„Магистрала „Тракия" отпраши към Русе", избира за заглавие на първата си страница „Монитор
Магистрала „Тракия" свързва направлението София-Плевен-Русе. Това е една от най-изумителните масови грешки на матурата по география, обявиха вчера от просветното министерство при анализа на резултатите на последните зрелостни изпити през май.

Всеки пети дванайсетокласник е заградил абсурден отговор на един от въпросите от теста по география: „По кое направление минава магистрала „Тракия". Вместо от София през Пловдив към Бургас учениците смело са „прокарали" магистралата към Кулата, Русе или през Карлово, показват шантавите отговори от теста.

Отчайващи са и опитите на зрелостниците да определят границите на България, отбелязаха от просветното министерство. Половината от явилите се на националния тест по география не са открили грешката в твърдението, че КПП Гюешево е границата ни със Сърбия. Вместо това всеки втори зрелостник е заградил като неправилни граничните пунктове Малко Търново-Турция, Кулата-Гърция и Златарево-Македония.

Родните реки също се оказали препъникамък за мераклиите от изпита по география. Огромен брой от тях не са познали през кои градове текат реките Марица, Янтра, Осъм и Струма.

Над 11 000 са двойките по география - два пъти повече от миналата година, сочат анализите на образователното министерство. 70 на сто от всички явили се на изпита са получили бележка „слаб" или „среден".
Още от статията на „Монитор"

„Митниците приемат заявки за връщане на акциз за стари коли", информира от първата си страница „Сега"
Митниците ще възстановяват надвзетия акциз за старите мощни автомобили. Това ще става след индивидуална заявка на гражданина или фирмата, която е внесла данъка, съобщи вчера зам.-шефът на агенция "Митници" Красимир Николов пред "Сега". Той обаче посочи, че първо трябва да се произнесе окончателно Върховният административен съд.

Всеки, който между 2007 г. и 2009 г. е внесъл от държава в ЕС мощен автомобил "втора ръка" (с над 6000 км или при изтекли над 6 месеца от първоначалната регистрация), чиято мощност е над 120 kW, ще може да поиска държавата да му възстанови част от платения акциз. Това следва от решение на Съда на Европейския съюз в Люксембург от 3 юни по запитване на българския Върховен административен съд. Делото пред ВАС е по казуса на пловдивчанина Петър Калинчев, който протестира за дискриминация - през 2007 г. държавата му поискала 4900 лв. акциз за внесено от Франция употребявано BMW, за което би платил само 2500 лв., ако е било ново.

В периода 2007-2009 г. у нас акцизът за употребявани возила бе значително по-висок, което според евросъда е нарушение на правилата на общия европейски пазар. Затова всеки, който е бил ощетен като Петър Калинчев, може да поиска да му се върне надвзетата част от акциза.

"Трябва да изпълним решението на съда", заяви Николов. Според него не е нужно да се изработва специална процедура, а всеки засегнат ще може да си подаде индивидуално заявление пред съответната митница. "Всеки случай ще се разглежда поотделно", допълни той. "Приветствам решението на съда, ние отдавна твърдяхме, че държавата събира по-висок акциз върху автомобилите втора ръка в противовес с европейското законодателство", коментира зам.-шефът на Асоциацията на вносителите на автомобили Любомир Доросиев.
Още от статията на „Сега"

„Опасен Шрек", предупреждава от първата си страница „Стандарт"
Любимото зелено чудовище на малки и големи се оказа опасно за здравето. 12 млн. чаши със зъбатата усмивка на Шрек се изтеглят от търговската мрежа на "Макдоналдс" в САЩ. Те съдържат силно токсичния кадмий, алармира щатската комисия за безопасност на стоките. Европейските им колеги от РАПЕКС моментално се включиха в акцията по обезвредяването на героя. Металът по чашите, когато е в досег с храна и вода, може да увреди черния дроб, бъбреците, дори нервната система и дори мозъка, обясниха доктори. Вече алармирахме в министерствата на здравеопазването и земеделието, започват проверки и у нас, казаха за "Стандарт" от Комисията за защита на потребителите.

