Данък "лукс", таван на чиновническите заплати и емитиране на облигации са част от идете на кабинета, с които ще се търсят пари за попълване на пробойните в бюджета. Емитиране на допълнителен вътрешен и външен дълг на държавата, ускорена продажба на емисиите по Протокола от Киото, легализиране на нерегламентираните доходи на физически лица, но не от престъпна дейност, с които е придобита собственост, чрез еднократното й данъчно облагане. Това пък са част от антикризисните мерки, които обявиха синдикатите и работодателите. Мерките им ще докарат между 5 и 8 млрд. лв. приходи.

Ето и гледната точка на вестниците по темата от вчера:

„Данък "лукс" за големи жилища и мощни коли", пише „Труд"
Данък "лукс" до 2011 г., таван на заплатите в държавната администрация и емитиране на облигации ще са част от мерките, с които кабинетът ще бори кризата, обяви премиерът Бойко Борисов вчера след извънредно заседание на правителството.

"Пенсии и майчински няма да пипаме. Пипаме големите имоти и големите заплати. Това ще даде възможност да не пипаме осигуровките", декларира премиерът. "Плоският данък остава. Пенсионерите ще плащат осигуровки само върху заплатите си", допълни Борисов. Той обаче не обели дума дали чиновниците ще си плащат сами осигуровките.

"Труд" научи обаче, че било обсъждано и облагане с допълнителен процент на доходите над 2000 лева. Допълнителният налог щял да се слага само на парите над тази сума.

"Сложили сме на масата 47-48 мерки. Имаме съгласие със синдикатите за някои от тях", каза премиерът и посочи за пример новия налог. С данък "лукс" ще бъдат облагани тази и следващата година собствениците на яхти, самолети, мощни коли, скъпи имоти или големи влогове. В момента яхтите се облагат с 50-60 лв. годишно, което е абсурдно, посочи Борисов.
Още от статията на „Труд"

„24 часа" също акцентира върху „Слагат данък лукс"
Ще бъде въведен данък лукс, който ще засегне собствениците на яхти, коли над 150 к.с., жилища над 250 кв. м, без да се броят терасите, и влогове над 100 000 лв., обяви вчера министър-председателят Бойко Борисов на специална пресконференция. Той забави с 5 часа заминаването си за Катар, за да обсъди антикризисните мерки с министрите, синдикатите и работодателите.

Въпреки многобройните спекулации осигуровките няма да се увеличават, няма да се премахва и плоският данък. Правителството въвежда таван на заплатите на всички държавни служители - в момента имало хора на държавна ясла с по 72 хиляди лева месечна заплата, каза Бойко Борисов. В РВД пък директори вземали по 12 000 на месец.

За „24 часа" бизнесът и синдикати са били безпрецедентно единни, предложили са 6 групи кризисни мерки.
Още от статията на „24 часа"

„Сега" също избира предложението на синдикати и работодатели за заглавие на първата си страница „Кабинетът ще бори кризата с амнистия за укрити доходи"
Правителството обмисля амнистия за нерегламентираните доходи на физически лица, с които е придобита собственост. Зад идеята твърдо стоят работодатели и синдикати, а след вчерашната им среща с вицепремиера Симеон Дянков стана ясно, че правителството е склонно да включи мярката в антикризисната си програма.

Идеята е имущество, закупено с недекларирани доходи през последните 20 години, да се обложи еднократно с 10% данък. В предложението изрично се посочва, че става дума за доходи, които не са придобити от престъпна дейност, но не става ясно как и кой ще установява чистотата им.

Идеята посяла разногласия в кабинета вчера, разказаха източници на "Сега". Вътрешният министър Цветан Цветанов категорично се противопоставил, защото това би реабилитирало съдебно и голяма част от криминалния контингент. "Искал да си ги преследва и да си ги лови", преразказа реакцията му очевидец. Идеята обаче се харесала на министрите на финансите и на благоустройството - Симеон Дянков и Росен Плевнелиев. Пред журналисти вчера Дянков се задоволи да коментира амнистията само с думата: "Работи се".
Още от статията на „Сега"

Предпочитанието на „Монитор" за заглавие на първа страница е „20 на сто данък "лукс" за богаташите"
Данък "лукс", таван за заплатите на чиновниците, продажба на ненужното държавно имущество и емитиране на ДЦК през Българската народна банка са част антикризисните мерки, които правителството обсъди вчера на работно заседание. По предварителни разчети богаташите ще трябва да плащат 20 на сто данък за луксозните си придобивки. Налогът ще дължат българските граждани, чиито автомобили крият 150 коня под капака си и имат мощност над 3000 кубика, за основно жилище от 250 кв. м площ без терасите. Данък ще се дължи и за лихвите на депозит над 100 000 лева, частни самолети и яхти. Сега за скъпото морско возило се плащат по 50-60 лева годишно. Не пипаме пенсиите, майките с деца и социално слабите, плоският данък остава, каза категорично Бойко Борисов. Мерките ще се усетят от хората с големи заплати и имоти за да може в условията на криза солидарно да се понесе тежестта.

Над 48 мерки са разгледани от правителството, синдикатите и работодателите, като по голямата част от тях имат пълно съгласие, посочи още премиерът. Те ще бъдат обявени официално в средата на следващата седмица. Според прогнозите на управляващите България ще може да излезе от кризата в началото на 2012 г. Тези мерки ще позволят да не пипаме осигуровките до края на 2011 г., допълни Борисов.

