„Крахът на Румяна Желева доведе до спешен ремонт на кабинета", обобщава на първата си страница „Сега"
Часове след като отсече, че няма да сменя министри, премиерът Бойко Борисов прие оставката на дипломат №1 Румяна Желева и така стартира първият сериозен ремонт на кабинета. Външен министър ще стане досегашният шеф на Министерството на отбраната Николай Младенов, а на негово място ще бъде издигнат заместникът му ген. Аню Ангелов. Изненадващо Борисов обяви, че ще привлече в кабинета и макроикономиста Илиян Михов, чийто пост още не е уточнен.
Това е вторият ремонт на правителството - през ноември просветният министър Йорданка Фандъкова бе номинирана и избрана за кмет на София.
Борисов обясни промяната в позицията си за Румяна Желева с единодушното становище на свиканата късно във вторник изпълнителна комисия на ГЕРБ и определи решението като правилно за имиджа на България и стабилността на кабинета. От думите на премиера обаче се разбра, че провалът на Желева го е принудил да изтегли във времето замислени промени в кабинета. "Идеята бе до края на 2009 г. Кристалина Георгиева да дойде като вицепремиер в правителството. След спорове с нейния шеф в Световната банка стигнахме до консенсусно решение тя да дойде в България март-април. Създалата се обстановка наложи бързо да докажем на Брюксел и евроатлантическите партньори, че имаме кандидат и човек, който може да върши много работа на европейското правителство. Издигането й за еврокомисар няма да се отрази на правителството, защото ще подсиля финансово-икономическата сфера с Илиян Михов", обяви Борисов. Той допълни, че Михов вече се е съгласил и ще отговаря за наблюдението на икономиката и прякото влияние на финансовите операции на правителството за балансирането на бюджета. Макар първоначално да му отреди ролята на министър, Борисов не отхвърли възможността и той да е вицепремиер. Финансовото министерство не бе включено като ресор на двамата вицепремиери Дянков и Цветанов и в момента се наблюдава лично от Борисов. Привличането на Михов обаче предизвика и слухове за оттегляне на Симеон Дянков.
Още от статията на „Сега" и Още по темата от „Сега"
„Очакваният Младенов и изненадата Михов", анализира от първата си страница „Дневник"
За по-малко от 24 часа премиерът прие оставката на Румяна Желева като кандидат-комисар, отказа да я освободи като външен министър, по-късно се съобрази с решението на ГЕРБ и подписа и министерската й оставка, посочи на нейно място военния министър Николай Младенов, а на неговото - заместника му ген. Аню Ангелов, официално съобщи и името на Кристалина Георгиева като новата българска номинация за Еврокомисията.
Дотук първите рокади в кабинета "Борисов", които се случват шест месеца след сформирането му, сигурно щяха да бъдат коментирани само като очаквани. Но Борисов изненада с още една - той съобщи, че "ще предложи и структурна промяна" в правителството и ще се включи Илиян Михов, за да подсили "финансово-икономическата част". От обяснението му за привличането в кабинета на професора по икономика на мястото на Кристалина Георгиева (уговаряна досега за заместник министър-председател) не стана ясно само дали Михов ще бъде нов вицепремиер или министър. Обявяването му изглеждаше като демонстрация, че премиерът вади още един коз, за да се опита да изчисти максимално имиджа на кабинета след скандала "Желева".
Новината за завръщането на Михов роди и най-горещия въпрос в политическото пространство: Каква точно ще е ролята му в правителството? Отговорът ще се чака цяла седмица, защото в късния следобед вчера Борисов обяви пред "Дневник", че "до следващия петък ще мисля под каква форма да го привлека". Той обясни "интерпретациите в медиите" с липсата на окончателно решение. Почти всички медии обаче, включително "Ройтерс" и "Блумбърг", както и трите национални телевизии съобщиха, че Михов вероятно ще е вицепремиер.
