Световната банка очаква американския долар да загуби своето самотно господстващо положение в глобалната икономика до 2025 г. Тогава еврото и китайския юан ще се установят на паритетни позиции в нова „мулти валута", съобщава Financial Times от Вашингтон, като се позовава на доклад от вчера на банката.
Промяната ще стане, заради силното и мощно нарастване на нововъзникващите пазарни икономики на шестте държави - Бразилия, Китай, Индия, Индонезия,
Русия и Южна Корея, на които ще се пада над половината от световния растеж след 14 години.
Според доклада на Световната банка, нововъзникващите икономики ще нарастват с темп от по 4,7 на сто на година до 2025 г., което е почти два пъти по-бързо от това на развитите икономики, които се очаква да нарастват с 2,3 на сто през същия период.
"Тежестта на световния растеж и инвестициите ще се изместят към развиващите се или
развиващи се икономики ", прогнозира авторът на доклада Мансур Дайлами. Според него последствията от това пренасочване ще са широко обхватни. Например ще се промени географията на сливанията и придобиванията, което ще доведе до смяна на корпоративния пейзаж, в който сегашните мултинационалните компании ще отстъпят своята господстваща позиция.
Докладът определя еврото като "най-надежден" съперник на американския долара, но това ще стане, ако единната валута успее да преодолее сегашната дългова криза, породена от периферните икономики на еврозоната.
Относно Китай в доклада се казва, че властите в Пекин са започнали „интернационализацията" на юана чрез неговото използване в международните търговски сделки. По-голямата роля на юана ще помогне да бъдат преодолени различията между силната китайска икономика и нейната зависимост от чуждестранна валута, се казва още в доклада. Според главния икономист на групата Джъстин Лин представеният от Световната банка сценарий е предупреждение към финансовите институции да започнат бързо адаптиране към новите условия.