Исканата от чуждите кредитори пенсионна реформа в Гърция може да се окаже противоконституционна, посочи снощи гръцкия съд. Гръцката Сметна палата, която по принцип преглежда гръцките закони преди те да бъдат представени за гласуване в парламента на страната заяви, че планираните мерки за реформи в пазарана труда и по-точно тези за повишение на пенсионната възраст до 67г. от 65г. и за понижение на пенсиите с 5% до 10% може да се окажат, че са в нарушение на Конституцията на Гърция.

Сметната палата каза, че понижението на пенсиите за пети пореден път от май 2010г. насам (когато влезе в сила Първата спасителна финансова програма за Гърция) нарушава редица конституционни разпоредби, включително и тези за принципите на лично достойнство и равенство пред закона.

Гръцките депутати, които се очаква да гласува за новите мерки на икономии договорени с мисията на Тройката и за Бюджет 2013г. през следващата седмица, може и да не вземат в предвид становището на този гръцки съд. Но от друга страна обикновените гърци може да се позовават на това решение на Сметната палата в тяхна битка с новата тежка пенсионна реформа в съда, което би направило много трудно реалното прилагане на тези икономии, ако в крайна сметка те бъдат гласувани в парламента на страната.

Тези притеснения относно законността (според Конституцията) на мерките само допълнително биха отслабили и без това доста крехката решителност и мнозинство на управляващата „тройна коалиция" в Гърция при гласуването в парламента следващата седмица, след като на гласуването преди дни на законопроекта за приватизацията се видя ясно, че то премина успешно, но едва "на косъм" с разлика от няколко гласа.

От гръцкото министерство на финансовите заявиха, че "становището на Сметната палата не е задължително за министерството. Това не е първият път в който съдът е изразил резерви по някой законопроект", посочи неназован служител на министерството за агенция Reuters.

Бел.р. Всички това обаче може само допълнително да засили несигурността относно справяне с "проблема Гърция" с оглед наближаването на среда на ноември, когато се очаква гръцката държана хазна да остане пари и Атина да се окаже в неплатежоспособност, ако до тогава Еврогрупата (фин.министри на Еврозоната) не вземат решение за отпускане на следващия транш от финансовата помощ за страната в размер на 31.5 млрд.евро. Тези опасения относно констутуционността на доворените реформи в пазара на труда може да забавят допълнително окончателния доклад на мисията на Тройката с което да се забави и взимането на окончателното решение за Гърция, което поне за сега беше планирано да стане факт на следващата редовна среща на Еврогрупата на 12-ти ноември.