Кралските военновъздушни сили на Великобритания е най-старата съвременна самостоятелна армия в света. Тя е формирана в края на Първата световна война на 1 април 1918-а година и има важна роля в хода на военната история на Обединеното кралство.
Взима значително участие както във Втората световна война, така и в много съвременни конфликти, сред които войната в Ирак от 2003-а година. Тази самостоятелна армия разполага с 998 самолета и 45 710 души редовни военнослужещи. В продължение на повече от сто години Кралските военновъздушни сили защитават небето на Великобритания и проектират силата и влиянието на Великобритания по целия свят, пише в официалния им сайт.
Кралските военновъздушни сили на Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия са най-старият вид въоръжени сили, равнопоставени със сухопътните войски (Британската армия) и военноморските сили (Кралски военноморски сили).
Те са основани на 1 април 1918 г., по време на Първата световна война, чрез сливането на Кралския летателен корпус (Royal Flying Corps, род въоръжени сили в състава на сухопътните войски) и Кралската военноморска въздушна служба (Royal Naval Air Service).

Източник: EPA/БГНЕС
След войната следва демобилизация и както тяхната численост, така и броят на летателните апарати и подразделения са намалени значително. След Първата световна война, в която авиацията участва в пълномащабен модерен механизиран военен конфликт, в годините между двете световни войни Кралските ВВС се преориентират главно в носенето на гарнизонна служба в отделните райони на Британската империя, най-голямата в света, над която популярен израз заявява, че слънцето никога не залязва.
Типове летателни апарати, които биха били морално остарели в един нов пълномащабен военен конфликт, намират своето място в патрулирането на широките простори на империята и ограничени операции по потушаването на бунтове срещу слабо въоръжени и дезорганизирани бунтовници, а остарелите типове самолети все пак са непретенциозни към техническата поддръжка в полеви условия.
Най-мащабната и най-спорната кампания на кралските ВВС по време на войната е стратегическата бомбардировка срещу Германия от бомбардировачи на RAF. Под ръководството на въздушен маршал Артър Травис Харис, командир на Бомбардировъчното командване на RAF започват масирани бомбардировки на Дрезден, Хамбург и други германски градове.
През годините на Студената война основна задача на RAF е защитата на Западна Европа от потенциална ядрена атака. След края на Студената война RAF взимат участие в няколко мащабни операции, между които войната в Косово, войната в Афганистан от 2001-2002-ра година и войната в Ирак през 2003-та година.
В момента Кралските военновъздушни сили са активни на четири континента със значителни операции в Източна Европа, Южния Атлантик и Средиземно море. Близостта им до нестабилни региони и потенциални противници им осигурява въздушна мощ за ограничаване на заплахите и дестабилизиращото поведение.