„Борисов тръгва на бой последен срещу 300 видни бандити", информира от първата си страница „Сега"
Държавата хвърля 70 000 служители на реда - прокурори, следователи, полицаи, разузнавачи и агенти от ДАНС, срещу 300 бандити, които системно тормозят обществото в последните 10 години. Това се закани вчера премиерът Бойко Борисов на национално съвещание на ръководствата на МВР, ДАНС и прокуратурата. "Просто това трябва да е последният случай, когато го споменаваме", обяви Борисов.

МВР шефът Цветан Цветанов съобщи, че срещу престъпниците е започнало да се работи едва в четвъртото тримесечие на миналата година, след смяната на правителството. Той увери, че занапред разследващите полицаи и прокурорите по места ежемесечно ще отчитат напредъка по всички висящи дела. "Ще има конкретни срокове", добави той, без да уточни с какво те ща са по-различни от предвидените в НПК.

Главният прокурор Борис Велчев също разчита в следващите няколко месеца новата организация на разследващите екипи силно да ограничи влиянието на престъпните лидери и те да бъдат изправени пред съда. "2010-а е годината, в която не можем повече да се оправдаваме с нищо. Имаме абсолютно пълното съдействие на МВР, на ДАНС. Имаме изключително ясната воля да се сложи край на организираната престъпност", заяви Велчев. Но призна, че задачата е трудна, защото при доказване на подобна дейност прокуратурата разчита на ненадеждни свидетели.

На обвинителите премиерът напомни, че правителството е обезпечило оборудване, сгради и заплати и сега от тях се очакват резултати. "Искам прокурорите да пресират властта и това е най-добрата мярка срещу корупцията", заяви още Борисов. По думите му България трябва да стане от най-корумпираната държава в Европа пример за обратното.

Двете последователни решения на съда за пускане от ареста на Красимир Маринов - Големия Маргин вчера бяха подминати с мълчание. Борисов само каза, че ще коментира с ВСС проблема, че по едни и същи дела се произнасят различни присъди и мерки за неотклонение. "Там ще си поговорим и тези неща ще ги чуят още веднъж", обяви премиерът, който няколко пъти бе обвиняван, че упражнява натиск над магистратите. Цветанов също намекна, че МВР разчита на съда, за да отчете успех в борбата с организираната престъпност.
Още от статията на „Сега"

„Една година живот за организираната престъпност", прогнозира от първата си страница „Дневник"
В традицията на последните няколко управления правителството на ГЕРБ вчера също обеща изкореняване на организираната престъпност в България - при това в най-амбициозния огласяван досега срок от 1 година. Ангажиментът беше поет на национално съвещание на ръководствата на МВР, прокуратурата и ДАНС, в което участваше и премиерът Борисов. След приключването му вътрешният министър и вицепремиер Цветан Цветанов обяви, че "250-300 души - емблематични фигури на престъпния свят, тормозят страната и срещу тях не са били предприети необходимите действия". По думите му оттук нататък областните дирекции на полицията и окръжните прокурори всеки месец ще се отчитат за предприетите действия срещу тях.

"Това трябва да е последният път, в който споменаваме броя на престъпниците", заяви премиерът Борисов, който припомни, че срещу тях стои 70-хилядна армия от полицаи, прокурори, следователи и агенти от ДАНС, както и комисията "Кушлев" и други органи, с които числото става още по-голямо. " Не трябва да има никакъв компромис към бандитите, надявам се, че всичко, което очаква българският народ и Брюксел, ще бъде направено", каза той.

Главният прокурор обеща да бъде създадена "такава организация в правоохранителната система, която да притисне местните и националните босове на организираната престъпност и в крайна сметка те да бъдат изправени пред съда". По думите му  "2010 е годината, в която не може повече да се оправдаваме с нищо". "Зная, че тези думи няма да останат без последици, ще ми бъдат припомняни, но съм готов да отговарям за тях", зарече се Велчев, чийто седемгодишен мандат като главен обвинител вече е преполовен и през февруари ще започне петата си година на поста.

