Доходността отбеляза рекорд на 5.27%, който не беше достиган от май 2002 г. 10-годишните държавни дългови книжа са над щатското лихвено ниво от 5.25%, което за последно беше видяно през юни 2006 г., когато ФЕД все още беше в активен цикъл по затягане на лихвите.
Акциите на Wall Street пък започнаха да губят от стойността си, след като бичите настроения на инвеститорите се прехвърлиха към държавните облигации. Акциите на компании, които са по-чувствителни на промяната на лихвеното ниво като тези занимаващи се с комунални услуги, инвестиционни фондове, строителни дружества и някой финансови институции, пострадаха най-силно от промяната на фундаментите.
Мечите настроения се разпростряха и към акциите на транспортните компании и към тези на стоманената промишленост, тъй като се провалиха редица преговори за сливания между отделните фирми.
Към края на сесията в Ню Йорк, широкият индекс S&P 500 беше с 0.38% по-слаб като достигна до нивото 1,503.46. По-рано през деня, индексът успя да отбележи дневно дъно на 1,497.26, тъй като по-високата доходност на дълговите книжа породиха отлив на капитали на фондовата борса.
Все пак компаниите занимаващи се с комунални услуги реализираха най-голям спад в индекса S&P 500.
Сред инвеститорите се носеха слухове, че по-високата доходност на U.S. Treasury неминуемо ще повлияе негативно на процеса по сливане и поглъщане между компаниите в различните сектори, тъй като финансовите разходи се покачват. През изминалата седмица излязоха данни за сделки на стойност от едва $1.8 млрд., което е най-слабото представяне от ноември миналата година.
Повишаването на доходността при дълговите книжа накара инвеститорите сериозно да се замислят и оценят дали не е по-изгодно да инвестират парите си в по-сигурните държавни облигации, които вече предлагат добра норма на възвращаемост, или да останат на волатилния пазар на акции.