„Държавата реже привилегии на чиновници, армия и полиция", разкрива от първата си страница „Сега"
Управляващите ще премахнат една от привилегиите на над 150 000 души, която години наред изкривява пазара на труда и води до сериозен недостиг в бюджетите на здравното и социалното осигуряване. От 1 април всички държавни служители ще трябва сами да поемат осигуровките си за здраве и пенсия. В момента те се плащат от държавата, т.е. от данъците на всички граждани.
От това ще се спестят достатъчно пари, за да не се вдига здравната вноска за всички останали граждани и работодатели предсрочно. Зад този вариант застава лично премиерът Бойко Борисов. "Винаги съм бил за предложението държавните служители да се осигуряват равнопоставено с останалите. Не може да държим здравеопазването недофинансирано", коментира за "Сега" премиерът. Идеята вече бе подкрепена от всички работодателски организации и икономисти като разумна антикризисна мярка.
Промяната означава заплатите на тази група да намалеят с около 13%, защото това ще бъде размерът на всички социални и здравни вноски, които дължат. Мярката ще спести на бюджета 140 млн. лв. за 8 месеца, колкото е недофинансирането на здравната каса за тази година заради прехвърлените от 2009 г. стари плащания. Това показват справки, които са получили депутатите от ГЕРБ. Все по-малка е вероятността мнозинството да се спре на варианта държавните служители да си поемат само личния дял от здравната вноска, тъй като тогава приходите са твърде недостатъчни - 45 млн. лв.
Броят на служителите, на които държавата поема осигуровките на 100%, се оказа най-строго пазената тайна в държавата. За 3 дни от финансовото министерство не успяха да кажат тази цифра. По груби сметки държавата плаща пълните пенсионни и здравни вноски на над 150 000 души - сред тях 35 000 чиновници, 55 000 полицаи и други служители на МВР, 40 000 военнослужещи и цивилни в Министерството на отбраната, към 13 000 магистрати, 8000 данъчни и други работещи в съдебната система и неизвестен брой работещи в ДАНС, разузнаването, държавни комисии и др.
Още от статията на „Сега" и Още по темата от „Сега"
„Трактора дърпал конците на Яне", информира „Монитор" от първата си страница
Арестуваният бивш съветник в ДАНС Алексей Петров често се виждал с Яне Янев, разкри пред „Монитор" Димитър Абаджиев, който допреди месец бе дясна ръка на лидера на РЗС. „Тези контакти не трябва да се отричат. Аз съм техен свидетел. Факт е, че самата позиция на РЗС около акцията „Октопод" и защитата на Алексей Петров са достатъчно многозначителни, за да се направят съответните изводи", заяви Абаджиев. Той не скри съмненията, че РЗС е инженерингов проект на служители в ДАНС по времето на предишното управление. И че това е една от причините той да напусне РЗС. Абаджиев допълни, че това вероятно е накарало и Димитър Чукарски да зареже партията в четвъртък. Самият Чукарски каза предния ден, че не бил съгласен с начина на спускане на решенията от страна на Яне в партията. Депутатът не каза в прав текст, че лидерът е кукла на конци, но сподели, че такъв тип политика не е присъща за претендиращата да е консервативна партия. Чукарски допълни, че разкритията около Октопода само засилили убеждението му да напусне по-бързо РЗС. Димитър Абаджиев разказа, че навремето е смятал акцията в Рибново за борба с ислямизма. През лятото на миналата година кметът на селото Ахмед Башев показно бе арестуван от агенти на ДАНС, а Яне прави митинг в селото. Днес обаче, когато били изнесени доста факти около дейността на агенцията по онова време, Абаджиев не бил толкова сигурен дали не било пиар кампания в полза на РЗС. Абаджиев не знаеше, че парламентарната комисия за контрол на ДАНС в присъствието на самия Петров е доказала връзката между Яне и показната акция в Рибново. В момента прокуратурата разследва не само тази акция, но и други, пак свързани с РЗС. При главния прокурор Борис Велчев има сигнал от лидера на „Атака" Волен Сидеров, в който се настоява да бъде взет имунитетът на Яне заради нерегламентирани контакти с агенти и участници в Октопода.
Още от статията на „Монитор" и Още от интервюто с Димитър Абаджиев
„Великден с полски яйца", разкрива от първата си страница „Стандарт"
На Великден ще се чукаме с полски яйца. От година вносните конкурират родните по качество и цена. За миналия празник сме изяли 13 млн. яйца от Полша. Вносът продължава с пълна пара и сега, съобщиха от ветеринарната служба. Немски и гръцки сварени и боядисани яйца също ще правят конкуренция на българските покрай Възкресение. Цените варират между 22 и 28 ст. и не се очаква да скочат по празниците, коментираха птицевъди. Масирани проверки ще следят за опасна стока за празничната трапеза. Хвърлете яйца, които изплуват над водата, съветват ветеринарите.