Борисов поиска от прокурорите да пресират и властта, защото това е най-добрата мярка срещу корупцията, и той ще им даде пълната си подкрепа, така че от сочена от Брюксел като най-корумпирана държава България да стане за пример. По отношение на работата на съдилищата той посочи различните присъди и мерки за едни и същи дела, но заключи, че е сред тези, които вярват в българския съд.
Още от статията на „Дневник" и Още по темата от „Дневник"

„Гръцки фермери ни пуснаха желязна завеса", съобщава от първата си страница „Монитор"
И трите гранични пункта с Гърция вчера осъмнаха под блокада заради протеста на гръцки фермери. Земеделци с около 100 селскостопански машини блокираха за около 2 часа вчера граничния пункт Орменион, на границата между Гърция и България. Блокадата бе организирана на 5 км от селцето Орменион и започна точно в 12,30 часа. Не се допускаха никакви автомобили, само пешеходци. От българска страна се създаде опашка от около 30 леки автомобила и 4 тира. Повечето от шофьорите се отнасяха с разбиране към протеста и споделиха че биха чакали, докато се изпълнят исканията на протестиращите. Точно в 15,15 часа блокадата бе свалена. Протестиращите обаче се заканиха, че ще затворят пункта и през нощта. От българска страна се вземат спешни мерки за недопускане на опашки пред граничните пунктове. Ако пунктът бъде блокиран за няколко дни без какъвто и да е пропускателен режим, автомагистрала "Марица" ще бъде превърната в паркинг, съобщи началникът на ОДП - Хасково, Петьо Петров. Автомобилите към границата ще бъдат отбивани на магистралата, за да се избегнат опашките пред пункта, а на хората ще бъдат осигурени вода, топли напитки и химически тоалетни. Гърците призоваха българските си колеги да подкрепят протеста им за гарантирани изкупни цени на селскостопанската продукция.

За часове вчера бе затворен за тежкотоварни автомобили и ГКПП Промахон, съобщи  Лора Любенова, говорител на Гранична полиция.

Нито леки, нито товарни автомобили преминаваха през бериерите. ГКПП Илинден остана отворен за леки коли и автобуси, също и ГКПП Златоград, който по принцип не е предназначен за товарни автомобили, съобщи БТА.

Движението по време на блокадата на граничния пункт ще се спира в района на хаджидимовското село Садово. Там има възможност за чакащите да се снабдят с храна и вода, както и да ползват тоалетна в местно заведение, тъй като наблизо няма други такива. От граничния пункт съобщиха, че вчера движението от там е било доста интензивно.
Още от статията на „Монитор"

„Фантоми в болниците", информира „Стандарт" от първата си страница
Фантоми с бели престилки предлагат спасение на малките болници. Срещу 3 бона на ръка доктори сключват фиктивни договори с лечебници, които са пред закриване. Така закъсалите клиники си осигуряват на книга нужния лимит от специалисти, без който не могат да сключат договор със здравната каса. В противен случай ги очаква фалит. За новия трик алармира шефката на Общинската болница в Бяла Слатина д-р Ивка Георгиева. Вече двама доктори й предложили да ги наеме фиктивно. "За услугата единият поиска 3500 лева кеш. На практика ми предложиха да ги вкарам в щата като "мъртви души", възмутена е д-р Георгиева. Тя категорично е отказала да се възползва от такава криминална помощ, но не изключва, че колегите й ще прибегнат към този номер.
Още от статията на „Стандарт"

„До 20% ще нарасне безработицата в края на годината", пише на първата си страница „Класа"
В края на 2010 г. почти всеки пети българин ще бъде безработен, съобщи Божидар Данев, председател на БСК. В работодателската организация са направили анализ на миналогодишните данни на пазара на труда и са изготвили прогноза за 2010 г.

През януари 2009 г. официалната безработица е била 6,5%, което означава 240 000 души. В края на декември м. г. без работа са вече 338 000 души, а това е 9,13% от икономически активното население.

Официалните данни обаче не включват броя на обезкуражените лица. В тази група влизат хората, които са работили в сивия сектор, без да плащат осигуровки, както и лица без никакво желание да работят. В момента обезкуражените са над 200 000, което означава, че в края на 2009 г. реалната неофициална безработица е била 13,8%.

През 2010 г. средногодишната безработица ще достигне 11,4%, сочи официалната прогноза на Министерството на труда и социалните грижи. Това означава, че през декември т. г. без работа ще са 13,7% от хората, които могат да се трудят. Ако се отчете, че групата на обезверените ще нараства поне със същите темпове, излиза, че реалната безработица в края на 2010 г. ще е 19 - 20%, твърдят от БСК. Най-тежък ще е проблемът в Северозападна и Североизточна България, смятат анализаторите на браншовата организация. Според прогнозите им в отделни региони безработицата може да достигне катастрофални размери от порядъка на 60%.

По правило трудовият пазар се възстановява от една до три години след края на кризата. Бизнесът предприема нови назначения, едва когато се установи стабилизация на поръчките.

