„Горивата скочиха шоково с до 10 ст.", съобщава от първата си страница „24 часа"
Шоково поскъпване регистрираха горивата в последните дни, показа проверка на "24 часа". Увеличението е с до 10 ст. на литър, след като "Лукойл България" вдигна на два пъти цените на едро в края на миналата седмица. Така по големите вериги масовият бензин А-95 се продава за 2,55-2,57 лв., което прави увеличение от 8 ст. на литър. Дизелът пък е 2,58-2,60 лв. и е поскъпнал с 9-10 ст. Толкова скъпи горивата не са били от повече от месец.
Причината за сегашния скок са котировките на петрола, твърдят от нефтената компания. В началото на миналата седмица те се вдигнаха с близо 10% и са около 100 долара за барел след оптимизма, който за известно време завладя пазарите след срещата на върха в ЕС. Преди това цената бе слязла под 90 долара и бе най-ниската за последните 18 месеца.
В края на миналата седмица - в четвъртък и петък, петролът отново започна да поевтинява, след като САЩ оповестиха разочароващи данни за новосъздадените работни места в страната.
Още от статията на „24 часа"
„Пари от хашиш в зеления ток", четем от първата страница на „Стандарт"
Сладката печалба от зеления ток изкуши не само чуждите инвеститори, но и родните бандити. Антимафиоти проверяват дали в нароилите се соларни паркове не се перат пари от дрога. Поводът е разследването след залавянето само за седмица на 14 тона хашиш. Съпругата на един от заподозрените организатори на канала се оказа собственик на фирма за строителство на фотоволтаици. Тя е регистрирана в радомирското село Негованци и има няколко проекта.
Става въпрос за половинката на Атанас Спасов, арестуван преди 6 години за спипана пратка от 4 тона хашиш в Гърция. Тогава той и съучастниците му се измъкнаха без присъди, но сега отново се проверяват за заловеното във Видин и Мировяне рекордно количество дрога.
Спецполицаите разследват дали през фирмата на жената на Спасов не са минали пари от наркотрафик.
Още по темата от „Стандарт"
„Държавата и общините отново преизпълниха приходите от такси", разкрива от първата си страница „Сега"
Заклинанията за намаляване на административното бреме върху бизнеса и гражданите и справедливо преизчисляване на събираните от тях такси не се сбъдват. За поредна година приходите по това перо надхвърлят очакванията на държавата. Подценени на фона на изпълнението за 2011 година вероятно ще се окажат и прогнозите за т.г., показва гласуваният от кабинета отчет за изминалата бюджетна година.
692 млн. лв. приходи от такси прогнозираха депутатите при гласуването на бюджет 2011-а. Към края на годината постъпленията по това перо стигат 735.3 млн. лв. Събраното от граждани и фирми за пръв път за последните няколко години надхвърля приходите от управление на държавната собственост - 712 млн. лв. За 2012 година държавата заложи още по-ниски постъпления - 689 млн. лв., като презастраховането бе наложено като политика за цялата приходна част на бюджета. Към края на май от финансовото министерство отчетоха приходи от такси в размер на 350 млн. лв.
Подценяване в последните няколко години има и на приходите от съдебни такси в бюджета на съдебната власт. За 2011 г. съдилищата са събрали 124 млн. лв. при прогнозирани 89 млн. лв. Това подценяване е тактическото, защото на базата на по-ниски собствени приходи съдебната власт обикновено претендира за по-голяма държавна субсидия. С допълнителните приходи разходите на съдебната власт за 2011 година скачат от 387 млн. лв. одобрени по бюджет на 422.8 млн. лв.
Нарастват и постъпленията от общински такси. За 2011 година от такси в общинските бюджети са влезли 696.5 млн. лв. срещу 675.3 млн. лв. за 2010-а и 654.2 за 2009 година. От данъци са събрани 616 млн. лв. при 539.7 млн. лв. през 2009 година. Не е ясно каква част от ръста идва от данъчната политика на местните управи на фона на увеличени в предходни години данъчни оценки и максимални ставки и каква част - от събиране на стари вземания.
Още от статията на „Сега"
„Петима български милионери делят джакпота", пише на първата си страница „Труд"
Джакпотът във второто теглене на 6/49 най-сетне падна. Във вчерашния 54-и тираж точната комбинация в тегленето бе позната от цели пет късметлии. Те ще си поделят наградата от над шест милиона лева, която се събираше през последните тиражи.
Джакпотът в 6/49 се натрупваше в продължение на 31 тиража. Това е една от трите най-големи печалби в историята на най-старата тото игра.