Източници от правителството привечер коментираха пред "Дневник", че професорът ще се върне не на министерски пост, а като съветник, за да помага за подготовката на България за влизане в еврозоната. Според Цветан Цветанов той ще е "висш съветник" и ще получи конкретни задачи. Илиян Михов отказа коментар по темата, "защото все още има много неясноти".
Още от статията на „Дневник" и Още по темата от „Дневник"
„Рамбо срещу мафията", информира от първата си страница „Стандарт"
Държавата е готова да хвърли армията срещу бандитите. Родните рейнджъри вече ще се включват в най-тежките операции на МВР. Ако се наложи, в спецакциите ще участват и бойните машини и вертолети на войската. Идеите бяха обсъждани на армейски форум, който бе открит от премиера Бойко Борисов.
"Разполагаме с бойци, които имат опит от мисии в Ирак и Афганистан. Щом са се справили с талибани и терористи, мафиотите няма да им се опрат", коментираха пред "Стандарт" висши военни. МВР да ползва спътниково наблюдение на армейското разузнаване срещу магистрални обири, гласи друга идея.
Освен срещу бандитите войската ще се включи и в опазването на земеделската продукция. Сега апаши обират реколтата на цели села.
Още от статията на „Стандарт"
„Три смени в кабинета "Борисов", съобщава от първата си страница „Монитор"
Три смени ще бъдат направени в кабинета "Борисов" след оттеглянето на Румяна Желева от поста външен министър.
Шест месеца след началото на мандата на сегашното правителство ще има разместване на кадри в две министерства. Сегашният шеф на отбраната Николай Младенов ще седне в креслото на дипломат №1, а заместникът му ген. Аню Ангелов ще наследи началническия пост във военното ведомство.
Икономистът Илиян Михов ще влезе в екипа на Борисов със задачата да контролира икономиката и балансираното харчене на бюджета. За него може да бъде разкрит трети вицепремиерски пост или той да бъде назначен като съветник на министър-председателя.
Смените в кабинета ще бъдат внесени за обсъждане и гласуване в парламента през следващата седмица, обяви премиерът Бойко Борисов след заседанието на правителството вчера. Единствената промяна в кабинета досега беше направена в образователното ведомство. През ноември постът на просветния министър беше поет от доц. Сергей Игнатов, след като Йорданка Фандъкова спечели изборите за кмет на София.
Малко преди официалното обявяване на рокадите на сайта на ГЕРБ беше качено решение за освобождаването на Румяна Желева от поста външен министър, което е взето късно вечерта във вторник от изпълнителната комисия на партията. По-рано през деня министър-председателят Бойко Борисов отказа да разпише подадената от Желева оставка. "След разговорите, които проведохме в ГЕРБ, се прецени, че трябва да приема оставката на госпожа Желева като външен министър."
Още от статията на „Монитор"
„Първият ремонт на кабинета влиза в Народното събрание", пише „Сега"
Първите персонални промени в правителството ще бъдат внесени в парламента следващата седмица, съобщи вчера премиерът Бойко Борисов. Рокадите се налагат, след като оставката на външния министър Румяна Желева бе приета от Изпълнителната комисия на ГЕРБ късно вечерта във вторник, а премиерът Бойко Борисов уважи мнението на съпартийците си.
„За външен министър ще бъде предложен министърът на отбраната Николай Младенов. Той е безспорен авторитет. На негово място предлагам сегашния заместник-министър генерал Аню Ангелов", съобщи вчера премиерът. „Обявявам промените в кабинета, за да не се гадае. В парламента те ще влязат следващата седмица след завръщането ми от Германия", каза още Борисов.
Неяснота се появи около положението на финансиста Илиян Михов. Първо премиерът обяви, че той ще стане министър и ще „наблюдава движението на икономиката". Според съпредседателя на ГЕРБ Искра Фидосова обаче следващата седмица парламентът няма да гласува структурни промени в МС, защото „Илиян Михов няма да става вицепремиер, той просто ще е съветник на Бойко Борисов".