Пазете се от спукани и мръсни черупки. Козунаците с ярко жълт цвят обикновено са боядисани и не ги правят с яйца, предупреждават санитарните инспектори.
Още от статията на „Стандарт"
„Какво (не) изпълни министър Дянков от 10-те си антикризисни мерки", обобщава „Сега"
В началото на ноември 2009 г. министърът на финансите Симеон Дянков представи на икономическа конференция в София 10 основни краткосрочни мерки за следващите 100 дни, които правителството ще предприеме за справяне с кризата. Оттогава изминаха повече от 100 дни. Какво бе изпълнено?
1. Балансиран бюджет за 2009 г. и 2010 г. Според финансовия министър ефектът ще е запазване на валутния борд до влизане в еврозоната.
Изпълнение
Валутният борд е стабилен. Подаването на документи за присъединяване към валутния механизъм ERM II се отложи от края на януари 2010 г. за средата на годината.
България не завърши 2009 г. с балансиран бюджет, а с дефицит от 0.8% по официални данни. Според някои анализатори при друг метод на изчисление дефицитът е по-голям. Според БНБ пък дефицитът на консолидирания държавен бюджет за 2009 г. се оценява на 1.9% към БВП.
Тази година също започна с бюджетен дефицит. Симеон Дянков първоначално твърдо декларира, че ще направи всичко възможно да завършим 2010 г. с балансиран бюджет. След направените и обявени преди дни оценки и прогнози на Международния валутен фонд (МВФ), според които при бюджетен дефицит за България до 1.8% икономиката ще е стабилна, Дянков не посочи дали държи на първоначалното си становище.
2. Борба с нелегалния бизнес и контрабандата, за което основна роля имат митниците, при които към края на миналата година се увеличава събираемостта на акцизите.
Изпълнение
Според представената преди дни информация от митниците през първите два месеца на тази година Агенция "Митници" е внесла в бюджета 913.8 млн. лева приходи от акцизи, ДДС от внос и мита. Спрямо същия период на 2009 г. намалението в приходите е с 12.7% или със 133.5 млн. лева по-малко.
При борбата с контрабандата има успехи, тъй като само за първите два месеца на тази година за заловени контрабандни пратки цигари, колкото през цялата 2008 г.
3. Реформа на държавната администрация, така че някои функции като одитните и усвояването на средствата от ЕС да се засилят, а други - да отпаднат.
Още от статията на „Сега"
„Животът поскъпна с 1,2% от началото на 2010 г.", информира „Монитор"
Националният статистически институт (НСИ) отчита трети пореден месец сравнително висока инфлация спрямо средните равнища в еврозоната. Поскъпването на живота у нас през февруари е 0,6% на месечна база след 0,6% през януари (корекция от предварително обявените 0,7%) и 0,5% за декември. Така само за първите два месеца на 2010 г. инфлацията е 1,2% при прогноза на правителството за средногодишна инфлация за 2010 г. от 2,2%. На годишна база инфлацията през февруари 2010 г. е едва 0,9% поради дефлационните процеси през миналата година. През февруари спрямо предходния месец цените на хранителни продукти и безалкохолни напитки са се увеличили с 1,5%, на алкохола и тютюневите изделия - с 1,2%. Облеклото и обувките са поевтинели с 1,5 на сто. Нагоре обаче вървят цените на жилищата, тока и водата. Минимално - с 0,2 на сто, са поскъпнали транспортът и здравеопазването, отчетоха от националната статистика. Според европейската методология (т. нар. хармонизиран индекс на потребителските цени) инфлацията у нас през февруари 2010 г. е 0,3%. Все още няма данни за инфлацията през февруари в еврозоната, но за януари бе отчетена дефлация от 0,8% на месечна база и инфлация от 1% на годишна база. Сред изискванията за приемане в еврозоната е това средногодишното равнище в страната кандидат да не надвишава средното ниво в страните членки с най-ниска инфлация +1,5 процентни пункта.
Още от статията на „Монитор"
"Заемът за дом с 60 лв. по-евтин", съобщава „Стандарт"
Кредитите станаха по-евтини. Ако сега изтеглите заем за жилище от 40 хил. евро, месечната ви вноска ще бъде с около 60 лв. по-малка в сравнение със същия кредит, изтеглен в края на 2008 г. или първата половина на 2009 г. Това са изчислили консултантите от "КредитЦентър".
