„Борисов и Станишев готвят "ядрени" избори догодина", обобщава от първата си страница „Сега"
За първи път от 42 години насам у нас ще се проведе национален референдум. Премиерът, правителството и партия ГЕРБ подкрепят допитването "за" или "против" АЕЦ "Белене", но под условие - то да съвпадне с парламентарните избори догодина. Това разпореждане дава вчера Бойко Борисов на заседанието на кабинета, става ясно от стенограмата.

-------

Преди месец кабинетът спря проекта за втора атомна централа със санкцията и на парламента. Година преди това Борисов бе сред горещите привърженици на "Белене". От вчерашната стенограма се разбира, че премиерското "за" референдума всъщност е "против" централата, като Борисов пледира за изграждането на VII и VIII реактор в АЕЦ "Козлодуй".

Премиерът предлага допитването за втора атомна централа да се проведе с парламентарния вот догодина, за да се спестят 30-40 млн. лв. от бюджета. Да съвпаднат двата вота, ще е доста трудно, тъй като според Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление вотът трябва да бъде насрочен до 6 месеца след внасянето на подписката в парламента. БСП я внесе на 27 юли. До три месеца след това парламентът трябва да вземе решение, в следващите три месеца президентът Плевнелиев трябва да насрочи дата за гласуването. Законът допуска известно отлагане, тъй като при проверката на подписите в ГРАО спира да тече тримесечният срок, в който парламентът трябва да се произнесе.

"30 години нищо не е направено, така че за няколко месеца не е проблем", е аргументът на Борисов за съвместяването на двата вота. Той обещава лично да дари няколкостотин хиляди подписа на Станишев, ако не му достигнат. "Ако от 700 (хиляди) и да има 100, 200 хиляди фалшиви, голяма работа - колкото трябва, ще му ги дам аз. ГЕРБ ще му ги даде. Но да знаят хората - не е почтено. Върти всеки ден и обяснява: пазел референдума от ГЕРБ. Аз преди три-четири месеца говорих за референдум след срещата с Плевнелиев, ако си спомняте, защото искам и хората да знаят и в края на краищата, ако решим да извадим 22 милиарда и да задължим пет поколения напред, да го правим. Народът е суверен, нека го каже, това е важна тема. Ние сме абсолютно "за", заявява Борисов.
Още от статията на „Сега"

„Паркинг и метро по-евтини от "синя зона", пресметна „Труд"
От 1 септември паркирането в буферните гаражи до метрото и пътуването с мотрисите ще излиза по-евтино от спирането в центъра на София, показа проверка на "Труд". Тогава влиза в сила увеличението на цената за час престой в "синята зона" от 1 на 2 лева.

Ден преди това ще заработи и подземната железница от "Надежда" до "Лозенец", а за спиране на гаражите до станциите ще се плаща по нова схема.

При возене с метрото, първите 2 часа на паркингите ще бъдат безплатни, а за всеки следващ таксата ще бъде по 50 стотинки. За спиране без пътуване ще се плаща по 1 лев на всеки 60 минути. Толкова е и таксата за престой в новата "зелена зона".

"Системата ще разпознава кой е пътувал с метрото и кой само е паркирал, тъй като на шофьорите ще се раздават електронни карти. Така ще се отчита и времето за престой. Картите ще се връщат при плащане на таксата за паркинг", обясни пред "Труд" шефът на "Метрополитен" инж. Стоян Братоев.

Така например, ако оставите колата си до метрото за 8 часа, колкото е работният ден, ще платите 3 лева за паркинг и 2 за билети. Същият престой в "синята зона" ще ви струва 16 лв., а в "зелената" - 8. Освен това, ако паркирате в центъра, ще изхабите и повече гориво, както и нерви в търсене на място. При изтичане на разрешеното време за престой от 2 или от 4 часа ще трябва да местите колата си, което ще ви докара още главоболия.