През второто и третото тримесечие на м. г. е продължил ускореният спад на БВП. Още не са известни данните за последните три месеца на годината, но според експертите на БСК страната ни все още не е достигнала дъното. Това евентуално ще се случи към средата на годината. Едва след това може да се очаква оттласкване. При всички положения през следващите две години България няма да успее да възстанови БВП на равнище от времето преди кризата. ЕЦБ подпомогна финансовите система от страните от еврозоната с 600 млрд. евро и затова там икономиката по-лесно се реанимира. Българският бизнес е изтощен, изразходвал е почти всичките си резерви, за да запази работната сила.
Още от статията на „Класа"

„Строители и браншовата камара спорят за 10% данък криза", съобщава „Сега"
Камарата на строителите се обяви против схемата за изчистване на борчовете на държавата с дискаунт от 10% заради кризата и бюджетните затруднения. В петък МФ съобщи, че вече е сключило споразумения с някои компании, на които държавата е длъжник по обществени поръчки. Тези фирми трябва да получат до края на март близо 66 млн. лв., а преговорите с останалите продължават.

Камарата не е участвала в тези договорки, обясни нейният председател Иван Бойков. Той посочи, че през декември беше съставен списък с близо 180 фирми, на които държавата дължи почти 200 млн. лева, и повечето не са съгласни да намаляват вземанията си. Вчера от "Холдинг Пътища" обаче съобщиха, че са подписали с МФ.
Още от статията на „Сега"

„Тръгна наддаване за доктори и дипломи", разкрива „Монитор"
Шефове на болници масово наддават за специалисти, без които лечебните заведения няма да могат да работят със здравната каса и ще бъдат закрити. Това призна вчера шефът на лекарската гилдия д-р Цветан Райчинов. Освен с големите заплати те изкушават докторите и с различни екстри. Особено трудно е да се намерят анестезиолози, твърди той. Общо в страната има към 700 доктори с такава специалност, но според новите изисквания на НЗОК болниците трябва да имат поне двама. Това ще наложи масово връщане на пенсионирани специалисти, прогнозира шефът на съсловната организация. Според предварителната информация на самата каса 32 болници изцяло губят право да работят по клинични пътеки, финансирани от НЗОК, а 142 ще работят с намален капацитет. Заради очевидното напрежение, свързано със закриването на болници, лекарският съюз свиква всички регионални структури на БЛС в петък, за да обсъдят обстановката в здравната система.

В страната тече търговия с дипломи, предупреди вчера и д-р Ива Георгиева, шеф на болницата в Бяла Слатина. Тя вече получила предложения на доктори да използва дипломите им срещу съответното заплащане. Последната "оферта била за 3500 лв. Новото изискване за договор с НЗОК е болницата да има двама специалисти на трудов договор и още един лекар без специалност.
Още от статията на „Монитор"

„Лесно е да се намали ДДС. Но кой какво ще спечели от това?", анализира „Сега"
"Амбицията на правителството е да свали ДДС с 3% през 2011 г." Бойко Борисов, министър-председател, пред Американската търговска камара в България, 22 декември 2009 г.
"Той (Бенямин Нетаняху, премиер на Израел, б. р.) каза: Данъкът от 10% (върху доходите и корпоративния данък, б. р.), който сте направили, е много добър, но вместо от 2011-а да започвате да намалявате ДДС с 2%, намали го сега с 0.5%, намалявай на шест месеца с 0.5%. Това от една страна е много добре за чуждестранния бизнес, който ще дойде да инвестира, в същото време и плавно ще си настройваш икономиката и финансите на държавата в тази посока." Бойко Борисов, министър-председател, по време на официалното си посещение в Израел, 11 януари 2010 г.

Премиерът Бойко Борисов твърдо е решил възможно най-скоро да намали най-важния данък в държавата - ДДС. От думите му се разбира, че нито му е ясно какво точно иска да направи, нито какви цели ще постигне. Утре някой може да му подшушне направо да премахне налога и той сигурно ще се съгласи, защото това ще е "много добре за чуждестранния бизнес".

Намерението на премиера да свали ДДС поражда най-малко четири основни въпроса. Размерът на ДДС ли е проблемът на държавата? Нима България не е изправена пред куп сериозни изпитания от стратегическо значение, та ставката на ДДС през седмица-две излиза на дневен ред? Не е ли по-добре властта да се съсредоточи върху проблемите на реалната икономика, върху реформата в здравеопазването, върху бомбата, която тиктака в пенсионната система, върху ефективността на държавните разходи? Това са истински трудните задачи. Свалянето на данъчната ставка е елементарна работа, въпрос на промяна на няколко члена от закона. Въпросът е какво следва от това.

