„Бургас се спаси от тръбата", четем от първата страница на „Стандарт"
Бургас се спаси от тръбата с петрол. България се отказва от проекта до Александруполис по финансови причини. Това се очаква да обяви днес премиерът Бойко Борисов, научи "Стандарт". За последните 2 години страната ни не е платила задължителната вноска в международната компания, която възлиза на над 6 млн. евро. Решението идва само дни след като екоминистерството публикува официално доклада за въздействие на околната среда на нефтопровода. Екооценката е положителна.
В общата проектна компания "Транс Болкан Пайплайн" Русия държи 51%, а България и Гърция - по 24,5 на сто. Наскоро Москва обяви, че ще замрази проекта, но няма да се отказва от него, защото той има одобрението на Европа.
Още от статията на „Стандарт"
„447 години болнични в БДЖ" е едно от водещите заглавия на „Монитор"
Само за десетте месеца на тази година железничарите от пътническите превози и железопътната инфраструктура са били 447 години в болнични. Те са натрупали общо 163 хиляди дни платен отпуск по болест, съобщи пред „Монитор" транспортният министър Ивайло Московски.
„Тези хора ползват БДЖ като пенсионен фонд", възмути се министърът. Той добави, че не разбира защо транспортните синдикати ще се успокоят, когато говорят с него. „Между мен и ръководството на БДЖ не стои никакво обстоятелство, което да наклони везните в полза на исканията на профсъюзните лидери. Пари няма за абсолютно нищо допълнително, а синдикатите продължават да настояват за 12 млн. бонуси над уреденото в Кодекса на труда по колективния трудов договор, каза Московски. Затова няма начин да им обещая нещо, което е неизпълнимо. Но като не получат желания отговор от мен, утре ще искат да се виждат с премиера. Но и той няма какво да добави повече. Реформите в БДЖ трябва да се случат веднага, само в това съм категоричен", заяви министърът.
Междувременно от БДЖ спряха движението на всички влакове във времето между 8 и 16 ч., за да не расте дефицитът. Загубите на компанията са достигнали 300 хил. лв. дневно.
Още от статията на „Монитор"
„Завод винаги в бъдеще време" е водещото заглавие на „Капитал Daily"
Столичната община ще обяви нова процедура за избор на строител на завода за отпадъците, съобщи заместник-кметът по екологията Мария Бояджийска. Най-вероятно обществената поръчка ще бъде обявена през януари. Това означава, че най-рано през есента на следващата година ще има избран изпълнител и обжалванията на процедурата ще бъдат минали. Планирано е строителството на завода да продължи 2.5 години, така че да бъде готов чак през 2015 г. Това е точно 10 години след като бившият кмет Стефан Софиянски обяви, че до две години столицата ще има свой завод за боклук пред протестиращите жители на Суходол, които настояваха сметището край квартала им да бъде затворено. Проектът е на стойност 183.7 млн. евро (358 000 лева), но цената за данъкоплатците всъщност ще бъде значително по-висока. Причината е, че през последните години столичното кметство вече похарчи 110 млн. лв. за балиране, складиране и транспортиране на отпадъци до други общини, а в това време заводът оставаше в бъдеще време.
Защо отначало
"Процедурата, която беше спечелена от обединението "Хут - Станилов", ще бъде анулирана. Ще бъде обявен нов търг, защото проектът за завода има нови технически параметри", обясни заместник-кметът Мария Бояджийска. По думите й общината няма да понесе санкции от анулирането на поръчката, защото не е подписала договор с избрания изпълнител. Обединението между българската фирма "Станилов" ЕООД и германската "Хайлит Умвелтехник" ООД спечели с цена от 208.8 млн. лева. Поръчката беше обявена преди одобрението на проекта от Европейската комисия (ЕК) с идеята всичко да върви по-бързо. Проектът обаче беше върнат от Брюксел за доработка и след това се оказа с нови технически параметри, което на практика обезсмисли вече проведения търг. Друг проблем бе и започната от ЕК наказателна процедура срещу България заради липсата на завод за боклук край София. През октомври обаче тя беше прекратена заради демонстрираните от Столичната община усилия за решаване на проблема.
Още от статията на „Капитал Daily"
„Дадоха на митничар с прякор излишъците на армията", разкрива от първата си страница „24 часа"
Един бивш митничар пое продажбите на излишъците от армейско въоръжение и бойна техника, научи "24 часа". Преди месец Валентин Симеонов бе назначен за управител на търговското дружество "Снабдяване и търговия-МО" ЕООД на Министерството на отбраната.