В центъра обаче ще са налични повече места за паркиране, докато по линиите на метрото ще работят само три гаража - на бул. "Цариградско шосе" с капацитет от 1300 места, на бул. "Ломско шосе" - с 480 места, както и на бул. "Черни връх". Последният ще бъде пуснат в експлоатация на 15 септември, като в него ще се побират общо 600 коли.
Още от статията на „Труд"

„Над 1500 са потенциалните мишени в София" е едно от водещите заглавия на „24 часа"
Над 1500 обекта в София са преброени като потенциални мишени за терористични атаки.

В регистъра на т.нар. "критична инфраструктура" освен летището, жп гари, автогари, метрото и сгради, в които има струпване на много хора, влизат петролни бази, магистрали, мостове, подлези, хидротехнически съоръжения, химически и промишлени предприятия и бензиностанции. За всеки от тях е направена индивидуална

оценка на риска при евентуален атентат. Според нея те са класифицирани като "ниска", "средна" и "висока", а мерките за действие са разписани в новия план на Столичната община при терористична атака, научи "24 часа".

Екшън планът се подготвя от няколко месеца заедно с новите инструкции при наводнение, земетресение, радиационна авария и други бедствия. След атентата в Бургас обаче всички документи още в четвъртък бяха на бюрото на кмета Йорданка Фандъкова.

Очаква се още през септември планът, който е засекретен от съображения за сигурност, да бъде разгледан и приет от Столичния общински съвет.
Още от статията на „24 часа"

"Държавата срещу хранителния сектор", обобщава от първата си страница „Капитал Daily"
За трите си години в управлението земеделският министър Мирослав Найденов не спря да обвинява производители и търговци на храни в "спекула" и свободно да коментира кога трябва и кога не трябва да се вдигат и свалят цените на продуктите. В сряда обаче всички граници бяха надминати с безпрецедентното решение, обявено от министъра, подкрепено и от премиера Борисов. Разпоредено е следното: Националната агенция за приходите (НАП) и контраразузнавателната служба ДАНС да започнат проверки на финансовите потоци на компании от хранителния сектор. В акцията ще се включи и Агенцията по храните, която ще прави "драконовски проверки" на вноса на суровини за месо и млекопреработвателните индустрии. Решението е било взето на "бурна и откровена" по думите на земеделския министър среща с представители на цялата верига - животновъди, преработватели и производители на месни и млечни продукти и търговски вериги.

Реакциите на правителството идват на фона на рязкото поскъпване на зърното и очакванията за скок на цените на основни храни. Именно по този повод е била организирана и срещата в Министерския съвет с всички участници по веригата. Споровете и страстите обаче са се изострили, както често става, когато на една маса седнат производители, търговски вериги и правителствени представители.

В името на националната сигурност

След срещата земеделският министър Мирослав Найденов съобщи, че тя не е била продуктивна. По думите му и животновъдите, и преработвателите на месни и млечни продукти работели на загуба, а търговските вериги твърдели, че също работят на загуба. В същото време обаче животновъдите получавали "рекордни субсидии от 200 млн. лв." и продавали продукцията си на най-ниската възможна цена. От друга страна, складовете на преработвателите били "задръстени" от продукция. И в крайна сметка нямало намаление на цените в магазините.

"Това положение не може да продължи по подобен начин", каза министърът, допълвайки, че някъде по веригата има "изкривяване". Така преработвателите се оплаквали от натиск от търговските вериги, от своя страна те оказвали такъв на животновъдите, които пък искали от правителството повече субсидии.
Още от статията на „Капитал Daily"

„ДАНС проверява „пътя на млякото", съобщава от първата си страница „Монитор"
Премиерът е разпоредил службите да започнат проверки на финансовите потоци по веригата производство-преработка-продажба на продукти от животински произход. Освен това Бойко Борисов иска да има яснота за плащането на данъци от фермери, мандраджии и търговци, както и каква част от производството е в сивия сектор. Това стана ясно вчера, след като приключи срещата на министър-председателя с животновъди, месо- и млекопреработватели и представители на големите търговски вериги у нас.

