Говорейки пред немски депутати (от десните управляващи парти CDU/CSU), канцлерът Меркел заяви, че гръцката финансова дупка до 2016г. може да бъде запълнена чрез комбинация от по-ниски лихви (по заемите отпускани на Гърция) и повишение на Европейския временен спасителен фонд (EFSF фонда по който все още се финансират спасителните програми за Гърция, Ирландия и Португалия).
Според Меркел, гаранциите в EFSF фонда може да бъдат повишение с 10 млрд.евро, като Германия ще поеме своя дял от това повишение. Тя отбеляза, че това повишение на капитала на EFSF фонда ще се използва за допълнително финансиране на Гърция за програма за "обратно изкупуване" на гръцки дълг. Меркел също така е посочила, че различните страни от Еврозоната може да помогнат за разрешаване на дълговия проблем на Гърция по различен начин. Тя обаче отново е отхвърлила възможността за обезценка/haircut на гръцкия дълг притежаван от европейския официален сектор (в частност от немското правителство и Бундесбанк).
Немският канцлер е посочил като "добра новина", че т.н. Тройка (ЕК, ЕЦБ и МВФ) е заявила, че Гърция е изпълнила своите задължения. "Има шанс за сделка относно Гърция в понеделник, но тази сделка все още не е сигурна, трябва да се върви стъпка по стъпка" е заявила Меркел пред немските депутати.
Немският фин.министър Шойбле също говори пред депутатите от управляващата коалиция в Бундестаг, като заяви на немските депутати, че е необходимо да има програма за "обратно изкупуване" на гръцкия дълг (Гърция да бъде допълнително финансиран за да използва тези средства за изкупуване на гръцки дългови книжа на вторични дългов пазар при настоящите доста "евтини" цени на гръцкия дълг).
Според Шойбле, парите за такава програма по обратно изкупуване на гръцкия дълг е необходимо да дойдат от все още действащия EFSF временен спасителен фонд и ще бъдат над вече планираните средства по спасителната финансова помощ за Гърция.
Според Михаел Фушс - депутат от CDU партията на Меркел, немският фин.министър Шойбле е оставил впечатлението, че има реален риск МВФ да се оттегли от спасителната програма за Гърция, ако не бъде намерено решение за начина на финансиране на необходимото понижение на гръцкия дълг до устойчиви нива. Шойбле също така е подчертал важността МВФ да остане като един от основните кредитори по спасителната програма на Гърция.
Друг депутат от управляващата CDU партия в Германия - Норберт Бартл заяви, че Германия все още остава против идеята за отписване/обезценка на гръцкия дълг притежаван от европейския публичен/официален сектор. "Аз очаква, че ние ще направи нещо с лихвите нива и матуритет/срока на падеж на заемите за Гърция", заяви Бартл, който е и бюджетен говорител на двете десни управляващи партии в Германия - CDU и CSU. Също така, Гърция може да използва средства от програмата за приватизация, за да изкупува обратно гръцки държавни облигации, отбеляза той. Според него, обезценка/haircut на гръцкия дълги от европейския официален сектор ще бъде "напълно непродуктивна", тъй като това може да означава, че Германия повече няма да може да гарантира заемите за Гърция (с оглед конституционните норми в страната). "Не е възможно да гарантираме заеми, които очакваме да не бъдат върнати", заяви Бартл.
Но и Бартл и Фушс (двамата депутати от партията на Меркел) очакват, че Еврогрупата ще постигне споразумение на следващата си среща насрочена за понеделник (26-ти ноември). Според Фушс, Бундестаг може да гласува договорените мерки следващия петък, след като бъде постигнато споразумението в понеделник.