„Капан за Дянков", разкрива „Стандарт" от първата си страница
Капан за Симеон Дянков заложи президентът Първанов на "Дондуков" 2. Държавният глава пусна пълна стенограма от разговора им без знанието на събеседника си. Това подпали нова война между институциите.
Първанов прие финансист №1 по негова молба. Двамата трябваше да се помирят след участието на Дянков в шоуто на Иван и Андрей. На "Дондуков" 2 обаче посрещат вицепремиера с кръстосан огън, става ясно от стенограмата. Вместо разговор на 4 очи в полемиката срещу Дянков се включват и президентските съветници Кирил Ананиев и Николай Колев. Никога не съм изричал фразата "млад милиардер", повтаря многократно Дянков. И настоява да се сложи точка на недоразумението. Първанов изразява съмнение в искреността му и иска публично извинение.
Време е президентът да се извини за безобразията на тройната коалиция, чийто архитект е той, защити дясната си ръка премиерът Борисов.
Още по темата от „Стандарт"
„Личните лекари спират работа следващата седмица", предупреждава от първата си страница „Сега"
Личните лекари в няколко града спират да работят от следващата седмица, тъй като здравната каса за пореден месец забави парите им. От понеделник затварят кабинетите си общопрактикуващите лекари в Кюстендил, от вторник - в София и Пловдив, съобщиха от Българския лекарски съюз.
"Това ще стане последователно и в другите области на страната", обявиха и от сдружението на общопрактикуващите лекари в България. "За четвърти месец касата бави парите ни, освен това още не са платени и средствата за потребителски такси за пенсионерите за последните 3 месеца на миналата година", обявиха от сдружението. И припомниха, че и лимитите за прегледи при специалисти и за изследвания са намалени с около 30%. "Чашата на нашето търпение преля!", обявиха джипитата.
"Практиките ни са пред фалит и спираме работа до окончателно решаване на проблема", заявиха от дружеството на софийските общопрактикуващи лекари. Пациентите им ще имат достъп само до един кабинет в столицата - в 29-а поликлиника в жк "Гоце Делчев".
Заради забавянето на парите от касата лекарите не могат да платят навреме осигуровките си и заплатите на наетите от тях, режийните и кредитите си. От БЛС дадоха пример с личен лекар от Попово, който затваря практиката си, тъй като няма пари, за да плати ток, телефон и интернет. Без тях кабинетът на лекаря не може да функционира.
Въпреки че за дейността за януари касата трябваше да плати на лекари, болници, стоматолози, лаборатории и аптеки до края на февруари, тези дни от НЗОК обявиха, че лекари и болници ще получат средствата си между 15 и 19 март. Обяснението е, че няма пари.
Още от статията на „Сега"
„US посланикът отряза Трактора", информира от първата си страница „Монитор"
„Нямам намерение да се срещам с Алексей Петров", това заяви вчера американският посланик у нас Джеймс Уорлик. Той присъства на подписването на споразумение за сътрудничество между посолството на САЩ и Софийския градски съд. Американският посланик каза, че е получил писмото от Алексей Петров, в което той е поискал среща за това, че срещу него се извършва политическа репресия и се води несправедлив процес.
„Оставям всичко в ръцете на българската съдебна система. Имам доверие в нея и смятам, че по този процес ще бъде дадено правилното правосъдие", коментира Уорлик. Американският посланик поздрави вътрешния министър Цветан Цветанов за усилията на МВР в борбата с организираната престъпност и по-специално за добре проведената операция „Октопод".
"Няма проблем между съдебната система и МВР", бе категоричен от своя страна председателят на СГС Георги Колев. Той аргументира думите си с факта, че подписването бе уважено от вътрешния министър и вицепремиер Цветан Цветанов и главния прокурор Борис Велчев.
