприятия, им се позволява да гласуват на друго място от местожителството си. Законовият мотив за това е да могат работници на поточни линии да да гласуват накуп, без да прекъсват работата на фабриката. "Но на тези избори бяха издадени ужасно много такива списъци, не е възможно всички те да са за такива случаи, особено в неделя", казва социологът Маша Липман от московския клон на "Карнеги".
Още от статията на „Капитал Daily"
„Строителите ни в битка за $130 млрд.", е едно от водещите заглавия на „Стандарт"
Родните строители се борят да спечелят поръчки за изграждането на част от нов курорт в Азербайджан. Вторият Дубай, както наричат бъдещия комплекс, ще бъде вдигнат на брега на Каспийско море. Правителството на богатата на природен газ и нефт страна ще инвестира в туристическият проект над 130 млрд. долара. Браншът ни има шанс да спечели поръчки за жилищни сгради и хотели. Това заяви председателят на Камарата на строителите Светослав Глосов. В Азербайджан подобно на арабските страни обаче бизнес се прави само ако зад компаниите като гарант стои държавата. Посещението на премиера Бойко Борисов в края на март или началото на април е шанс за гилдията, допълни Глосов. Досега на пазара в Азербайджан са работили предимно турски строителни фирми, но сега тяхното място се заема от европейски, предимно от Австрия и Германия. Това е огромен шанс за сектора ни в кризата, обясни Глосов. Проектът за новия Дубай включва и изграждането на олимпийски комплекс и писта за Формула 1.
Още от статията на „Стандарт"
„Спират ученическите турове за напиване" е едно от водещите заглавия на „24 часа"
Екскурзиите на гимназисти с цел да се напият без родителски и учителски контрол ще бъдат забранени. Това предвижда нова наредба на министерството на икономиката, която трябва да влезе в сила най-късно от догодина.
Учител задължително ще има при всички организирани екскурзии на ученици до 19-годишна възраст. Това ще важи дори за абитуриентите. В момента има масова практика 16-годишни да пътуват без учител из страната, за да се напият.
Обсъжда се още в наредбата да бъде записано, че детски групи могат да се настаняват само до третия етаж в хотелите и в стаи без тераси. Все още обаче не е ясно дали това ще стане факт заради протести на хотелиери.
Екскурзиите на гимназисти с цел да се напият без възможност за родителски и учителски контрол би трябвало да престанат от началото на следващата година. Тогава най-късно ще влезе в сила нова наредба за детския и ученически туризъм, която подготвя Министерството на икономиката, енергетиката и туризма.
Целта е да напишат стриктни правила за всякакви форми на детски туризъм - лагери, зелени училища, екскурзии, скаутски лагери и при възможност дори условия как спортните клубове да организират подготовката на отборите в детска възраст.
На контрол по правилата за детски и ученически туризъм ще попадат всички организирани пътувания до 19-годишна възраст, така че да бъдат обхванати дори абитуриентите, предвиждат идеите на министерството на икономиката. Така вече 16-годишните няма да могат да пътуват безконтролно без учители и възпитатели, каквато е практиката в момента.
"В близките дни ще свикаме работна група с министерствата на образованието, на здравеопазването и на спорта. Ще поканим и туристическия бизнес, и организации на родители, за да представим идеите си как детските пътувания да станат по-сигурни и безопасни, а в същото време да не влизаме в свръхрегулация", разказа експертът по туризъм от икономическото министертво Мария Иванова.
Още от статията на „24 часа"
"Бележките за кръв срещу операция незаконни", четем от първата страница на „Монитор"
Бележките за дарена кръв, без които болниците не извършват планови операции на пациентите, се оказват незаконни. Проверка на „Монитор" показа, че такова изискване не е залегнало в нито един от здравните закони или наредби, нито е въведено със заповед на здравен министър.
„Това е интересен казус, който ще разгледаме много внимателно в парламентарната здравна комисия", коментира д-р Даниела Дариткова от ГЕРБ. По думите й, ако бележките се узаконят, това може да доведе до стимулиране на черния пазара на кръв.
От друга страна обаче, ако се забранят със закон, кръвните центрове в страната ще изпаднат в невъзможност да задоволят нуждите на болниците, обясни Дариткова и обеща комисията да направи пълен анализ на ситуацията.
„Ще проучим въпроса с искането на тези бележки", коментира лаконично пред „Монитор" и здравният министър д-р Стефан Константинов. Той също не скри изненадата си, че въпросният документ се иска незаконно, както и че болниците отказват да оперират дори и хора с тежки онкологични заболявания без този лист хартия. В Клиниката по коремна хирургия на Университетската болница „Света Анна" в столицата например са поискали от близките на 72-годишна жена с напреднал стадий на рак на панкреаса да предоставят бележка за четирима кръводарители. В противен случай те отказвали да я оперират и лекуват.
