Говорителка на FSC е казала за Handelsblatt, че предприятието получава все повече заявления на възмутени клиенти заради аферата. FSC спада към малкото части на концерна, които продават продуктите си на индивидуални производители.
Говорителката не се е спряла на детайли за реакциите на клиентите. Но отчасти става дума за това, че клиентите заплашвали да не купуват вече продуктите на FSC заради аферата с подкупите. Подобни заявления са получавани и преди, когато през есента заплатите на ръководството на Siemens бяха повишени с 30%.
За FSC негативните изказвания са особено горчиви, защото предприятието от Мюнхен няма много общо с концерна Siemens. FSC принадлежи в равни части на Siemens и на японския концерн Fujitsu. Но най-големият производител на компютри в Европа води бизнеса си независимо от собствениците. Siemens на практика разглежда участието си в FCS като дялово. Обаче в общата реклама изпъква името Siemens. Това, което в обикновени условия бе подтик към покупка, сега е по-скоро отблъскващо.
Покрай FSC в царството на Siemens има още две поделения, които са зависими от благосклонността на потребителите: производителят на хладилници и миялни машини Bosch Siemens Hausgeraete (BSH) и едно поделение, произвеждащо безжични телефони под марката Gigaset. Говорителка на Siemens посочва, че по горещата клиентска линия на телефонното поделение е имало все повече запитвания по темата за корупцията.
До миналата година Siemens произвеждаше също и мобифони. Но този бизнес бе продаден на тайванските BenQ. Наследникът BenQ Mobile заличиха името на Siemens от мобилните телефони в Европа.
Останалите приходи на Siemens идват от търговски партньори - като електростанции, болници, железопътни линии или производители на автомобили. Към всички тези концернът поддържа директен контакт чрез търговските си представители.
Много по-трудни за поддържане са отношенията с частните клиенти, които в настоящия момент почти всекидневно четат за нови разкрития покрай черните каси на Siemens. А аферата е всичко друго, а не добра за имиджа на FSC.
Сега в Мюнхен протича разследване срещу дузина обвиняеми, главно от телекомуникационното поделение на Siemens. Според предварителните резултати на държавния прокурор, близо 200 млн. евро са използвани за подкупи. Самите Siemens говорят за плащания с неясен характер в размер на €420 млн. Също така още не е изяснено, доколко централното ръководство е било информирано за действията с черните каси. Дори и Хайнрих фон Пиерер, бившият изпълнителен директор и сега председател на надзорния съвет, е изложен на натиск.
За сметка на това, BSH, джойнт - венчър с Bosch, не изглежда заплашен от негативните настроения на клиентите. „На днешния ден не можем да установим негативни влияния върху бизнеса на Siemens за електрически домакински уреди", казва шефът на Siemens електроуредите в Германия.
Доколко индустриалните партньори ще се повлияят от многото лоши новини около Siemens още не може да се каже. Засега само едно е ясно: планираната обща дейност в телефонните мрежи с Nokia се отлага. Новото общо предприятие, Nokia Siemens Networks, поради скандала ще започне дейност едва по време на първото тримесечие. Концерните се бяха подготвили за 1 януари.
И от това двете предприятия могат да загубят поръчки от конкурентите си. „Това отваря вратата за Ericsson още по-широко". Експертите предвиждат, че шведите за 2007 и 2008 ще могат да увеличат пазарния си дял с един процент. Това би било твърде лошо за Siemens и Nokia, защото сега има много подобни проекти. Близо 190 са мрежите за мобилни връзки в света, а се очаква да бъдат издадени още 100 лиценза за мобилни връзки.
Въпреки скандалите, мениджмънтът на Siemens получава подкрепата на икономическия министър на ФРГ Глос: „Имам, както и преди, доверие в ръководството на концерна Siemens".