Руските финансови активи се представяха под средното ниво на развиващите се пазари през тази година, главно заради несигурността около предстоящите президентски избори. Това не трябва да ни учудва, тъй като президентските избори през март 2008 г., представляват едва втория път на прехвърляне на власт в постсъветската история на Русия, коментира Financial Times.
Инвеститорите стават все по-загрижени за силната икономическа политика на Русия, която благодарение на огромните печалби от енергийния сектор, изведе страната от почти пълен фалит през 1998 г. до фактор в световната икономика. Тези западни инвеститори, които решиха да вложат капитали в руски компании в началото на 21 век, днес могат да се поздравят с изключително добрия си избор. Индексът на московската фондова борса MSCI, отбеляза ръст от 1200% за периода януари от 2000 г. до март 2007 г.
Сега, когато парламентарните избори са вече в историята, а Путин определи Медведев за свой наследник, най-важният въпрос пред чуждите инвеститори е: Кой всъщност е господин Медведев и ще продължи ли той отличната икономическа политика на Владимир Путин?
Дмитрий Медведев, е завършил с отличие елитен московски университет със специалност право. Заедно с настоящия руски президент Путин работи от 1990 г., като стои в по-либералното крило на политическата партия „Единна Русия". Очакванията на анализаторите са, той да продължи стегната фискална политика на страната и да задържи фокуса над чуждите инвестиции. Намесата на държавата в корпоративния сектор, може би ще е доста по-слаба отколкото ако за президент на Русия бъде избран, някой от другите кандидати.
Господин Медведев дойде в политиката от големия руски бизнес. Преди Кремъл, той е управлявал Газпром и е наясно колко е важно да има закон, който да улеснява навлизането на инвестиции в страната. Все пак обаче, той неколкократно е споделял, че напълно подкрепя политиката на Путин да държи под държавен контрол стратегическия енергиен сектор. Естествено, частната инициатива в икономиката се явява негов приоритет в останалите сектори.
Забавянето на растежа при руския капиталов пазар тази година, се дължеше най-вече на политическата несигурност в страната. Само преди една година, руските компании отбелязваха рекорден ръст на капитализацията си, а днес страната е един от най-печелившите пазари от развиващите се икономики. Според последните прогнози, през 2008 г. съотношението цена/печалба при акциите на повечето компании ще е само 10.5, докато средното за развиващите се икономики ще е 13. Въпреки, че капиталовият пазар в Русия е доминиран от акции на петролни и газови компании, другите сектори също осигуряват добра печалба.
Руският пазар е изключително отворен към Запада. Младото руско поколение, което е в крак със световните тенденции, спомага за бързото развитие на мобилните услуги, интернет и модната индустрия в страната. Според финансисти, възвращаемостта на инвестициите в акции през 2008 г., трябва да достигне средно 30%. Русия засилва влиянието си и в строителния бранш. Компаниите занимаващи се с жилищно и индустриално строителство няма да са за пренебрегване.
Сега остава да видим как ще се държи пазарът след избирането на Медведев догодина и дали след това ще се запази бичият пазар в страната? Все пак, тази икономическа експанзия в един момент ще достигне своето ниво на насищане, така че „прозорецът с възможности" няма да е отворен още дълго.
charlie
на 20.12.2007 в 17:06:44 #1по-скоро въпросът е "Ще успее ли бившото вече КГБ в лицето на Путин, да задържи властта през следващите години?"