Коментарът на експертите, потърсени от РИА Новости е, че увеличението на броя на милиардерите говори не само за ръст на капитализацията на руски активи, но и за липса на широк слой дребни собственици в Русия, т.нар. средна класа.
Броят на милиардерите в Русия според версията на Forbes се е увеличил с повече от 60% - дребният бизнес в Русия едва ли расте с 5% годишно и в момента наброява едва около един милион компании.
Нарастващият брой милиардери говори и за ръст на неравенството. Много високият икономически ръст през последните 7-8 години е бил в полза предимно на крупния бизнес и неговите собственици. Бедността през тези последни години в Русия е намаляла наполовина, но все пак неравенството на доходите остава много високо. За изравняване на доходите на населението ще са нужни няколко десетилетия.
Обективен фактор за руското „милиардерство" е добрият икономически ръст в страната. Важна е ролята на високите световни цени на основните суровини: нефт, газ, цветни метали. Устойчивият ръст на тези цени води и до по-голяма капитализация на произвеждащите ги компании и следователно по-голямо състояние на основните собственици. Следователно расте броят на милиардерите.
Обаче влияе и намесата на държавата, която полага редица усилия за консолидация на активите. Броят на акционерите намалява и капиталът се концентрира в едни ръце.
Отдавна набелязаната тенденция към концентрация на собствеността в Русия продължава и днес. Този капитализъм, който виждаме днес в Русия, е наследство от 90-те години: разпределението на собствеността се е формирало в следствие на приватизацията.
Може би ситуацията ще започне да се променя паралелно с развитието на руските национални проекти и изграждането на социални институции. Но досега механизмите за увеличаване на социалното равенство са се оказали неефективни.
Най-богатият руснак според Forbes е Олег Дерипаска, който разполага с $28 милиарда, девети в света. Все пак това са не реални налични пари, до които милиардерите имат достъп във всеки един момент, а по-скоро „виртуални" пари.
Субективен фактор за „милиардерството" също така е спекулативното развитие на икономиката, т.е. динамиката на вложенията във финансови активи превишава динамиката на вложенията в основен капитал.
Въпреки видяната заплаха от неравенство, руските журналисти и анализатори трудно могат да скрият гордостта си, че са в челните позиции на класацията за най-много милиардери в света.