„Фелдшерите стават доктори", информира от първата си страница „Монитор"
Фелдшерите занапред ще имат правото да извършват куп дейности, които сега се правят само от дипломирани лекари. Ще им бъде разрешено да изписват лекарства по рецепта не само от тези, които се отпускат без лекарско предписание, както е сега. Това ще залегне в наредба на Министерството на здравеопазването, за чиито параметри се разбраха на работна среща председателят на здравната комисия и зам.-председател на парламента д-р Лъчезар Иванов, министърът на здравеопазването Божидар Нанев и представители на сдружението на фелдшерите.
Това се прави за улеснение на пациентите, тъй като на много места сега, особено в малките и отдалечени селища фелдшерът е медицинското лице в здравната служба, което е на разположение на хората по всяко време, разясни депутатът д-р Лъчезар Иванов. Предвижда се занапред те да се наричат лекарски асистенти и за специалността да учат четири-пет години, като излизат с дипломи за бакалаври, допълни народният представител.
Друга част от идеите за промени предвижда медицинските колежи да бъдат закрити. Бъдещите лекарски асистенти ще се обучават в медицински институти, създадени към съответните медицински университети и с напълно осъвременени програми. За тях също ще съществуват специализации, като например за работа в кабинети по спешна помощ.
Как точно ще се обучават бъдещите специалисти занапред ще бъде уточнено в поредица от срещи между министрите на образованието Сергей Игнатов и колегата му по здравеопазване д-р Божидар Нанев и техните екипи, а промяната ще залегне с изменение в Закона за висшето образование.
Още от статията на „Монитор"
„Парламентът бламира кабинета за изсветляването на имотните сделки", разкрива от първата си страница „Сега"
Въпреки заканите на правителството, че от Нова година имоти няма да могат да се купуват в брой, а само през банка, тази мярка не само не е влязла в закона, но е на път да бъде бламирана в парламента. След като от ноември м.г. насам проектът за промени в нотариалния закон, с които се въвежда забраната, се подмята из парламента, в края на седмицата правната комисия гласува на второ четене напълно противоположни по смисъл текстове, внесени от депутата от "Атака" Николай Пехливанов.
Промяната предвижда предлаганият от правителството забранителен текст просто да отпадне, т.е. при подписване на сделката пред нотариус, както досега, ще може да се посочва не истинската стойност на имота, а само данъчната оценка. Също така отпада предвижданата декларация от продавача и купувача, че посочената цена е действителната. Според вносителя Пехливанов, дори плащанията на имотни сделки да стават по банков път, това няма да доведе до изсветляване на сектора, защото нищо не пречи освен по определената сметка да се плащат суми и на ръка. Освен това готвената от правителството мярка щяла да доведе до излишно оскъпяване на имотите, каза депутатът и така убеди колегите си да гласуват предложението му.
През ноември, когато правосъдното министерство предложи промени в нотариалния закон, мотивът беше, че истинските цени на имотите трябва да се извадят на светло и така да се попречи на прането на пари. Тогава министър Маргарита Попова обясни, че последиците от въвеждането на промените ще бъдат "повече приходи за общинските бюджети, усилване на позициите на банките, а защо не и падане на лихвите по кредитите".
В момента върху сумата на имотната покупка се плаща 2.5% данък на общината. През ноември и декември м.г., когато стана ясно за готвените промени, много нотариуси обявиха, че има бум на вписвания на имотни сделки от хора, които бързат да сключат договора, преди забраната да е влязла в сила.
Още от статията на „Сега"
„Пускат парите по седем европрограми", прогнозира от първата си страница „Дневник"
Европейската комисия скоро ще пусне плащанията за България по 7-те оперативни програми, които се наричат междинни, но тъй като са около 80% от цялото финансиране до 2013 г. (6.67 млрд. евро), на практика са най-важните. Това стана ясно по време на обсъждането на годишния доклад на парламентарната комисия по еврофондовете в неделя.
Очаква се още тази седмица страната да получи официално писмата от Брюксел за положителни оценки за съответствие по програмите, което е условието за деблокиране на плащанията. Европейската комисия на два пъти досега отхвърли оценките за съответствие.
