„Дянков готви данъчна полиция", разкрива от първата си страница „Труд"
Държавата е на път да се сдобие с поредната специализирана полиция - този път данъчна. Приоритет на финансовия министър Симеон Дянков до края на мандата е инспекторите да получат дознателски функции. Това съобщил самият той на националното съвещание на данъчните в края на миналата седмица, научи "Труд".
Миналата година собствена полиция си направиха Столична община и Агенция "Митници", асамо преди дни земеделският министър Мирослав Найденов призова да се направи зоополиция срещу бездомните кучета.
Данъчната полиция вероятно ще ускори делата срещу криещите налози. Но опитът от времето, когато ревизорите имаха подобни функции, сочи, че с тях може и да се злоупотребява.
След като дадоха разследващи правомощия на митничарите, управляващите смятат да правят и данъчна полиция. Финансовият министър Симеон Дянков е заявил пред националното съвещание на данъчните, което се проведе на 18 и 19 април в София, че негов приоритет през мандата е служителите на Националната агенция за приходите (НАП) да получат дознателски правомощия, както това стана в митниците, научи "Труд".
Нито целта на промяната, нито сроковете за реализирането й са ясни. Тепърва ще се сформира екип в НАП, който да подготви необходимите промени. Ако ревизорите станат дознатели, процесът по събиране на доказателства, които имат стойност пред съда, няма да се дублира и процесът ще се ускори, обясниха запознати. Само че преди години данъчните имаха разследващи правомощия, но с тях се злоупотребяваше и затова са премахнати от закона.
Още от статията на „Труд"
"Гражданска отговорност" и над 1000 лв." е едно от водещите заглавия на „24 часа"
Стряскащи цени са сложили някои застрахователи на "Гражданска отговорност" за мощни коли, лимузини и джипове, управлявани от млади шофьори в големите градове. Това показа справка на "24 часа" в тарифите на компаниите, публикувани в сайта на Комисията за финансов надзор.
Смята се, че с този профил са най-рисковите водачи. Най-сурови към тях са в "Дженерали". 1202 лв. е базовата цена за задължителната полица за шофьори до 29 г. включително от София и Варна с коли с двигател над 2500 куб. см. Ако се плати еднократно, се намалява на 1117,90 лв. 1141,90 лв. става в случай че се управлява предимно в България. Така двете отстъпки свалят цената до 1057,80 лв.
Ако шофьорът е от Бургас, Пловдив, Добрич, Видин и Враца, ще трябва да плати между 836 и 950 лв. Малко по-ниска - от 706,60 до 803 лв., излиза полицата за младите водачи от останалите населени места. Тези цени са около 2 пъти по-високи спрямо нивата за шофьори над 29 г. От "Дженерали" обявиха, че пускат изцяло електронна полица "Помощ при пътуване - медицински разходи с асистанс".
В "Уника" най-скъпите застраховки са за хора до 23 г. включително, качили се на автомобил над 2600 кубика. Те трябва да платят между 560 и 660 лв. еднократно в зависимост от това дали получават сертификат "Зелена карта", или не. Ако изберат разсрочено плащане, полицата става между 610 и 722 лв. С около 50-90 лв. по-ниска е цената, в случай че автомобилът е от 2300 до 2600 куб. см. Пада с около 200-250 лв. и ако водачът е от 23 до 30 г.
Още от статията на „24 часа"
„В капана на ядрения заем", обобщава от първата си страница „Капитал Daily"
Отказът от АЕЦ "Белене" съвсем не сложи край на разходите за България. Петгодишният заем за 250 млн. евро, с който проектът трябваше да набере скорост до появата на стратегически инвеститор, не може да бъде погасен от Националната електрическа компания (НЕК), но не може да бъде и преструктуриран. Причината - две от банките, предоставили част от средствата, не искат да разсрочат задължението, а държавната енергийна компания няма пари в наличност.
Падежът на заема е на 21 май и ако не се намери разрешение на казуса, банките кредиторки могат поискат несъстоятелността на дружеството. НЕК е сред най-задлъжнелите държавни фирми и ще й бъде трудно да намери средствата сама.
