„Изнасяме попове", четем от първата страница на „Стандарт"
След лекарите започнахме да изнасяме и попове.
Родните свещеници взеха да се гърчеят заради пари. Те масово отиват през последните години да проповядват в Гърция за заплата от 1000 евро. У нас месечното им възнаграждение е около 315 лв.

Толкова е минималният осигурителен праг за хората в расо според класификатора на професиите.
Това съобщи вчера Свещеническият синдикат към КТ "Подкрепа". "Над 150 наши духовници, при това далеч от пенсионната възраст, вече служат в гръцки църкви", заяви Христо Латинов, експерт към профсъюза. За да получат работа, поповете трябвало да представят свидетелство, че са ръкоположени за православни свещеници, да покажат писмо от Светия синод, че не са лишени от канонични права, и да понаучат езика.

Наши отчета намирали работа и в Македонската православна църква. Там получавали между 600 и 800 евро заплата.
Още от статията на „Стандарт"

„Евтината вода стига от 9 до 25 дни за къпане и готвене" е едно от водещите заглавия на „24 часа"
За 15 дни ще стига евтината вода на българите след въвеждането на лимит от 3,5 куб. м на човек на месец. Както съобщи пред "24 часа" министърът на околната среда и водите Нона Караджова, плановете на държавата са при надхвърляне на това количество да се плаща по доста по-висока тарифа, за да бъдат насърчени хората да пестят.

"И при въвеждането на лимит от 3,5 кубика ще можем да се къпем всеки ден, но това не означава, че не трябва да си правим сметка колко вода ползваме", гарантира Нона Караджова в интервю за "24 часа".

Простите сметки обаче показват, че българите ще трябва да се подложат на сериозни икономии, ако искат да се вместят в ограниченията за евтина вода.
Според данни на ЕК, върху които в момента се пишат нови директиви за пестене, всеки българин използва по 250 литра вода на ден.

Това означава, че средната месечна консумация в бита у нас е 7500 литра вода на човек.
Един кубик вода е равен на 1000 литра, което означава, че българите използват по 7,5 кубика. Това е повече от два пъти над планирания от екоминистъра лимит от 3,5 куб. м.
Българските експерти оспорват данните на Европейската комисия, защото според тях те включват и загубите по мрежата, които всъщност хората не са потребили, а следователно няма и да влизат в сметките им, след като бъде въведен лимитът.

Данните обаче показват още по-страшна картина за някои райони на страната.
Още от статията на „24 часа"

„Договорки на касата", обобщава от първата си страница „Капитал Daily"
Вдигането на цените винаги е неприятно. Особено когато става дума за продукти, които са задължителни за дадена дейност - какъвто е например касовият апарат за всеки търговец. А когато се окаже, че в условията на уж свободен и конкурентен пазар поскъпването е на практика повсеместно, едновременно и с почти аналогичен темп, то неприятният вкус придобива съвсем ново измерение.

Историята е напълно реална и се случва два пъти - веднъж в началото на 2008 г. и още веднъж през пролетта на 2009 г. Тогава четири от големите компании, които произвеждат касови апарати в България, вдигат цените на продуктите си паралелно. Действията им първо намират отзвук в медиите, а след това влизат и в полезрението на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), която образува производство по случая в края на 2009 г. Проверката е започната "в отговор на сигнал и публикации в медиите относно едновременното поскъпване през същата година на всички модели касови апарати, предлагани от български производители". Крайното решение, оповестено тази седмица, е категорично - става въпрос за картел.

Координирана четворка

Четирите компании са "Датекс", "Дейзи технолоджи", "Тремол" и "Елтрейд". Според решението на антимополния регулатор в периода от началото на 2005 г. до първото тримесечие на 2010 г. те са "предприели координирани действия по едновременно и регулирано увеличение на цените за крайни клиенти на електронни касови апарати с фискална памет и фискални принтери". По-конкретно, регулаторът установява, че през февруари 2008 г. и през април 2009 г. компаниите едновременно са увеличили цените на почти всички предлагани от тях касови апарати и фискални принтери, което показва наличието на "форми на координация и сътрудничество, обединени от обща антиконкурентна цел".
Още от статията на „Капитал Daily"