"Към момента България е единствената страна - членка на ЕС, без одобрена оценка", посочи Светлин Танчев, председател на ресорната комисия. По думите му изключително ниското ниво на усвояване на средствата по оперативните програми - едва 1.3% от всички разполагаеми пари от ЕС, е ключовият проблем. Според Танчев трябва да се работи с по-високи темпове, за да се навакса изоставане от предишното управление
В доклада за първи път управляващото мнозинство на ГЕРБ признава, че по програмите "Транспорт" и "Околна среда" част от средствата може да бъдат загубени. Досега властите отричаха, че няма да може да усвоим всички пари. И по двете програми парламентарната комисия отчита незадоволително усвояване на предоставеното финансиране. "Най-осезаемо е забавянето при изпълнението на програмата в пътния сектор, за който са отделени близо 1 млрд. евро. Съществува реална опасност през 2011 г. поради неусвояване автоматично да бъдат освободени средства от бюджета й", пише в доклада.
Забавянето е основно заради липсата на готови проекти, както и на пари за отчуждителни процедури и археологически разкопки. През тази година за магистрали в България трябва да бъдат разплатени 86 млн. евро, в противен случай губим парите. До този момент обаче не е платено и едно евро. "Ще актуализираме обявения от предишното ръководство на пътната агенция график пред Брюксел и до загуба на средства няма да се стигне", успокои Ивайло Московски, зам.-министър на транспорта и ръководител на програмата.
Още от статията на „Дневник" и Още по темата от „Дневник"
"Тракия" - тест за родните фирми", анализира от първата си страница „Стандарт"
Отличници ли са родните строителни компании или вечно мрънкащи двойкаджии, които оправдават липсата на работа със световната конспирация и натиск от Брюксел у нас да печелят търгове чужди компании? Това трябва да докажат българските фирми от пътния бранш. И тестът, на който ще бъдат изпитани силите им да работят бързо, качествено и в срок, е отсечката от Стара до Нова Загора на магистрала "Тракия". Цената, с която ще се спечели конкурсът, няма да се вдигне дори със стотинка. Това обеща министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев. Затова и компаниите сами поемат риска да изграждат аутобана според офертата и разчетите, които са направили предварително. Дори рискът от поскъпване на петрола, строителните материали и цената на труда си е за тяхна сметка, увери държавникът.
Отсечката може да бъде изградена за 137,8 млн. лв., уверени са от Обединение "Магистрала Трейс", което предложи най-ниската цена в търга. Компанията познава най-добре терена, който трябва да се строи, тъй като в района около Стара Загора са нейните бази, работници и машини. Явно е разчела всеки лев и не е заложила висока печалба, обясни министър Плевнелиев.
Далеч по-високи бяха офертите на чуждите участници. 247,6 млн. лв. поиска гръцката компания "Терна" АД, която е следващата по цена. Тя изгражда търговския център на веригата "Карфур" в София и спечели търга за удвояване и електрификация на жп пътя Пловдив-Свиленград. Проектът обаче се забави с години и дори има опасност да изгубим финансирането от Европа за него. Гръцката "Актор", която има опит в изграждането на метрото в Атина, както и на редица обекти за олимпиадата през 2004 г., предлага 292,177 млн. лв. Най-висока е офертата на обединението между "Холдинг пътища" на Васил Божков и австрийската "Алпине" - 373,6 млн. лв.
Според офертата на "Трейс" строежът на километър магистрала излиза 2,2 млн. евро. Теренът е лесен, затова цената не е дъмпингова, твърдят част от пътните експерти. Не може офертата да е тройно по-ниска от тази на останалите участници, контрират противниците им. Ако има риск обаче, той ще е за сметка на изпълнителя, подчерта Плевнелиев. До 25% от стойността на поръчката държавата може да удържи като неустойки, ако избраната фирма не работи качествено и не завърши пътя в срок. Този път мерките са драконовски, обикновено санкцията е в рамките на 10-15%, обясни министърът.
Още от статията на „Стандарт"
„90% от проектите по оперативните програми са драстично завишени", съобщава от първата си страница „Класа"
Изключително ниско е усвояването на еврофондовете у нас. Реално до края на 2009 г. са изплатени едва 1,3% от средствата на ЕС, определени за страната ни. Разходите в 90 на сто от проектите пък са били драстично завишени, в някои случаи са били надписани два и три пъти. Това съобщи вчера председателят на парламентарната комисия по европейските въпроси и контрол на еврофондовете Светлин Танчев. По време на изнесеното заседание на комисията в Правец беше представен докладът за миналата година. В документа са анализирани всичките 21 програми, финансирани от ЕС.