Чашите с Шрек в играта на OMV отговарят на стандартите за безопасност, увериха от компанията.
Още от статията на"Стандарт"

„200 млн. лв. от еврофондовете за общински проекти", съобщава „Монитор"
Амбицията на министерството е до края на годината реалните плащания по оперативна програма „Регионално развитие" да надхвърлят 200 милиона лева, като досега са разплатени почти 150 милиона лева, съобщи вчера зам.-министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова, цитирана от БГНЕС. Към момента сме договорирали 1,355 милиарда лева по ОП "Регионално развитие", което е 43% от всички предвидени средства. Амбицията ни е до края на годината договорените средства да достигнат 1,5 милиарда лева, или 50% от всички средства, добави тя.

Средствата по оперативна програма „Регионално развитие" са предназначени главно за проекти в общините. Вече успяваме на ежеседмична база да одобряваме и да разплащаме проекти, похвали се Павлова. Седмично се плащат по 10 млн. лв. на бенефициентите, добави зам.-министърът на МРРБ.

Насочили сме своето усилие по усъвършенстване на капацитета на управляващия орган, но имаме проблеми и спънки, призна още Павлова. В рамките на следващите няколко месеца ще се създадат мобилните групи, подпомагащи бенефициентите, уточни тя. През 2011 година основният фокус ще бъде изпълнението на вече започналите проекти. Разчитаме на външни експерти, които да подпомогнат работата, каза още Павлова. Успешно са приключили преговорите с Европейската инвестиционна банка за финансовия инструмент "Джесика". Очаква се да бъде финализирано окончателното споразумение, което да бъде внесено за одобрение в Министерския съвет.
Още от статията на „Монитор"

„Фиксираното евро е част от националната сигурност", информира „Сега"
Фиксираният курс към еврото няма да се променя до влизането на страната ни в еврозоната. Това е записано в проекта за Стратегия за националната сигурност, огласен от Министерски съвет. Документът ще трябва да подмени стратегията, приета в далечната 1998 г. Сред важните за вътрешната сигурност фактори, освен стабилността на демократичните институции и пазарната икономика, са посочени валутният борд и перспективата за присъединяване към еврозоната и Шенген. Държавата предвижда мерки за ранно предупреждение при възникване на рискови процеси за паричната политика.

Злоупотребите с публични финанси, общата и тежка престъпност, финансовата и икономическа криза, слабости в администрирането на централно и местно ниво са сред негативните фактори за вътрешната ни сигурност. Рисков фактор остават корупцията и престъпността. Потенциал за конфликти има в социалната несигурност и рязко изразената разлика между социалните групи.

Тревожни са тенденцията за обезлюдяване на отделни региони от страната, влошаването на здравния статус на населението, намаляването на качеството на образованието, ниската производителност на труда.

Изисква се промяна в поведението на полицейския служител и на отношението му към гражданина, смятат авторите на документа. Според него само така може да се постигне взаимно доверие между служителите на реда и обществото. Предвижда се и подобряване на работата на правораздаването по наказателни дела.
Още от статията на „Сега"

„Сваляме цената на руските визи с €20", съобщава „Монитор"
Цената на руските визи ще падне с 20 евро, след като издаването им бъде прехвърлено отново към консулската служба в руската столица.

Това съобщи за „Монитор" Иво Маринов, зам.-министър на икономиката, който от името на ведомството повече от половин година води борбата за облекчаване на режима, при който руснаците пристигат на почивка у нас. Сегашната цена надхвърля 60 евро на човек, като таксата е 35 евро и към нея се прибавят 19 евро за посредническата фирма и между 5 и 20 евро за туроператора.

Използването на изнесения визов център постигна добра организация на работа, но тъй като отпаднаха ценовите облекчения за пътуванията на деца до 18 години, за семейства и т.н., ценовият скок накара туристическия бранш у нас да реагира много остро.

Понастоящем таванът на визите, които може да издаде консулската служба, е 500 дневно, но вече е планирано да бъдат срочно командировани служители, чието количество да позволява да се стигне до оптималния брой от 3 хил. визи дневно, като формулярите отново се подават и по електронен път, поясни Иво Маринов. На отделни гишета ще се обслужват туроператорските фирми и гражданите. Работата с изнесения визов център обаче ще се запази. Това е заявил зам.-министърът на МвнР Милен Люцканов.
Още от статията на „Монитор"

„Плевнелиев пробутва немци за пътищата ни", съобщава „Стандарт"
 Немци вместо българи ще решават съдбата на родните магистрали. Чужда компания е поканил строителният министър Росен Плевнелиев, за да определя как се правят конкурси у нас. По немските правила ще се избират фирми, които да надзирават и ръководят големите транспортни проекти, финансирани от Брюксел. Тръжните условия ще бъдат написани от Gesellschaft fur Technische Zusammenarbeit (GTZ) без пари. Безплатен обяд обаче няма. После Брюксел ще плаща с европари на компаниите, които ще се наемат по новите условия като част от техническата помощ по оперативните програми. Практиката обаче досега показва, че външните експерти, макар и скъпоплатени, не правят проектите по-успешни. Подобен е случаят с немския съветник в пътната агенция Франк Вайндорф.

