Приемането на данъчна амнистия може да доведе дотам, че хората да не плащат данъци в очакване на следваща подобна мярка, каза за БНР икономистът Георги Кадиев от БСП. Той беше категоричен, че антикризисните мерки на правителството не са представени достатъчно ясно.

На противното мнение бяха директорът на Икономическия институт на БАН Митко Димитров и зам.-председателят на БСК Камен Колев. Пред телевизия ПРО.БГ те защитиха идеята на работодателите и синдикатите. И двамата обаче се аргументираха, че идеята буквално е разбунила духовете и се стига до двете крайности, защото хората не знаят за какви пари става въпрос. Митко Димитров уточни, че идеята се отнася само за доходи, които са законно придобити, но не са декларирани.

На този етап никой, който защитава идеята за еднократна данъчна амнистия, не се е ангажирал с конкретни суми, които ще влязат в бюджета, след като се въведе мярката. Заради това и Кадиев изрази своя скептицизъм. "Няма никаква конкретика около предложенията на правителството. В част от нещата липсват каквито и да е детайли. Например данък "лукс" точно върху какви имоти ще се облага, с каква ставка ще се облага и най-вече колко допълнителен приход ще се доведе до бюджета", подчерта Кадиев.

В идеите на синдикати и работодатели бившият зам.-финансов министър Кадиев откри само две мерки, които може да донесат допълнителни приходи. „Едната е приватизацията, която е много спорна като политика, и втората е данъчната амнистия, която е още по-спорна", уточни Кадиев. А скептицизма относно ефекта на мерките, които предлага правителството, Кадиев аргументира с данните за първите два месеца на годината. Те показват, че липсват приходи от 800 млн. лв., а мерките, представени от правителството, не издават осъзнаване на кризата, в която влиза държавата.