Даниела Петкова започва работа в ПОК "Доверие" през 1994 г. като главен счетоводител, след спечелен конкурс за длъжността, проведен от "Прайс уотър хаус". Под нейно ръководство през 1997 г. счетоводният отдел прераства в диреция "Финанси и счетоводство", която ръководи до избирането й за Главен изпълнителен директор.
Преди да постъпи на работа в ПОК "Доверие", Даниела Петкова натрупва сериозен опит в областта на: финансови анализи, данъчни консултации и фирмено счетоводство като собственик и ръководител на консултантска фирма. Има висше икономическо образование, завършено в Университета за национално и световно стопанство.
Днес госпожа Петкова отговоря на няколко въпроса зададени й от Money.bg
1. Госпожо Петкова, пенсионният фонд Доверие управлява активи от над 570 млн. лв. Това е една четвърт от всички средства в осигурителната система. Трудно ли намирате къде да ги инвестирате?
Активите на пенсионните фондове управлявани от ПОК „Доверие" вече са над 630 млн. лв. Ресурсът е голям за страната ни при сегашните изисквания на закона за видовете инвестиции, в които е разрешено да го влагаме. Това, заедно с основния принцип за диверсификация на портфейла, породи естествена необходимост да се насочим и към инвестиции извън България. Вече имаме изложения към повечето големи и развити пазари в чужбина - Европа, САЩ, Китай, Бразилия, Русия, Индия и др. Конкретният вид на инвестициите е основно чрез взаимни фондове, които от своя страна инвестират в акции, търгувани на тези пазари и активно управляват портфейла. Също така за експозиции в развитите пазари използваме и ETFs (Exchange Traded Funds), които са тип индексни фондове, чиято основна цел е да следват плътно движението на конкретен индекс на пазара.
2. Кои са промените, които са от най-съществено значение за бъдещото развитие на сектора?
На първо място бих поставила всички промени, които имат за цел да стимулират развитието на допълнителното доброволно пенсионно осигуряване, което е от особена значимост за реалното повишаване на пенсионните доходи на бъдещите пенсионери и особено за родените преди 1959 год., защото те не участват в обхвата на осигурените в Универсалните фондове. Освен данъчните закони добра крачка в тази посока е въвеждането на мултифондовете и аз се надявам, че най-после те ще намерят своето място в законодателството. В областта на инвестициите промените в закона ще са по-ефективни, ако са толкова динамични, колкото са динамични финансовият и капиталов пазар в България.
3. Има ли някакво развитие около проблемите с инвестициите на пенсионните фондове при IPO?
Въпреки положителната нагласа на всички, като законодателство все още няма развитие на този проблем. Макар и по ръба на закона, пенсионните фондове обаче успяват да инвестират активи в IPO, защото е в интерес на осигурените лица. За съжаление, това е свързано със създаването на много документи и отнема време и усилия, които биха могли да се спестят, ако в закона се запише, че инвестицията в IPO е разрешена за пенсионните фондове.
4. Преди време увеличиха лимитите за инвестиране на средствата в общински и ипотечни облигации. Как се отрази това?
Увеличените лимити за експозиция в ипотечни и общински облигации са нещо принципно положително, което, за жалост, до момента няма своето практическо приложение. На практика лимитите за тези ценни книжа си остават неоползотворени - по последно публикуваните данни от страна на КФН към 31 март 2007 г., ситуацията средно за пазара е следната: в инвестиционните портфейли на ДПФ общинските облигации са едва 0.3%, а ипотечните облигации са 5.39%, за ППФ са 0.55% и 4.24% съответно и за УПФ са 0.33% и 4.2% съответно, като дори има фондове за допълнително осигуряване с нулева експозиция към тези инструменти. Тази огромна ножица между разрешени и усвоени лимити е тревожна като факт. Обяснението е главно в липсата на предлагане на тези инструменти на нашия финансов пазар. Причините са много и комплексни, но и различни за двата вида облигации. Ако за ипотечните облигации банките си намериха други източници за финансиране, то за общините и успешното и ефективно усвояване на средствата от еврофондовете, въпросът си остава неразрешен, а потенциалът е огромен.
5. Какви са бъдещите планове за развитие на ПОК Доверие след членството ни в ЕС?
Още от самото си създаване през 1994 год. ПОК „Доверие" се стреми да работи по европейски стандарти. Сега разбира се, е по-лесно. Одитори на нашите финансови отчети винаги са били международно признати компании, а ограничен одит се извършва на всеки три месеца. Компанията е първата и засега единствената на пазара, доброволно подложила се на оценка, присвояване и поддържане на кредитен рейтинг. Както вече отбелязах, в областта на инвестициите вече излязохме на европейския и на международните пазари. Усилията ни в тази посока ще се задълбочат и в бъдеще. Това означава, че нашите специалисти вече започнаха задълбочено да изучават тези пазари и намерението ни е да навлизаме все по-надълбоко в тях и все повече да се чувстваме в „свои води". В допълнение, но не на последно място, бих посочила и непрестанните ни усилия да подобрим качеството на обслужване и комуникацията с повече от 1 200 000 клиенти. Стремежът ни е не само да работим за тяхната удовлетвореност, но изпреварващо да отговаряме и на нарастващите им потребности.
Неделчо Съботинов
на 27.08.2007 в 12:03:33 #5Задължително е ако си роден след 1959 година, тук има и по-възрстни всеки гледа от собствената си камбанария
Nedovolen
на 27.08.2007 в 10:05:48 #4Двамата "специалисти" не отчитат факта, че осигуряването в такъв фонд е задължително, а не по желание. Така че "разбирачи" такива - не се правете на умни.
Неделчо Съботинов
на 24.08.2007 в 13:11:52 #3Така е Недоволен или незадоволен не знам точно, никой не те бие по главата да влизаш в тази схеми, управлявай си парите сам. Толкова е просто...хайде със здраве
Engeneer
на 23.08.2007 в 22:13:56 #2Колко % мислиш, че трябва да е таксата? При взаимни и пенсионни фондове е съвсем нормално ! Ако искаш ползвай услугите на тези компании ! Щом мислиш, че можеш да управляваш парите си по-добре и да ги инвестираш по-добре заповядай !
Nedovolen
на 23.08.2007 в 10:17:03 #1Да, всичко е чудесно за г-жа Петкова, а нека каже колко точно съдира кожите на тези 1 200 000 клиента с такси! Нека поясня - таксите стигат до 5% от всяка вноска! От цялата система най-много печелят фондовете и държавата, която им пробутва своите ДЦК. Нека не разправя колко са велики, а каже кога ще намалят таксите си в Универсалния пенсионен фонд! Смешници.