На въпрос на „Класа" какво точно ще работи Михов, Борисов отговори: „Когато дойде време да го назначавам, ще ви кажа."
Още от статията на „Класа"
„Телефонната палата става мол с хотел", разкрива „Стандарт"
Телефонната палата в София ще става търговски център с хотел. Това планират бъдещите собственици на апетитния имот. Австрийската "Пан Еуропа" Гмбх е подписала предварителен договор с "Виваком" (преди БТК). Очаква се до 1-2 месеца тя да придобие собствеността върху сградата. Това каза за "Стандарт" Валентин Димитров, представител на австрийския инвеститор. Компанията притежава фонд за недвижими имоти, който оперира в региона и засега няма друга собственост в България, обясни той. Димитров е бивш директор на "Химко"-Враца и председател на Асоциацията на торовата индустрия у нас. Той отказа да коментира цена по сделката. По неофициална информация за сградата мастодонт от времето на соца австрийците ще платят 22,5 млн. евро.
Телефонната палата на "Гурко" се счита за перла в короната на БТК, която притежава хиляди имоти. Немалка част от тях са в идеалните центрове на областните и окръжни градове. Преди години се носеха слухове, че палатата на ул. "Гурко" се пазари за 60-80 млн. евро. Говореше се, че към нея проявява интерес бизнесменът Васил Божков, който искал да я превърне в хотел с казино. Интерес към сградата е имало и от страна на Нов български университет. После от ВУЗ-а решили, че не им трябва нефункционална постройка в центъра на града. Масивното здание трудно и скъпо ще бъде реконструирано. Освен това "Виваком" остава под наем в сутерена, където има централи и съоръжения. Ще реновираме само фасадата, обясни намеренията на инвеститора Валентин Димитров.
БТК обяви още преди 2 г. за продажба над 2 хиляди свои имота - сгради в градове и села, както и почивни станции в курортите. Продавач се явява имотна агенция "Явлена", която отказва информация за сделки, тъй като е обвързана с клауза за конфиденциалност. Първоначално се планираше всички сгради да бъдат прехвърлени в отделна компания - "БТК Имоти", и да се продават от нея. Заради вето на държавата, което бе запазено след приватизацията, такава компания не бе създадена.
Още тогава БТК подели с "Български пощи" имотите, върху които имат обща собственост. Повечето телефонни палати и централи са все още общи, но почивните станции са разделени "на парче" между двете дружества. След като БТК стана частна, новите собственици обявиха намерението си да се отърват от неприсъщите за телекома активи, сред които на първо място са имотите. Втора причина за масовите разпродажби е закъсалият собственик на БТК - щатската AIG. От м. г. компанията получи над 80 млрд. долара заем от американското правителство, които трябва да връща. Затова разпродава от цели поделения на бизнеса си до дребни материални активи.
Още от статията на „Стандарт"
„Митничарка изскочи от схема за източване на ДДС", разкрива „Сега"
Полицията разби схема за точене на ДДС, в която участвали 38 родни фирми, както и служителка на Агенция "Митници", съобщиха от МВР. Според първоначалната информация щетите за държавния бюджет са за над 20 млн. лева. По-голямата част от уличените в измамите фирми не са били регистрирани по закона за ДДС. 10 от тях имали регистрация, но въпреки това избягвали плащането на данъци.
Засега в организиране на престъпна група с цел укриване на данъци са обвинени само двама мъже и две жени. Първите двама са познати на МВР, като срещу 42-годишния С. А. има данни освен за укриване на данъци и за нанасяне на телесна повреда, кражби и шофиране в пияно състояние. 36-годишният му съучастник пък е осъждан за фалшифициране на документи и обсебване. Срещу него също са събрани данни за различни престъпления, включително и заплаха за убийство.
Двете задържани жени се занимавали със счетоводството на дружествата, участвали в схемата. В жилищата им са открити много документи и компютър с данни за дейността на фирмите, както и нерегистриран касов апарат с около 4 млн. лева непогасени данъчни задължения.