ДДС е най-важният данък в държавата, гръбнакът на бюджета. Тази година от него се очаква да постъпят близо половината от данъчните приходи - 6.8 млрд. лв. от общо 15 млрд. лв. Ако властта позволи пробойни в ДДС системата, проваля бюджета. А най-голямата пробойна от години насам не е ставката на налога, а десетките схеми за източване на ДДС. Това е една от най-мащабните и най-тихите форми на корупция и организирана престъпност в държавата. Ако на правителството на ГЕРБ му се работи на тема ДДС, може да започне от борбата с източването му.

Най-странно от всичко е да се поставя въпросът за размера на ДДС в разгара на икономическата криза при поставен на карта бюджет за 2010 г. Лично финансовият министър Симеон Дянков нееднократно е обяснявал, че в криза данъците не се пипат, защото ефектът може да е много неприятно изненадващ.
Какво печелим от свалянето на ДДС?
Не може да се прави директна аналогия между свалянето на ДДС, който е косвен налог, и намаляването на преките данъци. Икономистите са категорични, че понижаването на ставката на ДДС с 0.5% - 2% - 3% няма да се усети толкова осезаемо, колкото например намаляването на данъка върху доходите или върху печалбата. Защото облагането с ДДС е разпръснато върху много стоки и много хора. Затова печалбата за отделния гражданин от намаляването на ставката ще е минимална и почти няма да се усети, а загубата на бюджета ще е огромна.
Още от статията на „Сега"

„Пътуваме до морето с билет влак-автобус", съобщава „Стандарт"
Край на чуденето как да пътуваме най-евтино и сигурно до курортните селища край морето или в планината. БДЖ ЕАД ще предложи пакетна услуга за влак и автобус, като до края на годината ще бъдат обхванати всички възможни дестинации, съобщи за "Стандарт" министърът на транспорта и съобщенията Александър Цветков. Този пазарен подход ще бъде част от новата маркетингова стратегия, която цели да измъкне железницата от финансовия недоимък. Цените на комбинираните билети влак - автобус ще бъдат атрактивни, така че хората да ги предпочетат пред два отделни билета. Освен това така ще си гарантират, че при пристигането си с влак в Бургас имат осигурен транспорт за курорта си. С един билет, купен на касата на Централна гара София, на друга гара или в някое от пътническите бюра на БДЖ, семейството ще може да стигне до Созопол, Царево или Резово.

През миналия август железопътната компания предложи пробно услугата и започна да продава чрез Международно пътническо бюро "Рила" в София билети за комбиниран превоз по схемата "влак - автобус", но само за организирани групи. Предлаганият жп маршрут беше София - Бургас, а оттам с автобус до всяка точка на Черноморието и обратно. При пътуване в двете посоки автобусният превозвач даваше 10% отстъпка. През есенно-зимния сезон пакетната услуга беше спряна. От това лято пакетът "влак - автобус" ще се предлага и за единични пътувания. Ще бъдат обособени и гари-автогари, откъдето ще тръгват автобуси, които ще поемат пътниците на влака по различни направления.
Още от статията на „Стандарт"

„Нов бизнес със стари колекции", анализира „Дневник"
Седем. Толкова са магазините на столичната улица "Граф Игнатиев", които са сложили надпис "аутлет" на витрините си. В една от преките може да се види и табела "Дрехи втора употреба outlet". Outlet/аутлет е новата магическа дума, с която българските търговци се надяват да спечелят клиенти, въпреки че повечето от магазините нямат нищо общо с концепцията за центровете, които продават стари колекции. Просто се възползват от популярността й - да си купиш първите дънки Cavalli или Versace, като в единия случай те са отпреди няколко сезона (в истинските аутлети) или са менте или ишлеме продукт (в гаражните магазини за дрехи).

Пазаруването на облекла от стари колекции в България стана популярно с веригата Z outlet и набира скорост през последните години, но големите проекти тепърва предстоят. През февруари ще отвори врати първият специализиран търговски център, който ще предлага само дрехи с намаления - Sofia outlet center. А след 15 февруари предстои и първата копка на Castle outlet center. Очаква се в следващите години инвеститорите в търговски комплекси да се насочат и към останалите по-големи градове. В същото време все повече търговци "изнасят" непродадените си колекции в отделни магазини по централните софийски улици, но оценките, доколкото е узрял пазарът за този тип търговия, все още са противоречиви.
Дебютът
От 2007 г. в София работи първият обявен за аутлет търговски комплекс "Принцес аутлет център", който се намира на мястото на бившия "Кореком" в "Младост". Той обаче се различава от класическия формат аутлет център, познат в Европа, тъй като значителна част от комплекса всъщност е развлекателен център. На първия етаж има 15 магазина и кафене, а целият втори етаж е зает от детски кът, ресторант, боулинг, електронни и видеоигри и др.

