Бунт в мола", четем от първата страница на „Стандарт"
Бунтове на търговци затварят молове. Заради паднали обороти и непосилни наеми заключваме бутиците. Това се заканиха представители на известни марки в столичния The mall. Вълната от протести започна миналата седмица с черни надписи по витрините. Очаква се до дни много магазини изобщо да не отворят. Собственици на молове се опитват да спасят положението с номера "разделяй и владей". Те обещават да свалят наемите само за най-големите вериги, роптаят продавачи. Заради това някои от инициаторите на бунта вече са свирили отбой.

Пет пъти са се увеличили търговските площи само през миналата година. Новите вече са на по-ниски цени, но старите държат високи тарифи между 30 и 70 евро на кв. м. За големите наематели обаче цената е към 10-12 евро за квадрат.
Още по темата от „Стандарт"

„Бензинът и дизелът поскъпнаха рекордно", информира от първата си страница „Сега"
Цените на горивата у нас достигнаха рекордните стойности от лятото на 2008 г. За няколко седмици бензинът поскъпна до 2.46 лв. за литър, а дизелът закова 2.54 лв. Оправданията на производителите за скъпотията са размириците в Либия, новите изисквания за контрол на Агенция "Митници" и НАП, както и внедряването на биогоривата.

Превозвачите обаче смятат, че цените са изкуствено напомпани, и заплашиха, че ако правителството не се справи с монопола на търговците на горива до средата на март, те ще излязат на протест. Малките бензиностанции пък обявиха, че ще фалират, ако горивата продължат да поскъпват.

"Ролята на Кадафи е, че когато бензинът мръдне на Лондонската борса, той мръдва по целия свят. Дори да сте внесли петрола преди 3 месеца, цените на бензина се оценяват сега спрямо международните цени", обясни шефът на Българската петролна и газова асоциация Андрей Делчев пред Би Ти Ви. Той посочи, че изисквания на митниците от миналата година за внедряването на измервателни уреди на входа и изхода на данъчните складове са довели до рекордни разходи от порядъка на 10 млн. лв. за големите вериги.

Принос към покачването на цената имала и НАП, която от 1 януари свърза системата си с касовите апарати на бензиностанциите и спря възможността да се крият обороти. "Една нова фискална памет струва около 3000 - 4000 лв. на апарат", заяви председателят на Асоциацията на собствениците на газостанции и бензиностанции Димитър Димитров. Освен това търговците на дребно е трябвало да инвестират в нови измервателни уреди, които да се поставят на всяка бензиностанция. Димитров бе категоричен, че всички ценови удари се поемат от дребния и средния бизнес и ако стойностите продължават да растат, на пазара на горива ще останат само големите вериги. Търговците твърдят още, че цените на горивата се надуват и заради разходите им по биогоривата.
Още от статията на „Сега"

„Потреблението остава в плен на свиващите се доходи", обобщава от първата си страница „Дневник"
Домакинствата продължават да свиват разходите, за да компенсират намаляващите си доходи. Допълнителен натиск върху потреблението, на което се разчита за по-сериозно оживление на икономиката, оказват и поскъпващите стоки и услуги. Това показват  данните на националната статистика, публикувани в понеделник и последвалите коментари на икономисти.

Единственият позитивен сигнал дойде от мениджърите на компаниите, сред които оптимизмът се завръща, с изключение на търговията на дребно. Икономическо подобрение обаче би се трансферирало в повишаване на доходите с известно забавяне.

Според данните на НСИ през последното тримесечие на миналата година всеки българин е разполагал средно с 924 лв., или с 36 лв. по-малко спрямо година по-рано. Общият разход на човек пък е бил 865 лв., или с 18 лв. по-малко на годишна база.

Въпреки поскъпването на ток, вода, парно и горива през 2010 г. домакинствата са ограничили потреблението им и така са спестили от тези разходи. Свили са се и средствата за обзавеждане на дома, за облекло, обувки и здравеопазване. Именно свитото потребление се сочи като основен риск пред бързото възстановяване на икономиката, която засега се крепи на износа.
Още от статията на „Дневник"

"България е трета в света по спад на жилищните цени", съобщава от първата си страница „Класа"
България се нареди на трето място в света по спад на жилищните цени през 2010 г. според най-новото проучване на специализирания сайт за имоти Global Property Guide. Според данните страната ни е отбелязала 9,51% намаление в цените на жилищата за миналата година, като през 2009 година понижението е било 26,36% и сме били на четвърто място по спад на цените. Само преди 4 години - през 2007 г., бяхме лидери на другия полюс на класацията - по поскъпване на жилищата. Тогава изпреварихме дори Шанхай по ръст на цените с 30,6 % (според данни на Global Property Guide от септември 2007 г.) През 2008 г. ръстът обаче започна да се топи до 2,25%.