Още от статията на „Сега"
„Кабинетът "Станишев" отнел и от икономическата ни свобода", информира „Монитор"
Кабинетът "Станишев" е отнел и от икономическата свобода на страната ни в последните месеци на управлението си. Така в средата на миналата година този показател е спаднал с 2.3 пункта до ниво от 62.3 пункта. Така страната ни се нарежда на 75-о място след Италия според Индекса на икономическа свобода 2010, изготвен от фондация "Херитидж" и "Уолстрийт Джърнъл".
В Индекс 2010 се използват данни до юни 2009 г., което е точно периода преди парламентарните избори през миналата година, припомниха от Института за пазарна икономика (ИПИ). Резултатът на България е над средния за света, но е по-нисък от средния за региона - 36-о място сред 43 страни в Европа.
В крайна сметка обаче Индекс 2010 г. ни поставя в групата на умерено свободните страни. Страната ни е показала подобрение по традиционно силните ни показатели - свобода на бизнеса, свобода на търговията и леко при фискална свобода. По показателите като размер на правителство и свобода от корупция обаче продължаваме да бележим спад. Намалява и инвестиционната свобода, като според авторите на изследването причините за това се крият в множеството регулации, тромавата бюрокрация и влиянието на организираната престъпност върху определени сектори, коментираха от ИПИ.
Еврочленството донесе на българите свободата да пътуват в общността. Данните от изследването на "Херитидж" ясно показват, че страната ни не оползотворява достатъчно възможностите, предоставени й като член на ЕС. Негативните ефекти от кризата не се превърнаха в катализатор за реформи, а по-скоро провокираха тяхното отлагане във времето, добавиха от ИПИ.
Още от статията на „Монитор"
„Общини "купуват" лекари с квартири и заплати", разкрива „Дневник"
Кметове и директори на общински болници привличат лекари-специалисти от големите градове с предложения за високи заплати и безплатни квартири, научи "Дневник". По този начин те се надяват да осигурят договори на лечебните заведения със здравната каса. В противен случай болниците ще останат без финансиране и ще фалират. От тази година касата въведе нови критерии, според които клиниките трябва да осигурят 24-часов прием на пациенти. За целта са им необходими поне по двама лекари от съответните специалности на основен трудов договор. Навсякъде в малките населени места обаче специалистите не достигат.
Общо 400 болници са кандидатствали за договор с районните здравни каси. Според здравния министър Божидар Нанев 32 лечебни заведения не отговарят на новите критерии и ще трябва да се преструктурират в болници за долекуване или хосписи. Сред тях са тези в Рудозем, Тервел, Трън, Брезник, Любимец, Царево, Ивайловград, Кула. Основният проблем е недостигът на лекари. Срокът за набирането им обаче изтече вчера, когато свърши и времето за сключване на договори между районните каси и лечебните заведения.
"Наистина в цялата страна текат "търгове" за лекари, като обещанията за заплати вече стигнаха 3500 лв. Според мен обаче това няма да бъде изпълнено, защото в бюджетите на общините не са предвидени средства", каза председателят на Националното сдружение на общинските болници Али Селиман. Според него основният проблем е не толкова в затварянето на болници, които и сега не работят, а в това, че почти всички останали общински лечебни заведения ще сключат договор с касата само за половината клинични пътеки, по които са работили миналата година.
Още от статията на „Дневник"
„Рокадите на борсата изненадаха в последния момент", съобщава „Сега"
Българската фондова борса от вчера е с ново ръководство. Новият председател на съвета на директорите е шефът на Пощенска банка Асен Ягодин, а за изпълнителен директор бе избран досегашният член на управата Иван Такев. Изненадата на вчерашното общо събрание на дружеството обаче бе оттеглянето на номинацията за управата на борсата на бившия главен редактор на вестник "Капитал" Петко Шишков.
