Хедж-фондовете в момента крият сериозен риск от отключване на най-голямата икономическа криза в сектора от 1998 г. насам, когато Long-Term Capital Management заплаши с дейността си глобалната финансова система, коментира днес ФЕД-Ню Йорк.

Изявлението представлява най-строгото предупреждение на федералната банка правено до сега по отношение на индустрията оценявана на $1.4 трлн. Последните високи резултати на хедж-фондовете показват голямата откритост към рискови инвестиции, които ако не бъдат добре управлявани могат да доведат до най-грандиозната хедж-фонд криза от 1998 г. насам, коментират анализатори.

През 1998 г. именно ФЕД-Ню Йорк помогна на няколкото инвестиционни магната от Wall Street да си стъпят на крака, които с общи усилия успяха да съберат безпрецедентната сума от $3.6 млрд. като помощ за излизане от възникналата ситуация. Кризата с LTCM беше изключително шокираща за инвеститорите, тъй като те вярваха в пазарния нюх и математическите способности на лицата занимаващи се с този бизнес. Тогава този хедж-фонд беше популярен с търговията и непрекъсната замяна на дългосрочни държавни облигации, с цел извличане на по-голяма и сигурна печалба.

С отшумяването на кризата, хедж-фонд бизнесът бързо си стъпи на краката и вече десет години върви само нагоре както в обем на инвестиции, така и в тяхната разновидност. Днес финансовата индустрия на рисковия капитал се оценява на $1.4 трлн.

Участниците в хедж-фондовете са ограничен кръг от богати инвеститори или институции, които по никакъв начин не биват регулирани от официалните финансови власти и поради тази причина инвестират в разнообразни и високо-рискови активи от всякакъв тип. Хедж-фондовете се регистрират по опростена процедура, която не винаги е пределно ясна за дребните инвеститори, както това е случая с взаимните и пенсионните фондове. Практиката е да не се допускат инвеститори във фонда с по-малко от $1,000,000 лични активи или с по-малък доход от $200,000 годишно.

Последното предупреждение дойде от президента на ФЕД-Ню Йорк Тимъти Гайтнър, който сподели опасенията си от прекалено-малката диверсификация на позициите на хедж-фондовете и съответно прекалено високите печалби правени в последно време. Хедж-фондовете вземат огромни кредити от банките, за да правят по-агресивни сделки на финансовите пазари, което ще въвлече и кредитните институции в криза при неблагоприятно развитие на пазара.

Голяма част от рисковите фондове оперират на пазара на деривати, който се оценява на $17 трлн., което се смята като сериозна възможност от създаване на бъдещи шокове, предвид липсата на информация за позициите на фонда.