За нови случаи на измами с ценни книжа предупреждават от Комисията за финансов надзор и Асоциацията на индустриалния капитал в България.

В последно  време недобросъвестни лица се възползват от незнанието на гражданите за броя на техните акции.

Става въпрос за получаването на безплатни акции, които акционерът получава при увеличението на уставния капитал на дадено дружество.

Например, акционер, получил първоначално 25 акции, след увеличение на капитала на дружеството, днес вече притежава 100 акции. Ако цената на една акция на фондовата борса е 10 лева, то  означава, че акционерът притежава акции за 1000 лева, а не 250 лева както той си мисли в общия случай.

Много от фондовете, от които при масовата приватизация през 1997г. гражданите получиха в обикновено по 25 акции днес са развити холдинги, които постигат много добри резултати. Натрупвайки печалба през годините, те са увеличавали своя уставен капитал със собствени средства и техните акционери са получили безплатни акции.

Във връзка с новите измами Комисията за финансов надзор и Асоциацията на индустриалния капитал в България съветват притежателите на акции да се придържат към някои основни норми.

Те трябва да проверяват броя на акциите, които притежават и тяхната цена единствено при лицензираните инвестиционни посредници. Техните офиси са и единственото място където трябва да се извършват сделките.

Всяка сделка сключена извън тях е предпоставка за измама и се препоръчва в случай на подобни предложения да се обърнете към органите на МВР.

Подписването на празни бланки, приемането на пари в брой за предаване на депозитарни разписки, копирането на лични карти извън техните офиси също са такива предпоставки.