Назначението нямаше да е никак странно, ако не бе доклад на инспектората на Министерството на финансите, разбунил духовете преди 2 г. Това стана, след като документът бе разсекретен от вицепремиера и финансов министър Симеон Дянков.
Докладът уличава Симеонов в покровителство на контрабанда. Годините, за които се установяват такива данни, са 2005-2006 г., а Симеонов е началник смяна на митница Кулата.
В доклада се сочи, че между 10 декември 2005 г. и 19 февруари 2006 г. през Кулата минават 19 тира, натоварени с екобрикети, внос от Китай, и работни дрехи. По тогавашните тарифи екобрикетите се обмитяват по-ниско. Запитване до гръцката страна обаче установява, че на пристанище Солун камионите са натоварени само с дрехи.
Схемата според доклада е "класически контрабанден внос". Тогавашният шеф на "Митническо разследване и разузнаване" на Кулата Костадин Златков дори получава акт за контрабанда. Проверяващите установяват, че тировете минават границата при един и същи митнически екип начело със старши инспектор Валентин Симеонов.
Още от статията на „24 часа"
„За парите на БЕХ в КТБ: ГЕРБ шикалкави, за ДПС всичко е наред" е водещото заглавие на „Труд"
630 млн. лева на Българския енергиен холдинг (БЕХ) са изсипани в Корпоративна банка, съобщи "Труд". След като пазената с премълчаване и недомлъвки тайна за това къде държавните фирми държат парите си видя бял свят, потърсихме за коментар политици от всички парламентарни сили.
Очаквано депутатите от управляващата партия прехвърлиха топката към изпълнителната власт и се измъкнаха с оправданието, че по време на криза не е добре парите на държавата да се местят. Важно било при какви условия са дадени в трезора. Е, хубаво е да се знаят тези условия...
Никаква изненада няма и в това, че ДПС е убедено, че всеки трябва да реши къде да си държи парите. Особено ако това "къде" е в Корпоративна банка.
Единствено червената и синята опозиция са си позволили да разсъждават логично. От ДСБ бяха категорични, че "всички яйца не трябва да се държат в една кошница". А от БСП и СДС обявиха, че държат на принципната си позиция - за да няма субективизъм, трябват ясни правила.
В същото време официалната информация за парите, които държавните фирми държат в Корпоративна търговска банка, се оказа най-строго пазената тайна. Всеки ден излизат нови сметки за милиони, но държавните институции умишлено крият къде и колко пари са депозирали. Все още не е ясно и каква част от фирмите са приели насоките на финансовото министерство за избор на банка.
Само държавните енергийни фирми допреди месец са държали на депозит по текущи сметки в КТБ 77% от всичките си пари, които възлизат на 825 млн. лв.
НЕК и "Електроенергиен системен оператор" - компанията, която стопанисва националната преносна мрежа, държат общо 58 млн. лв. по текущи сметки.
Газопреносният оператор "Булгартрансгаз" е положил най-много пари в КТБ - около 270 млн. лв., което представлява около 85% от финансите на компанията. Фирмата е вкарала като депозит над 72 млн. лв., като единственото смислено обяснение на шефа й Димитър Гогов е, че те били краткосрочни. Другото пояснение е, че компанията му работи с банките, които са избрани от предишното управление.
Още от статията на „Труд"
„Министерството на икономиката проверява конкурсите за избор на банки в БЕХ", съобщава „Капитал Daily"
Министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков е поискал справка за проведените от компаниите с държавно участие в Българския енергиен холдинг (БЕХ) конкурси за избор на обслужваща финансова институция. Тя трябва да е готова до края на днешния ден.
Решението е взето, след като в понеделник в медиите се появи информация, че почти всички средства на дружествата в БЕХ са концентрирани в една банка. Според справката, с която разполага и в. "Капитал", 76% от парите са в Корпоративна търговска банка. Трайков обясни, че министерството не получава регулярна информация за разпределението на средствата и не може да се бърка в него. По думите му важното е всичко да е по правилата.
След като преди година и половина стана известно, че по-голямата част от парите на компании с държавно участие са концентрирани в малко на брой банки, финансовото министерство разписа насоки за избор банка, които обаче са с препоръчителен характер.
Чия работа е това
"Министерството не се занимава оперативно с този въпрос. Ние се занимаваме със следването на политики", обясни Трайков. След началото на скандала с държавните пари преди година и половина финансовият министър Симеон Дянков обеща да събира информацията на всеки три месеца, но тези данни остават непублични.
Държавните компаниите също не желаят да предоставят такава информация с обяснението, че това е търговска тайна. "Това, което аз изисквам от фирмите, е да спазват процедурите при избора на обслужващи финансови институции", коментира още Трайчо Трайков.