Таванът на чиновническите заплати също е една от мерките, по които е постигнато съгласие между всички страни в социалния диалог. Справка до премиера сочи, че има държавни болници, където средната заплата е 35 000 лева, а някои лекари получават по 72 бона месечно. Парите, които взема премиерът, трябва да бъдат таван за заплатите на държавните служители, смята Борисов. Той се разписва за 3200 лева на месец, което е в пъти по-малко от някои други хора, които служат на народа.
Още от статията на „Монитор"

„Между 5 и 8 млрд. лв. влизат допълнително в хазната", ако се приемат мерките на работодателите, е предпочитанието на „Класа" за заглавие на първа страница
Между 5 и 8 млрд. лв. допълнителни приходи могат да влязат в бюджета на държавата, ако бъдат приети антикризисните мерки, които предлагат бизнесът и синдикатите, в частта за подкрепа на фиска. Това прави увеличение на БВП на страната със 7-10%, заяви вчера вицепрезидентът на КНСБ Пламен Димитров на съвместна пресконференция на синдикати и работодатели.

Мерките за подкрепа на фиска са част от 50-те общи краткосрочни мерки, за които те се договориха след 8-часово заседание в събота. Най-важните сред тях е емитирането на допълнителен вътрешен и външен дълг на държавата, откъдето може да се съберат около 2 млрд. евро, приватизация на миноритарните държавни дялове чрез фондовата борса, както и либерализация на инвестиционния режим на Сребърния фонд за инвестиции в нискорисковите български финансови инструменти. Тези мерки вече са обсъдени с правителството и е постигнато съгласие по тях, уточни Димитров. Одобрена е и ускорената продажба на емисиите по Протокола от Киото, откъдето могат да се вкарат още 1 млрд. лева в бюджета.

„Сближаването на позициите е точен индикатор, че нещата са сериозни", каза и председателят на БСК Божидар Данев.
Още от статията на „Класа" и Още по темата от „Класа"

„Бизнес, синдикати и власт с общ език за кризата", обобщава на първата си страница „Дневник"
След като цяла седмица тестваха различни идеи за спешни антикризисни мерки (включително в събота социалният министър Тотю Младенов изпробва общественото мнение с варианта за премахване на плоския данък), уикендът премина в совалки между работодателските организации, синдикатите и правителството. В неделя следобед те се обединиха по повечето от предложенията (според финансовия министър Симеон Дянков: По около 80% от общите мерки на бизнеса и синдикатите веднага постигнахме консенсус).

Обсъжданията ще продължат и кабинетът трябва да пресметне финансовия ефект от мерките. Според изчисленията на социалните партньори те ще осигурят приходи за бюджета между 5 и 8 млрд. лева до края на годината.

Финален вариант за гласуване от правителството се очаква да е готов до четвъртък, когато премиерът се завръща от посещението си в Кувейт и Катар.

"Трябва да издържим за половин година, или за една година, в противен случай ще фалираме държавата". Този коментар на Бойко Борисов на въпрос за антикризисните мерки на кабинета в петък, даде надежда, че премиерът този път може би ще подкрепи по-сериозни реформи, за каквито бизнесът настоява. 

След неделя сигурните действия са, че: ще бъде емитиран външен и вътрешен дълг, ще има приватизация на миноритарни дялове, разпродажба на ненужното държавно имущество, което в момента се дава под наем за символични наеми, допускане на "Сребърния фонд" да инвестира в нискорискови български финансови инструменти и др.
Още от статията на „Дневник" и още по темата от „Дневник"

За „Стандарт" акцентът на първата страница е: „Богатите пълнят хазната"
Богатите българи ще трябва да изнесат на плещите си тежестта на кризата. Допълнителен данък лукс въвежда кабинетът. Той ще се плаща от заможните хора, които имат яхти и частни самолети, съобщи премиерът Бойко Борисов и уточни, че става въпрос за 50-60 лева за лодка годишно. Новият налог ще важи и за баровците, които се ширят в апартаменти над 250 квадрата или карат коли с над 150 коня под капака.

Хазната ще пълнят и хората с пари в банките. Всеки, който има депозит над 100 000 лв., ще плаща данък върху лихвата. Процентът му се уточнява. Борисов увери, че плоският данък остава, осигуровките също няма да се променят до края на 2011 г. Премиерът сложи таван на заплатите на чинов-ниците. Никой да не взе-ма повече от мен, отсече Борисов.
Още от статията на „Стандарт" и още по темата от „Стандарт"

"Новинар" избра за заглавие „Бойко въвежда данък "Лукс" за богатите" и уточнява, че кабинетът е било отбой за осигуровките, но слага таван на заплатите
Богатите българи ще трябва да бръкнат по-дълбоко в джобовете си, защото ще бъдат натоварени с нови данъци. Това е част от антикризисната програма, оповестена от премиера Бойко Борисов. Богатите ще трябва да плащат налог в размер на 20% от движимото и недвижимото си имущество. Новият данък ще засегне собствениците на яхти, луксозни автомобили, апартаменти с площ над 250 квадратни метра и хората с банкови депозити над 100 000 лева. Премиерът Бойко Борисов обясни след извънредно заседание на Министерския съвет, че с антикризисната мярка не се очаква да влязат много средства в хазната, но целта е богатите също да се солидаризират в кризата с другите слоеве в обществото.

Плоският данък няма да бъде премахнат, както ден по-рано предложи социалният министър Тотю Младенов. Той лансира идеята си, като изтъкна, че така от богатите щели да влизат повече пари в бюджета. Според него данъкът трябваше да бъде временно отменен до края на 2011 г., като налогът върху доходите варира от 10 до 22%.
Още от статията на „Новинар" и още по темата от „Новинар"