Ето и дългоочакваните числа на тираж 54
6 от 49
Първо теглене: 29, 19, 10, 36, 34, 6
Второ теглене: 19, 9, 3, 1, 21, 13
6 от 42
40, 20, 26, 17, 34, 33
5 от 35
12, 2, 33, 23, 5
Тото джокер
Позиции - 2, 7, 1
Цифри - 5, 5.
Още от статията на „Труд"
„Азиатци смениха американци в Караджалово", информира от първата си траница „Капитал Daily"
Три месеца след като заработи един от най-големите соларни паркове в България, американският му собственик го продаде. Слънчевата централа в първомайското село Караджалово вече ще е собственост на невиждан досега в страната микс от инвеститори: от Шри Ланка, Индия, Пакистан и САЩ. В проекта, който някога трябваше да е индустриален парк, но заради слаб интерес се превърна във фотоволтаичен, са вложени 350 млн. лв. Любопитна подробност е и че макар инвестицията да е нова, тя вече е с трети поред собственик.
Транзакцията е интересна по няколко причини. Първо, това е една от най-големите сделки въобще (цената и поетите дългове вероятно покриват инвестицията от 350 млн. лв.) за последните години в страната. Със сигурност е най-скъпата продадена българска соларна централа. И трето, за пръв път в енергетиката ни влизат инвеститори от тази част на Азия.
Продавач и купувач
Сделката не е изненада, защото още при откриванeто на проекта от американската Sun Edison обявиха, че очакват да продадат парка до края на 2012 г. От поделението й MEMC Electronic Materials обявиха, че през второто тримесечие е продала наскоро завършения си соларен парк в село Караджалово в община Първомай. Сделката и купувачът не бяха обявени от продавача. Единствената информация беше, че приходите от транзакцията ще бъдат отразени в баланса на групата.
От българския Търговски регистър обаче става ясно, че купувач на българското "ЗБЕ партнерс" е регистрираната в Малта компания ACF Renewable Energy. Дружество е основано на 11 юни, явно специално заради покупката, като акционери в него са три компании - от Дубай, САЩ и Гърнси. А промените в "ЗБЕ партнерс" са отбелязани в книгата на акционерите към 28 юни. Макар точната акционерна структура да не е известна, за новите собственици може да се съди от промените в ръководството, вписани на 2 юли: мениджърите са двама американци и по един от Шри Ланка, Индия и Пакистан (в съвета на директорите влизат Ричард Томас Робъртс, Ади Джоузеф Блум, Абид Хюсен Малик, Сунтаресан Падманатан и Раджит Нанда). Близки до сделката източници обясниха, че точно от тези държави са и инвеститорите.
Още от статията на „Капитал Daily"
„Вдигат лекарските заплати, най-ниската - 700 лв.", съобщава от първата си страница „Монитор"
Лекарските заплати ще бъдат увеличени драстично чрез минимални прагове за различните специалности. Най-ниският от тях ще бъде 700 лв. и ще бъде разписан в колективния трудов договор за сектора, който МЗ ще сключи с браншови организации. Здравният министър Десислава Атанасова ще го подпише във вторник, увери самата тя пред „Монитор".
По думите й увеличението касае не само докторите, а всички служители в бели престилки.
От ведомството уточниха, че най-ниската заплата за медицинските сестри става 480-500 лв. Това означава, че те ще получават поне със стотина лева отгоре, тъй като подписаният от ексминистъра Анна-Мария Борисова през 2010 г. документ предвижда праг от 400 лв. за работещите в определени здравни заведения. За някои лекари пък скокът на възнагражденията щял да бъде най-малко със 100-200 лв.
От МЗ дадоха пример с психиатриите, където специалистите в момента се трудели за по 500-600 лв. на месец.
Заплатите в здравната системата ще набъбнат веднага, тъй като новият договор ще важи от момента на подписването му. Той е с двегодишна давност и ще изтече в средата на 2014 г. При преговорите представителите на министерството склонили и на уговорката възнагражденията в сектора да бъдат увеличени отново с около 10% в началото на следващата година, ако фонд „Работна заплата" позволява това.
Едно от първите неща, които свърши след заемането на поста си Атанасова, бе да вдигне заплатите в Спешна помощ с 18 на сто от 1 юли.