Въпреки че получава примамлива сума в евро, за да управлява строителството на магистрала "Люлин", проектът е фатално закъснял. На всичкото отгоре, в опит за надбягване с времето, трима души вече загинаха при изграждането на аутобана. Скъпоплатеният експерт обаче не носи никаква отговорност и подписът му не стои под нито един документ за магистралата.
Още от статията на „Стандарт"

„Бащата на валутния борд се чуди, че бързаме за еврото", информира „Сега"
"Не виждам никакъв проблем за въвеждането на еврото в България, Естония и Литва, но не виждам и особен смисъл", коментира пред Bloomberg Стив Ханке, който е архитект на валутните бордове в трите държави. Естония вече е на прага на еврозоната - очаква се да влезе на 1 януари 2011 г., Литва е в "чакалнята" ЕRM 2, а нашата страна за пореден път отложи кандидатстването си за подготвителната фаза - този път за догодина.

Според проф. Ханке бързането няма смисъл и заради бурята в еврозоната, и защото ползите от еврото са ограничени. Най-добро доказателство за думите му дават Талин и Атина. Естония, която пострада силно от кризата, но си стегна бюджета, бързо се съвзе и не е спирала да прави реформи, в момента е за пример в ЕС, без да е член на еврозоната. А Гърция, която отдавна смени драхмата с евро, е в унизителното положение на фалирала държава заради разхайтена финансова дисциплина.

"Оставете всички тези бюрократични и политически плетеници, които са свързани с преминаването към еврото. Тесните технически преимущества, които носи еврото, са нищожни, с валутния борд имате повечето от преимуществата на еврозоната, така че защо просто не сте щастливи с клонинга си и не насочите другаде усилията си", съветва Ханке.
Още от статията на „Сега"

„1000 дни затвор за невнесени осигуровки", съобщава „Стандарт"
До три години затвор за шефове, невнасяли пълния размер на дължимите осигуровки. Това обсъждаха правителството, работодателите и синдикатите по време на вчерашното заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество. Идеята е бизнесмените да започнат да внасят реално дължимите суми, а не масово да ги укриват, както досега, обясниха вносителите на предложението КНСБ и КТ "Подкрепа". Според разчетите на профсъюзите към момента през черните каси са потънали поне 900 милиона лева. На практика това е почти половината от дефицита в бюджета на НОИ, който към момента се изчислява на малко над 2 млрд. лв.

Идеята обаче беше категорично отхвърлена от работодателите. Да вземем да вкарваме в затвора и неизрядните работници, коментира в отговор председателят на Конфедерацията на индустриалния капитал у нас Васил Велев. По неговите думи между профсъюзите и бизнеса все пак е било постигнато съгласие за увеличаване на необходимия за пенсия осигурителен стаж - на 37 до 40 години, съответно за жени и мъже. Именно такава е правителствената оферта към социалните партньори.

Малко по-късно обаче от синдикатите категорично опровергаха, че са "за подобна мярка". От КНСБ твърдо заявиха, че няма да подкрепят подобна реформа. Аргументите им са, че трите години повече работа "закърпват" системата на изхода й и няма как да решат проблема с приходите в осигурителната система. Вместо скок на стажа за пенсия от синдикатите поискаха да бъдат увеличени осигурителните вноски. По техните разчети между 6 и 9% трябва да скочат отчисляваните пари за пенсия при осигуряване, за да се попълни дефицитът на НОИ. Разбира се, не искаме това да става наведнъж, а поетапно, поясни вицепрезидентът на КНСБ Пламен Димитров. По неговите думи обаче повишаването на осигуровките би могло да бъде избегнато, ако криминализацията все пак се въведе. Според профсъюзите това е един от начините да се дисциплинира системата и приходите в нея да скочат. Договор все пак беше постигнат по въпроса за данъчните облекчения за работодатели, които внасят пари по втория стълб на пенсионното осигуряване за работниците, родени преди 1960 година, също така за правещите вноски по третия стълб на родените след това.
Още от статията на „Стандарт"