Прогнозите на експертите у нас са за стабилизиране на цените на жилищата през първото полугодие на 2011 г. и възможно, но трудноизпълнимо покачване през втората половина с 5-10%.

Според данните на Global Property Guide сега единствено Гърция (Атина) и Ирландия имат по-високи спадове от тези в България. Южните ни съседи са отбелязали понижение от 9,75%, докато бившият Келтски тигър - 11,60%, което е и най-ниската стойност в света за 2010 г. Статистическите данни от сайта за изменение на цените са изчислени след инфлацията, което дава по-достоверни данни, отколкото номиналните стойности, които агентите на недвижими имоти обикновено предпочитат да използват.

Лошите стойности в проучването не са приоритет само за България. Страните от бившия съветски блок продължават да страдат от понижение в жилищните цени.
Още от статията на „Класа"

"Тъпчат вафли и колбаси с ГМО", разкрива от първата си страница „Монитор"
Вафли, колбаси и месни консерви с наднормено съдържание на генномодифицирани организми са открили през миналата година специалистите от единствената у нас лаборатория за контрол на генетично модифицирани храни, която се намира в столицата. През 2010 г. от направените 654 проби, в 20 е имало  отклонения, които превишават нормата от 0,9% за съдържание на разрешена генетична модификация. Това съобщи за „Монитор" ръководителят на лабораторията Любина Донкова. Най-често има генетично променени съставки в соевия лецитин, откъдето попадат във вафлите и различни сладкарски изделия. Соев гранулат пък влиза в месните произведения, в резултат на което с ГМО се оказват и колбасите. През миналата година е открита същата субстанция и в месни консерви. Този анализ е направен по заявка на клиент, всички изследвани проби се оказали наднормени, а той се отказал от вноса на консервите.

В сравнение с предишни години направените проверки са много повече, те се извършват по линия на държавния здравен контрол или пък по заявка на клиенти, повечето от които са били митници. Разширен е и обхватът на изследванията, запитвания е имало от цялата страна, уточни Донкова.

На анализ са подлагани соево и царевично брашно, царевично и соево зърно, популярното сред хората на диети соево мляко, майонеза и тофу сирене, както и готови за консумация царевичен корнфлейкс, пуканки, ориз и оризови продукти. В световен план това са най-често модифицираните продукти.
Още от статията на „Монитор"

"Единният европейски пазар заплашва ниските данъци у нас", информира „Сега"
България задължително трябва да защити ниската си данъчна ставка в Евросъюза, ако иска да запази едно от малкото предимства на конкурентоспособността на икономиката си. Това се казва в становище на Икономическия и социален съвет за намерението на Европейския парламент да гласува Акт за единен европейски пазар.

Целта на документа е да се въведат единни икономически регулации, които ще бъдат задължителни за всички членки и трябва да бъдат отразени в националните им законодателства в рамките на от 2 до 5 г. В момента в акта се говори само за единна ставка на патентния данък и за единна данъчна основа. "Това ще рече във всички страни в ЕС да се облагат едни и същи доходи. За сравнение България е с най-ниските данъци, но с една от най-широките данъчни основи, затова по събираемост сме някъде в средата на статистиката. Някои страни членки, особено старите, обаче вече се опитват да разширят дебата и настояват за единна данъчна ставка за всички данъци. Това не бива да се допуска", е категорична Милена Ангелова от Асоциацията на индустриалния капитал у нас и зам.-шеф на групата на работодателите в Европейския икономически и социален комитет.
Още от статията на „Сега"

„50 лева глоба за маркировка на колата", разкрива „Монитор"
Стикерите, обозначаващи сключена застраховка „Автокаско", трябва изчезнат от колите до края на идната година. Тогава катаджиите ще започнат да глобяват с по 50 лева шофьорите, които не спазват забраната. Санкцията е разписана в прясно изготвени от МВР промени в Кодекса за застраховането, които ще забранят на компаниите от бранша да маркират автомобилите по какъвто и да било начин.