Високите цени на храните и конкретно на млечните и месните продукти въпреки наливането на 200 млн. лева субсидии в сектора са причина правителството да се интересува къде по веригата се губят средствата, които държавата дава, за да подпомогне един затруднен, но важен за страната отрасъл. Производството на хранителни продукти е част от националната сигурност, ако се наложи да се затворят границите, какво ще правим и как ще се изхранваме, попита  министърът на земеделието Мирослав Найденов. Всички участници в срещата са декларирали, че работят на загуба. "Животновъдите със сигурност са на загуба, подобно е положението и при българските преработватели", каза министърът. Премиерът пък се интересувал как веригите отварят нови магазини, след като работят на минус. Половината български ферми са фалирали, каза Панайот Тодоров от Националния говедовъден съюз. Освен тях вече затварят врати и преработвателни предприятия, каза Кирил Вътев от Асоциацията на месопреработвателите в България.

При изкупна цена на млякото от ферми първа категория в момента от 60 стотинки килограм сирене излиза около 5 лева, но върху тази стойност всички по веригата слагат своето, от което в крайна сметка се получава стока с етикет 10-12 лева. 60% от себестойността на крайния продукт е цената на млякото, а 40% са други разходи, като това е цена без ДДС, уточни Димитър Зоров от Асоциацията на млекопреработвателите.
Още от статията на „Монитор"

"От 2013 г. Лошите шофьори със скъпа застраховка", четем на страницата „Икономика" на вестник „Стандарт"
Ако причините катастрофа сега, джобът ви ще олекне след година и половина. Шофьорите, които карат безразсъдно и причиняват катастрофи, ще плащат по-скъпа застраховка "Гражданска отговорност" от края на 2013 или началото на 2014 г. Това стана ясно от думите на зам.-председателя на Комисията за финансов надзор, ръководещ управление "Застрахователен надзор" Борислав Богоев.
Централизираната система бонус-малус ще може да заработи най-рано тогава. Още отсега обаче се трупа база с данни за катастрофите и виновните шофьори. Технически системата вече е почти готова. За въвеждането й обаче има юридическа пречка - все още КФН няма основание да издаде наредба, с която да задължи застрахователните компании да я използват. За целта трябва да бъдат въведени допълнения към Кодекса за застраховането. Веднага след като те бъдат приети от парламента, до окончателното въвеждане на системата бонус-малус ще минат не повече от 6-8 месеца, обеща Богоев.
Промените в Кодекса за застраховането обаче ще бъдат приети не по-рано от първото тримесечие на 2013 г. Този срок се определя не от родния законодател, а от Европейската комисия. Все още има текстове, които тя би искала да изчисти по отношение на директивата "Платежоспособност 2".
Още от статията на „Стандарт"

 

"Фискалният резерв е 5,1 млрд. лв." пише на първата си страница „Класа"
Фискалният резерв към 30 юни е в размер на 5,1 млрд. лева, съобщиха от Министерството на финансите. Към края на първото полугодие на 2012 година бюджетното салдо по консолидираната фискална програма (КФП) е положително в размер на 62,4 млн. лева при дефицит в размер на 649,7 млн. лева към юни 2011 година. Бюджетното салдо по консолидирания бюджет към юни 2012 г. се формира от излишък по националния бюджет в размер на 467,7 млн. лв. и дефицит по европейските средства в размер на 405,3 млн. лв. Спрямо същия период на миналата година бюджетното салдо на касова основа се подобрява с 1,0 пр.п. от БВП (712,1 млн. лв.). Постъпилите приходи и помощи по КФП към края на първото полугодие на 2012 г. са в размер на 13 224,3 млн. лв., или 46,0% от разчетите към ЗДБРБ за 2012 година. Съпоставени с отчетените приходи за същия период на предходната година, постъпленията по КФП бележат номинален ръст от 9,8% (1 183,3 млн. лв.), което се дължи на ръста при косвените данъци, неданъчните приходи и помощите.  Частта от вноската на България в общия бюджет на ЕС, изплатена към 30.06.2012 г. от централния бюджет, възлиза на 466,6 млн. лв., което е в съответствие с регламент 1150/2000 на Съвета на ЕС