Още от статията на „Монитор"
„Мутантите без шанс у нас", разкрива „Стандарт"
Генно модифицираните култури нямат шанс да се засаждат за опити или с търговска цел у нас. Това ще бъде реалният ефект от приетия на второ четене в екокомисията към парламента Закон за ГМО, коментират експертите. В проекта, който предстои да бъде гласуван на второ четене в парламента през другата седмица, е записано, че около полето с ГМО трябва да има поне 30 км отстояние до защитена територия по "Натура" или други природни резервати. Текстът бе включен под натиска на неправителствените организации. Друго изискване е да се осигури най-малко 10 км буферна зона до пчелини и 7 км отстояние от полета с биологично чисти земеделски култури. Така става практически невъзможно да се намери място в България, където да се отглежда ГМО на открито, защото буферните зони около евентуални полета с ГМО обхващат цялата територия на страната. Пълна забрана за ГМО няма, но реално те няма и къде да се отглеждат. Освен това депутатите записаха, че буферните зони около евентуално поле трябва да бъдат за сметка на фирмата, подала заявление за отглеждане на ГМО. Т.е., ако до поле има класически ниви, фирмата трябва да купи тези площи или да плати на техните собственици, за да не засаждат никакви култури. Така например за площ от 1 кв. м с ГМО около него трябва да има кръг с обща площ от 314 кв. км. Законът въвежда и предпазна клауза за традиционните култури за страната. Европейската директива допуска всяка държава членка да може да наложи забрана за търговско отглеждане на ГМО култура, ако тя е традиционна за страната. В списъка с българските традиционни култури влизат маслодайната роза, зеленчуци, плодове, тютюн, пшеница, царевица и други, като той може да се допълва с решение на министрите на земеделието и екологията.
Още от статията на „Монитор"
„1/3 от семействата не могат да се откъснат от мизерията", съобщава „Сега"
Една трета от българските семейства живеят с доходи под границата на бедността, твърдят от КНСБ. Такъв е делът на домакинствата, които са на ръба на мизерията, от поне 2008 г. Той остава непроменлив, въпреки че кризата е понижила сумата, която социалните експерти приемат като абсолютно необходима за оцеляване. Към края на 2009 г. по данни на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ границата на бедност е била 183.45 лв. на едно лице. Това е с лев по-малко от например октомври 2008 г. Сумата се изчислява върху потребителска кошница от 77 жизнено важни стоки и услуги.
Изследванията показват, че домакинствата, в които глава на семейството е жена, са по-бедни с 25-30 на сто от останалите. "Може да говорим за феминизация на бедността у нас", заяви президентът на КНСБ Желязко Христов на пресконференция по повод международния ден на жената 8 март, който т.г. се чества за стотен път.
Според данните на синдиката средната работна заплата на жените през 2009 г. е с 15.7 на сто по-ниска от тази на мъжете. С 31.4% е по-ниска заплатата на жените във финансовото посредничество. В здравеопазването и социалните дейности разликата е 35.7% надолу при дамите, а в образованието - с 22%. В преработващата промишленост мъжете вземат с 29.7% повече от колежките си.
Високото равнище на безработицата в определени региони и острият недостиг на работни места принуждават много жени да приемат работа при всякакви условия и на всяка цена, за да изхранват децата си. Това е предпоставка за разширяване на обхвата на сивата икономика, смятат от КНСБ.
Още от статията на „Сега"
„Картел кове цените на лекарствата", категоричен е „Монитор" преди дори КЗК да се произнесе
Комисията за защита на конкуренцията подхваща доставчици и производители на лекарства заради съмнение за картелно споразумение. Експертите на комисията откриха подозрително сходство в офертите, след като здравният министър Божидар Нанев им прати сигнал заради документацията на търговете в МЗ. Антимонополният орган направи предварителна проверка по обществени поръчки за лекарства, провеждани от здравното министерство от 2006 г. до 2009 г. и тогава реши да се заеме с разследването. Става дума за доставки на препарати, които не се покриват от здравната каса, а се плащат от самото министерство, т.е. от държавния бюджет. Между тях са главно лекарствата за онкоболни, както и за т.нар. редки болести. Има сериозни подозрения, че фирмите доставчици са се договорили предварително с какви цени да участват на търговете и така да принудят министерството да похарчи повече публични средства. Разследването за евентуален картел се отнася за поне 50 различни позиции и ще обхване 9 компании, между които са и най-големите доставчици на българския пазар като "Софарма трейдинг", "Хигия", както и по-малките фирми като "Алта Фармасютикълс", "Търговска лига - Национален аптечен център", "Булрей и Ко", "Елфарма", "Рош България", "Джонсън и Джонсън" и "Алкалоид" . Ако комисията докаже забраненото от закона съгласуване на цените, може доста строго да санкционира компаниите. Подобно разследване обаче обикновено трае година.
