„Държавата се кани да вземе и дворците от бившия цар", предупреждава от първата си страница „Сега"
Спорната реституция на царски имоти вещае нови главоболия за Симеон Сакскобургготски. След като преди два месеца държавата си поиска върнатите на бившия цар и сестра му гори и земи, сега се готвят искове за дворците "Врана", "Царска Бистрица" и "Ситняково", "Саръгьол" и къща в село Слатина.

Новината съобщи вчера от парламентарната трибуна министърът на регионалното развитие Росен Плевнелиев. Той обясни, че вече е сформирана работна група, която подготвя исковите молби. Министърът не се ангажира със срокове, а и от ведомството му казаха само, че работата е много обемна и ще се наложи да се наеме адвокатска кантора. Според Закона за държавната собственост министърът на регионалното развитие носи отговорност за недвижимите имоти, които са публична държавна собственост.

Плевнелиев посочи, че неговото министерство не е участвало в реституирането на царските имоти и в архива му няма никакви свързани с това документи. Затова са изпратили молба до парламента, с която искат протоколите от заседанията на временната комисия за царските имоти към 40-то Народно събрание. Цялата преписка е 7000 страници и обработването й ще отнеме време. Плевнелиев обясни, че тъкмо големият обем информация бави придвижването на исковете. "Искови молби ще бъдат изпратени, волята на държавата е ясно изразена", категоричен бе министърът.

Сакскобургготски получи дворците "Царска Бистрица", "Ситняково" и "Саръгьол" с решение на правителството на НДСВ, а областният управител Олимпи Кътев, който по-късно стана депутат от НДСВ, ги деактува. Дворецът "Врана" му бе върнат от тогавашния столичен кмет Стефан Софиянски.
Още от статията на „Сега"

„Лесни кредити за общинско жилище" е заглавието от първа страница на „Монитор"
Столичната община планира да продаде общински жилища на стойност 16 млн. лева през тази година. Заради това финансовите експерти от "Московска" 33 са разговаряли с две банки, една от които е ДСК, да отпускат по-лесно кредити на хората, които получат право да си закупят такива апартаменти.

"За миналата година приходите от продажбата на общински жилища са само 700 000 лв. И причината за това е, че банките по-трудно отпускаха кредити. Сега имаме уверението на двете банки, че по-лесно ще отпускат кредити на желаещите да купят апартаменти от нас", обясни зам.-кметът по финанси Минко Герджиков. Вчера той представи пред общинските съветници приходната и разходната част на проектобюджета за 2010 година на Столичната община.

По процедура общински жилища се продават с решение на местния парламент. През 2009 г. общинарите са гласували пускането на пазара на апартаменти на обща стойност над 16 млн. лева.

От продажбата на общинско имущество очакваме 11 млн. лв., прогнозира зам.-кметът Минко Герджиков вчера. По другото перо, свързано с продажбата на сгради - данък сделки, в хазната на "Московска" 33 ще постъпят пари, които ще са поне с 10% по-малко от приходите през миналата година. Тогава там са събрани само 69 млн. лв. при 150 през 2008 година. В момента обаче в сметките на столицата има 91 млн. лв., от които могат да използват 7 милиона. Кметството пък дължи близо 18 млн. лв. на фирми и доставчици.

Бюджетът на София за 2010 година е 1,23 млрд. лв., съобщи зам.-кметът по финанси. Антикризисни мерки в него са парите от еврофондовете за строежа на метрото и завода за преработка на отпадъци. За тези дейности са осигурени 240 млн. лв. от Брюксел.
Още от статията на „Монитор"

„Разтуриха виенски бал", информира от първата си страница „Стандарт"
Кофата помия, която Антония Първанова изля в Брюксел, се размириса чак във Виена. Заради омаскаряването на българския кандидат за еврокомисар Румяна Желева пропадна благотворителен бал. Той се организира от журналистката Сашка Журков. На него вчера трябваше да бъдат наградени най-великите българи за 2009 г. Почетни патрони на събитието в двореца Нидеростерайх трябваше да са военният министър Николай Младенов и евродепутатът Антония Първанова. В последния момент обаче министърът отказал да присъства. "При така създалата се ситуация не мога да стоя на една маса заедно с доктор Първанова", обясни за "Стандарт" Младенов.

Билетите за бала стрували между 250 и 560 евро. Участие потвърдили българи от 17 държави сред които Димитър Бербатов и бизнесмените братя Диневи.
Още от статията на „Стандарт"

„Властта се заплете в скандал с лобизъм за износ на тъкани", разкрива „Сега"
Поредни управляващи се забъркаха в скандал с фирма, която изнася човешки тъкани от България. Наредил съм проверка на ДАНС на цялата дейност на "Остеоцентър" - България, обяви пред "Канал 3" премиерът Бойко Борисов. Паралелно с това се оказа, че здравният министър Божидар Нанев и зам.-шефът на парламента Лъчезар Иванов са пътували през ноември м.г. в Америка на разноски на неправителствени организации, чийто президент е вицешеф и на фирмата майка в САЩ "Остеотек".