Комплексът е търговско-развлекателен, клиентите съчетават посещенията си с пазаруване и забавления", коментира директорът на "Кореком принцес" Евгени Попов пред "Дневник". Другият по-голям аутлет обект е столичният The wall, който се намира на бул. "Черни връх". На площ 1500 кв.м магазинът предлага колекции от минали години на Roberto Cavalli, Dolce & Gabbana, Armani, Versace и други. "The wall е хибрид между бутик и аутлет, като дрехите в него са специално подбирани от първите линии на дизайнерите", коментира Даниел Радев, който е изпълнителен директор на "Буларко"- компанията - инвеститор в обекта. По думите му облеклата за магазина се внасят само през оторизирани дилъри и става дума за покупка на стоки за аутлет, а не пренасяне на непродадени дрехи от софийските бутици.
Новите "молове"
Новият Sofia outlet center, който се намира на бул. "Цариградско шосе" в района на "Метро кеш&кери", ще бъде с търговска площ от над 15 хил. кв.м. В комплекса, собственост на австрийската компания "Арнок имобилиен", ще има 80 магазина за дамска и мъжка мода, спортни стоки, стоки за дома, обувки и аксесоари. От центъра съобщиха още, че ще има и магазин за вино, аптека, кафетерии на Segafredo и Illy, както и заведения за бързо хранене. Предвидени са и над 500 паркоместа. Sofia outlet center ще бъде тип "мол" - всичко под един покрив.
Още от статията на „Дневник"

„Немци водят 15 фирми към фалит", разкрива „Стандарт"
Миналата седмица изправи на нокти полицейските шефове в Бургас, Ямбол, Сливен и Стара Загора. Почти едновременно те получават информация, че се готви блокада на пътен възел "Петолъчката". Акцията се готви от 15 фирми, които не са получили пари за строителство на военната база "Ново село". Строителите смятат блокадата за последен изход, за да им се обърне внимание и да си получат заслужените пари за вече свършената работа. От МВР обаче пристига депеша да не се допуска спиране на движението на най-важния пътен възел в страната. Така четиримата полицейски шефове започват деликатната мисия да убеждават бизнесмените, че не трябва да прибягват до блокади. Засега мисията е успешна. Съгласихме се, но не знаем докога ще издържим, споделят бизнесмените пред "Стандарт".

Един мениджър бави строителството на US базата в България. За изграждането на отбранителното съоръжение на полигона "Ново село" източно от Сливен са отпуснати 60 милиона долара. Основен изпълнител е немската фирма "Билфингер Бергер АГ". Неин главен контрагент е бургаското дружество "Доломит М". Немците трябва да изградят базата до края на 2010 г. Пусковият срок обаче на този етап изглежда невъзможен заради простия факт, че в момента никой не работи на базата. Според фирма "Доломит" основен виновник за това е Дитер Шулц, проект-мениджър на "Билфингер Бергер". "До края на септември нямахме проблеми. Тогава се появи Дитер Шулц, който започна да движи нещата на немската фирма. Той спря всякакви плащания", заяви Стамат Стаматов, собственик на "Доломит М". Според него Шулц има пренебрежително отношение не само към българските бизнесмени и работници, но и към всички българи. Той се държи много грубо, категоричен е Стаматов. Фирма "Доломит М" има да получава близо 6,9 млн. лева от "Билфингер Бергер". Огромната част от тези пари трябва да отиде към други 15 фирми от Бургас, Сливен и Стара Загора, които изпълняват строително-монтажни и изкопни работи на база "Ново село". Областният управител на Сливен и всички кметове на общини и села бяха крайно настоятелни фирмите и работниците да са от региона. Аз така и направих, но сега има опасност и те, и ние да фалираме, защото немците не плащат, каза Стаматов. "Доломит" са категорични - те чакат пари само за свършена работа, за която имат надлежните документи.

Българската фирма настоява немските собственици в централата в Кайзерслаутерн незабавно да вземат мерки и да променят политиката си по строителството на базата. Не е добре да стигаме до съдебна сага. При нас важи не българското законодателство, а Арбитражният съд във Франкфурт и швейцарското право. По-важното е, че докато Арбитражният съд да се произнесе, фирмите, които чакат пари, може и да фалират, защото са теглили големи кредити, каза Стаматов.
Още от статията на „Стандарт"