Още от статията на „Монитор"
„Български фирми фалират заради „конкурентен внос" с данъчни измами", предупреждава от първата си страница „Класа"
Много от българските фирми, подложени на „конкурентен внос" чрез данъчни измами, са принудени да затварят производството си. Причината е в техни партньори, които извършват вътрешни доставки в ЕС и не плащат ДДС, съобщи за „Класа" Димитър Бранков, зам.-председател на Българската стопанска камара (БСК). Той даде пример с вносители на стоки и суровини от Гърция, които освен субсидиите, които получават в южната ни съседка, не внасят дължимия данък в България и така цената, предлагана от нашите фирми, става неконкурентна.
Друга схема за източване на милиони от държавата се разиграва от дружества фантоми, които „жилят" с неплатен ДДС изрядните си партньори. От БСК твърдят, че НАП и останалите проверяващи органи демонстрират пасивна контролна практика по отношение на т. нар. фирми фантоми. „Проблемът е мащабен и засяга много браншове", коментира Димитър Бранков. На практика „белите" фирми плащат заради неизрядните си партньори. Според наблюденията на БСК най-засегнати са хотелиерите и всички в бранша на туризма и услугите. Все по-чести са оплакванията от големи производствени предприятия, в които се правят значими доставки на суровини и материали. „Законодателството сега трудно лови некоректните фирми. Държавата е преценила, че е по-лесно да си вземе парите от коректния, вместо да гони некоректния. Страдат всички, които спазват закона, защото по веригата се е вмъкнал субект и всички по нея са потърпевши", коментираха от камарата.
Бизнесът отдавна настоява да се създаде публична информационна система, в която да са видни некоректните фирми, т.е. засечени в неплащане на ДДС. „Те са потенциално опасни за партньорите си и когато предприемачът тръгне да сключва договор, да му е много по-лесно да знае с кого ще си партнира и да не се вкарва сам в някакви схеми", коментира Ани Алашка от БСК. По думите й този регистър не е като назидание, а като предупреждение. Сега дори не се знае колко фирми са ужилени заради некоректните си партньори, но на практика са запорирали имуществото им. Има дори случаи, когато съдът решава, че фирмата не е виновна, но съдебното решение не се спазва и запорираните суми дълго не се възстановят.
Още от статията на „Класа"
"Хотелът на Доган" задлъжнял с 24 000 лв. за вода", разкрива „24 часа"
Петзвездният хотел "Орфей" в Девин, в който се смята, че е инвестирал лидерът на ДПС Ахмед Доган, е задлъжнял на държавата, научи "24 часа". Комплексът дължи 24 000 лв. такса за 2011 г. за ползване на вода, потвърди Вълчо Караджов, началник-отдел "Контрол" в Басейнова дирекция за Източнобеломорски район.
С минералната вода в "Орфей" се зареждат външният и двата вътрешни басейна, ползва се и при СПА процедурите. "Съставили сме акт и ако до седмица сумата не бъде платена доброволно, ще предадем фирмата собственик на НАП за принудително събиране", обясни Караджов.
Управителят на хотела Юлиян Иванов потвърди, че комплексът е задлъжнял. Причината била в кризата, която довела до отлив на клиенти. "Ще преведем парите още тази седмица", каза Иванов.
"Орфей", известен като "хотелът на Доган", е собственост на общината и частна фирма. Управата в Девин притежава 17,33%. Останалите са на "Био проджект" с основен акционер Николай Вълканов, който плати над 1 млн. лв. хонорар на Ахмед Доган за хидросъвети.
Още от статията на „24 часа"
„Премиерът писа 6 само на четирима министри", четем в „Стандарт"
Шампанско и сълзи. Така накратко може да се опише конгресът на Младежката организация на ГЕРБ, който преизбра депутатката Моника Панайотова за лидер. Бодрата смяна на управляващата партия беше създадена преди 4 г. и сега има около 7000 членове. Младежите отчетоха 415 деца, петима депутати и 10 кметове. След изказванията на парламентарната шефка Цецка Цачева и МВР шефа Цветан Цветанов премиерът Бойко Борисов леко вгорчи усмивките на бодрата смяна. Той започна словото си с похвали, но не спести и критиките. "Къде бяхте вие, докато аз водех битките с хората, които се организираха в социалните мрежи? Защо не им казахте какво мислите, те са на вашата възраст", упрекна ги той. По думите му това било голямо бедствие и голяма грешка.
