Шоуто Live Earth е изградено по подобие на концертите в помощ на гладуващите Live Aid през 1985 и Live 8 през 2005 за борба с бедността. То има за цел да привлече вниманието към промяната в климата и да насърчи хората да живеят по-добър живот.
Няма съмнение, че изпълненията, които ще започнат в Сидни и ще завършат в Рио, ще бъдат във фокуса на световните медии и милиони хора ще ги видят.
Някои ще кажат - това е достатъчно. Да накараш толкова много хора да помислят за глобалното затопляне е нещо добро.
Други не са съгласни. Ако звездите не „практикуват това, което проповядват", посланието много бързо ще изпадне в небитието.
„Някои хора си мислят, че докато излъчват правилното послание, няма значение дали те самите го следват", казва колумнист от Ню Йорк. „Аз самият имам проблеми с това".
Журналистът е съгласен, че концертите Live Earth са ефективен начин за изпращане на посланието, но си задава въпроса дали мега-гиговете, които ще се проведат в целия свят, наистина могат да помогнат в дълъг период.
Той също напомня, че преди е имало концерти, които не са направили нищо - независимо от звездното присъствие.
Джон Бъкли, управителен директор на консултантската екологична организация Carbon Footprint твърди, че рок звездите като Мадона и Джон Бон Джоуви трябва да променят стила си на живот, участвайки в Live Earth.
„Това, което ще е велико, е тези поп звезди да разберат вредата, която всички ние причиняваме на климата и да погледнат много внимателно върху собствените си действия и сами да се променят малко".
„Те са в светлината на публичните прожектори. Ако тя (Мадона) се промени самата, тогава примерът й ще бъде последван".
Бъкли е изчислил, че „материалното момиче" и нейният антураж причиняват емисии от 444 тона въглероден диоксид със самолетните полети по време на турнето й за 2006, което е над 40 пъти повече от „изхода" на средния британец.
Ако вместо да ползва личния си самолет Мадона е ползвала комерсиалните полети, то емисиите можели да се намалят с 50% - което е една значителна сума.
Хората, участващи често в екологични кампании, започват да се притесняват, че зрителите, които ще посетят концертите на Live Earth или ще ги гледат по телевизора или Интернет, няма да сторят нищо по-конкретно за справяне с проблема.
Джордж Маршал, основател на Climate Outreach Information Network е заявил: „Live Earth ... играе силно на една мощна стратегия на отхвърляне: възприемане на минималното и показно поведение като потвърждение за нашата добродетел".
Той е добавил, че има опасност хората да си помислят, че само посещението на концертите само по себе си е действие срещу глобалното затопляне.
Боб Гелдоф (на малката снимка), човекът направил Live Aid и Live 8, се присъедини към критиците на Live Earth, посочвайки, че светът вече е наясно с проблемите на глобалното затопляне и на събитието му липсвала „крайна цел".
Зад Live Earth сега стои Ал Гор, бившият вицепрезидент на САЩ. Той е съставил „обет в седем точки", призоваващ към лично действие включително намаляване на персоналните емисии, засяване на дървета и борба за подобрение в службата и на правителствено равнище.
В Интернет дебатите за Live Earth вървят с пълна сила, отразявайки отношения вариращи от подкрепа за изявата на над стоте звезди по целия свят, до цинизъм и остри критики.
„Развлекателната индустрия и политиците са неизменно на първия ред що се касае до въпроси за опазването на климата", посочил е един от читателите на блога на Reuters.
Друг е изразил становището: „Мислех, че Мадона е заета да спасява Африка, или това вече й омръзна? Милионна публика - главно от това се интересуват повечето от артистите, или може би съм просто твърде циничен?"