Според Нанев конфликт на интереси няма. "Питах Нанев и Иванов кое налага да не си платим ние от бюджета за това пътуване. Не можаха да ми отговорят", каза обаче премиерът. Според него, "ако се докаже, че двамата са излъгали, ще си понесат много тежка отговорност".

Договорът между "Остеоцентър" и държавата в лицето на тогавашната "Бултрансплант" беше сключен през 2002 г. Той предвижда фирмата да сключва договори с български лечебни заведения, които да й осигуряват донори за тъкани. "Остеотек" плаща разходите на лечебниците и труда на лекарите, а единственото й друго задължение е да осигурява безплатно нуждите на България от импланти от тези тъкани. Тъканите се преработват във Франция, след което се продават в САЩ и Европа. Цената на един такъв продукт е между 7 и 50 хил. долара. Става дума за кости и сухожилия. За 7 г. у нас се внесени 387 костни импланта, трансплантирани са 317, обясниха от МЗ. Освен това фирмата инвестирала 10 млн. лв. в технологии в болниците, откъдето взема тъкани.
Още от статията на „Сега"

„По 3 магазина фалират на ден", разкрива „Стандарт"
Бутиците обявиха фалит. Всеки ден в страната кепенците хлопват поне три магазина. Тревожната статистика се увеличава всеки ден, както и безработните в бюрата по труда.

Изникналите през последните години в цялата страна лъскави молове масово пустеят и повечето търговци се виждат принудени да опразнят помещенията заради непосилните наеми и ниските обороти. За да спасят бизнеса си, повечето търговци на дрехи се принуждават да продават стоката си като на битака - по пазарски сергии, чийто наем е в пъти по-евтин.

Една трета от бутиците в мол "Пловдив" например са във фалит отпреди Нова година, установи проверка на "Стандарт". Търговците са изчакали да изтекат годишните им договори и са затворили заради липсата на продажби.

Сред закритите бутици са един за марково бельо, два магазина за аксесоари, няколко за дрехи и един за парфюми и козметика. Вече близо месец освободените клетки стоят, без да бъдат наети от други търговци. Кризата под тепетата удари най-силно собствениците от централната градска част, тъй като при нулеви продажби повечето не могат да издържат на непосилните наеми. Около 20 магазина на Главната улица фалираха от началото на кризата. В повечето от тях се настаниха търговци на алкохол, кафе и цигари, които единствени твърдят, че не усещат стагнацията.

Лъскави магазини на пъпа на Варна също хлопват кепенците. Кризата прогони купувачите, а липсата на шопинг туристи доведе до фалити едни от най-големите обекти. Търговската улица, където наемите гонят космически висоти, не прави изключение. Всеки втори магазин е поставил табела за намаление от 30 до 70 процента. Следват надписи по витрините за разпродажба, за ликвидация, за акция по закриване.
Още от статията на „Станадрт"

"Усетихме дъното и по доходите", съобщава „Монитор"
Българинът усети дъното на кризата и по доходите си. Това става ясно от публикуваните вчера от Националния статистически институт (НСИ) данни, който за първи път от 20 г. отчита, че доходите на българина намаляват. До този момент те непрекъснато нарастваха, макар и с променлив темп.

Данните са за ноември 2009 г. Това е месецът, за който още по Коледа вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков прогнозира, че икономиката е ударила дъното. Според официалните данни на НСИ общият доход средно на лице от домакинство през ноември 2009 г. е 307,07 лв. и спрямо същия месец на 2008 г. намалява с 4.1%. Основната част от този доход на домакинствата - 81,3%, се формира от получаваната работна заплата и пенсии.

При пенсиите продължава тенденцията на увеличение, която се наблюдава и при направените сравнителни анализи за предходните месеци на тази година. В същото време при работната заплата се регистрира намаление, констатират от НСИ. През ноември 2009 г. работната заплата е възлизала на 158,35 лв. средно на лице от домакинството. Това е с 1,5% по-малко спрямо същия месец на предходната година. Относителният дял на работната заплата в общия доход е 51,6%.

Вторият по значение източник на доходи за българските  домакинства са пенсиите. Относителният им дял в общия доход се увеличава с 6,8 процентни пункта и вече стига 29,7% от него. През ноември 2009 г. спрямо същия месец на предходната година доходите от пенсии нарастват с 24,4% до 91,25 лв. средно на лице от домакинство, отчитат още от НСИ.
Още от статията на „Монитор"

„Продавачът на винетките ще плати 16 млн. лв. глоба при липса на стикери", информира „Сега"
Солени глоби ще плаща сдружението между СИБанк и ВИП Секюрити, ако в пунктовете за продажба на винетки няма от всички видове. В договора между пътната агенция и консорциума е заложено, че в такъв случай санкциите могат да достигнат до 10% от обема на продажбите. Това съобщи вчера министърът на регионалното развитие Росен Плевнелиев. "Най-добрите продажби на винетки са реализирани през 2008 г. и възлизат на 160 млн. лв., така че 10% от това са доста сериозна сума", коментира той. Това означава, че ако глобата бъде наложена в пълния 'и размер, може да достигне 16 млн. лв.