„Пациентите ще имат по-добри условия за лечение", казва в интервю за „Монитор" доц. д-р Стоян Александров, директор на дирекция "Медицински дейности" в МЗ
Доц. Александров, хората в малките населени места са обезпокоени, че след 20 януари няма да има къде да се лекуват, тъй като очакват да бъдат закрити близо 110 общински болници. Къде населението ще получава медицинска помощ?
- След 20-и действително ще стане ясно кои болници ще останат и кои ще бъдат преструктурирани, защото те няма да бъдат напълно закрити, а ще променят своята дейност в болници за долекуване, продължително лечение или хосписи. Хората ще се лекуват, както и досега. Хората, в чиито селища няма да има многопрофилни болници, ще се лекуват в областните лечебни заведения. Така се практикува и сега. Само че вече има неработещи структури, които се финансират, без да дават реални резултати. Не виждам защо реакцията на пациентите трябва да бъде негативна за това, че им се предоставят по-добри условия и по-качествено решаване на здравословния им проблем. За мен тези реакции за необясними. Имам усещането, че някой манипулира хората с приказки, че утре болницата им ще бъде затворена, че няма да има къде да отидат, че ще трябва да пътуват и да плащат транспорт.

Повече от ясно е, че не навсякъде може да има лекари от определени специалности. Какво ще се случи с болниците, където няма да има анестезиолози на пълен трудов договор, например?
- Няма да могат да сключват договори за клинични пътеки из областта на хирургията, за които се изискват такива хора. Кметовете да си помислят дали сградата лекува, или специалистът. Има световни стандарти за качество и те не се дебатират.

Вече се чуха предложения за връщане на 3-годишните разпределения на млади специалисти, за да се реши проблемът с лекари в малките населени места. Споделяте ли тази идея?
- Това е нелогично. В 21-ви век, когато имаме абсолютна свобода на хора, стоки и капитали, да обвържеш човек с работа на едно място, меко казано, звучи несериозно.

Но се чуват и мнения, че ще има черен пазар на специалисти?
- Дипломи за специалност категорично не могат да се търгуват. Колкото до "пазаруването" на специалисти, по цял свят по-кадърните са платени по-добре. Чувам, че на някои места болници вече привличат специалисти срещу заплати от 3000-3500 лв. Щом имат толкова пари, за да им платят, значи средства се намират - въпрос на добър мениджмънт.

Давате примери от големите градове, но как ще се лекуват жителите на малките градове и особено на селата в изолираните райони?
- Ще бъдат насочвани към областните болници. Общинските лечебни заведения в повечето случаи изпълняват социална функция - за да запазят бройки специалисти и да сключват клинични пътеки с Националната здравноосигурителна каса, приемат болни и ги държат на легло, без да могат да им помогнат реално. Причината е, че нямат достатъчно нито кадрови ресурс, нито апаратура. По този начин обаче се осигуряват работни места, като се започне от лекарите, та се стигне до санитарките. Освен това здравеопазването винаги е било "бонус" в момент на изборна кампания - кандидатите обещават, включват здравеопазването в програмите си, съобщават за амбициозни планове, за които нямат ресурсен капацитет да реализират. Това е и основната причина така стремглаво през последните години да нараства броят на филиалите на центровете за спешна медицинска помощ. Все се намират лобисти, които мотивират откриването на нови и нови. Само през последните шест години те нараснаха от 160 на 190.
Още от интервюто на „Монитор"

„Общините имат нужда от бърза децентрализация", казва в интервю за „Класа" кметът на Сливен Йордан Лечков
Г-н Лечков, според изпълнителния директор на Националното сдружение на общините Гинка Чавдарова задълженията на общините към момента са над 200 млн. лева. Така ли е действително?
- За съжаление е точно така. И това е факт, защото през годините не беше направено нищо за финансовата децентрализация. Няма да се уморя да повтарям това. Утре например (бел.ред. - днес) имаме работна среща в Съвета за децентрализация, който се оглавява от министър Росен Плевнелиев, на която ще обсъждаме точно тези проблеми. Ще разговаряме и с премиера Бойко Борисов. Малко по малко започваме да отстраняваме тези проблеми. Те са се наслагвали в годините, не можем да ги решим с един замах. Не става дума само за парите. При положение че държавата е в криза и има недостиг на средства, няма как и общините да не изпитват затруднения.

Какви конкретни мерки ще предложите вие на работната среща с премиера Борисов и с министър Плевнелиев?
- Всичко, което е на територията на дадена община, трябва да се управлява от общината. Тук отварям една скоба - вярно е, че не всички общини са готови за това. Ето защо трябва да има гъвкава политика, затова и държавата е насреща. Повтарям, децентрализацията означава всичко, което е на територията на една община, да стане общинска собственост - театри, ВиК, енергоразпределители, ТЕЦ-ове, дори реките и горите. Това не е моя приумица, така е в западния свят. Ние сме европейци, ние винаги сме били европейци, но не е нормално през последните 20 години да не се прави нищо в такава посока. Напротив, приватизираха се енергийните дружества, имаше опити да се приватизират и ВиК дружествата, което за мен е равносилно на национално предателство. Какво друго означава да продадеш тока и водата, които всички ползваме?