Проектозаконът трябва да получи зелена светлина от кабинета и да се гласува от депутатите до средата на годината. След това собствениците на коли ще разполагат с 15 месеца гратис, за да свалят стикерите от стъклата. Застрахователните дружества пък ще имат едва три месеца след влизането на измененията в сила, за да се нагодят към ветото срещу поставянето на отличителни знаци върху автомобилите. Комисията за финансов надзор ще санкционира нарушителите на ограничението между 30 000 и 60 000 лв. при първо провинение и от 60 до 120 бона при всяко следващо такова.

Така ще отпадне задължението след преподписване на полицата клиентите да се отбиват и за лепенки на стъклото, за които плащат още между 20 и 25 лв. Фирмите вече няма да прибират и сумите, надхвърлящи 40 лв. за първа маркировка, когато освен лепенки се поставят печати на отделните компоненти на автомобила.

Неотдавна МВР шефът Цветан Цветанов обяви, че автокрадци действат в услуга на определени застрахователни компании. По думите му в страната  се наблюдава парцелиране на дела на криминалните структури чрез маркировките по колите, които генерирали финансов ресурс за около 40-50 млн. лв. Трябва да сложим дружествата в бранша на една конкурентна линия, коментира тогава Цветанов.
Още от статията на „Монитор"

„90% от автоинструкторите укриват доходи", разкрива „Класа"
Близо 90% от проверените от НАП автоинструктори укриват над половината от доходите си. Това са установили пилотни проверки на фирми и физически лица, които предлагат шофьорски курсове в София, съобщиха от приходната агенция. Данъчните са констатирали също, че най-честите нарушения са свързани с това, че не се осчетоводява пълната цена на шофьорския курс или в документите не се записват всички курсисти, преминали през обучението. В един от случаите данъчните „изненадали" автошкола при проверката и успели да изземат доказателства за утвърдени ценоразписи от управителя по години и др. В резултат на това ревизорите доказали, че фирмата е укрила около 90% от печалбата си и не е платила полагащия се корпоративен данък.

Заради пилотните резултати през 2011 г. стартират проверки и ревизии на автошколи и инструктори, предлагащи кандидатшофьорски курсове в цялата страна. Приходната администрация е поискала също и информация от Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация" за актуалните данни за лицата, притежаващи разрешение за извършване на обучения на кандидат-водачи на моторни превозни средства, данни за превозните средства, с които се провеждат обученията, данни за кандидатите, които са се явили на изпит пред контролните органи. По този начин данъчните ще могат да направят съпоставка между данните, които инструкторите предоставят на ревизорите при поискване, и реалния брой курсисти, които са обучили.
Още от статията на „Класа"

"Искаме от държавата да не се държи като мутра", казва в интервю за „Дневник" Сашо Дончев, председател на БСК
Защо оглавихте БСК?
- Разбира се, защото бях избран. Но освен това и защото нашата организация трябва да се развива, а на мен ми се струва, че аз имам някои идеи как и в каква посока.

Изглежда логично да имате лични амбиции да промените нещо...
- За разлика от множеството групи за натиск, които провокират държавата за действия в тяхна полза, БСК неотменно предпазва държавата от извършването на действия, ограничаващи свободата на българските граждани. Това е много важна част от дейността ни.

Политиците, а оттам и държавите в цял свят имат стремеж да увеличават властта си над обществото за сметка, разбира се, на ограничаване на правата на гражданите. На този процес, особено в страните без доказани демократични традиции, трябва да се противостои по категоричен начин. В противен случай споменът за безграничната власт на социалистическите диктатори се превръща в светла мечта за всеки управляващ.

Кажете какви идеи имате за камарата.
- Това, което искам да извършим, би било немислимо без постигнатото. В този смисъл ми се иска да потърсим правилните решения, които ще осигурят на нашите членове повече услуги, по-добра нормативна уредба, по-добро образование и здравеопазване и повече сигурност и защита на тяхната собственост.

За да направим тези задачи изпълними, ние всички, цялото общество, трябва да  променим отношението си към труда. Ние вярваме, че единственото средство за постигане на устойчиво развитие и по-добър живот е трудът. Ще направим всичко, което е по силите ни, за да приобщим колкото е възможно повече българи към тази наша вяра.