Борисов призна, че не е безгрешен, но е благодарен на всички, които го коригират. Това искам от вас - да комуникирате с интернет обществото, обясни премиерът. Той посочи и отличниците в правителството си. Двама от тях са на вашите години - Лили Павлова и Делян Добрев, заяви премиерът. Според него четирима министри ще останат в историята като едни от най-добрите в сферата си - Цветан Цветанов (МВР), Симеон Дянков (финанси), Лиляна Павлова (строителство) и Делян Добрев (икономика). Борисов добави, че може да продължи изброяването, докато стигне до Вежди Рашидов, с когото били най-възрастни в кабинета.
Още от статията на „Стандарт"
„България се конкурира с Гърция и Турция за повече руски туристи", разкрива „Сега"
След дълго обмисляне България реши да облекчи визовия режим за руснаци, украинци и молдовци. От началото на месеца те вече могат да се сдобият с многократна краткосрочна виза до една година, стига през м.г. да са получили подобен документ заради туризъм, частно или бизнес посещение у нас, съобщиха от икономическото министерство.
Досега визи се издаваха за максимум 30 дни с възможност за влизане в страната на не повече от веднъж или два пъти. Това е второто облекчение, след като през януари правителството разреши на чужденци с шенгенски визи да влизат в страната с тях, без да си изваждат български.
Затегнатият визов режим за руснаци, украинци и молдовци не веднъж е бил обект на критика, тъй като сред тях има много собственици на имоти по българското Черноморие, а така се ограничава достъпът им до жилищата. Освен това страната ни традиционно залага на платежоспособните руски туристи и се опитва да ги привлече по всякакъв начин.
Според електронното издание "Вечерняя Москва" причината за българската инициатива е това, че страната ни все още не се е избавила от старата репутация - руските туристи си казвали, че тук всичко е "по нашему", въпреки старанията на България да европеизира своите курорти, отбелязва изданието.
В същото време България попада сред страните, популярни сред руснаците като места за евтини и не лоши почивки, които се опитват да се надпреварват по визови облекчения. Турците например са направили безплатни и без това евтините им визи (15 долара), издавани на летището при пристигане. Гърците пък обещали да съкратят на 48 часа оформянето на "Шенген" (но в последствие станало ясно, че са надценили силите си, и не се справят с наплива от желаещи).
Още от статията на „Сега"
„Изгубеният панаир", обобщава „Капитал Daily"
Шест години след като БСП подари панаира в Пловдив и три години сред като ГЕРБ опита да си върне собствеността по съдебен ред, битката е окончателно спечелена от Георги Гергов. За това време двете спорещи страни си размениха по една победа - икономическото министерство спечели на първа инстанция, а Гергов - на втора. Сега Върховният касационен съд сложи точка на спора, като отказа да разгледа казуса за собствеността и остави в сила решението на апелативния съд в Пловдив в полза на местния бизнесмен.
Държавата опита да си върне контрола над дружеството, като оспорваше двете увеличения на капитала на "Международен панаир - Пловдив", с които Георги Гергов на практика достигна 49% дял в него. След неуспеха на това дело сега единственият начин държавата да продължи битката е да заведе ново дело, но на друго основание. Например за нарушаване на приватизационния закон - въпреки че държавният дял в панаира не можеше да падне под 51%, Гергов купи дялове на частни акционери, които преди това бяха завишени над 20 пъти с решение на Пловдивския апелативен съд и така бизнесменът се превърна в мажоритар. За момента обаче от ведомството не са потвърдили подобни планове. Позицията е само, че съдебните решения не се коментират, а се изпълняват.
Не подлежи на обжалване
Жалбата във ВКС бе внесена от министерството на икономиката веднага след решението на втората инстанция - апелативния съд в Пловдив, през юли 2011 г. в полза на Гергов, т.е. преди точно година. Според източници на "Капитал Daily" в министерството на икономиката ВКС е имал намерение да се произнесе по жалбата още по-късно във времето. След искане от страна на ведомството за разглеждане и решаване на делото в разумен срок поради обществената значимост на спора обаче ВКС издава своето определение на 5 юли т.г.
Според документа съдът приема жалбата за процесуално допустима, но смята, че "становището на жалбоподателя... не може да бъде споделено" и "с оглед всички изложени съображения касационното обжалване не следва да бъде допуснато". Определението е окончателно и не подлежи на обжалване.
Още от статията на „Капитал Daily"
„Пращат пак на съд Батко", пише „Труд"
Знаковото дело срещу бившия шеф на пътния фонд Веселин Георгиев, добило популярност като аферата "Батко и Братко", тръгва отново в Софийския градски съд. Стартът на процеса е преди четири години след началото на разследването.