„Властта стартира подмяна на личните карти с електронни", разкрива от първата си страница „Сега"
Още преди да е приключила настоящата кампания по подмяна на личните карти, управляващите дадоха знак, че съвсем скоро предстои нова - след 3-4 г. ще трябва да имаме електронни карти с чип. Това стана ясно от думите на зам.-министъра на транспорта Валери Борисов при отварянето на офертите в търга за е-идентификация, SMS общуване с администрацията и онлайн референдуми. Първите прототипни 5000 електронни карти с чип ще бъдат издадени още до пролетта на 2013 г. Как ще бъдат разпределени сред населението и колко точно ще струват, засега не е ясно. Борисов каза само, че ще се стремят цената да бъде по-ниска от сегашната, която е 18 лева. През 2015 г. ще има готовност и за масова смяна на личните карти с електронни. Това обаче няма да стане задължително и наведнъж, а хората ще бъдат привличани с екстри.

Голямата подмяна на личните документи бе направена в периода 1999-2002 г. Сега приключва акцията по смяната на личните карти, които са с валидност 10 години, и огромният брой от тях ще изтекат чак през 2019-2022 г.

Електронната карта ще работи на принцип, подобен на дебитните карти. На чипа ще се записва номер, който ще играе ролята на ЕГН пред различните системи. Идентификацията на всеки човек ще се осъществява с четец, който ще бъде част от комплекта, предоставян от фирмата изпълнител.

Според зам.-министър Борисов новите карти ще бъдат удобство, тъй като употребата им ще бъде възможна и след работно време на различните администрации. Той даде пример с получаването на удостоверение за адресна регистрация от общината - с новата електронна идентичност гражданите ще си спестяват ходенето дотам.
Още от статията на „Сега"

„ЕЦБ ни критикува за инвестирането на Сребърния фонд", съобщава от първата си страница „Класа"
Европейската централна банка е против Сребърният фонд да бъде инвестиран в български държавни ценни книжа (ДЦК), както предвиждат предложените от министъра на финансите Симеон Дянков промени в закона. Инвестиционният режим, според който до 70% от активите да бъдат вложени в български ДЦК, според европейската институция ще засегне основни правила на конкуренцията в ЕС. Критиката е, че законопроектът не изисква кредитен рейтинг от инвестиционна степен да се прилага за ценни книжа, емитирани от българското правителство, докато другите дългови ценни книжа изискват такъв рейтинг.

Това, според ЕЦБ, води до неравнопоставено третиране на различните инвестиционни инструменти, което може да доведе до изкривявания на пазара и конкуренцията. Така възниква въпрос за непряка дискриминация и ограничения на свободното движение на капитали. Освен това предложеният режим може да изкриви местните пазари и доходностите там, така че те да не са изцяло пазарно определяни и да не отразяват истинското състояние на българската икономика и позицията на публичните финанси в страната, се казва още в документа, подписан от Марио Драги.

Отговорът на Министерството на финансите (МФ) не закъсня. В писмо на Дянков, публикувано на сайта на ведомството вчера, към президента на ЕЦБ, той посочва, че влагането в български ДЦК ще бъде направено на пазарна основа и поетапно при инвестиране на не повече от 30% от активите за 2012 г. Според него няма заплаха и за нарушаване на Маастрихтските критерии и за присъединяването ни към еврото.
БНБ също не остана равнодушна на задочния диалог между институциите.

От там припомниха, че съображенията на ЕЦБ съвпадат с изказаните от тях миналата седмица притеснения и настояват законопроектът да бъде оттеглен и подложен на задълбочена дискусия. Според финансовия министър това не е необходимо, защото е спазена процедурата и проектът е внесен за обсъждане в НС. Лидерът на Коалиция за България (КБ) Сергей Станишев пък коментира, че шамарът от ЕЦБ само потвърждава отправеното предупреждение, че харченето на фонда ще доведе до деформация на пазара и ще постави в риск бъдещите пенсии.
Още от статията на „Класа"

„Любовен триъгълник уби търговец" е водещото заглавие на „Труд"
Собственик на заложни къщи и магазини за авточасти в София е бил застрелян с два куршума в главата в дома му в столичния кв. "Горубляне". Тялото на Драгомир Бицов (40 г.) било открито в събота сутринта от негов приятел.