Какво гарантират процедурите
Въпреки че има разписани насоки по думите на Трайков "в почти всички случаи" избраните банки са същите. Министърът обяснява това с предположението, че те "очевидно са специализирани в някои браншове, като предлагат по-добри условия", или "може би защото най-добре познават бизнеса".
Още от статията на „Капитал Daily"
"Борсите преглътнаха предупреждението на S&P с умерени спадове", обобщава от първата си страница „Класа"
Международната агенция Standard and Poor's нанесе нов удар върху доверието на инвеститорите в еврозоната, като в понеделник вечерта обяви, че слага под наблюдение оценките за 15 страни във валутния съюз. В началото на сесията европейските, щатските и азиатските борси бяха със спад, но постепенно успяха да възстановят загубите и част от основните индекси се върнаха на плюс.
Сред заплашените с понижение от една степен са отличниците с ААА рейтинг - Германия, Франция, Люксембург, Австрия, Финландия и Холандия. Останалите 9 страни от валутния съюз могат да се простят с две степени от оценката си, предупреди S&P. Решението идва дни преди решителните срещи на лидерите на Европейския съюз, които трябва да представят план за излизане от дълговата криза в петък.
Според изчисления на „Блумбърг", ако се стигне до орязване на оценките на всичките 15 държави, това ще засегне държавен дълг на обща стойност 8,1 трлн. долара. Финансовите анализатори коментират, че промяна на перспективата би била катастрофална за Европа и ще нанесе огромен натиск върху еврото.
Вчера единната валута загуби „скромните" 0,25% спрямо долара до 1,3371 долара. В началото на сесията спадът бе 0,3-0,4% до 1,3368 долара. В края на деня понижението се ускори, след като стана ясно, че Standard & Poor's могат да орежат и оценката на Европейския фонд за финансова стабилност, който служи за спасяване на закъсали държави.
Най-учудващи за пазарите се оказаха опасенията за Германия, която за първи път е предупреждавана за топоценката си. Всички новини и заглавия имат ефект върху еврото, но само в краткосрочен период. Най-важното нещо е срещата на лидерите на ЕС в края на седмицата, коментираха финансовите анализатори.
Още от статията на „Класа"
„Новите винетки - на стари цени", информира „Труд"
За трета поредна година цените на винетките остават без промяна. Това съобщи във вторник председателят на Управителния съвет на агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) Лазар Лазаров.
Годишните стикери за леките автомобили ще струват 67 лв., месечните винетки ще са по 25 лв., а тези с едноседмичен срок - по 10 лв. Няма да има промени и при таксите за тежкотоварни превозни средства.
През следващата година пътните полицаи ще бъдат оборудвани с нови устройства, които ще отчитат дали винетката е истинска. Новата защита е вградена чрез холограмите в стикерите.
Редовните винетки ще подават зелена светлина към устройствата, а тези които са със съмнителен произход или с изтекъл срок - червена. Според прогнозите на агенцията новите мерки за контрол ще внесат допълнителни 4-5 млн. лв. в бюджета догодина.
През идната година винетките ще бъдат в отличителни цветове, за да могат да се открояват отдалеч, поясниха от АПИ. Те ще бъдат разпространени до 10 дни в 3450 пункта из цялата страна.
От агенцията отчитат ръст в продажбите на винетни стикери за т. г. от половин милион лева спрямо 2010 г. През 2011 г. са продадени 6,7 млн. винетки за над 203,6 млн. лв. Спрямо 2009 г. продадените стикери са с 1,2 млн. повече.
Още от статията на „Труд"
"БДЖ изненада стачниците, спира влакове", съобщава „Стандарт"
БДЖ "Пътнически превози" сама ще спре движението на пътническите влакове в часовете от 8 до 16 часа, когато се провежда железничарската стачка. Започваме процедура по уведомяване на НК "Железопътна инфраструктура" за промяната на графика, което трябва да стане 6 дни преди спирането на влаковете, съобщи за "Стандарт" Владимир Владимиров, председател на Съвета на директорите на Холдинг БДЖ. Целта е да се намалят разходите на "Пътнически превози" - около 300 000 лв. на ден. Ако стачката бъде прекратена преди това, няма да се спират влаковете. Работниците ще си получат възнагражденията за часовете като престой не по тяхна вина. Иначе стачката продължава и днес. Синдикатите, ръководството на железницата в присъствие на представител от Министерството на транспорта продължават преговорите по колективния трудов договор (КТД). За база се взима документът от 2009 г., бе решено на среща при министър Ивайло Московски. Ръководството на БДЖ и синдикатите уверили министъра, че ще се разберат по спорните моменти. Ще чуем коментара на профсъюзите по всяко от нашите предложения, каза Владимиров.