Според статистиката на финансовото министерство общата сума на данъчните постъпления (вкл. приходите от осигурителни вноски) към края на месец юни 2012 г. възлиза на 10 562,3 млн. лв., 48,9% от годишните разчети. Приходите в частта на преките данъци са 2 122, 2 млн. лв., което е 55,3% от планираните за годината. Приходите от косвени данъци са в размер на 5 319,3 млн. лв., което е 46,8% от планираните със ЗДБРБ за 2012 г., от тях приходи от ДДС - 3 419,3 млн. лв., 48,2% от плана, от акцизи - 1 829,7 млн. лв., 44,3% от плана, от мита - 57,0 млн. лв., 47,5% от плана и от данък върху застрахователните премии - 13,3 млн. лв., 55,3% от плана. Постъпленията от други данъци (вкл. имуществени данъци и други данъци по ЗКПО) са в размер на 442,6 млн. лв., 53,7% от годишния разчет. Социалните и здравноосигурителните вноски към 30.06.2012 г. са в размер на 2 678,3 млн. лв., което представлява 48,2% от разчетените за годината. Неданъчните приходи и помощите са в размер на 2 662,0 млн. лв., което е 37,2% от годишния разчет.
Още от статията на „Класа"

"Търговци по плажовете без документи за самоличност", информира „24 часа"
Труден е процесът на проверки за търговията на хранителни продукти по плажовете, каза зам.-изпълнителният директор на Българската агенция по безопасност на храните д-р Тенчо Тенев пред "Фокус".

"Хората, които продават на плажа, нямат документи за самоличност. Инспекторите на агенцията по безопасност на храните доста трудно могат да се справят със ситуацията, ако няма и представител на МВР, за да им поиска документ за самоличност", посочи той.

На някои плажове инспекторите са констатирали, че самите спасители, наети от концесионера на плажа, извършват подобна дейност. Проверките вървят, опитваме се да въведем ред. Към момента нямам информация за съставени актове, каза д-р Тенев.

768 проверки на мазнините за готвене в заведенията за обществено хранене са извършени до момента от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ). Констатирани са нарушения, свързани със самите процедури - за добри производствени практики, за добри хигиенни практики, съобщи зам.-изпълнителният директор на Българската агенция по безопасност на храните.
Още от статията на „24 часа"

„Кабинетът замества "Витоша ски" на пистите", разкрива „Сега"
Държавното горско предприятие да поеме грижата за ски пистите над София вместо "Витоша ски" е най-новата идея за спасяване на идния зимен сезон. Така обаче разходите ще са за сметка на държавата, а приходите от скиорите ще са за частната фирма.

"Необходими са две машини, а както каза премиерът - ако можеш да караш трактор, можеш да караш и ратрак", обясни вчера министър Мирослав Найденов след заседанието на кабинета. Горско предприятие ще купи техниката и ще обработва пистите, ако "Витоша ски" откаже да се грижи за пистите и на предстоящия разговор с кметицата Йорданка Фандъкова. Фирмата преди дни обясни, че отказва да стопанисва пистите, защото не са извадени от горския фонд и де юре били ливади.

Агроминистърът обяви, че не знае с точност колко ще струва спасяването на ски сезона, но един ратрак излизал по-малко от един комбайн. Не е ясно обаче, ако се стигне дотам, "Витоша ски" ще поеме ли поне част от разходите, или ще си събира парите от скиорите за лифта, без да дава и лев за пистите.