Промените в ръководството на борсата, в която държавата притежава 44% от капитала, бяха инициирани от финансовия министър Симеон Дянков. Очакваше се председател на новата управа да стане Петко Шишков, но номинацията му бе оттеглена в последния момент "по лични причини".
От съвета на директорите си тръгват досегашният изпълнителен директор на борсата Бистра Илкова, експредседателят Виктор Папазов, Тодор Брешков и финансистът Андрей Пръмов. Членовете на съвета се намаляват от 7 на 5 души, като новите лица са бившият служител на Централния депозитар Васил Големански и шефът на инвестиционния посредник "Бенчмарк" Любомир Бояджиев. В управата остават банкерът Асен Ягодин, Иван Такев и представителят на държавата от кабинета "Станишев" Людмила Елкова.
"Изненадана съм от решението на акционерите. Очаквах да бъда освободена от съвета, защото до 10 дни заминавам за дълго по работа в чужбина", обясни Елкова, която до края на 2009 г. беше шеф на дирекция "Данъчна политика" в Министерството на финансите. Очевидно оставането й в съвета е временно и е решение в последната минута заради неочакваното оттегляне на Петко Шишков.
Шишков е бивш главен редактор на издавания от Иво Прокопиев вестник "Капитал", но не работи в "Икономедия" от август 2008 г. насам. Финансистът е основател на инвестиционния посредник "Булброкърс", управлявал е бургаската компания за производство на облекло "Ропотамо". Шишков е бил и съученик на финансовия министър Симеон Дянков в ловешката езикова гимназия. Единственото обяснение за оттеглянето на номинацията на Шишков са "лични причини", въпреки че преди по-малко от месец той обяви пред "Дневник", че приема номинацията си като предизвикателство.
Още от статията на „Сега"
„Градският транспорт ще е редовен и при тежка зима", казва в интервю за „Монитор" Любомир Христов, зам.-кмет по транспорта на София
Господин Христов, синоптиците прогнозират снеговалежи през следващите дни, а общината съветва столичани да не излизат с колите си. Ще успеете ли да осигурите редовен градски транспорт при по-тежка зимна обстановка?
- Надявам се, че няма да се стигне до затрудняване на движението в резултат на силен снеговалеж. Може би сте забелязали през последните дни, че по заповед на кмета госпожа Фандъкова е създадена малко по-различна организация по отношение на снегопочистването: на фирмите са подадени кризисни места от гледна точка на масовия градски транспорт, на които те са разположили снегопочистваща техника, която е в готовност и може да започне работа при началото на валежа. Сред тези места са наклоните и мостовете, където често се образуват заледявания. В тази връзка се надявам, че няма да има проблем и с градския транспорт. Имам уверението на Центъра за градска мобилност, че транспортът е в голяма степен на готовност за сезона.
Само че при последния снеговалеж някои от шофьорите на автобуси се оплакаха, че карат с летни гуми. Безопасно ли е това?
- Не знам кои са тези шофьори, но за всеки, който се занимава с автомобилен транспорт, е ясно, че автобусите и тролеите не използват летни или зимни гуми, а - един вид, който се нарича "тежки гуми". Хубаво е хората да знаят, че няма такова нещо като летни гуми по автобусите. Истината е, че превозните средства в голяма степен са подготвени, а там, където възникнат технически проблеми, се отстраняват бързо.
В момента градският транспорт има сериозни финансови затруднения и милиони дългове за гориво. Има ли общината някакъв план за решаването на тези проблеми?
- Факт е, че общинските дружества, които изпълняват част от транспортната задача, имат финансови затруднения, които са продиктувани от редица фактори, повечето обективни. В момента констатираме относителен недостиг на средства както в транспорта, така и като цяло за покриване на нуждите в рамките на общинския бюджет. Очевидно и републиканският бюджет има сходни проблеми. Няма как силно изразената икономическа криза в България да не засегне и София. Управителите на транспортните дружества имат задачата да направят анализ на дейността им и да представят план за тяхната оптимизация.