България е единствената държава в съюза, чиито оценки за съответствие са върнати два пъти и все още не е одобрена нито една от тях. Почти в средата на програмния период са договорени 1,4 млрд. евро, но реално са усвоени 72 млн. евро. В страната се наблюдава слаб ефект от кохезионната политика на ЕС, което крие опасност от формиране на разочарование в обществото и отлив на интерес към програмите, е друг извод в доклада. В документа е отбелязано, че има ниска степен на готовност по оперативните програми "Транспорт" и "Околна среда" за ключови инфраструктурни проекти. Отчетени са и нередности при организирането на процедурите за обществени поръчки и прекалено използване на процедурата за директно договаряне в сектор "Околна среда".
Само преди дни представители на бизнеса предложиха усвояването на европарите да бъде по банков модел, а чиновниците да се оценяват като кредитните инспектори - според предоставения ресурс на бенефициентите.
Неусвоените средства по ИСПА към днешна дата са 300 млн. евро, но все още имаме цялата 2010 г. Тогава чак ще се види какво ще загубим, коментира Светлин Танчев.
Още от статията на „Класа"
„Когато преобръщаха балансите" е заглавието на седмичния коментар на д-р на икономиката Емил Хърсев в „Сега"
Президентът на Франция мосю Франсоа Саркози каза доста истини пред Световния икономически форум в Давос. И това е революция. Независимо ще я забележим ли овреме и дали ще предусетим нейната посока. А не е сигурно, че силите зад революцията сами знаят каква посока ще поемат. Доста революции са започнали, без да мислят къде ще стигнат, стигало им е само това, че по старому не може. Жалко, ако разбираме революцията като тупурдия на тълпи брадясали мъжаги по улиците. Всъщност революция (от лат. revolvere) означава "преобръщане"; това не винаги става с револвер. В икономиката е важно бързо да усещаш бъдещите промени в средата и да си достатъчно чевръст да хванеш новия тренд, преди вълната да те повлече в хаоса. Неумелият губи. Все още революцията е само на думи. Но политическите лидери като президентите Саркози и Обама вече говорят за корените на проблемите, породили световната икономическа криза. Лесно ще набедят за всички неразбории хищните и лакоми, а същевременно глупави банкери. Те трябва да преценяват перспективите на проектите, където влагат парите на клиентите си. Принципно вярно, но твърде повърхностно. Ако директорите на две или двадесет банки бяха уличени в самонадеяни спекулации или неумели сделки, сринали банките им до фалит, това щеше да е тяхна вина. Но когато почти едновременно се сринаха всички финансови пазари и в развития свят не остана нито една финансова институция, незасегната от катастрофална обезценка на ценните книжа, е абсурд да обясняваме един глобален провал с персоналната некадърност и алчност на банкерите.
Става дума за провал на модела Уолстрийт и модата на секюритизацията, при която конвенционалният частен кредит се трансформира в публично търгуема ценна книга, пакетира се в портфейли, обрасва с опции, стрипове и други деривати, дето име не са им измислили още. Веднъж излязла ценната книга на борсата, кредитното усилване (т.нар. margin account) с лекота мултиплицира дохода от нея. За жалост мултиплицира със същата лекота и загубата. И следва цунами от загуби и фалити.
Де да беше проблемът само в спекулацията. Тя лесно може да се озапти, например като обложим със специфичен як данък печалбите от сделки с активи, които продавачът е държал за период под 1 година (например). Това предлага и мосю Саркози. Но зародишът на системния провал е по-дълбоко. Проблемът е, че финансовите баланси са фалшифицирани, както правилно заключи френският президент.
Още от статията на „Сега"
„Брюксел проверява готови ли сме за общата валута", информира „Монитор"
Европейската комисия, както и Европейската централна банка и Международният валутен фонд пращат у нас мисионери, които ще проверяват готови ли сме да въведем еврото. Те ще дойдат по покана на финансовия министър Симеон Дянков. Мисията ще стартира на 18 февруари, съобщи пред БНР финансист номер 1. Той информира, че желанието на страната ни да бъде приета в чакалнята на Еврозоната (ERM2) е обсъдено на разговор по време на приключилото му посещение в Германия и Люксембург. По думите на Дянков той е поставил въпроса пред германския си колега Волфганг Шойбле и Жан-Клод Юнкер, който е председател на страните, членуващи в групата.
"И двамата обещаха няколко неща. Едното и най-важното за мен е кандидатурата на България да се разглежда по нейните характеристики, с нашите успехи, а да не се смесва с тежкото положение в Гърция, в Португалия и т. н.", разясни финансовият министър и допълни, че по този начин анализът за готовността ни ще се фокусира само върху нашите успехи. Според Симеон Дянков фактът, че страната ни е с най-малкия бюджетен дефицит в целия Европейския съюз, е впечатлил и Волфганг Шойбле, и Жан-Клод Юнкер.