През последните години намирането на винетки, особено на седмични, бе чест проблем. По бензиностанциите например редовно обясняваха, че евтините краткосрочни стикери са свършили. Плевнелиев припомни, че от понеделник винетки ще се продават и в бензиностанциите. Досега ценните хартии се намираха само в областните пътни управления и сградата на АПИ. Те ще се продават и в клоновете на СИБанк и в офисите на фирма "Деспред", разположени по ГКПП-тата.
Още от статията на „Сега"

„Наши фирми искат да строят "Люлин", съобщава „Стандарт"
Да се прекрати договорът с изпълнителя на магистрала "Люлин" - турския консорциум "МАПА-Дженгиз", и родни фирми да довършат аутобана. Това предлагат от браншова камара "Пътища" в отворено писмо до премиера Бойко Борисов. Контрактът с чуждите компании може да бъде прекратен незабавно по клауза 15 по договорите FIDIK, по която се строи аутобана. По нея възложителят може да отстрани изпълнителя и да избере нова фирма без търг или конкурс, който да забави работата, обясни шефът на камарата Румен Йовчев. Ако това бъде направено до седмици, може да се създаде организация и родни компании, които да построят "Люлин" до края на годината. Фирмите ще си поделят работата, така че да я свършат възможно най-бързо, обясни Йовчев. За три години са построени едва 40% от магистралата, а качеството не е на ниво, каза той. Трябва да се вземе решение за прекратяване на договора, ако има достатъчно основания за това, обясни и зам.-председателят на камарата Валентин Зарев. Родните компании могат да се сдружат и да довършат пътя в рамките на заложената цена, така че да не загубим финансирането по програма ИСПА, категоричен бе Зарев. За пореден път турските компании оправдават закъсненията, вместо да признаят професионалните си грешки, става ясно от писмото на пътния бранш до премиера.
Още от статията на „Стандарт"

„Кризата удари и търсенето на луксозни жилища в София", обобщава „Монитор"
Търсенето на луксозни имоти в София в момента е слабо, но това не води до спад на цените, подобен на този в другите сегементи. Това каза за "Монитор" Никола Стоянов, управител на агенция "Лукс имоти". Дори хората с пари, главно по-големи бизнесмени, не искат да рискуват и да харчат големи суми за имоти. В същото време има купувачи, които дебнат на пазара да излезе изгодна оферта за хубав имот и са готови да го купят, стига цената да им е изгодна. Те търсят качествен имот за по-малко пари. За разлика от преди 2-3 години няма интерес от страна на чужденци към наши скъпи апартаменти и къщи, добави той.

Цените на луксозните имоти в момента са стабилни и в сравнение с недвижимостите от останалите сегменти кризата не им оказа голямо влияние, каза още брокерът. Само отделни продавачи, на които им трябват спешно пари и са принудени бързо да намерят купувач, си позволяват да свалят цените. Има сделки на имоти на цени над 200 000 евро, но не може да се каже, че има ръст на сделките. Те определено са доста по-малко, отколкото преди кризата. Броят им сега е с над 50 процента по-малко, поясни Стоянов.

Според шефа на "Лукс имоти" кризата не доведе до бум в предлагането на луксозни апартаменти и къщи, въпреки че купувачи очакваха това да стане до края на миналата година и да успеят да сключат изгодна сделка. Собствениците на луксозни жилища предпочитат да ги дадат под наем и да ги продадат, когато пазарът отново тръгне нагоре и търсенето се засили, добави той.
Още от статията на „Монитор"

„Бюджетът на София вече излезе на минус", съобщава „Сега"
Още през януари хазната на София вече е на минус. Общината разполага с едва 7 млн. лв. от собствени приходи, с които трябва да разплаща текущите си задължения в началото на годината. За първи път от няколко години няма приходен остатък от миналогодишния бюджет, а в същото време към момента столицата вече е натрупала 18.5 млн. лв. задължения по капиталови разходи само от миналата година. За сравнение в началото на миналата година преходният остатък е почти 38.3 млн. лв. Това стана ясно при обсъждане на проектобюджета на столицата.

Зам.-кметът по финансите Минко Герджиков обясни, че на "Московска" 33 ще разчитат на първия трансфер от държавната субсидия, който държавата предоставя за издръжка на училища, детски градини и социални домове. Тези средства обаче по закон не могат да се изразходват за други освен за предвидените дейности. В опит да не трупа още повече задължения към бизнеса и да успее да се разплати тази година общината започва данъчната си кампания един месец по-рано - от 1 март.

През 2010 г. общината ще получи 240 млн. лв. от европейски програми за финансиране на ключови инфраструктурни проекти като метрото и завода за боклук.
Още от статията на „Сега"