Какво значи оптимизация?
- Ще дам пример, за да не си помисли някой, че ще има съкращения. От 1998 г. не е правено пълно преброяване на пътникопотока в София. Такава задача имат сега транспортните дружества. Целта е да се добие пълна яснота по отношение на обемите на пътникопотока по отделни направления. Тези данни ще ни дадат възможност да оптимизираме услугата от гледна точка на това, че ако по някои от направленията в определени часови зони можем да намалим честотата на обслужването, ще можем да пренасочим колите по други направления, където има нужда. Факт е, че превозните средства по някои линии са претоварени, хората не могат да се качат в първото возило и чакат второ. Що се отнася до осигуряване на средствата за функционирането на транспорта, трябва да кажа, че вероятно бюджетът, който Столичната община е в състояние да отдели за тази дейност, няма да покрие на 100% нуждите, свързани с иновациите и обновяването на парка. Работим за осигуряване на външно финансиране, в това число и от Европейския съюз. В момента се усвоява един нисколихвен кредит, който е предназначен за закупуването на 30 нови тролейбуса, които ще бъдат доставени в последното тримесечие на 2010 г.
Още от интервюто на „Монитор"
„Държавата трябва да стане идеален платец", казва в интервю за „Класа" Георги Ганев, програмен директор в Центъра за либерални стратегии
- Г-н Ганев, финансовият министър Симеон Дянков наскоро изнесе лекция за мерките срещу икономическата криза, които правителството възнамерява да предприеме. Предстои и президентът Георги Първанов да говори на същата тема. Съществува ли ляв и десен модел за изход от кризата?
- Въпросът е философски и според мен, особено за казуса на България, съществуват леви и десни икономически идеи, независимо дали ще им сложим тези етикети. Едва ли съществува някакъв вътрешен механизъм, който да извади страната от кризата, защото тя е привнесена отвън. Има различни начини да се реагира обаче отвътре. Единият, който условно можем да наречем „десен", е с позитивни сигнали към чуждестранните капитали. Управлението им, доколкото е възможно в тази икономическа среда, може да става чрез подаване на позитивни сигнали за България като привлекателно място за чуждестранни инвестиции. Това става чрез здрав фиск, чрез бюджетен баланс, чрез подобрение в бизнес средата, чрез реформи, включително и на администрацията, здравната система и т.н. Друга философия, на която бихме могли да сложим етикета „лява", е точно обратната - натрупване на дефицити, намаляване на буферите, намаляване на резервите, за да се стимулира търсенето вътре в страната. В нашия случай означава да се заместят капиталовите потоци отвън чрез генерирано отвътре търсене с парите на държавата. В някакъв смисъл подходът на предишното правителство бе по втората линия, т.е. чрез натрупване на голям бюджетен дефицит, не на последно място изхарчен и с предизборни цели, и стимулиране на някакво вътрешно търсене.
Какъв бе крайният резултат от тази фискална политика на кабинета на тройната коалиция?
- Резултатът е икономически спад от близо 5% за трите тримесечия на 2009 г. На този етап не знаем дали, ако нямаше такова харчене, спадът щеше да е по-голям или по-малък. Съществуват две логики. Едната е, че голямото харчене пречи, защото намалява резервите и буферите, от което ставаме по-рискови в очите на финансовите потоци, или голямото харчене помага, защото стимулира вътрешното търсене.
Каква е икономическата логика, следвана от правителството на ГЕРБ?
- Новото правителство по-скоро възприема първата логика - здрав бюджет, добри сигнали и доколкото може реформи, които могат краткосрочно да уталожат тревогите на чуждите инвеститори по отношение на България. На второ място, в дългосрочен план, извършването на подобни реформи поставя икономиката на добра основа за растеж. Мисля, че могат да се очертаят две такива линии.