Финансовият ни министър е получил уверение, че в следващите няколко месеца ще бъде поканен да представи кандидатурата на България за приемане в чакалнята на еврозоната.
Още от статията на „Монитор"
„Лютеницата вкисна заради блокадата", разкрива „Стандарт"
Тонове доматено пюре и стотици хиляди пити кашкавал и сирене не могат да стигнат до магазините в южната ни съседка заради блокадата на гръцката граница, съобщават производители. Най-пострадали са родните преработватели на селскостопанска продукция и производителите на хранителни стоки. Не само тези, които изнасят стоката си в Гърция, а и търгуващите със страни, до които се стига през южната ни съседка, казват от Кризисния щаб. Освен консервната промишленост проблемът е засегнал и фермерите. Блокирани са всички камиони, които превозват живи животни, месо и мед.
България не е единствената засегната от гръцките бунтове, казват търговците. От седмица у нас изчезна гроздето, внос от Италия. Киви от Ботуша също няма. Причината са спрените камиони, които не могат да преминат границата. В същото време обаче няма никакъв проблем с плодовете и зеленчуците, които внасяме от Гърция, коментират от борсите. На сергиите има киви и грозде в изобилие, но внос точно от южната ни съседка. Предлагат се и гръцки ябълки, краставици и домати.
Още по-лошо е, че заради комшиите има опасност да изгубим бизнеса си с италиански мебели. Десетки предприятия не получиха поръчки за дървени и метални заготовки, които изпълняват за мебелни и други заводи в Южна Италия. Като българите не могат, поемат ги доставчици от Сърбия, Черна гора и Македония, съобщи за "Стандарт" Красимир Лалов, зам.-председател на Националното сдружение на българските превозвачи. Досега частите се произвеждаха от български фабрики и се превозваха от български превозвачи през Гърция за Южна Италия. Търговците, поръчали даден материал, обикновено се подсигуряват с по 3-4 доставчици от различни страни. Когато един се издъни, другите наваксват неговите поръчки. Това се отнася особено за производства, които не ползват складове. Частите идват и веднага се включват в производството на изделието, защото всичко е планирано по дни и часове. След като ние се издънихме, другите наваксват, коментират превозвачи.
Още от статията на „Стандарт"
„България ще губи европейски пари и по оперативните програми", информира „Сега"
България ще продължи с традицията да губи средства от европейските фондове. След като пропуснатите пари от предприсъединителните програми доближават 1 млрд. евро, под заплаха са вече и около 200 млн. евро от оперативните програми. Това се казва в доклад на парламентарната комисия по европейските въпроси и контрол над еврофондовете, която заседава вчера в Правец.
Откакто страната стана член на ЕС през 2007 г. до края на м.г. тя е усвоила едва 1.3% от оперативните програми, които предвиждат към 12 млрд. евро за България до 2013 г. Под заплаха са основно пари по оперативна програма "Транспорт" - 86 млн. евро за магистрали, и 117 млн. евро за корабоплаването по Дунав. Причините за забавянето са липсата на готови проекти, както и на пари за отчуждителни процедури и археологически разкопки. Ако тази година не платим 86 млн. евро за магистрали, губим парите, а до момента не е платен и 1 цент.
С усвоени едва 1.3% от парите по оперативните програми България определено е на опашката в ЕС, каза вчера председателят на комисията Светлин Танчев от ГЕРБ. Дори тази година темпото да се засили, едва ли равнището на усвояване ще надскочи 5%. Според Танчев има случаи на драстично завишаване на стойността на проектите при 90% от тях. "Има случаи, в които са били надписани със 100 до 300%", посочи той.
Най-голямата опасност се задава в началото на 2011 г., когато ЕС трябва да направи пълен преглед на усвояването и да разпредели парите за до края на 2013 г. Обикновено в такива случаи Европа реже неусвоените средства от едни страни и ги дава на други.
Още от статията на „Сега"
„Заменки с ефект на доминото", анализира „Дневник"
Предупреждението от Европейската комисия, че заради направените от кабинета "Станишев" замени на държавни с частни гори България може да плаща санкции за неправомерна държавна помощ, не е изненада за експертите от агенцията по горите, а логичен резултат от проточилата се кореспонденция между европейските и българските власти. Тя започна още през септември 2008 г. и продължи до края на управлението на тройната коалиция, която не само отказваше да спре замените, но не се съобразяваше и с предупрежденията на Брюксел за неспазване на еврозаконодателството.
