Правителството на Румъния обяви, че обмисля сериозно въвеждането на данъчна амнистия, информират местните медии. Целта на мярката е да се възстановят задължения на дружества и физически лица към държавния бюджет, които към момента възлизат на 180 милиарда леи (малко над 36 милиарда евро) или 8% от БВП на страната.

Амнистията според министър-председателя Марсел Чолаку все пак е твърде крайна мярка. Той коментира, че ако се съберат просрочията, на практика ще се създаде бюджетен излишък и в тази връзка подкрепя "по-лека" негова версия.

Идеята е на финансовия министър и включва буферен период до края на годината, в който всички с просрочия да платят задълженията си, а държавата да опрости лихвите и всички съпътстващи разходи по тях. Обмисля се и вариант за даването на данъчен кредит.

Румъния планира изграждането на поне 70 магистрални тунела в следващите години

Балканската страна, в която има 1 магистрален тунел, но предстои изграждането на поне 70 в следващите години

В момента е в процес на изграждане съоръжение с дължина 1,35 км с две отделни галерии

Разбира се, веднага се чуха мнения, че тази мярка би подействала доста деморализиращо за всички изрядни платци. Но според Чолаку подобна временна мярка би имала по-скоро позитивен, отколкото негативен ефект.

Повече позитиви, отколкото негативи?

Сред сериозните противници на мярката е данъчният експерт и бивш висш служител във финансовото ведомство Габриел Бирис, цитиран от termene.ro. Според него е напълно неразбираемо как е възприета за добра идея, която на практика "наказва" изрядните, а възнаграждава закъснелите.

Също така той прогнозира, че предоставянето на данъчни кредити през 2025 година на фирми, които са платили просрочените си задължения до 15 декември, на практика ще доведат до по-ниска събираемост през следващата година. Което пък ще доведе до увеличаване на бюджетния дефицит.

Във вторник бе публикувана и нова версия - за задължения до 31 август да се опростят 85% от лихвите и таксите за закъснение, в случай че главницата бъде изплатена до средата на декември. Все пак Бирис признава, че макар да не подкрепя идеята, осъзнава необходимостта от нейното прилагане поради огромната дупка в бюджета на страната.