Отново според Гинка Чавдарова 2010 г. ще бъде тежка и заради това, че предишното правителство не е направило достатъчно за децентрализацията в местната власт...
- И това е факт. Но не е виновно само предишното правителство - и предишното, и по-предишното също не направиха нищо. Затова и много общини изпитват сериозни финансови затруднения. Затова и ние, кметовете, трябва много да внимаваме какво обещаваме на хората, когато отиваме на избори. Не можеш да поемеш ангажимент, който не си в състояние да изпълниш, не можеш да обещаваш, когато си с вързани ръце. Втори мандат съм кмет и затова ще продължавам да съдействам и на Сдружението на общините, и на колегите за това въпросната децентрализация да се извърши максимално бързо.

Бившият премиер Сергей Станишев лансира тезата, че за да не се отчита дефицит в републиканския бюджет, правителството бави плащанията към общините. Вярно ли е това?
- Няма забавени плащания по отношение на делегираните бюджети, поне в Сливен. Мисля, че е така и в другите общини. Не бива да забравяме, че бюджетът е една благопожелателна материя, която в крайна сметка започва на 1 януари от нулата. Общините получават субсидии според възможностите на държавата. И кабинетът на Станишев помагаше, и този кабинет ще помага. Няма как - общините са функция на централната власт. Именно ние сме тези, които изпълняваме политиката на централната власт по районите.
Още от интервюто на „Класа"

"Заложете на износа, за да изплувате", казва в интервю за „Стандарт" изпълнителният директор на застрахователна компания "Лев Инс" Стефан Софиянски
Г-н Софиянски, мина ли най-лошото от кризата?
- Моето мнение е, че пикът на кризата още не е минал. Смятам, че ще е доста по-късно от първото тримесечие, както прогнозира финансовият министър. Действително, България има малък бюджетен дефицит на фона на останалите държави. Но пък много представители на бизнеса са ми споделяли, че очакват плащания от страна на държавата и общините. И това направо ги довежда до фалит. За изпълнение на държавни обществени поръчки фирмите са теглили банкови кредити. От една страна, бизнесът не си получава договорените плащания, а от друга, банките го притискат. Това нарушава паричните потоци на една фирма и стабилността й.

По какъв начин трябва да се намеси държавата?
- Необходими са директни държавни инвестиции в икономиката - разбира се, в рамките на бюджетните разходи. За да не се получава бюджетен дефицит, трябва да се усвоят и европейските пари. Важно е да стартират големите инфраструктурни проекти - огромният потенциал, който се беше разгърнал в областта на строителството, да се преориентира към инфраструктурата. Това ще е полезно за държавата и ще привлече чуждестранни инвеститори. От друга страна, много представители на бизнеса смятат, че пасивното отношение за лихвената политика трябва да се промени. Не е нормално да теглиш кредит при 18% лихва. Какъв ще е този печеливш бизнес, който при тази сериозна конкуренция да носи 40- 50% доходност и да позволи плащането на подобна лихва? Високите лихви по депозитите пък не стимулират икономическата активност. Никой няма да рискува да вложи парите си в бизнес, като може да получава висока лихва от банките.

Очаквате ли фалити и в кои сектори?
- Ще има фалити, главно в областта на строителството и транспорта, които са най-засегнатите сектори. Туризмът също ще има сериозни затруднения. Големи превозвачески фирми спират камионите от движение и прекратяват застраховки, защото нямат работа.

Колко време ще е необходимо на тези сектори да се възстановят?
- Поне 2-3 години. Ще има обаче отсяване на участниците в пазара. Не беше нормално всеки, който има достъп до банково кредитиране, да навлиза в строителството.

Кои фирми ще устоят на кризата?
- Финансово стабилните - тези, които са планирали дългосрочно, които не са правили необмислени инвестиции.

Можете ли да дадете съвети на фирмите как да минат по-леко през кризата?
- Аз лично съм привърженик на проактивния подход - да се мисли предварително. За съжаление, застраховането допреди две години беше белязано от еуфорията от покачване на пазарни дялове и ръст на пазара.  Дъмпингът беше основна маркетингова стратегия на дружествата и който е поел необмислени рискове, много трудно ще излезе от ситуацията.
Ако трябва да дам съвет, бих казал, че износът е нещо, което е сигурно на този етап. Наблюдението ми е, че западноевропейските пазари се стабилизират и икономиките тръгват нагоре. Потреблението там се увеличава. Българският пазар е много малък и свръх иновативни решения трудно могат да се приложат. Същевременно фирми от IT сектора, които се занимават със създаване на програмни продукти и работеха за САЩ, Канада и Западна Европа, въобще не разбраха, че има криза. Даже напротив - увеличават обемите и служителите си, в момента купуват евтино офиси.