Ако искате да си купите нов дом и търсите завършен тухлен апартамент за 50 000 евро, трябва да покривате няколко изисквания, за да успеете да вземете заем от банка.
Първото е да разполагате с около 10 000 евро за самоучастие. Освен това трябва да имате 2500 - 3000 евро за разходи по теглене на кредита, изповядване на сделката и заплащане на съпътстващите покупката данъци и такси. Ако сте женен и имате едно малко дете, месечният доход на семейството трябва да е по-голям от 1600 лв. Това сочат примери на реално отпуснати заеми през миналия месец.
Ръст от 9% бележат отпуснатите ипотечни заеми през февруари спрямо януари, сочат данните на "КредитЦентър". Това е резултат от активното предлагане на нови кредитни продукти и нови промоции. По-голям е и броят на запитванията, но част от потребителите все още проявяват плахост и предпочитат да теглят по-малки суми за по-кратки срокове.
Още от статията на „Стандарт"
„Такса "мощност" за тока ще има само за икономичните клиенти", информира „Сега"
Австрийската компания EVN, която снабдява с ток Югоизточна България, видоизмени предложението си за въвеждане на такса "мощност" за тока и го предлага само за клиентите с по-ниски месечни сметки. Това стана ясно след среща на ръководствата на трите ЕРП в страната с ДКЕВР, която бе закрита за журналисти. Според изявленията на участници в нея всички са били единодушни, че трябва да има фиксира цена за мощност на тока, но дискусиите ще продължат.
От EVN вчера казаха, че предлагат новата такса да е само за клиенти с под 300 киловатчаса месечно потребление, които по техните сметки представляват около 49% от клиентите им. Тъй като тази такса се вади от сегашната цена на тока, за хората с по-голяма от 300 квтч месечна консумация цената на тока на практика намалява. Онези, които консумират по-малко или имат необитавани през по-голямата част от годината имоти, ще бъдат натоварени с таксата. Според шефа на EVN България Йорг Золфелнер в много други европейски страни има подобни такси, дори 2-3 по-високи от предлаганата у нас. EVN предложи таксата да е 1.80 лв. с ДДС месечно, или около 21.60 лв. годишно.
Мотивът на енергийните дружества е, че по този начин ще си компенсират разходите за обслужването на имоти, които не се обитават целогодишно. Според представители на ДКЕВР компаниите не би трябвало да имат повече приходи, при положение че тази такса се вади от сегашната "цена за достъп". Преди няколко дни председателят на енергийната комисия Ангел Семерджиев каза, че макар предложението за таксата да е на EVN, тя трябва да се въведе в цялата страна.
Още от статията на „Сега"
„Енергийната ефективност започва от умовете на хората", казва в интервю за „Монитор" Мартин Таузенд, директор на Британския изследователски институт за обследване на сгради (BREEAM - BRE Environmental Assessment Method)
Господин Таузенд, която е основната грешка, която правим, когато става дума за енергийна ефективност и екологични сгради?
- Въпросът за енергийната ефективност може да се разглежда по много различни начини. Единият аспект се отнася за новите сгради и за това, как можем най-удачно да създадем такава нова постройка, като най-пълно изпълним изискванията за енергоефективна сграда. Нерядко това зависи и от нейната ориентация в пространството. Понякога става въпрос за нейното вписване в околното пространство. Не можем да си позволим да изградим енергоефективна сграда и тя да няма нищо общо с тези около тях. Другият основен аспект на въпроса е как можем да реконструираме съществуващите сгради по начин да съответстват на съвременните стандарти за енергийна ефективност. В днешно време технологиите са напреднали, вече са достъпни и могат да се използват успешно. Превръщането на една сграда в енергоефективна изисква да се мисли не само за материалите и технологиите, но и за хората. Самите те могат лесно да повишат екологичността на дадена сграда, намалявайки консумацията по начина, по който използват пространствата и управляват системите в нея.
Коя е най-голямата пречка пред по-бързата реализация на идеята за сграда с нулеви емисии? Само парите ли?
- Парите оказват влияние, но то е положително, защото инвестицията за саниране на едно жилище или на цялата сграда пести средства на неговите собственици и обитателите. Една модерна енергоефективна сграда носи и много социални ползи - подобрява се качеството на живот на хората. Според мен основното е балансът между социалните, икономическите и екологичните фактори. Така ще може успешно да постигнем целите си и резултатите да бъдат добри за хората, за околната среда и едновременно с това да носят икономически ползи.
Как може най-лесно да убедите хората да инвестират в енергийна ефективност в имота си?