Още от интервюто на „Класа"
„Руми си отиде, за да е стабилен кабинетът", казва в интервю за „Стандарт" министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов
Г-н Цветанов, защо Румяна Желева поиска да напусне и поста на външен министър?
- Волеизявлението на Румяна Желева бе да бъде освободена и като министър на външните работи, и като кандидат за еврокомисар. След решението на правния отдел на Европейския парламент и на Европейската комисия лъсна целенасоченият сценарий срещу нея, авторитета й и всичко, което тя направи в ГЕРБ. Руми Желева постъпи изключително мъдро и национално отговорно. На заседание на Изпълнителната комисия и парламентарната група на ГЕРБ завчера обсъдихме ситуацията и решихме да предложим да бъде приета оставката й и като министър на външните работи.
Преди това обаче премиерът Бойко Борисов обяви, че не приема оставката на Желева като шеф на МВнР. Какво се промени?
- Разговаряхме с премиера. Събитията около Румяна Желева продължаваха да се усещат като ехо. Не смятаме, че това трябва да продължава, защото влияе върху стабилността на правителството и авторитета на ГЕРБ. Това беше най-правилното решение.
ГЕРБ може ли да признае, че това бе първият кадрови провал за партията?
- Не смятам. Заради посещенията на г-н Мартенс и г-н Джозеф Дол у нас преди изборите. Те дори препоръчаха при спечелване на изборите номинацията за еврокомисар да бъде на ГЕРБ, и то на Румяна Желева. Знаете каква беше позицията на Джозеф Дол. През последните дни Дол беше повече българин, отколкото всички останали евродепутати. В България има такава практика - когато някой бива номиниран, всеки от опонентите се старае да окаже съпротивление. А знаете каква беше позицията ни за Ирина Бокова - за нас е важно България да има своите авторитети и политически консенсус за личности, които могат да допринесат за страната. Знаете, че премиерът г-н Борисов даде персонално подкрепата си за номинацията и събеседването във вторник в Лондон с Меглена Плугчиева. Тя кандидатства в Европейската банка за възстановяване и развитие. Плугчиева беше наш политически опонент, но това е една престижна позиция, с която тя може да допринесе за България. Когато Соломон Паси беше номиниран за председател на НАТО, ГЕРБ изрази подкрепа.
Каква е истината за атаката на Слави към Бойко Борисов? Искал ли е Дългия 50% от ГЕРБ?
- Коментирали сме подобни неща. Това е информация, с която г-н Борисов е разполагал. Но не съм обръщал съществено внимание, защото знаех, че ще реализираме проекта ГЕРБ със съмишленици, които искат реалната промяна в страната. А не да правим бизнес от политическия проект.
Във вторник вечерта Слави похвали само вас. Да не би да знаете повече от Борисов и Слави да търси вашето благоразположение?
- Не гледам Слави от доста дълго време. Съжалявам, че съм изпуснал точно момента, в който ме е похвалил. За мен е важно, че днес правоохранителната система повиши доверието в обществото. И това не е функция само на един човек, а на целия ръководен състав на министерството. Дори и днес отчитаме много добри операции, свързани с педофилската мрежа. Това е много сериозен проблем за малките деца - на възраст 12, 13, 14 години. Те постоянно са в мрежата без родителски контрол. Податливостта им към покани за купони създават доста лоши условия, от които някои се възползват. Правоохранителната система днес работи много добре с прокуратурата, с ДАНС и смятам, че това е нормално.
Може би аз (б.р. Николай Бареков) бях първият човек, който ви предупреди, че срещу вас се готвят атаки.
- Да. Бяхте надежден информатор и информацията се потвърди. Не знам откъде боравехте с информацията. (б.р. Смее се ) Но тя се потвърди от още 3-4 независими източника, с които не се познавате. Атаките продължават. Те си бяха и преди, едни и същи хора ги провеждат. Аз съм убеден, че тази принципна политика, която води ГЕРБ, ще консолидира доста от нашите опоненти. Въпреки че те са диаметрално противоположни един с друг. В България се наблюдава следното - враговете се обединяват, за да може да се противодейства на основния опонент на всички останали.
