Кристин Лагард, министър на икономиката на Франция, намира за „примамлива" идеята за създаването на Френски суверенен инвестиционен фонд, с чиято помощ правителството да се противопостави на изгряващата сила на суверенните фондове от развиващия се свят.

В дебат по френската телевизия Лагард е казала, че обмисля създаването на такъв фонд. Това означава, че страната, която доскоро бе един от най-яростните противници на държавните инвестиционни фондове, чисто и просто прави обратен завой - но не в икономическата политика на държавата, а в реториката.

Повечето от държавните инвестиционни фондове, които значително увеличиха активността си в Европа и САЩ напоследък, се контролират от правителствата на Близкия Изток и Азия. Политиците от двете страни на Атлантическия океан са притеснени, че тези инвеститори преследват по-скоро политически, отколкото икономически цели.

Преди няколко седмици френският президент Никола Саркози предупреди за опасността от „тези изключително агресивни" фондове и заедно с европейските парламентаристи се изказа за налагането на регулация върху дейността им, припомня The Independent. Оказва се, че Франция в крайна сметка избира стратегията „Ако не можеш да ги победиш, присъедини се към тях".

Според министъра на икономиката, френският суверенен фонд може да впрегне част от средствата на Депозитната и консигнационната каса (миналата седмица Money.bg писа подробно за тази специфична френска институция). Идеята за пръв път била изказана в експертен доклад по поръчка на президента Саркози, който търсел начини за увеличаване на икономическия ръст на Франция.

Като фон на френските стратегии, в понеделник премиер министърът на Катар  потвърди, че суверенният фонд на арабската държава формира дял в швейцарската Credit Suisse, като общо предвижда да инвестира $15 млрд. в банковия сектор. През последните месеци сингапурския GIC вля милиарди в UBS, а Дубай и Катар станаха най-големи инвеститори в London Stock Exchange. В САЩ активността на суверенните фондове е даже още по-силна, като един след друг гигант на Уолстрийт търсят подкрепата на фондовете от Китай, Сингапур и Близкия Изток.

Досега Франция беше заобикаляна от суверенните фондове. Историята показва, че страната е едно от най-трудните места за проникване на чуждите компании. Пример за френския протекционизъм е централната роля на правителството в сливането на Gaz de France и Suez с цел предотвратяване на атака на последния от италианската Enel. През 2005 г. правителството по спешност прие закон за предпазване на „стратегическите индустрии", за да опази Danone от офертата на американския гигант Pepsi.

Така че държавна намеса чрез собствен, „суверенен" инвестиционен фонд от страна на Франция не е кой знае каква изненада. Даже може да се окаже, че дълбоките джобове на такъв фонд ще помогнат на френските компании да се разширяват в чужбина чрез поглъщане на конкурентни предприятия, което до голяма степен съответства на френската икономическа политика.