Още от статията на „Стандарт"
"Икономическият растеж у нас се забавя до 1,6%", съобщава „Класа"
Растежът на българската икономика продължава да се забавя, сочат сезонно изгладените данни на НСИ, публикувани вчера. БВП за третото тримесечие расте с 0,3% на тримесечна и с 1,6% на годишна база. Експертните оценки, които дават най-ранната картина за икономиката, показаха нулев ръст спрямо предходното тримесечие и 1,3% спрямо същия период на миналата година. Въпреки коригираните резултати в посока нагоре, забавянето на родната икономика е факт. За първите три месеца на годината годишният темп на нарастване бе 3,3%, а през второто тримесечие - 2%. Очакванията и на икономистите, а и на правителството са в края на годината и в началото на следващата да има допълнително забавяне на БВП, но без икономиката да влиза в рецесия.
Според статистиката общо за юли-септември сме произвели стоки и услуги за 21 млрд. лв. по текущи цени или 10,74 млрд. евро. На човек от населението се падат 2 832,8 лв. от стойностния обем на показателя. Създадената от отраслите на националната икономика брутна добавена стойност (БДС) възлиза на 17,94 млрд. лв. Инвестициите (брутообразуване в основен капитал) формират 17,8% от произведения БВП. Външнотърговското салдо е положително в размер на 2,3 млрд. лв. и заема дял от 11,1% в структурата на БВП. Предварителните данни на НСИ за третото тримесечие сочат, че крайното потребление бележи ръст от 0,3%.
Междувременно данните на Евростат показаха, че темпът на икономически ръст в държавите от еврозоната се запазва на ниво 0,2% през третото тримесечие при същото ниво и през април-юни. За сметка на това има леко оживление в БВП на целия ЕС - докато през второто тримесечие на годината повишението е било 0,2%, през третото тримесечие е отчетен растеж от 0,3%. Европа на двете скорости е факт, който показва, че отличниците в ЕС по-силно чувстват кризата. Страните от еврозоната забавят повече растежа си, отколкото общо страните членки.
Още от статията на „Класа"
"Спряха продажбата на ДЦК заради дълговата криза", информира „Монитор"
Министерството на финансите не одобри заявените от първичните дилъри и техни клиенти поръчки на проведения на 5 декември 2011 г. аукцион за продажба на 5-годишни ДЦК, деноминирани и платими в евро, с номинална стойност 35 млн. евро. Това съобщиха от ведомството, ръководено от Симеон Дянков.
Очакванията към срещата на върха на ЕС, която ще се проведе в Брюксел на 8 и 9 декември 2011 г., повлияха върху проведения аукцион. Срещата на Европейския съвет, на която държавните и правителствените ръководители ще обсъдят икономическото сближаване в еврозоната, подобряването на фискалната дисциплина и задълбочаването на икономическия съюз, е ключов момент за взимане на решителни мерки за справяне с настъпилата дългова криза.
Въпреки глобалната несигурност, в аукциона участваха всички първични дилъри, но резултатите от преотварянето на емисия 300/2011 г. бяха повлияни от нарушеното доверие на финансовите пазари към страните от еврозоната и неяснотата около бъдещето на единната европейска валута.
Още от статията на „Монитор"
"Пишат стратегия за Общинска банка, 7,9% са лошите кредити", информира „24 часа"
Стратегия за развитието и преструктурирането на Общинска банка подготвя новият управителен съвет на кредитната институция. Ръководството представи идеите си вчера пред съветниците от комисията по финанси.
"Ще оптимизираме структурата на банката не само по отношение на персонала, но и на функционално ниво. Основните ни цели са банката да се върне към първоначалната идея, с която е била създадена преди години, а именно като мощен финансов инструмент, който да подпомага Столичната община. Освен София ще се стремим да подкрепяме и други градове да реализират инициативите си.
Ще се насочим и към проектите, свързани с енергийната ефективност, както и към привличането на големи корпоративни клиенти", посочи един от изпълнителните директори на банката Сашо Чакалски.
В кредитния й портфейл ще бъдат застъпени продукти за банкиране на дребно, за малки и средни предприятия и големи корпоративни клиенти, които сега носели печалби в банковия сектор. Подготвя се и анализ на клоновата мрежа, която е от над 100 офиса. Банката ще запази националния си характер, увери ръководството.
Още от статията на „24 часа"