За 24 часа роднините намерили трима безвъзмездни кръводарители сред своите приятели, а за четвъртата бележка платили 50 лв. на мургав „дарител".
„Никой няма основание да изнудва роднините на пациентите да даряват кръв", категоричен е председателят на асоциацията „Доброволно и безвъзмездно кръводаряване и кръвопреливане" проф. Петкан Проданов. Той обясни, че преди години хематолозите са започнали да призовават хората, да даряват за свои близки, защото имало отлив на кръводарителите заради страх от заразяване със СПИН или някаква друга инфекция. „Оказва се, че нашият хуманен за времето си призив, стана повод за стимулиране на черната търговия с кръв", поясни проф. Проданов.
Още от статията на „Монитор"
"Кабинетът ще плаща дълг с нов заем", съобщава „Труд"
Със сигурност ще се търси заем за изплащане на над 1,6 млрд. лв. държавен дълг в началото на следващата година. Част от средствата трябва да бъдат набрани чрез външен дълг, с който да се рефинансира съществуващият. Това каза председателката на бюджетната комисия и депутат от ГЕРБ Менда Стоянова пред "Труд". Според нея средства трябва да постъпят и чрез емитиране на държавни ценни книжа (ДЦК), както и използването на пари от Сребърния фонд. Тя допълни, че крайното решение все пак е на правителството, но смята, че все още не е късно да се търси външен кредит.
Нов заем ще е нужен, защото парите от фискалния резерв няма да са достатъчни за посрещането на плащанията по дълга.
Стоянова повтори изказвания на финансовия министър Симеон Дянков. Преди повече от месец той заяви, че за целта ще бъде емитиран дълг на вътрешния пазар, като ще се прибегне и към пазара на еврооблигации. Министерството на финансите вече предложи законови промени, според които до 70% от над 1,7 млрд. лв. в Сребърния фонд могат да се инвестират в ДЦК. Така средствата, които трябва да се използват за плащане на пенсии след 2020 г., ще послужат за връщането на дълга в началото на 2013 г.
Още от статията на „Труд"
„Държавата строи хай-тек парк край "Цариградско шосе", разкрива „Сега"
Няколко години след като кабинетът "Станишев" реши да изгради втори административен център в близост до бул. "Цариградско шосе", сега подобна идея лансира и правителството на ГЕРБ. Разликата е, че вместо жилища и министерства, там ще бъдат изградени бизнес сгради, които да се използват от компании и организации, насочени към научно-развойната дейност.
Комплексът ще бъде изграден с 50 млн. евро от програма "Конкурентоспособност", като идеята е строежът му да започне в началото на следващата година, научи в. "Сега". Последната идея на икономическото министерство е научноизследователският център да бъде разположен на мястото на бившия военен комплекс на бул. "Цариградско шосе", който се намира срещу спортната зала "Арена Армеец". Сред обсъжданите варианти са и терен от 130 дка, собственост на БАН и Столичната община, който се намира в района на Гара Искър, а някои от сградите могат да бъдат разположени и край Божурище.
Хай-тек паркът ще разполага с лаборатории, където фирмите могат да изпробват новите си продукти, научни кабинети, работилници, офиси и др. В бъдещия център стартиращите фирми ще получават юридически, управленски и счетоводни услуги, обучения и др. Обмисля се и възможността някои от иновативните фирми да плащат по-евтини наеми на помещенията, а в разработките да участват учени и студенти. Сградите от комплекса ще имат "зелена" архитектура и ще бъдат осигурени от ВЕИ и природен газ.
Още от статията на „Сега"
„Събиране на старите печалби", съобщава „Капитал Daily"
Неразпределените печалби, т.е. част от натрупаните по сметки средства на държавните дружества, все пак ще бъдат насочени към бюджета. Това стана, след като в петък парламентът отхвърли проекторешение на опозицията, с което се предлагаше да отпадне текст от правителственото постановление от 29 декември миналата година. Документът за пръв път задължава министерствата да приберат натрупаните през годините и неизползвани средства от подопечените си дружества. Депутатите от мнозинството дори изрично задължиха финансовия министър Симеон Дянков да следи за изпълнението на постановлението.
Прибирането на старите печалби ще е допълнителен източник на приходи в бюджета и вливането на допълнителните средства може да свие дефицита под планирания размер от 1.1 млрд. лв. за тази година. Това пък ще остави повече средства във фискалния резерв, през който се осъществяват плащанията по външния дълг.