- Важното е да се премери добре рискът, защото цените на енергията са непостоянни и се движат нагоре-надолу. Всеки може да се спаси от несигурността на пазара, като направи жилището си енергоефективно. На личностно ниво става дума за обучаване на хората, да им даваме повече обективна информация. Много хора имат желанието, но не знаят какво да направят, за да намалят разходите си за енергия, без да пострада комфортът в жилището, което обитават. Понякога изпълняването на няколко обикновени препоръки - как да пестим от отоплението или електричеството, допринасят много за повишаване енергийната ефективност на сградата.
Още от интервюто на „Монитор"
„Около 80 на сто от асансьорите у нас трябва да бъдат преустроени", казва в интервю за „Новинар" управителят на фирма „Мултилифт" Светлозар Матеев
Г-н Матеев, бихте ли разказали малко повече за техническите характеристики на асансьорите? Какви точно съоръжения са асансьорите?
- Асансьорите спадат към така наречените СПО (съоръжения с повишена опасност) и поради тази причина изискванията към тях са по-особени. В миналото в държавата имаше Стопанско обединение „Асансьоростроене", което включваше в себе си: асансьорните заводи в София, Дупница, Ветрен (с техните подразделения), асансьорни монтажи, с подразделения в почти всички окръжни градове, както и асансьорни сервизи, със съответните контролни органи към тях. В асансьорния завод на гара Искър имаше създаден учебен център, в който преминаваха курсове на обучение и се провеждаха изпитите за разряд на всички техници, занимаващи се с монтажа и сервиза на асансьорите. Тогавашната Инспекция за технически надзор имаше по-скоро представителни функции, защото реално контролните органи в звената и подразделенията на обединението следяха стриктно да се спазват всички процедури от производството през монтажа до сервизното обслужване на съоръженията. Към сервизните бази тогава имаше изградени аварийни групи, които осигуряваха денонощното дежурство и повярвайте, нямаше случаи, когато да се налага пожарникари или други спасители да ходят по нощите или в празнични дни да „вадят" заседнали хора в асансьорите.
Какво се случи?
- След „демократичните промени" цялата структура бе разпиляна и буквално целият отрасъл премина в частни ръце. Бяха създадени стотици фирмички, които заеха бранша. В началото на 90-те години на миналия век, всеки който разбираше малко или много от асансьори направи еднолична фирма и започна да „събира" асансьори за сервиз. Инспекцията по това време се оказа неподготвена да осъществява контрол върху дейността. Раздаваха се разрешителни за дейност на килограм. Заобикаляха се нормативни документи, например изискването за минимум двама правоспособни техници във всяка фирма. Такива фирми могат да генерират приходи единствено от абонаментни такси и ремонти. Завъртя се колелото за привличане на все повече абонати. Масата от колегите - с цел набиране на количество, сключиха, а и продължават да сключват договори за „абонаментно" обслужване на смешно ниски цени. Има фирми от един или двама души, които обслужват по сто и повече асансьора. При тези ниски цени и големия брой уредби обслужването се свежда единствено до пускането на асансьора, когато спре, и събирането на такси от гражданите. За повече просто няма време, пък и физическа възможност. Друг е въпросът, че в огромен процент от случаите плащането от страна на гражданите става въз основа на някакъв хвърчащ „документ" или подпис на техник в тефтера на касиера на входа. Трудно сключва договор за сервиз всяка сериозна фирма, която на всичкото отгоре трябва да начисли и ДДС.
През това време едно от нещата, които свърши инспекцията, бе да премахне разрядите като ниво на знания и умения и ги замени с въвеждането на степените. Въведени бяха три квалификационни групи - от трета до първа, което най-общо наложи всички хора от бранша да минат през някакъв псевдокурс, да заплатят по една такса и получат някаква степен. Няколко години по-късно отново се направи промяна, като служебно всички степени се свалиха с една надолу и отново със същите курсове със съответните такси на същите фирми. Органите на прокуратурата намериха факти и доказателства за някои от тези нарушения и в момента има хора, включително и от главната дирекция, които са с влезли в сила присъди.
Какво е състоянието в сектора?
- Много фирми се създадоха през годините, които се занимават с монтаж на нови асансьори, както и фирми за производство и комплектуване на такива. Тук с пълна сила се разрази балканската конкуренция. Тъй като все пак пазарът е ограничен, доста от фирмите, за да се задържат, свалят прекалено цените на новите асансьори, а след това правят глупости, понякога граничещи с безумието, за да се получи нещо движещо се някак си. При комлектовката се внасят всякакви елементи от Китай, Турция, Гърция и къде ли не, като единственото, което се гледа, е съответните елементи да са с ниска цена. Не че в споменатите държави страни няма и добри неща, но от това, което излиза на пазара, е видно, че се правят компромиси с качеството.