Вчера в ранния следобед извършителят бе задържан в дома си. Той се казва Георги Георгиев (40 г.), регистриран е за кражби, има и присъди. Мотивът за покушението е любовен триъгълник, съобщиха от СДВР. Задържаният е направил самопризнания и днес прокуратурата ще му повдигне обвинение. Убийството е извършено с малокалибрено оръжие.

Драгомир бил открит мъртъв от приятеля си в събота, който часове наред се опитвал да се свърже с него по телефона. Тогава отишъл в къщата му на ул. "Стадиона" в кв. "Горубляне" и го открил бездиханен в гаража. Пристигнали служители на Седмо РПУ и съдебен лекар. Медикът първоначално сметнал, че мъртвият е издъхнал от инсулт или инфаркт. В гаража нямало нито кръв, нито следи от борба или нещо, което да говори за насилствена смърт.

Чак на следващия ден след аутопсията станало ясно, че Бицов е бил застрелян с два куршума в главата, уточниха от СДВР.
По първоначални данни единият мъж имал любовна връзка със съпругата на другия. Как точно са се развили събитията от фаталната вечер обаче, полицията установяваше до късно снощи.

Не е изключено Бицов и Георгиев да са имали среща в дома на жертвата. Възможно е обаче посещението да е било неочаквано, тъй като домакинът е застрелян в гаража си.
Първоначално полицията работеше по две версии - убийство заради неуредени финансови отношения или личен мотив. След самопризнанията на Георги снощи станало ясно, че двамата не са имали никакви бизнес отношения и не става дума за пари.
След убийството тръгна мълва, че убиецът е взел диск със записите от охранителните камери, с които бил опасан палатът. Тоест той е знаел къде са мониторът и записващото устройство. Вчера от СДВР нито потвърдиха, нито отрекоха.
Още от статията на „Труд"

"310 лв. минимална заплата догодина", пише на първата си страница „Монитор"
310 лв. ще бъде минималната работна заплата догодина. Това предвижда бюджетната прогноза за периода от 2013 г. до 2015 г., подготвена от Министерството на финансите. Според разчетите на ведомството минималната заплата ще нараства поетапно. Така през 2014 г. тя ще стане 330 лв., а през следващата година - 350 лв. В момента минималното възнаграждение е 270 лв.

Освен това всяка година от 1 юли минималните пенсии за осигурителен стаж и възраст ще се преизчисляват на базата на индекса за потребителските цени за предходната година. Още преди седмица финансовият министър Симеон Дянков обясни, че се предвижда минималните пенсии да се индексират на принципа на т. нар. швейцарско правило. То предвижда парите за старост да се повишават с процент, който се формира от 50 на сто от натрупаната инфлация и 50 на сто от ръста на производителността на труда. В документа пише още, че максималният размер, който пенсионерите ще получават като месечно възнаграждение догодина, няма да може да превишава 700 лв. И в момента ситуацията е такава, но след 2013 г. не е предвиден таван на пенсиите.

От разчетите става ясно още, че не се предвиждат промени в размера на месечното обезщетение за майчинство. То ще остане 240 лв.

Предвижда се и постепенно увеличение на акциза на природния газ. Промяната на ставката се налага заради изисквания, записани в европейските директиви. От 1 юни акцизът на природния газ, с който се зареждат автомобилите догодина, ще е 85 стотинки за гигаджаул. Според експертите това ще доведе до оскъпяване на горивото с 3-4 стотинки.
Още от статията на „Монитор"

"Пенсиите пълзят с по 2% до 2015 година" е водещото заглавие на страниците „Бизнес" на вестник „Труд"
Плановете на кабинета за увеличение на пенсиите се разминават с публичните изказвания на вицепремиера Симеон Дянков, направени миналата седмица. Това показва текстът на Конвергентната програма на България за 2012 - 2015 г., приет миналата седмица от кабинета и изпратен на Европейската комисия.

Според документа пенсиите ще се увеличат с 2,1% през 2013 г. Това означава, че в годината на парламентарните избори възрастните ще получават средно с по около 5 лв. повече на месец. В момента средната пенсия е 270 лв. Ръстът ще струва на бюджета 77,4 млн. лв.