Така едно нарушение (станало символ на двата поредни управленски мандата на ДПС в сектора, плюс БСП, поела контрола над схемата в последната година и половина на кабинета "Станишев"), ощетило данъкоплатците с милиарди левове и довело до бетониране на хиляди декари гори, е на път да повлече с ефекта на доминото лавина от проблеми, чийто изход засега е непредсказуем. Сегашният зам.-министър на земеделието Георги Костов определи като недопустимо, че тази преференция се е давала на избрани лица, като други кандидати не са имали достъп до подобни сделки и е трябвало да купуват имоти след замяната на тройно по-високи цени. От позицията си на човек, наследил управлението в агенцията по горите през лятото на 2009 г., Костов определя като странен и факта, че при оценката на държавните гори администрацията, вместо да се позове на закона за държавната собственост, който би защитил много по-добре интересите на държавата, тези оценки са ставали по наредба. В резултат държавата е ощетена с милиарди левове, които сега е невъзможно да си възстанови.
Как се е развила кореспонденцията с Брюксел
През 2008 г. неправителствени организации събират данни за 15 от най-скандалните замени и сезират главна дирекция "Конкуренция" за неправомерна държавна помощ. Те сравняват пазарните цени на заменените гори към момента на изключването им от държавния фонд с цените на същите терени след застрояването им и така доказват тезата, че е създаден модел, който позволява избрани фирми или частни лица да получават държавни терени практически на безценица, без да е спазен принципът на свободната конкуренция. В жалбата си до Брюксел природозащитниците прилагат и изчисления, от които се вижда, че само от замяната при 15-те сделки държавата е загубила над 55 млн. евро, като тази щета нараства двойно след застрояване.
През октомври същата година от дирекция "Конкуренция" отправят запитване до агенцията по горите дали този начин на замяна е държавна помощ. В резултат получават отговор, многократно повтарян от тогавашния шеф Стефан Юруков и пред българските медии, че това не било държавна помощ, защото е по националното законодателство, както и че нямало щета, защото в резултат от замените във фонда били включени много повече гори, отколкото са получили частните инвеститори.
Още от статията на „Дненик" и Още по темата от „Дневник"
„Експортните сектори първи отчитат признаци на оживление", разкрива „Класа"
Експортно ориентираните сектори започнаха да показват първите признаци на възстановяване в началото на тази година. Това се потвърждава както от статистиката на НСИ, така и от водещи мениджъри в имотния бранш, текстила и производството на облекла, СПА и уелнес услугите, показва проверка на „Класа".
Още в петък финансовият министър и вицепремиер Симеон Дянков обяви в Народното събрание, че според данни на ЕК за ноември 2009 г. е регистриран ръст на българския износ с 3,3%. Националната статистика пък отчете ръст през ноември на годишна база от 3,76%, докато този за страните извън ЕС се увеличава със 7,89%. За 11-те месеца на годината обаче се оказва, че изнесените стоки са били за 13,67 млрд. лв. - с 18,35% по-малко от 2008 г.
Прави впечатление също така, че секторите, които първи усетиха рецесията, първи отчитат и оживление.
Цените на имотите се оттласкват от дъното
Ярко потвърждение е и ситуацията при недвижимите имоти. За „Класа" Калоян Богданов, маркетинг мениджър в АДРЕС, обясни, че в началото на тази година активните купувачи са се възползвали от затишието, за да проведат задълбочени и сериозни преговори, за да постигнат добри цени за имотите, които са харесали.
„Така още през втората седмица на годината започна да се забеляза увеличаване на сделките. Над 90% от сключените имотни сделки са при нива около и под 50 000 евро", обясни той. Активно продават клиенти с проблеми при изплащането на кредити, като при възможност продават по-голям имот, за да купят по-малък и с разликата да погасят част от кредита си. Много активни са и наемателите, които се възползват от ниските цени, за да купят собствен дом, коментира експертът. Според него за раздвижването са оказали влияние и предложенията на строителите за гъвкави лизингови схеми, като вече сме свидетели отново на макар и единични сделки преди акт 16.
С първите сигнали за отшумяване на кризата в Западна Европа, представители на ИТ сектора също се завръщат на пазара за имоти, каза мениджърът от АДРЕС и допълни, че две основни тенденции с противоположни знаци ще се проявят с различна сила в следващите месеци.