Още преди седмица премиерът Бойко Борисов обеща акция "Наглите" да има продължение и в здравеопазването. "През следващите дни ще видите какви операции ще има и в този бранш", допълни тогава той. Министър Божидар Нанев пък поясни, че вече се проверяват и търговете за лекарства на болниците.
Интересното обаче е, че дори част от нарочените за разследване фирми на свой ред също са подавали сигнали за нередности в търговете. Например Тони Веков, един от шефовете на „Търговска лига" поясни пред „Монитор", че конкретна информация за подобни нарушения фирмата е подала до прокуратурата още миналото лято. Името на лигата нашумя, когато нейните шефове открито обвиниха здравния зам.-министър и шеф на УС на НЗОК Емил Райнов от управлението на тройната коалиция, че си е поискал 2,8 млн. евро месечен подкуп.
Веков обясни, че става дума за лекарства, които кандидатствали с по-високи цени, но въпреки това печелят търговете. Освен това кандидатствали продукти, които изобщо не са преминали процедурата пред позитивната комисия, въпреки ,че нормативната уредба забранява подобно нещо.
Още от статията на „Монитор"
„Милиони левове са източени от БДЖ със съмнителни сделки", разкрива „Сега"
Бившето ръководство на БДЖ е извършило злоупотреби за милиони левове между 2007 г. и 2009 г. Това се казва в одитен доклад на транспортното министерство, представен вчера от министър Александър Цветков. Докладът вече е предаден на прокуратурата, съобщи той.
За 5 месеца са проверени 37 обществени поръчки и сделки за общо 127 млн. лв., като в 19 от тях са открити нарушения, "достойни" за прокуратурата, каза Цветков. Той обвини бившия изпълнителен директор на железниците Христо Монов, както и бившия шеф на съвета на директорите и зам.-министър в кабинета "Станишев" Георги Петърнейчев.
Най-сериозната щета е от сделката с прословутите 30 вагона, поръчани от швейцарската фирма "Арвекс". За тях са платени 13.7 млн. евро (85% от сумата), а са доставени едва 12 вагона, като 6 от тях вече имат сериозни повреди. Според Цветков в момента се преговаря с швейцарската фирма, за да се върне поне част от платените пари. В доклада се сочи като безстопанственост и непоисканото от държавата ДДС за около 45 млн. лв. "Тези пари биха стигнали за три месеца за заплати, а те не са настояли да си ги вземат", коментира Цветков.
Повечето от разкритите злоупотреби и нарушения на процедурите по обществени поръчки са обичайните - раздробяване на една поръчка на няколко, за да мине под прага на т.нар. "малки" поръчки, при които не се обявява търг. В БДЖ това е правено и за купуваните компютри.
Още от статията на „Сега"
„200 млн. евро кътат българи в Швейцария", разкрива „Монитор"
Над 380 млн. лв. имат български граждани по сметки в швейцарски банки, като сумата се отнася за миналата и по-миналата година. Това съобщи вчера изпълнителният директор на Националната агенция по приходите (НАП) Красимир Стефанов по повод посещението си в Германия. Получихме потвърждение, че българи имат сметки в Швейцария, добави данъчният шеф.
Информацията се получава ежегодно в НАП по реда на евродирективата за спестяванията и всички тези хора ще бъдат инспектирани от приходната агенция, съобщи още Стефанов. Те ще трябва да докажат дали са имали официални доходи, за да си позволят да спестяват в алпийската държава. Не мога да коментирам колко са тези хора, защото немските ни колеги помолиха за пълна конфиденциалност, докато тече разследването, уточни директорът на НАП.
Информацията в двата диска, купени от германското правителство, е конфиденциална и не може да бъде коментирана публично. Немските данъчни власти обаче декларираха, че ще предоставят на българската страна всяка информация, отнасяща се до български граждани, стана ясно още на срещата. В момента в Германия съвместни екипи от данъчната администрация и местната прокуратура изследват данните от дисковете.