Спешно търсените средства са 55 млн. евро, стана ясно от интервю на министъра на икономиката Делян Добрев за "Капитал Daily". Сумата е станала необходима, след като две от банките - белгийската Dexia и японската Mizuho, са се оттеглили от водения от френската BNP Paribas банковия синдикат. Тяхното отдръпване е свързано със значителното влошаване на финансовото състояние на НЕК още от 2009 г.
Недостигът все още не е запълнен, твърдят източници на "Капитал Daily", близки до преговорите с кредитиращите институции. Не случайно в началото на април Добрев коментира в парламента, че сега кредитът е "най-големият риск пред Националната електрическа компания".
От дружеството казаха само, че прегорите за преструктурирането на заема продължават.
Вземи, за да дадеш
През ноември 2006 г. НЕК и руската "Атомстройекспорт", която е избрана за изпълнител на "Белене", подписват споразумение, последвалите анекси към което ангажират българската страна с разходи по проектантски дейности и оборудване. Два месеца по-късно, през януари 2007 г., НЕК започва да търси мостово финансиране. Обявената обществена поръчка е за кредит за "Белене" за работа "през първата година от неговото изпълнение". Търсят се 250 млн. евро, но не е ясно как точно е изчислена тази сума. Твърди се, че тя е използвана за техническия проект на атомната централа.
Още от статията на „Капитал Daily"
„Всяка втора община вече е с висока безработица", предупреждава от първата си страница „Сега"
Общините в България, в които безработицата за 2011 г. е с 35% над средната за страната, вече са 152 при 130 година по-рано. Това е повече от половината общини у нас, които са 264. Това става ясно от списъка, който ежегодно се утвърждава от финансовия министър. При инвестиции в общини от черната листа бизнесът получава отстъпка от корпоративния данък.
Специалната закрила на практика важи за общините с над 13.6% безработица, тъй като средната за страната за 2011 г. беше 10.1%. През 2010 г. например нито една община в област Бургас не е била в черния списък. През м.г. обаче влизат Руен, Средец, Сунгурларе. Най-балансирано остава положението в област Габрово, където и през двете последни години няма общини с много висока безработица. В цялата област по последни данни на Агенцията по заетостта средната безработица е 7.6%, като по-добър е пазарът на труда само в столицата (3.6%).
Четири общини са излезли от списъка - Трекляно, Раковски, Смолян и Суворово, но не заради нови инвестиции и разкрити работни места, а най-вече заради застаряването на населението, тъй като безработицата се мери като съотношение на хората без препитание спрямо икономически активното население, което изключва деца и пенсионери. В Трекляно например при преброяването през 2011 г. жителите са били 1144, а 10 години по-късно са едва 607. В Смолян населението се е стопило от 47 230 души на 30 642, в Раковски почти наполовина - от 28 380 на 15 175.
Още от статията на „Сега"
„До 8 години затвор за издаване на банкова тайна", пише на първата си страница „Класа"
Банкови служители, които разгласяват данни за сметките и влоговете на свои клиенти, могат да получат до пет години затвор, а при настъпили значителни вреди - до осем години. Това предвижда текстът за злоупотреба с банкова тайна в законопроекта за нов Наказателен кодекс, публикуван на сайта на Министерството на правосъдието.
Проектът на Особената част на нов Наказателен кодекс е изготвен от работна група, в която участват 18 експерти. До 15 май становища по проекта на Особената част на нов НК ще могат да дадат неправителствените организации, държавните ведомства и други институции. Текстът от Наказателния кодекс, касаещ злоупотребата с банкова тайна, гласи, че „който противозаконно разгласи данни, засягащи наличността или операциите по сметка или влог на клиент на банка, които е узнал във връзка със службата или работата си, или използва противозаконно тези данни, се наказва с лишаване от свобода до пет години, с глоба и с лишаване от право по чл. 59, ал. 1". При настъпили значителни вреди за банката или за неин клиент, наказанието е лишаване от свобода от една до осем години, глоба и лишаване от право, е записано още в новия НК.
Пред „Класа" адвокат Марин Марковски каза, че в сега действащия Наказателен кодекс не е предвидена санкция за разкриването на банкова тайна. „Необходимо е да има такъв текст. Това гарантира доверие на вложителите в банките, а банковата дейност е част от дейността на държавата", обясни още Марковски. Според адвокат Васил Василев и до момента е имало възможност да се търси отговорност за издаване на банкова тайна, но по други текстове от НК. Той обаче допълни, че не си спомня дело за разгласяване на банкова тайна.