Бавно ли ще се възстановим от кризата?
- Всеки икономически цикъл си има и дъно. Аз съм оптимист, въпреки всичко. Министър Симеон Дянков е прав, че финансовата стабилност на макрониво и фиксираният валутен курс ще накарат много чужди инвеститори да погледнат към България, което е сигурен лост за съживяване на икономиката. Също така данъчната политика е може би най-добрата в ЕС. Инвеститорите се плашат по-скоро от несигурността в политическа среда, престъпността, корупцията - това спира големите проекти да идват у нас. Мисля, че нещата ще се подобрят, но ще е по-бавно, отколкото ни се иска. Може би към третото тримесечие ще видим някакво развитие.
Още от интервюто на „Стандарт"

„Уличните ремонти ще са по график, за да не затрудняват движението", казва в интервю за „Стандарт" Йорданка Фандъкова, кмет на София
До края на януари трябва да бъде приет бюджетът на София за тази година. Въпреки че според проекта парите на общината през 2010 г. (1.2 млрд. лв.) ще са повече в сравнение с 2009, бюджетът вече бе разкритикуван от общинските съветници от СДС, ДСБ и БСП. Според тях една от най-големите слабости е липсата на планиране на инвестиционните разходи и на обяснение защо ще се финансират определени обекти за сметка на други. Освен това София започва годината със стари дългове от 18.5 млн. лв. заради дефицита в бюджет 2009.
Бюджетът на София за 2010 г. е по-голям, но вече казахте, че годината ще е трудна във финансово отношение. Къде очаквате най-големите проблеми?
- Кризата, в която България влезе през 2009 г., продължава и се отразява на държавата, на бизнеса и при всички случаи на общината. По-големият бюджет ще ни помогне да продължим най-важните си проекти. Успяхме да привлечем сериозен външен финансов ресурс както по оперативните програми, така и чрез нисколихвени кредити.
Продължаваме със същото темпо изграждането на метрото, ще има средства да започне строителството на завода за битовите отпадъци, както и строителството на канализация. Имаме проекти за ремонти на подлези и на детски площадки.
Капиталовата програма на общината за тази година е по-голяма, но най-вече за сметка на привлечените средства, а те са целеви, за конкретни проекти.

Все пак къде очаквате трудности?
- Трудности ще има във всички сфери. Разходите за здравеопазване, социални дейности и образование няма да се съкращават, но не можем да очакваме някакви сериозни крачки напред. Същото се отнася и за транспорта. Зам.-кметът Любомир Христов има за задача да направи анализ на състоянието на масовия транспорт и да предложи възможности за преструктуриране, за да стане по-ефективна услугата.

В обяснителната записка на бюджета е записано, че за делегираните държавни дейности като образование, здравеопазване и социална сфера разходите се свиват и това ще доведе до намаление на издръжката. Как ще се отрази това върху качеството?
- Там причината е обективна, тъй като тези дейности се финансират от държавата по точни критерии. Например в образованието стандартът за издръжка на ученик се увеличава тази година, но средствата са по-малко, тъй като броят на учениците е намалял. Училищата ще могат със средствата по стандартите да изпълняват основните си задачи.
Общината пък осигурява пари за охрана, въпреки че това би трябвало да се поеме от делегираните бюджети. Залагам на по-сериозен контрол и финансова дисциплина. Не очаквам финансови проблеми в която и да било от тези сфери. Ако не бяхме в кризисна ситуация, можехме да осигурим повече пари за култура например. Все пак ще продължим ремонтите на театър "София" и на "Малък градски театър зад канала".

Казахте, че разчитате на допълнителни средства от кредити. В бюджета е записано, че ще се използват 167 млн. лв. от заеми. Сумата не е ли много голяма и не създава ли опасност за финансовата стабилност на общината след това, когато трябва да се връща?
- Много сме внимателни по отношение на кредитите и сумата е изцяло в рамките на възможностите на общината. В момента сме под минимума от заеми, който можем да си позволим. В това отношение зам.-кметът по финансите Минко Герджиков е много стриктен и не позволява да теглим повече кредити, отколкото можем да издържим.

Какви антикризисни мерки планирате освен привличането на външно финансиране?
- Максимална дисциплина и внимание при изразходването на средствата. Големият обем на инвестиционната програма също е една от антикризисните ни мерки. София стана най-добрият град за живеене и заради ниската безработица. Целта на общината е да запази възможностите за бизнес и работа, които градът предлагаше и преди кризата.
Още от интервюто на „Дневник"