Държавата не взе ли мерки, за да ограничи тези фирми?
- Държавата в случая не направи почти нищо, за да ограничи и дори да спре от пазара такива фирми. Да, след приемането на страната ни в Европейския съюз стандартите ни бяха хармонизирани с европейските, но дотолкова. Бяха създадени частни надзорни фирми, на които им бе разрешено да упражняват надзор на асансьори до 7 спирки и в жилищни сгради. Все едно, че асансьорът, ако е с една врата повече или монтиран в обществена сграда, е необходимо нещо по-различно по неговия надзор. Според мен това бе направено, за да покажем на Европа, че се извършва надзор от частни фирми, като в същото време оставим и доволно количество нормативни уредби, които да гарантират заетост на чиновниците по места.
Още от интервюто за „Новинар"
„Гоце е морално дискредитиран", казва в съвместно интервю на „Стандарт" и сайта BNews вицепремиерът Цветан Цветанов
Г-н Цветанов, по време на чата читател каза "време е Гоце да си ходи". Вие написахте, че напълно споделяте мнението, включително и псевдонима. Защо акцентирахте на това?
- Псевдонимът Гоце не сме го дали ние, е службите, когато той е сътрудничил към тях.
Защо искате импийчмънт на президента?
- Процедурата, която стартираме, е за нарушаване на основния закон - на чл. 32, ал. 2 от конституцията. Но е по-важен моралният аспект. Един президент трябва да е обединител на нацията, обединител на институциите. А не човекът, който да провокира и задълбочава различните си конфликти с определени граждани, в случая с министър в българския кабинет. След изтичане на неговия мандат гласоподавателите ще бъдат много прецизни в избора за следващия президент.
Означава ли това, че за вас Първанов е морално дискредитирана политическа фигура?
- Да, определено. Ако правим рекапитулация и се върнем в годините, ще задам само няколко въпроса - убийството на неговия съветник Емил Кюлев. Първанов не даде обяснение какъв е бил в президентската администрация. Второ - това, което се случи с Людмил Стойков. Той не даде и до ден днешен отговор какъв е неговият ангажимент към Людмил Стойков и защо не върна дарението, което беше му дадено от Стойков в предизборната кампания. Не даде никакви обяснения защо по време на трагедията с влака София - Кардам е бил на лов в района на Южна България. Знаете, че чрез медиите това бе установено. Не чухме позиция на президента за начина, по който беше сформирана тройната коалиция. Нито негова критика, която да кореспондира с оценката на Европейската комисия, на българите, за всички неща, които се случиха през последните 4 години от мандата на тройната коалиция, на която той беше архитект. Защо Първанов не публикува стенограмата от консултациите и съставянето на тройната коалиция?!
ДСБ призова Първанов да публикува и стенограмата от разговора си с Алексей Петров. Имате ли данни за връзки на Първанов с т.нар. Октопод?
- Не бих искал да замесвам името на президента в каквито и да било връзки с когото и да било. За мен обаче е неясно защо при тези успешни акции на МВР, които създадоха спокойствие за хората и чуждите инвеститори, не получихме поне малката морална подкрепа от президента.
Ще стигнете ли по-нависоко при разследването на Октопода - до хора като Сергей Станишев и обкръжението му?
- Винаги казвам на колегите от МВР - щом има дадена реализация, не трябва да спираме. Нужно е да стигнем докрай за всички връзки и хора, които са подпомагали както функционирането, така и укрепването на Октопода. И на която и да било друга група.
Значи ще стигнете и по-нагоре?
- Това не би могло да се случи без мълчаливото съгласие на политическите партии и политическите лидери, може би в последните 20 години. Самият факт, че никой не предприемаше нищо относно фигурата Алексей Петров, бе поради страх и някакъв възможен политически чадър, който има и срастването на Октопода във всички органи на властта.
Това значи ли, че докладите, които бяха намерени в офисите на Петров на басейна "Спартак", са всъщност изчезналите секретни папки от Министерския съвет, за които в момента се разследва Станишев?
- Като съдържание те се препокриват с това, което е било в ДАНС. Но все пак трябва да се направят съответните експертизи, за да бъдем съвсем категорично наясно с това дали това са същите тези доклади или са доклади, които са преписани с някаква фактологическа грешка, която е допусната умишлено. Но към настоящия момент можем да говорим, че по съдържание има дублиране на информацията, така че в тази посока само експертизата е тази, която да докаже дали действително това са същите материали и дали те са ксерокопирани.
Още от интервюто на „Стандарт"