Още от статията на „Класа"
„Държави от Европа пълнят хазната ни", съобщава „Стандарт"
Държави от Европа пълнят хазната ни, като плащат лихви за парите на държавата. Близо 13 млрд. евро е валутният резерв на страната, като 7,6 млрд. лв. от него са фискалният резерв на правителството. Над 70% от резерва са вложени в държавни облигации на страни от Еврозоната, но без Гърция, съобщиха за "Стандарт" източници от БНБ. Причината да се отбягва Гърция са финансовите затруднения на съседката ни покрай кризата и натрупаните дефицити, които доведоха до понижение на кредитния рейтинг на страната и на финансовите институции там. Под 1 процент от натрупаното богатство на страната е вложено в доларови книжа. Държавни пари не се влагат в САЩ, научи "Стандарт". Под 15% от резервите са в депозити в чужди трезори, показват отчетите на БНБ. Фискалният резерв на правителството е 7,6 млрд. лв. в края на 2009 г., сочат данни на Министерството на финансите. Основната част от тези пари се държат в БНБ, която ги инвестира в чужбина. Преди броени дни Министерството на финансите се договори с БНБ фискалният резерв да се държи в Централната банка на по-дългосрочни депозити. Това ще осигури на бюджета допълнителна доходност от лихви в размер на 8-10 млн. лв. годишно.
Още от статията на „Стандарт"
„Нова по-малка криза е по-вероятна, отколкото растеж", казва в интервю за „Дневник" Иван Костов
Как оценявате решението на правителството за разсрочено изплащане на безспорни задължения към бизнеса?
- Моето мнение, е че тези задължения трябваше да се изплатят през миналата година. По европейската методика те се водят като задължения, и съответно - дефицит. Той трябваше да бъде отчетен през 2009 г. А отговорността да се поеме от предишното правителство. Сегашното слабо можеше да повлияе на бюджет 2009. Не трябваше да се допуска сега да се появи този голям дефицит, защото вече става отговорност на ГЕРБ. Поема се отговорност от тройната коалиция. Защо?
Аз си позволих да посъветвам г-н Симеон Дянков да разплати всичко миналата година, за да се прояви реално съществуващият дефицит и да влязат начисто в 2010. И чрез политически дебат за актуализация на бюджета хората да разберат какво се е случило. Решението за по-малко разходи, за да се спаси бюджетът на Сергей Станишев, сега показва своята слабост. Неразплатените сметки на държавата запушват цялата система на разплащане по линията на обществените поръчки. Освен сериозен удар върху фирмите силно се влошава и обстановката за 2010 г.
А това ще се окаже ли проблем на макрониво?
- Разбира се, че ще окаже. Аз се чудя на всички, които прогнозират икономически растеж. Шансовете да има растеж, макар и минимален, или да има нова криза, макар и не толкова остра както миналогодишната, са по-скоро в полза на второто. Разбира се, нормално е финансовият и икономическите министри да изразяват оптимизъм. Така трябва, така говорят всички управляващи. Но т.нар. колегия - наблюдатели, икономисти, макроикономисти, са се откъснали много далеч от икономиката на фирмите. Хората там говорят съвсем други неща.
Защо това липсваше като дебат в обществото, наложен от десницата?
- Вижте, ние още не се разбираме достатъчно добре със СДС. Същите тези макроикономисти, които ги съветват, настояваха за нулев дефицит. Не искаха дори да прочетат проблемите на фирмите. Имахме преди една година спор с тях. Аз попитах: "Какво чакате да се случи, за да кажете, че в страната има криза?" Отговорът бе " да видим, че две тримесечие има спад на БВП". Казах им, че не виждат по далеч от носа си, а те отговориха, че са обективни наблюдатели.
Какви обективни наблюдатели са тези, които спасяват Станишев от отговорността, че не е приложил антикризисни мерки? Орешарски дори се оправда с тях. Ако не беше нашият глас, пропагандата на тройната коалиция щеше да наложи, че няма криза дори когато статистиката отчете две тримесечия на спад на БВП. Вижте какво формалистично и буквално глупаво отношение. Ако си икономически наблюдател, трябва да виждаш нещата в перспектива. Ако не знаеш какво ще се случи след 3-6 месеца, значи нямаш експертиза, ти си бърборко, коментираш баналност.
Другият им аргумент беше "да не сеем паника". Това е посткомунистическо мислене - да не се произнесе нещо, за да не се случи. Как ще омагьосаме действителността с думи? Хванахме бас какво ще бъде неизпълнението на приходите "7-5 млрд. лева срещу 2.5 млрд.". Вижте колко много сме се разминавали в прогнозите си. Затова не можахме да се разберем с Мартин Димитров какво да алармираме. Ние спорехме, а накрая - оневиняване на Станишев. И неплатеното от него се плаща от Бойко Борисов - той прави дефицит, което е несправедливо, защото лишава новото управление от неговите си шансове. С тазгодишни пари се плаща за далавери на Станишев, Сакскобургготски и Доган.