В момента банковата тайна е разписана в чл. 62 на Закона за кредитните институции (ЗКИ). Според текста на ЗКИ банкова тайна „са фактите и обстоятелствата, засягащи наличностите и влоговете на клиентите на банката". При постъпване на работа банковите служители подписват декларация, че ще я спазват.
Още от статията на „Класа"
"Бензин и дизел тръгнаха надолу", съобщава от първата си страница „Монитор"
Цените на дизела и бензина тръгнаха надолу, след като в края на март стигнаха рекордни стойности. Вече плащаме с 2 ст. по-малко, за да заредим литър бензин или дизел, след като заводските им тарифи бяха свалени от "Лукойл". Така цената на най-масовия бензин А-95 Н вече е 2,67 лв. за литър, а А-98 Н струва 2,83 лв. за литър. Дизелът също поевтиня до 2,63 лв. за литър.
В средата на миналата седмица петролът поевтиня на международните пазари и спадът в стойностите се отрази и у нас. Например в петък американският петрол поевтиня с около 40 цента след признаци за намаляване на търсенето в САЩ. Нефтът "Западен Тексас" пък се продаваше за малко над 102 долара за барел. Петролът от сорт "Брент" също се задържа на нива под 120 долара за барел.
В момента, за да заредим резервоар от 50 литра с бензин А-95 Н, трябва да приготвим 133,5 лв. Това е с 1 лв. по-малко в сравнение със същия период на миналия месец. Ако пък зареждаме с дизел, трябва да заделим 131,5 лв. За сравнение през същия период на миналия месец пълнехме резервоара със същото гориво за 137 лв. Тогава цената на дизела достигна рекордни нива от порядъка на 2,74 лв. за литър.
В началото на този месец шефът на "Лукойл" Валентин Златев и икономическият министър Делян Добрев се срещнаха, за да обсъдят мерки за понижение на цените на горивата. Една от опциите е да се наложи нов мораториум върху цените, подобен на този през април миналата година. Друга мярка, която би довела до поевтиняване на горивата, е отпадане на изискването към тях да се добавя биокомпонент. Беше предложено още да се намали броят на дните за съхранение на задължителните запаси.
Заетите в петролния бранш у нас обаче не смятат, че тенденцията на поевтиняване на горивата ще се запази. "В края на миналата седмица на международните пазари цените тръгнаха леко нагоре и това ще се отрази и у нас", коментира пред "Монитор" Иван Костадинов, търговски директор в "Петрол". Той обясни, че едва ли ще има сериозно поскъпване, но най-вероятно цените ще се върнат на предишните им нива.
Още от статията на „Монитор"
„Цецка Цачева: Вот наесен? Забравете", четем от първата страница на „Стандарт"
ГЕРБ не се стяга за предсрочни избори, защото няма политическа ситуация, която да наложи извънредно отиване до урните. Това стана ясно от интервю пред "Стандарт" на председателя на парламента Цецка Цачева. "Правителството има достатъчно стабилна подкрепа в Народното събрание", категорична бе тя. Цачева обаче не се ангажира да гадае какво може да се случи след 3 или 5 месеца.
Така депутат номер 1 на практика разсея версиите, че управляващите тайно планират да предизвикат избори още наесен или в началото на 2013 г. вместо редовния вот през юли догодина. Властта ще се опита да си уреди нов мандат преди задаващата се най-тежка и гладна зима, упорито тръбят от опозицията. Тази седмица трябваше да бъде поредният опит на БСП да бутне кабинета "Борисов". Вотът на недоверие обаче се провали.
Още по темата от „Стандарт"
"Спорят законна ли е продажбата на БДЖ", пише на страниците си „Бизнес" вестник „Труд"
В Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол все още не е съвсем ясно дали евентуалната приватизация на "БДЖ - Товарни превози" е законна или не. Това обяви лидерът на жп синдиката към КНСБ Петър Бунев пред "Труд" след среща с ръководството на приватизационното ведомство.