"Витоша ски" пусна лифтовете, но посочи, че пистите остават затворени, защото няма намерение да сключва договор за наем на ливади. Фирмата иска държавата да изключи терените от горския фонд, да промени предназначението им и тогава да ги даде под наем, при това дългосрочно. Найденов пък обясни, че устройственият правилник на парк "Витоша" не позволява да се сменя предназначението на терена. Това може да стане с промяна в правилника, което обаче ще отнеме години.
Още от статията на „Сега"

„Необичайните транзакции ще се докладват на ДАНС", пише „Капитал Daily"
Банките, застрахователните компании, управляващите дружества, нотариуси и още редица организации, които обслужват финансови транзакции, ще трябва да следят за "необичайно големи сделки или операции" на своите клиенти. Те ще трябва да преценяват кое е необичайно на базата на информацията, с която разполагат за своя клиент до момента, и да го поставят под наблюдение.

Това предвиждат допълнителните мерки в борбата срещу прането на пари, приети с промени в Закона за мерките срещу изпирането на пари. Те бяха подготвени от Министерството на вътрешните работи, а на вчерашното си заседание правителството ги одобри.

Така без обществено обсъждане те директно ще бъдат внесени за разглеждане в Народното събрание. Вчера текстовете не бяха обявени и приблизителна представа за тях даде само правителственото прессъобщение.

Колко голяма е голямата сделка

От съобщението обаче не става ясно какъв е прагът за необичайно голяма сделка. Излиза, че задължените лица сами ще преценяват, ако една фирма осъществява сравнително еднакви сделки - плаща и получава плащания в сходен размер, информацията за всеки необичайно голям превод, тя ще трябва да се забелязва и записва. Банките и другите институции ще трябва да пазят информация както за неговия размер, така и за партньорите, които участват в сделката или операцията.

Срокът, в който тази информация ще се съхранява, е 5 години (както досега), но с писмено указание от директора на ДАНС той ще може да се удължава до 7 години. Освен операции между две физически или юридически лица занапред ще трябва да се следят също и данните за търговски или професионални отношения, които предизвикват необичайни плащания.

Финансовите компании ще трябва да докладват на Дирекция "Финансово разузнаване" в ДАНС всяка сделка, за която имат съмнения, че се плаща със средства с престъпен произход. В сега действащия закон също има подобно изискване, но то задължава частния сектор да сигнализира само когато имат съмнение за пране на пари.
Още от статията на „Капитал Daily"

"Плащат €1200 за повреден багаж", четем в „Стандарт"
Обезщетение до 1200 евро за всеки куфар или чанта ще получават пътниците, ако багажът им се изгуби или повреди, докато пътуват с автобус. Това гласят промени в Закона за автомобилните превози, които са подготвени от Министерството на транспорта. Те въвеждат в закона правилата на ЕС за движение на автобуси на разстояние над 250 км. Максималната сума, която ще получат близките на пътник, починал заради проблеми с автобус, е 220 хил. евро.

С предложените от ведомството на министър Ивайло Московски промени се затяга контролът върху автобусите, като целта е да се гарантира безопасността на пътниците. Шофьор, който при проверка не представи документи, които регистрират времето на управление и почивките му през деня и предходните 28 дни, ще бъде глобен 1500 лв. Който допусне или разпореди превоз на пътници или товари с автобус, който не е технически изправен или не е минал предпътен преглед, ще отнесе глоба от 500 лв. Министърът на транспорта ще координира внедряването и използването на интелигентни системи в автомобилния транспорт, гласят още промените.
Още от статията на „Стандарт"

„Ниските пенсии растат с повече", съобщава „Труд"
В момента се правят разчети дали от 2013 г. увеличението на пенсиите да бъде пропорционално за всички с 8 %, или за по-високите да бъде само с ръста на инфлацията, а на ниските - с малко повече. (За последната година натрупаната инфлация е 1,6%, а средногодишната е 2,7% - б.р.) Това съобщи вчера финансовият министър Симеон Дянков, като уточни, че е по-вероятно да се работи върху втория вариант.