Готов ли сте вече да кажете кой създаде РЗС на Яне Янев?
- Бих могъл да назова нещата с истинските им имена от всичко това, което съм правил в предишното ми качество - като председател на партията. Но сега, когато вече съм вътрешен министър, моите думи могат да се интерпретират тенденциозно и да се върви към определени хора и личности в публичното пространство. За мене едно е ясно - действително се създадоха условия политически проекти в България да се облагодетелстват от протекцията на специалните служби с изнасянето на класифицирана информация. Ние сложихме край на това подобни интерпретации да излизат в публичното пространство и да се генерират скандали, които да идват от спецслужбите.
Още от интервюто на „Стандарт"
„Обществото трябва да реши готово ли е за по-скъп ток заради зелената енергия", казва в интервю за „Дневник" Ангел Семерджиев, председател на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране
Миналата седмица участвахте в срещата на министрите на икономиката и на екологията с бизнеса, чиято тема бяха възобновяемите енергийни източници. Какви мерки ще предложите като регулатор, за да се сложи ред в строителството на мощности от ВЕИ?
- Ще предложим промени в действащото законодателство, свързани с условията за издаване на лицензите, тарифите за изкупуване на произведената от тях енергия, присъединяването към мрежите на електроразпределителните дружества и НЕК, както и начина, по които електроенергийната система ще балансира работата на тези мощности. Предлагаме в наредбата за лицензиране като задължително условие да се въведе наличието на предварителен договор за присъединяване.
Сега, когато разглеждаме заявленията, има компании с такъв договор, но има и други, които представят само становище от операторите за наличния капацитет. Най-често операторът не е готов да присъедини вече изградената и въведена в експлоатация централа и в този случай губещ е инвеститорът, защото трябва да изчака разширяването на мрежата. Предлагаме още да се въведе механизмът на гаранционен депозит, който да се изчислява според инсталираната мощност, или на взаимни насрещни гаранции - всяка от страните да може да издаде банкова гаранция в полза на насрещната, с която да се удовлетворяват интересите при неспазване на сроковете за изграждане на централата или на разширяване на мрежата.
Освен това предлагаме да се използва гъвкав подход - да отпадне изискването централите с мощност под 5 мегавата да се присъединяват към мрежата на ЕРП-тата, а тези с по-голяма мощност - към мрежата на НЕК. Защото има случаи инвеститори да изграждат централи с мощност под 5 мВт, за да избегнат лицензирането, а след това намират начин да я увеличат. И тогава започват проблемите с присъединяването.
Как ще коментирате искането на електроразпределителните дружества и производителите на екоенергия да поемат част от разходите за развитието на мрежата?
- Разходите за разширяване на мрежата са част от инвестиционната програма на дружествата, която ДКЕВР одобрява. Когато има сключени договори с определени срокове, всеки инвеститор е длъжен да предвиди съответните действия, които да осигурят изпълнението на тези договори. Според нас е необходимо да се отчитат и разходите, свързани с увеличаване на общия капацитет на мрежата, така че тя да поеме тези нови мощности.
Разходите трябва да бъдат понесени от тези, които ги предизвикват - собствениците на централи. Те трябва да платят част от разходите за разширяване на мрежата. Факт е, че в момента в цената за присъединяване са включени само непосредствените разходи, а трябва да влязат и тези за развитие на мрежата. Това ще облекчи системните оператори и ще ускори процеса на развитие на преносната мрежа.
А как ще се отразят върху цените?
- Цената на електроенергията от възобновяемите енергийни източници няма да се промени, но ще се отрази върху цените за пренос и достъп. Възможно е такава корекция да настъпи още от юли, но при условие, че се промени наредбата за присъединяване. Това ще даде възможност на операторите да инвестират в присъединяването. Най-остър е проблемът в Североизточна България.
Още от интервюто в „Дневник"