Членът на надзорния съвет на ведомството Руси Статков от БСП е внесъл две докладни до колегите си. В тях той твърди, че фирмата за товарни превози все още не е извадена от забранителния списък за приватизация и че товарните превози не могат да се продадат като обособена част, тъй като представляват основна дейност на предприятието БДЖ. Поради това според Статков продажбата би могла да стане само след приемане на стратегия от парламента.
Въпреки че позицията на Статков не се подкрепя от колегите му в надзора, които са представители на останалите политически сили, евентуалното решение на агенцията за стартиране на приватизационна процедура за "БДЖ - Товарни превози" може да бъде обжалвано пред Върховния административен съд. Фактът, че юристите на приватизационното ведомство още спорят по този казус, е достатъчно красноречив, твърди Бунев.
КНСБ и КТ "Подкрепа" са поставили и редица искания към потенциалните купувачи във все по-неясната приватизационна процедура. Те настояват купувачът да се ангажира да запази предмета на дейност на "БДЖ - Товарни превози" 10 години след сключването на договора. Освен това искат да се запази сегашната трудова заетост. Предлагат и в контракта да се запише неустойка от 8544 лева за всяко незаето работно място. Толкова е средната годишна заплата в предприятието в момента.
Още от статията на „Труд"
"55 000 лева за стратегия за парното", информира „24 часа"
55 млн. лева за стратегия за парното ще плати министерството на икономиката.
Парите са за Национална програма за стабилизиране и развитие на топлофикационния сектор до 2020 г., стана ясно от сключена обществена поръчка.
За изпълнител е избрано сдружение "Черноморски изследователски енергиен център". Мерките за парното се изработвали в съответствие с енергийната стратегия.
Още от статията на „24 часа"
"Австрийски инвеститор влиза в русенската "Рубишипс", информира „Капитал Daily"
Дъщерно дружество на най-голямата корабна компания на вътрешния пазар в Западна Европа - Imperial Shipping Group, е купила 49% от капитала на русенския корабособственик "Рубишипс". Това стана ясно, след като в края на миналата седмица беше подписано споразумение между Imperial Austria и българската фирма. Целта е по-нататъшното развитие и доизграждане на дейностите по река Дунав и най-вече в района на Долен Дунав, съобщиха от "Рубишипс". Стойността на сделката е 24 500 лв.
"Регион на бъдещето"
"Нашите западноевропейски клиенти, и по-специално тези от аграрния сектор, ни мотивираха да проявим интерес и към черноморския регион. "Рубишипс" е логичният оптимален адрес. Ние вече сме в състояние да предложим от едно общо име транспортни услуги от пристанищата в Северно море до Черно море и при това не само по речните водни пътища", заяви Юрген Хелтен, ръководител на сектора "Чартиране на кораби и извършване на транспортни и спедиторски услуги" в Imperial Shipping Group, цитиран от БТА.
Според управителя на "Рубишипс" Роберт Радославов обвързването с Imperial Shipping Group дава възможност за по-нататъшно развитие на услугите, които се предлагат в момента в този "регион на бъдещето" - Долен Дунав. По думите му се откриват възможности и за разрастване на потенциала на съвместното дружество и за по-пълното задоволяване на изискванията на клиентите в един регион от около 2000 км.
Отделяне на ново дружество
"Рубишипс" е основано през 1996 г. от Роберт Радославов и Борис Спасов с предмет на дейност транспорт и търговия. От 2008 г. дружеството развива и ресторантьорска дейност, като открива заведение за обществено хранене "Адмирал" в собствената си административна сграда в дунавския град. В края на миналата година от "Рубишипс" е отделено самостоятелно дружество с ограничена отговорност - "Рубишипс транспорт", със същия адрес и управители. Към новата компания са преминали няколко сгради, включително 5-етажен бизнес център в Русе, плавателни и моторни превозни средства и други активи на обща стойност 1.7 млн. лв. "Рубишипс транспорт" е поело също и задължения по кредити и овърдрафт към Обединена българска банка в размер на 428.7 хил. лв. В резултат на преобразуването капиталът на новото дружество е бил увеличен от 1000 на 50 хил. лв. със стойността на отделеното от "Рубишипс" имущество за 49 хил. лв.