Друга договореност, постигната на срещата, беше, че български и немски данъчни експерти ще обменят опит при създаването на електронна система за автоматичен обмен на данъчна информация. Тази система ще позволи България автоматично да обобщава и подава в електронен вид информация за немски граждани, които са получили доходи в България. Подобни данни германската държава изпраща автоматично на България от 2007 г. насам.
Още от статията на „Монитор"
„Лекарският бунт не е панацея", казва в интервю за „Стандарт" шефа на ВМА ген. проф. Стоян Тонев
Ген. Тонев, във вашата реанимация стана нещо необичайно - 32-годишната жена, която пострада при инцидента в "Майчин дом", роди при вас със спешно секцио. Ако лекарите ви не бяха реагирали светкавично, бебенцето можеше да се задуши.
- Вярно е, че болницата няма родилно отделение, но имаме много добри акушер-гинеколози. Доц. Никола Василев, под чието ръководство стана раждането, е изключителен професионалист. Лекарите ни израждат жени, пострадали при катастрофи или бременни със сепсис, докарани от други болници. Миналата година в реанимацията родиха три жени.
В какво състояние са потрошените жени?
- Възстановяват се след операциите, които направихме на счупените им крайници. По нареждане на премиера Бойко Борисов Министерството на отбраната ще поеме всички разходи по лечението на болните.
Скъпо ли е лечението?
- Досега сме изхарчили над 80 000 лева, тъй като консумативите - пирони, специални плаки и т.н. - са много скъпи.
На колко време проверявате техническата годност на асансьорите в подопечните ви болници?
- Към Министерството на отбраната има специално звено по метрология, което прави технически преглед на всеки 3 месеца. При последната проверка инспекторите направиха предписание само за един асансьор във Варна. Даваме по 90 000 лева на месец, но те са за поддръжката на около 50 асансьора във всички военни болници и санаториуми в страната. Само във Военномедицинска академия броят на асансьорите е 24. Дневно те се ползват средно от 8000 души.
Вие обяснихте, че асансьорите във ВМА са шведски и са поставени през 1989 г. Наложило ли се е да подмените някои от тях?
- През последните 10 г. сме подменили три асансьора. Само за смяната на едното стълбищно возило сме платили около 200 000 евро.
В момента налага ли се да сложите нови подемни машини?
- Да, искаме да подменим двата асансьора, които гледат към задния вход на болницата. Най-евтино ще излезе, ако поставим панорамни асансьори - единият струва около 140 000 евро. Сега се намираме в криза, но се надявам след юни, както обеща министър Дянков, МО да ни отпусне средства и да направим подмяната. Имаме много харчове, за които не получаваме средства от никого, покриваме ги от собствените приходи. Плащаме на 600 лекари, които обслужват военните части. Имаме звена за радиобиология, за ядрена и биологична защита, отряд за бързо реагиране. Освен това ние не получаваме от здравното министерство като другите болници по 500 лв. на пациент в Клиника по психиатрия и по 500 лв. на пациент в реанимацията. Нито по 20 лв. за всеки преминал през спешните ни приемни звена. До 1 януари 2007 г. получавахме пари за тези дейности.
Имате ли затруднения вследствие на финансовия лимит, определен от НЗОК?
- Да, месечният финансов дефицит е в размер на 1,2 млн. лв., но не се оплаквам, засега си решаваме проблемите. Имаме уверението на здравната каса, че ще си получим парите за извършените медицински. Годишният ни бюджет по линия на военното министерство също е намален.
Как компенсирате този недостиг?
- В рамките на тримесечието ще съкратим 15% от администрацията. Също така не назначаваме нови хора на мястото на тези, които се пенсионират. Спешните звена на военните болници във Варна и Сливен ще работят съвместно с центровете за бърза помощ, което ще е по-икономично. С пари по еврофондовете се надяваме да закупим оборудване за спешна помощ. Правим ремонт и на Клиниката по съдова хирургия, който се надявам да завършим до есента. Там ще правим предимно съдови, но ще има възможност и за сърдечни операции, когато се наложи при спешен случай.
Още от интервюто на „Стандарт"
Днес на излизат ежедневниците „Дневник", „Класа" и „Пари", които включваме в прегледа на печата.