Според програмата осъвременяването ще е само с ръста на инфлацията, както е записано и в Кодекса за социално осигуряване. Когато конвергентната програма бе приета от кабинета, Дянков твърдеше, че през 2013 г. пенсиите ще се индексират по нова методология - с 50% от ръста на производителността на труда и 50% от инфлацията за предходната година. Подобна формула обаче отсъства и от друг важен стратегически документ - Националната програма за реформи, която също беше одобрена от кабинета и пратена в Брюксел.
Още от статията на „Труд"

„Външните дефицити на България се увеличават", предупреждава „Капитал Daily"
По-слабите постъпления от износ и продължаващият спад на преки чуждестранни инвестиции (ПЧИ) са причината дефицитът по текущата и по финансовата сметка на платежния баланс да се увеличава. Това показват данните на БНБ за първите два месеца на годината.

Намаляващ износ

Основен фактор за увеличения дефицит по текущата сметка е по-големият търговски дефицит. За януари-февруари той е 466.6 млн. евро, или 1.2% от БВП, при дефицит от 56.1 млн. евро, или 0.1% от БВП, за същия период на 2011 г.
През февруари износът се свива с около 2% на годишна база, което е втори спад (след януарския от 10%) от над две година насам. Причините за това са забавянето на чуждите икономики и тежките зимни условия през тези месеци.

Отделно от това за влошаването на текущата сметка този път допринася и секторът на услугите и ако всичко това се превърне в тенденция, българската икономика ще трябва да търси друг двигател на растежа. Така само за февруари дефицитът по текущата сметка, достига 233.3 млн. евро при 78.3 млн. евро излишък за същия месец на миналата година.

Големият дефицит по финансовата сметка

Намаляващите ПЧИ са главната причина за това финансовата сметка на платежния баланс да постигне дефицит от 652 млн. евро за първите два месеца на 2012 г., което е 64% повече от дефицита за януари-февруари 2011 г.

Големият минус във финансовата сметка е проблем, защото не може да компенсира този по текущата. Дефицитът по финансовата сметка показва с колко изтичането на капитали от България превишава притока им, като освен преките чуждестранни инвестиции включва още кредитните взаимоотношения на финансовите институции с техните централи зад граница и други кредитори, депозитите на чуждестранни лица у нас и средствата, които българският бизнес изнася в чужбина под формата на инвестиции или задгранични депозити.
Още от статията на „Капитал Daily"

"КРИБ представи на Борисов модел за по-евтин дизел", съобщава „24 часа"
Модел, при който се спазват евроизискванията, а цената на дизела заедно с биокомпонента поевтинява с 10 ст. за литър, е бил формулиран на среща вчера на управителния съвет на КРИБ с премиера Бойко Борисов. Въпросът с биодобавката в горивата е поставен от браншовата организация БАСАТ.

Пред премиера са посочени опасения и от завишените цени на газа и енергията. Представени са данни от проучване, според които цената им у нас е една от най-високите в ЕС.

Бизнесът е изразил опасения и от степента на усвояване на евросредствата.
КРИБ и строителната камара ще организират срещи с кметове на областни градове за представяне на инвестиционните намерения на бизнеса и обсъждане възможностите за участие в отделни проекти.

От камарата на строителите са обърнали внимание върху някои видове незаконно строителство и необходимостта от удължаване на сроковете за търпимост.
Още от статията на „24 часа"

"Брюксел ни готви тесла с горивата", предупреждава „Стандарт"
Нов скок на цените на горивата готви Брюксел. Идеята на ЕК е акцизите за горивата да зависят от тяхното енергийно съдържание и вредата им за околната среда. Днес Европарламентът ще гласува премахването на данъчните облекчения за дизела. В момента минималните нива в ЕС са 710 лв. за 1000 литра бензин, колкото вече е ставката и у нас, и 645 лв. за 1000 литра дизел.

Сега този акциз у нас е 630 лв., но от догодина и при него ще достигнем минималното ниво за ЕС, което ще повиши цената на дизела с 2 ст.

Според някои еврокомисари обаче най-късно до 2018 г. акцизите на бензин, дизел, пропан-бутан и метан трябва да стигнат 826 лв. за 1000 литра, както предвижда проектът на Директивата за енергийно данъчно облагане. Така дизеловото гориво ще поскъпне с около 20 ст., показват сметките.