По този повод от Българската стопанска камара веднага реагираха, че са категорично против диференцирания подход при индексирането на пенсиите. Според работодателската организация по този начин ще бъдат наказани хората с по-голям принос към осигурителната система. Това ще демотивира работещите да декларират реалните си доходи и ще ги тласка към сивата икономика.

Подобен диференциран подход ще докаже, че системата не е осигурителна, а е част от социалното подпомагане и изцяло одържавена от правителството.

"Размерът на пенсията трябва да е функция от размера на осигурителните вноски. Обратният подход е всички заети в икономиката да се осигуряват на едно и също ниво за едни и същи пенсии", допълниха още от камарата.
Още от статията на „Труд"

"ДДС остава без промяна", пише „Класа"
ДДС остава без промяна следващата година, обяви министърът на финансите Симеон Дянков пред bTV. Имах такава идея. От гледна точка на по-високите приходи, които получаваме, би могло да свалим ДДС, но за моя изненада политическата класа - мнозинството и опонентите в парламента, общо не искат това да стане. Не смятат, че това е добра идея. Препоръката и от мнозинството от ГЕРБ е да се фокусираме върху доходите. За следващата година няма да има промяна в ДДС, нито ще се увеличава, нито ще се намалява, нито ще има диференциация, както от време на време се говори. Със Закона за държавния служител, който от тази седмица влиза в сила, и новия модел на заплащане ще се окаже, че заплатите в държавната администрация ще скочат средно с около 20%. Окончателните дни ще ги имаме до десетина дни, коментира Дянков. Ще се окаже, че заплатите ще надскочат ръста на инфлацията през последните три години. Главната цел е доходите да се увеличат повече, отколкото инфлацията. Инфлацията тази година ще е около 2%, определено по-ниска от миналата година, заяви финансовият министър. Правим така, че в края на този мандат хората да са по-добре не само от гледна точка на музеи и магистрали, а и доходите им да са по-високи в сравнение през 2009 година. За да дръпнем по-рязко с увеличаване на доходите обаче, на нас ни трябва ръст на икономиката - и българската, и европейската, посочи Симеон Дянков.

Той съобщи, че увеличението при пенсиите ще е за всички. Този път няма да се вдигат само минималните пенсии, както направихме през май тази година, а всички пенсии, заяви Дянков. На въпрос, дали ще се намерят пари за коледни добавки и 13-а пенсия в края на годината, финансовият министър коментира: „Никога не съм бил привърженик на коледните добавки, предпочитам да се вдигнат всички пенсии с малко по-голям процент. С други думи, дори и да има повече пари в бюджета, вместо да отидат те за коледни добавки наведнъж, по-добре да залегнат като постоянен процент.
Още от статията на „Класа"

"Теглим рискови заеми за лятна почивка", съобщава „Монитор"
Много хора излагат на риск семейния си бюджет, като теглят заеми само за да отидат на лятна почивка. След като ваканцията свърши обаче, се оказва, че имат сериозен дълг с бързо натрупващи се лихви. Това съобщиха от Асоциацията на колекторските агенции в България.

„Кредит за лятна почивка е напълно неразумен ход. На практика повечето хора, които в момента нямат възможността да си позволят почивката, която желаят, няма да имат по-добро финансово положение и след месец", коментира Райна Миткова-Тодорова, председател на асоциацията.

Като цяло през летните месеци хората продължават да трупат задължения по потребителските кредити, става ясно още от данните на организацията. Например през май този тип дългове на домакинствата са били 25% от всички. През юни обаче делът им нараства с още 3 на сто. Освен кредити за лятна почивка гражданите търсели финансиране от банка и за да ремонтират жилището си.

Въпреки това заради сезонната заетост хората си плащат по-редовно месечните задължения през юни в сравнение с май.
Още от статията на „Монитор"