Георгиев, който стана по-известен като Батко, е обвинен, че като длъжностно лице е сключил 8 договора за обществени поръчки за 120 млн. лв. с "Биндер" АД, "Инмат" ООД и гражданско сдружение "Инфраструктурни обекти". Според прокуратурата с тях облагодетелствал братята си Бойко и Емил, които са в управата на фирмите.
Скандалът с "братските" сделки гръмна през 2008 г. и стана причина Европейската комисия да спре временно 115,4 млн. евро от плащанията по програма ИСПА и 50 млн. евро по програма ФАР.
Делото влезе в съда година по-късно. Пое го съдия Георги Колев, който в продължение на 2 години разпитва свидетели и чете експертизи. Седем пъти той отлага процеса заради липса на отговори от Министерския съвет по запитване за кореспонденцията между ЕК и правителството в периода на спиране на парите по ИСПА.
Още от статията на "Труд"
„Пазим на влог средно по 4478 лв.", информира „Монитор"
4478 лв. е бил средният размер на един влог в банковата система у нас през миналата година. За сравнение през 2010 г. на депозит сме държали приблизително по 3638 лв. Това означава, че средният размер на един депозит се увеличава с 23% на годишна база, става ясно от отчет за дейността на Фонда за гарантиране на влоговете в банките за 2011 г.
В момента по закон гаранцията по депозитите в случай на банков фалит е 196 хил. лв. за едно лице в една банка, независимо от броя и размера им. Данните показват още, че сумата на гарантираните влогове към края на миналата година възлиза на 46,3 млрд. лв., което е ръст с 14% на годишна база. Общият брой на депозитите, обхванати от системата, са над 10,35 милиона или с 8 на сто по-малко от предходната година.
От отчета става ясно също, че повечето влогове в банковата система са до гарантирания размер от 196 хил. лв. Такива са 10,33 милиона броя депозита. Общата сума по тях възлиза на 28,9 млрд. лв. Влоговете, които надхвърлят гарантирания по закон размер, са малко над 18 хиляди.
Средствата, които се държат по тях обаче, възлизат на внушителните 17,4 млрд. лв.
26 български банки правят ежегодни вноски във Фонда за гарантиране на влоговете. Така се осигурява ресурс, който да отиде за обезпечаване на вложителите в случай на фалит на някоя от финансовите институции. През миналата година трезорите са внесли общо 195,4 млн. лв. За сравнение през 2010 г. платената от тях сума е била 179,8 млн. лв. Увеличението се дължи на ръста на влоговата база. Причината е, че вноските, които правят банките, представляват 0,5 на сто от общия размер на влоговата база за предходната година, определена на среднодневна основа.
Още от статията на „Монитор"
"България минава „на косъм" рубикона на рецесията", пише „Класа"
Икономическият ръст в България ще достигне скромните 0,5% през тази година, догодина може да се очаква по-силно икономическо оживление, като брутният вътрешен продукт (БВП) на страната ни ще регистрира ръст от 1,5%, а през 2014 г. той ще се покачи до 2 на сто. Това показват данните от ново проучване на Виенския институт за международни икономически изследвания (WIIW), цитирано от ДПА и БТА.
Прогнозите на анализаторите съвпадат с тези на ЕК, която занижи очакванията си за икономическия ръст на България до 0,5% през настоящата година и до 1,9% догодина. Малко по-оптимистичен в очакванията си е МВФ, според който през 2012 г. БВП на страната ни ще отбележи ръст от 0,8%.
Шест страни от Източна Европа ще страдат от рецесия тази година заради ефекта от кризата в еврозоната и строгите мерки за икономии в целия Европейски съюз, твърдят от WIIW. Икономиките на Босна и Херцеговина, Чехия, Унгария, Сърбия, Хърватия и Словения се очаква да се свият през 2012 година, като при последните две страни спадът ще е най-голям, с 1,5 на сто, изтъква институтът. В същото време България, Черна гора и Румъния едва ще избегнат тази съдба.
"В момента най-голямата и най-реална опасност пред повечето страни от Централна, Източна и Югоизточна Европа е, че те ще се придържат стриктно към ангажимента им за бюджетна консолидация, докато инвестициите, потреблението и износът продължават да отслабват", предупреждават анализаторите. И още: намаленото търсене от страна на вносителите в Западна Европа се очаква също да се отрази на източните производители. Икономическият растеж губи темп в целия регион.
През тази година най-силен икономически ръст от държавите в Централна и Източна Европа се очаква да постигне Латвия (2,7%), следвана от Полша (2,3%), Словакия (2,2%) и Естония (2,1%).
Още от статията на „Класа"