Още от статията на „Капитал Daily"
„Конфискацията на незаконно имущество съвсем замря", съобщава „Сега"
През първите три месеца на тази година комисията за отнемане на имущество е забавила рязко оборотите и е конфискувала пари и имоти на стойност много под минималните очаквания, научи "Сега". Прогнозата за полезното й действие до края на годината също е крайно песимистична, тъй като предстои приемането на нов закон за конфискацията, който допълнително ще забави работата.
Според прогнозите, направени в края на миналата година, през 2012 г. комисията трябва да отнеме имущество на стойност не по-малка от 20 млн. лв. Сумата е определена на база информация от всичките й регионални дирекции за движението на производствата в техните области - колко от тях ще се гледат на трета инстанция през тази година, на каква стойност е имуществото, което се очаква да се отнеме по тях, и т.н.
При представянето на отчета си за 2011 г. в парламента членовете на комисията за отнемане на имущество заявиха, че за първите три месеца на тази година са отнети имоти на стойност над 5,5 млн. лв. Запознати с дейността на органа обаче твърдят, че реално отнетото имущество за този период е около 3 млн. лв. Останалите 2,5 млн. лв. касаят производства, които са приключили през миналата година. "Чрез тази игра с цифрите от комисията се опитват да прикрият факта, че за първите три месеца на годината ефективността от дейността й е дори под най-песимистичните прогнози", коментира пред "Сега" запознат с работата на органа.
Още от статията на „Сега"
"Вадят на светло таксите за ипотека", информира „Стандарт"
Банките ще дават по-подробна информация на клиентите си за разходите по ипотечните заеми. Задължително оповестяване на годишния процент на разходите (ГПР) за ипотечните кредити предвижда проектът за нова директива на Европейската комисия. При изчисляването на ГПР освен лихвите по заема се включат и всички такси и комисиони, което позволява на клиента по-лесно да сравнява офертите на различните банки.
Абсолютно задължително ще бъде да се предоставя предварителна писмена информация на клиента при промяна на някои от компонентите на ГПР. В проекта за директива е записано още, че всички условия по договора трябва да се предоставят на клиентите още преди той да е подал документи за кандидатстване. Информацията трябва да бъде съобразена с опита и познанията на кредитирания субект, пише още в текста.
Това важи за всички видове ипотечни заеми, включително за ремонти или други дейности. Директивата дава възможност на страните да прилагат нейните текстове и за ипотечни заеми за малки и средни предприятия, които обаче не включват ипотека на фирмени имоти.
Още от статията на „Стандарт"
"Само 10 дни остават за данъчните декларации", предупреждава „Монитор"
10 дни остават до крайния срок за подаване на годишните данъчни декларации. Хората, които се занимават със свободни професии или получават доходи не само по трудов договор, трябва да направят това до 2 май. Същото се отнася и за млади семейства, които искат да се възползват от данъчното облекчение за ипотечен кредит. Освен това в този срок хората трябва да са внесли дължимите налози.
500 лв. е глобата за всеки, който трябва да подаде данъчна декларация, но не го направи навреме. В случай че става въпрос за второ нарушение, санкцията скача на 1000 лв., става ясно от Закона за данъците върху доходите на физическите лица. Толкова е и глобата, ако човек посочи невярна информация в данъчната си декларация.
Хората, които декларират доходите си до 2 май по интернет и си платят налозите, може да се възползват от 5% отстъпка, припомнят от Националната агенция за приходите (НАП). Те обаче не трябва да са ползвали отстъпката, която се дава на хората, подали декларациите си предсрочно до 10 февруари. Освен това само тези, които са си внесли в срок дължимите авансови налози, могат да се ползват от облекчението. Обикновено авансови данъци плащат хора, които имат постъпления от стопанска дейност, но не са регистрирани като търговци. В тази категория попадат земеделски производители, тютюнопроизводители, лица, които получават възнаграждения по линия на авторски договори, от продажба на изобретения и др.
Най-големи данъчни облекчения обаче могат да се ползват при дарения, става ясно от сайта на НАП. В този случай гражданите могат да намалят дължимите налози с до 65%. При дарения данъчната основа може да се понижи с до 65 на сто. Това се отнася и за дължимия налог, тъй като доходите на физическите лица у нас се облагат с единна ставка от 10%.
Още от статията на „Монитор"