Как смятате да ограничите размерите на държавата и прекалената й намеса в различни сфери?
- Преди повече от 160 години един изключителен мислител - Фредерик Бастия, е казал: "Държавата е фикцията, чрез която всеки иска да живее за сметка на другите." По времето на така наречения  социализъм ни се внушаваше, че държавата е всичко, а ние, хората, сме нищо. И трябва да бъдем до гроб благодарни, че имаме право на образование, на здравеопазване, на работа, на жилище и т.н. При това трябваше да се чувстваме свободни, защото не сме поробени от турци, фашисти и други подобни.

За съжаление за изминалите повече от 20 години не са много промените в размера и поведението на държавата, а още по-малко са тези, които бихме могли да оценим като положителни. Най-тъжното е, че от ръцете на партийната върхушка държавата попадна в ръцете на разни тарикати.
Още от интервюто на „Дневник"

„Банско няма нужда от писти, а от спа", казва в интервю за „Стандарт" министърът на екологията Нона Караджова
Г-жо Караджова, според еколозите общините в Пиринския край  искат да увеличат осемкратно ски пистите и четирикратно лифтовете в района на  Банско, Добринище и Разложко. Как гледате на това?
- Очаквам оценката за допустимост и ОВОС на проектите.  Дълбокото ми убеждение е, че бъдещето на туризма в Пирин е свързано повече с  летния сезон, който продължава 7-8 месеца. Стотина са обектите в целия свят,  които са включени в списъка на Природното световно наследство и Пирин е сред  тях. Така че трябва да го запазим. Има уникални минерални води в Добринище е  село Баня, които могат да съчетаят спа и екотуризъм. От тях може да се печели. В  Хисар и Велинград няма ски писти, но хотелите са натоварени целогодишно.

Какви ще бъдат приоритетите на екоминистерството през  следващия програмен период 2014-2020 г. на оперативна програма "Околна среда".  За кои сектори ще поискате европейско финансиране?
- За кои сектори България ще поиска европейско финансиране ще  стане ясно, след като се изготви националният план за развитие. В момента всички  министерства разработват анализи за състоянието на отделните сектори, независимо  дали става въпрос за регионална инфраструктура, пътища, базисна инфраструктура,  околна среда, земеделие, икономика. След като анализите бъдат направени и се  поставят целите за 2020 г., т.е. там, където България иска да се види, където  имаме задължителни ангажименти към европейското законодателство, ще стане ясно  какъв е необходимият ресурс за страната. Във всички случаи нуждите ще са  многократно по-големи от това, с което ще разполагаме от европейските фондове.  Тогава ще се реши кои ще са приоритетите ни. Без съмнение водният сектор ще има  нужда от още много пари. При всички положения за нас ще бъде приоритет  привеждане на системите за отопление на градовете към по-екологични. Проблемът,  за който говоря от година, е изключително сериозен за около 30 града в страната  - наднорменото замърсяване с прахови частици. За решаването на този проблем  вероятно също ще се постараем да осигурим европейски средства. След като се  съпоставят анализите и заявките и нуждите в сектор "Околна среда", те ще бъдат  съпоставени и с другите приоритети на страната - здравеопазване и социална сфера  и след като стане ясно какъв ще бъде и финансовият пакет за България, ще можем  със сигурност да програмираме нашата рамка. Това ще стане не по-рано от края на  2011 г.

Казахте, че ще се обърне внимание на екологизиране на  системите за отопление. Означава ли това, че "Топлофикация"-София първа като  пилотен проект може да бъде модернизирана в посока екология с европейски пари.  Европейската комисия прие идеята да се обединят двата проекта на София -  интегрирания цикъл за отпадъците и столичното парно, което трябва да използва  по-екологично и евтино гориво. Ще приложите ли опита и за останалите  топлофикации?
- Първи ще бъдат общините, които най-напред си подготвят  проектите. Независимо дали за тази област ще има специален пакет (въпреки че  допускат, че тя ще е приоритетна по отношение финансиране ОП "Околна среда").  Общините дори са длъжни да подготвят своите проекти и да положат усилия за смяна  на горивната база на системите за отопление в своите селища. Това е приоритетна  мярка, независимо откъде ще бъде осигурен финансовият източник - дали от  европейски програми или други финансови институции. Това е приоритетът на ОП  "Околна среда" свързан със здравето на хората.
Още от интервюто на „Стандарт"