Това потвърди и председателят на Българската петролна и газова асоциация Андрей Делчев пред БНР. Той поясни, че идеята е директивата за облагане на горивата и тока от 1996 г. да бъде променена и те да се облагат според енергийното съдържание и вредните емисии. Още от догодина ставките поетапно трябва да започнат да се вдигат и до 2018 г. да стигнат максимума и така бензинът и дизелът ще скочат с около 20 ст.
Още от статията на „Стандарт"

"Екоминистерството ще управлява водата, регионалното - инфраструктурата", съобщава „Класа"
Министерството на околната среда и водите (МОСВ) да управлява водния ресурс, а регионалното ведомство да отговаря за водностопанската инфраструктура, предвижда стратегията за развитието на водния сектор до 2035 г. Стратегията предвижда цялата инфраструктура във водния сектор да бъде публична държавна или публична общинска собственост, без възможност за промяна на собствеността.

В документа е заложено и разработването на отделни планове за управление на отраслите „Водоснабдяване и канализация", „Хидроенергетика", „Хидромелиорации" и „Защита от вредното въздействие на водите". Очаква се да бъдат подготвени и стратегии за развитие на инфраструктурата във водния сектор и бизнес планове на операторите, осъществяващи дейността. Предвижда се всички отделни документи да са готови и синхронизирани до 2017 г.

С разработването на водната стратегия трябва да се постигнат четири основни цели. Да се гарантира осигуряването на вода за населението и бизнеса в условията на промени на климата, водещи до засушаване. Втора водеща задача е запазване и подобряване на състоянието на повърхностните и подземните води. Според плановете това се предвижда да стане чрез премахване на изхвърлянето на необработени отпадъчни води в изкуствени и естествени водоприемници и в Черно море, както и чрез укрепване на системата за наблюдение и контрол. Третата цел е подобряване на ефективността при управлението на водата като стопански ресурс. Последната задача, което се поставя, е намаляване на риска от щети при наводнения чрез определяне на рисковите зони и реализацията на мерките от плановете за защита от наводнения.

Направените оценки на необходимите инвестиции във водностопанската инфраструктура са от 12 млрд. лв. до над 43 млрд. лв., се посочва още в плана. Вложения от 12 млрд. лева ще стигнат за покриване на минималните нужди за привеждането в добро състояние на мрежата. С инвестиции от повече от 43 млрд. лева ще превърнат инфраструктурата в една от най-добрите системи в Европа. Според анализите на експертите най-важни приоритети за финансиране са подобряване на качеството на питейната вода, пречистване на отпадъчните води от градове с над 2000 жители, защита от наводнения и преодоляване на целогодишните и сезонните режими на питейна вода за населението.
Още от статията на „Класа"

"Фермерите получиха 1.066 млрд. лева субсидии", съобщава „Монитор"
Държавен фонд „Земеделие" е изплатил до момента на земеделските производители 1.066 млрд. лева за стопанската 2011 г., което е 99 на сто от всички суми по директните плащания и националните доплащания на площ. Това съобщи вчера изпълнителният директор на фонда Румен Порожанов, който се отчете за дейността на разплащателната агенция пред министрите преди заседанието на кабинета.

„Обикновено преди нас са плащали през юли и август. Ние в средата на април успяхме да платим всичко", каза премиерът Бойко Борисов, който поръча огласените данни да бъдат разпратени до всички парламентарни групи.

Ранното плащане на агросубсидиите дава възможност да има ликвидност в земеделието и стопаните да обслужват по-лесно кредитите си. В момента от двата фонда, по които получаваме средства, са усвоени по всички правила на ЕС 2,405 млрд. евро. От тях по Европейския фонд за гарантиране на земеделието са постъпили 1,364 млрд. евро, а по фонда за развитие на селските райони - 1,041 млрд. евро.

В разплатените за 2011 г. средства влизат и 96 млн. лева, които са за животновъдството, уточни Порожанов. Той уточни, че остава да се платят още 5 млн. лева по една от схемите за овце и кози. В общата сума са и парите за тютюнопроизводителите, които са в размер на 72 млн. лева. Точно преди Великден фондът е изплатил 35 млн. лева. Разпределението на средствата в общата сума след това плащане е следното - 716 млн. лева от директни плащания и 89 млн. лева национални доплащания.

С последните плащания са изчистени всичките над 50 000 застъпвания на площи които са били констатирани при обработката на материалите.
Още от статията на „Монитор"