Изграждането на тръбопровода Южен поток през 470 км. от територията на Сърбия ще струва 1.7 млрд. евро. Това стана ясно след като руската държавна агенция ИТАР-ТАСС съобщи решенията от общото събрание на акционерите.
Случилото се макар и да касае предимно съседна Сърбия се отнася и за София. Причината е, че преди няколко месеца българското правителство заяви, че изграждането на трасето на газопровода ще струва на България 300 млн. лв. (153 млн. евро). Още тогава, през юни т.г., енергийният министър заяви, че българското правителство няма яснота откъде ще дойдат необходимите средства.
Въпросът който изниква, е как страната ни, която на хартия би трябвало участва с 50% в проекта, ще заплати реално една шеста от това, което би трябвало да внесе, ако съпоставим цената на газопровода в Сърбия и у нас.
Не трява да се забравя и че очакваната дължина на газопровода у нас ще е с около 100 км повече от това, което ще бъде изградено върху сръбска територия, т.е. реализацията на проекта в България би трябвало да струва над 2 млрд. евро.
Ако съпоставим всичко казано до тук изниква питането: Защо Русия чрез газовия монополист "Газпром" е подсказала на нашето правителство, че ще трябва да „влезем" със сума, която не съответства с дела ни в проекта? И още: В името на какво е станала тази договорка, която ощетява финансово руската страна, ако предположим, че делът й остане 50%?
hellwitch
на 30.10.2012 в 10:15:45 #3Е по твоята цена(2000 евро на метър) 600км газопровод излизат 1,2 млрд. евро.
Силен Българин
на 29.10.2012 в 21:56:28 #2Една корекция - цената (2000 евро) е за метър - не за километър. Газопроводите са прекалено скъпи съоръжения :-)
Силен Българин
на 29.10.2012 в 21:50:56 #1Един километър такъв газопровод в Европа, когато се строи от европейски фирми струва до около 2000 евро. Когато се строи от Газпром или се строи в Русия излиза 3-5 пъти по-скъп. Причината се нарича корупция или Ротенберг. Милиардера Ротенберг е особено близък с Путин, защото е неговия бивш треньор по джудо и изглежда много са си бъркали по дупките. Затова сега фирмите на Ротенберг са основния доставчик на тръби за Газпром. Печели ли България от това, че Газпром ще финансира строежа в българския участък? - очевидно не. Но и не губи, защото е доста вероятно този газопровод да се окаже губещ проект.