Точен размер на очакваните постъпления няма, защото все още не са готови финансовите отчети на компаниите за 2011 г. Но със сигурност става въпрос за стотици милиони левове. Най-конкретна сума, но неясно колко точна, се вижда от репликата на бившия икономически министър от БСП Петър Димиторов: "Това управление си постави благородната цел да изземе от държавните фирми 630 млн. лв. и да ги раздаде на себе си."
Защо има смисъл
Идеята бе защитена от депутата на ГЕРБ Валентин Николов, който изтъкна, че това е разпореждане на собственика с негови активи. В период на криза е логично държавата да ползва натрупаните по фирмите резерви, вместо например да се емитират ДЦК, коментираха икономисти.
Менда Стоянова, също от ГЕРБ, която е председател на бюджетната комисия, каза пред "Капитал Daily", че голяма част от тези средства стоят на срочни депозити, а не по разплащателни сметки, което доказвало, че компаниите нямат непосредствена нужда от тях. Вместо средствата да стоят блокирани, вливането им в бюджета ще помогне на държавата да свие дефицита и да използва спестяванията.
Без да има изричен текст, държавата вече изтегли натрупаните средства в "Булгатабак холдинг". Точно преди приватизацията през миналата година ресорното министерство на икономиката забеляза купищата кеш в цигарените фабрики и в последния момент разпредели като екстра дивидент натрупаните резерви. Така не продаде холдинга като касичка с пари, а и държавата получи допълнителни 44 млн. лв.
Още от статията на „Капитал Daily"
" Зетят на Ковачки взе винкела", информира „Стандарт"
Зетят на енергийния бос Христо Ковачки - Никифор Вангелов, е на път да превърне в индустрия символите на Перник. Съпругът на сестрата на крупния бизнесмен взе търговската марка "Винкел" и я пусна на пазара като вафла. Това стана ясно от бюлетин на патентното ведомство за заявка за запазена марка. От обявяваните всеки месец справки става ясно, че десетки изобретатели патентоват откритията си. Стотици фирми пък "запазват" търговските си марки.
Шоколадовите десерти на Вангелов вече са хит в миньорския град. Заедно с тях президентът на футболен клуб "Миньор"-Перник регистрира като свои марките "Уellow end blak" като лого на отбора и "Кюмур". Последната се различава нарочно от книжовната дума кюмюр и вече е име на пернишки фъстъци. Последната щура идея на Вангелов е на пазара да излезе и шампоан "ГоУемец", като търговската марка вече е защитена в патентното ведомство. По бакалиите върви и минерална вода "Миньор". Това не са стоки за крупни печалби, с които да издържам отбора, твърди президентът на футболния тим. Вангелов допълва, че по-скоро ги измислил, за да създават добро настроение и да предизвикват усмивки у купувачите.
Той попадна преди две години в полезрението и на спецакцията на МВР "Недосегаемите", която удари сериозно бизнесмена Христо Ковачки. Вангелов не беше арестуван. Тогава в профила му в социалната мрежа Фейсбук се появи съобщението "Не ме забравяйте! Никога няма да ви предам!".
Около 100-120 патента за изобретения се получават годишно у нас. Най-многобройни са те в областта на химията и машиностроенето. Претендентите за изобретатели са много повече. Всяка година в патентното ведомство постъпват над 250 заявки, без да броим исканията за присъждане на т.нар. полезни модели. Експертите на патентното ведомство проверяват дали всяко едно от предложенията представлява световна новост. Освен това кандидатът трябва да ги убеди, че изобретението има приложимост.
Една от последните заявки за получаване на патент например е метод и инсталация за улов на бяла мида без нарушаване на екосистемата на морското дъно. Измислена е от бургаска фирма. Жител на Кочериново пък иска патент за система за вентилация на тоалетна чиния с приложение в бита. Софиянец е кандидатствал с цели две летателни машини с увеличени функционални възможности, предназначени за авиацията.
Още от статията на „Стандарт"
„Месото скочи с 10% заради скъп фураж", обобщава „24 часа"
С около 10% са поскъпнали пилешкото и свинското от началото на годината заради по-високи цени на фуражите. Килограм пилешко бонфиле вече е над 10 лв. в магазините, а свинският бут мина 9 лв.
Както "24 часа" вече писа, от браншовите организации предупредиха преди 2 седмици за увеличението на цените. Зърното скочи с 80-100 лв. за тон, ако не вдигнем изкупната цена на прасетата, падаме под себестойност и ще има фалити, коментира Румен Караманов от асоциацията на свиневъдите в България. За последния месец при царевицата имало ръст от 15-17%, а при пшеницата - с 20 на сто.
Цената на рибата също върви нагоре, показват пък данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. Скумрията е поскъпнала с 21% за последната година от 3,85 на 4,65 лв. за килограм.