Вече излязоха данните за изпълнението на бюджета за януари, вашият коментар?
- Изглежда, приходите ще бъдат по-малко от миналогодишните. Спадът на икономическата активност вероятно продължава.
Още от интервюто на „Дневник"
„Необходима ни е вярата, че кризата отминава", казва в интервю за „Монитор" Димо Николов, управител на "Форд Мото-Пфое"
Г-н Николов, преди броени дни стана ясно, че на фона на световната икономическа криза "Форд" отчете през миналата година рекорден ръст от 8,8% в Европа. Това е успех, който американската компания не е постигала от 1997 г. насам. Как стана тази работа?
- "Форд" имаше трудни времена, които го застигнаха преди тази криза. Още тогава компанията оптимизира структурата си и адаптира производството спрямо изискванията на клиентите. Както виждате, дори и в Америка изключителен успех започват да имат доста по-икономичните европейски модели, като "Фокус" и "Фиеста", да не говорим за "Транзит Кънект", който бе избран наскоро на автосалона в Детройт за Лекотоварен автомобил на 2010 г. в Северна Америка.
В момента обаче май ни интересува повече пазарът в Европа и най-вече този в България. Със срива от над 50% на продажбите миналата година беше много трудна за нашите вносители. Какви финансови резултати отчита "Мото-Пфое" през 2009 г.?
- Съвсем не лоши на фона на останалите фирми в бранша. Приключихме 2009 г. с изключително стабилно финансово положение. Имаме увеличен до 9,92% дял от пазара, което прави второ място в страната. Като конкретни цифри това означава продадени през миналата година 2030 автомобили "Форд", 277 "Волво", 231 "Ленд Роувър" и 15 "Джагуар".
Значи ли това, че сте изпратили донякъде със смесени чувства кризисната 2009 г.?
- 2009-а беше много интересна година. Независимо, че цифрите с продажбите на вносителите през миналата са ясни, не е известно какви са конкретните финансови резултати, защото по време на криза съществуваше един много силен момент на изчистване на склада и на привеждането на наличностите съобразно търсенето. Някъде до средата на миналата година всеки е съобразявал складовите наличности с това, което се харчеше преди началото на кризата при два пъти по-високо търсене. Затова много фирми изпаднаха в състояние на много високи наличности, а това са ресурси, които са всъщност мъртви пари, докато не бъдат реализирани. Вследствие на това можеш да изпаднеш в състояние на ликвидност. Липсата на свежи пари накара някои фирми в различните сектори да търсят бясно възможност за продаване на тези големи складови наличности. През миналата година станахме свидетели на изключително агресивни оферти по отношение на отстъпките. Това означава, че много фирми са продавали на червено, за да си осигурят свеж финансов ресурс и да могат да функционират. Така понякога се стига до изкривяването на резултатите и до заблудата, че този, който от зор продава повече, е по-добре във финансово отношение. Това обаче не отразява истинската картина на пазара. Затова е много интересно след време тези цифри - на продажбите, да се сравнят с финансовите резултати на самите фирми.
Казвате, че приключихте 2009 г. с изключително стабилно финансово състояние. На какво се дължи това?
- Това се дължи на няколко неща. За разлика от доста икономически субекти в тази държава начело с бившето правителство, което до последно твърдеше, че кризата ще ни подмине, ние видяхме настъпващата стагнация още през октомври 2008 г. Месец по-късно - през ноември, вече бяхме разработили кризисен план, който започнахме да привеждаме в действие още в края на 2008 г.
Какво предвиждаше този план?
- Доста мерки, включително и някои - меко казано -непопулярни, като съкращаване на персонала, което направихме още в началото на 2009 г. Орязахме разходите за маркетинг и реклама. Намалихме фонд работна заплата. Това беше прието с разбиране от нашите колеги и служители, независимо, че към този момент ние бяхме първите, които предприеха такива трудни стъпки и мнозина не можеха да си обяснят защо правим това. Затова още преди да се разрази кризата, ние бяхме подготвени за нея и не бяхме изненадани.
Как успяхте да реагирате така изпреварващо?
- Имаме шанса да сме собственост на една немска фирма, която е от над 90 години в същия бранш, която е вряла и кипяла и е преживяла успешно не една криза. Получихме навреме сигнали, които ни накараха да бъдем готови и да сме нащрек, че нещата няма да вървят само нагоре.
Още от интервюто на „Монитор"
„350 млн. лева са достатъчни за реформата в спешната помощ", казва в интервю за „Класа" проф. Генчо Начев, директор на УНСБАЛ „Св. Екатерина"
Проф. Начев, агенция Ройтерс излезе с информация, според която здравният министър Божидар Нанев е заявил пред тях, че след реформата в здравеопазването може да започне приватизацията на държавните болници. От МЗ опровергаха. Вие как гледате на подобни идеи?
- Не съм запознат с това изказване. Държавните болници не могат да се приватизират, понеже са в забранителен списък. Все пак искам да кажа, че приватизацията не е мръсна дума. Ако идеята е приватизацията на болниците да води до подобряване на качеството на лечение и на мениджмънта, в това няма нищо лошо. Пак казвам обаче, че има забранителен списък, който не позволява приватизирането на университетските и областните болници, защото се смята, че те са гръбнакът на здравеопазването и чрез тях може да се прокарва стратегията в областта на здравеопазването. За да бъдат извадени от този списък, трябва акт на Министерския съвет. Според мен в нашите болници е наложително да влезе по-широко публично-частното партньорство, при което се запазва собствеността като държавна, но се дава възможност за инвестиция и навлизане на свежи пари в системата. В период на криза това ще подобри качеството на дейността.
Миналата седмица фирми обявиха, че до няколко месеца могат да спрат доставките към болниците заради просрочените плащания, понеже има опасност да фалират. Как точно стоят нещата?
- Мога да кажа, че наистина просрочените задължения са един голям проблем както за фирмите, така и за директорите на болниците. За фирмите проблемът е, че те се превръщат на практика в един кредитор на държавата, обаче не събират лихви за кредитите, които дават. За директорите на болниците проблемът се състои в организацията. Има много дейности в болницата, които не носят средства, обаче те не могат да бъдат премахнати, като например клинични лаборатории, психиатрични отделения и др., за които разходите се поемат от другите приходи на болницата. Няма кой да компенсира тези дългове и това допълнително натоварва и повишава напрежението. Според мен трябва да се направи много задълбочен анализ как са натрупани тези дългове и там, където са натрупани неправомерно от недобри мениджърски действия на екипите, да се търси отговорност. В противен случай, когато задълженията са при независещи от екипите обстоятелства, трябва да се помогне. За болница „Св. Екатерина" мога да кажа, че нямаме една стотинка просрочени задължения. Затова мога да говоря обективно и да кажа, че и двете страни страдат от този проблем.
Как ще се отрази на пациентите, ако се спрат консумативите на болниците до няколко месеца?
- Този проблем е от доста време, но други години можеха да се намират средства да се разплащат тези дългове. Последните пет години такива пари не могат да се дават, но това има и финансово дисциплиниращ ефект. Смятам, че тези фирми, макар че трябва да си търсят правата, няма да стигнат дотам да откажат да снабдяват с консумативи и да спрат работата на болниците, а работата на държавата е да направи така, че тези фирми да не фалират.
Фирмите поискаха и промени в Закона за обществените поръчки, като срокът за плащанията се ограничи до 90 дни. Реалистично ли е това предложение?
- В Закона за обществените поръчки никъде не е казано в момента какъв трябва да е срокът за плащанията, болниците сами си го определят. Според мен е правилно да се плаща до 90-ия ден на доставчиците.
НЗОК забави плащанията за ноември и декември към болници и лекари. Очаквате ли забавяния и през таза година?
- Досега не са ни информирали от касата да има забавяни плащания. Забавяли са ни плащанията за ноември и декември, но в крайна сметка ги получихме тези пари. Обяснението, което ни дават, е, че няма свежи пари в бюджета и няма откъде да дойдат пари в касата, за да се разплати и тя. Смята се, че сега със събираемостта на данъци, такси, която винаги в началото на годината е по-висока, ще има достатъчно пари да се дават за това, което се полага на касата. Трябва да се разбере, че парите, които са в касата, са в резултат от здравноосигурителните плащания на гражданите, но така или иначе разходът, който прави касата за здравеопазване, влиза в макрорамката на държавата. Този резерв, който се води преходен остатък, е част от фискалния резерв на държавата и скоро ще стане 1 млрд. Тези пари не могат да се извадят лесно и да се дадат. Така или иначе мисля, че министърът на финансите ще намери начин да даде необходимите средства на касата, за да може тя да се разплаща. Имаме устна гаранция, че дори и да има забавяния, на тримесечието ще бъде компенсирано всичко.
Още от интервюто на „Класа"