След поскъпването на месото логично нагоре са тръгнали и цените на колбасите. При кренвиршите увеличението е с 12 на сто за февруари 2012 г. спрямо същия месец на 2011 г. Трайният салам пък е поскъпнал с 9%, а каймата - с 2 на сто. (Виж графиката.)
На годишна база скок от 17,7% е отчетен и при захарта, въпреки че на световните борси нерафинираната суровина е поевтиняла с 18 на сто. Според експертите от Софийска стокова борса причината е, че у нас все още се продават пакетите, направени от скъпа захар, купена през миналата година. Евентуално намаление можело да се очаква през април-май. Като цяло обаче от стоковата борса коментират, че тенденцията при храните от началото на годината е за увеличение.
Според данните на комисията по стоковите борси и тържищата обаче повечето зеленчуци са поевтинели. При картофите намалението на цените е с цели 52%, при чесъна - с 44%, а при зелето - със 17 на сто. Само при оранжерийните краставици има скок от 22 на сто.
Още от статията на „24 часа"
"Общините получават 24 млн. лева за превенция срещу наводнения", съобщава „Класа"
Общините ще бъдат финансирани с 24 млн. лева за проекти за превенция от наводнения. Средствата се отпускат от програма „Регионално развитие", а кандидатстването започва от този месец, съобщи регионалният министър Лиляна Павлова. Близо 15 млн. лева ще отидат за укрепването на мостови съоръжения, свлачища и срутвания, заяви още строителният министър. Предвиждат се ремонтни дейности по 80 обекта, част от които са в планините Пирин и Родопи. Подготвя се строителство и на нов мост при с. Иваново, след като скъсването на дигата на язовир при с. Бисер разруши съществуващото съоръжение.
Около 250 хил. лева са предназначени за аварийно изкърпване на пътищата заради тежките последици от зимата, съобщи още Павлова. По думите й с тези пари ще бъдат ремонтирани около 10 хил. кв. м нарушена настилка. Планира се до края на месеца всички извънредни дейности да бъдат приключени. Парите, които ще бъдат вложени, са от събраните глоби на фирмите, извършващи зимното поддържане. Първо ще бъдат ремонтирани магистралите и първокласните пътища, след това ще се работи по трасета с висока интензивност на движение. През последните две седмици на февруари са запълнени дупки с площ 3000 кв. м. Същинската рехабилитация ще започне през пролетта. Предвижда се ремонтите да струват между 15 и 20 млн. лева.
„Аварийните дейности ще започнат по трасетата София-Бургас, Русе-Шумен, София-Велико Търново, Велико Търново - Варна и при Боаза", обясни инж. Лазар Лазаров, председател на УС на Агенция „Пътна инфраструктура" (АПИ). Той зави, че е изградена укрепителна дига при Симитли, където имаше реална опасност за масивно свлачище и преливане на р. Струма, при предстоящото активно снеготопене. Средствата, около 150 хил. лева, са отпуснати от междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към Министерския съвет. Лазаров каза, че през лятото в опасния район при Симитли ще бъде изградена бетонна стена за по-голяма безопасност.
Още от статията на „Класа"
„Налепиха „Топлофикация" със солени сметки за парно", информира „Монитор"
Сметки за парно за около 10 000 лв. залепиха вчера гневни столичани върху оградата на „Топлофикация София" по време на протест пред сградата на дружеството в жк „Борово". Там се събраха хора, недоволни от топлинната компания. Те посочиха, че са платили с 20-30% повече за парно за януари спрямо декември, въпреки че не са променили потреблението си.
Масово бе недоволството и от високите суми, които се начисляват за сградна инсталация. Възрастен мъж се оплака, че трябва да плаща над 100 лв. за тръбите, които минават през апартамента му, без изобщо да ползва парно. Отделно е получил и 160 лв. сметка за ток, тъй като се отоплява с печки. Друг столичанин сподели, че за тръбите плаща 150 лева, а отделно от това се отоплява с печка - камина на дърва. Всеки ден той влачел до последния етаж в панелката си чувалче със съчки. И двамата са категорични, че не е редно да се плаща за нещо, което не се ползва. Освен това тази сума, която се изисква за преминаващите през имота тръби, не е реална, тъй като изобщо не се измерва.
Сред недоволните имаше и такива, които се оплакваха, че плащат по 200-300 лв. за студени радиатори. Участник в протеста припомни, че през тази зима в Борово е имало поне 10 пъти аварии, което е налагало спирането и източването на парното. След като обаче вече е напълнена системата, се получила въздушна възглавница и в момента радиаторът в долната половина е студен, а отгоре, където е монтиран разпределителят - топъл. „Това на практика означава, че плащам, а реално нищо не ползвам", възмути се човекът.
Още от статията на „Монитор"