„Министерствата бламират Дянков за намаляване на началниците", разкрива от първата си страница „Сега"
Опитът на вицепремиера Симеон Дянков да принуди администрацията да слива дирекции и отдели и с това да намали броя на началниците не дава резултат. Ведомствата започнаха да бламират идеята и вместо да сливат структури, механично разместват чиновници, за да покрият по-високите изисквания за численост на звената. Така в някои ведомства малките дирекции, които не отговарят на изискванията, набъбват до нужния минимум, а други се закриват формално с цената на създаване на нови началнически постове.

Това показва прегледът на първите промени в устройствените правилници на министерствата след въвеждането на нови изисквания за броя на чиновниците в дирекциите и отделите. Кабинетът реши минималната бройка чиновници в дирекциите от специализираната администрация да се увеличи от 8 на 11, а минимумът за отделите да скочи от 4 на 6 души. Промяната бе въведена, след като години наред администрацията отчита огромен брой началници на фона на общата численост. На ръководен пост към края на 2010 г. бе всеки пети чиновник. Според доклад на вицепремиера Дянков това ненужно затруднява работата на администрацията.

Транспортното министерство е сред първите, които е внесло промени в правилника, за да отговори на новите изисквания. От промените ясно се вижда как администрацията е в състояние да изпълни всякакви нормативи чрез формални размествания, без да загуби нито един щат. Транспортното ведомство е предложило за закриване една малка дирекция - "Безопасност, технически надзор, здравословни и безопасни условия на труд" с 8 служители. Четирима от тях ще се местят в други звена на специализираната администрация, а останалите са прехвърлени към общата администрация. Това е обяснено с необходимост да се засили капацитетът й. Не се е загубил и началническият пост на закритата дирекция.
Още от статията на „Сега"

„Позлатяваме Кайманите", четем от първата страница на „Стандарт"
Българско злато може да потъне на Кайманите. Офшорна фирма кандидатства за добив на 14,4 тона жълт метал и 65 тона сребро в Брезник, показва справка в Търговския регистър. "Трейс Рисорсиз" ЕООД, която проучва находището "Милин камък", е собственост на регистрираната на Каймановите острови "Омакс Интернешънъл Лимитед", част от империята на канадската "Юромакс Рисърсиз". Законодателството на Кайманите гарантира пълна анонимност на собствениците, акционерите и банковите влогове на фирмите. Освен това компаниите не плащат никакви данъци върху доходи, печалби, дивиденти, инвестиции и други капиталови операции.

Ако получим концесията, ще регистрираме "Трейс Рисорсиз" на територията на община Брезник, ще внасяме половината от концесионната такса и останалите данъци в местния бюджет, обещава административният директор на фирмата Ина Михайлова. Местните хора обаче се страхуват, че рудникът ще унищожи лековития извор край града и ще съсипе природата.
Още по темата от „Стандарт"

„Свалят „гащите на Софиянски", съобщава от първата си страница „Монитор"
Шатрата, покриваща подлеза и ротондата пред Централна жп гара, ще бъде премахната, съобщи за „Монитор" главният архитект на София Петър Диков. Причината е, че съоръжението е опасно през зимата - снегът се свлича и затова пространството - около паметника редовно е затворено за минувачи през студените месеци. „В центъра на ротондата ще си остане статуята и открито пространство, обясни Диков.

Това ще е една от стъпките за реконструкция на подлеза. Едновременно ще бъде ремонтирана и подземната връзка с централната автогара. В момента този подлез е затворен. Работата там трябва да започне догодина и да приключи с пускането на втория лъч на подземната железница. „Метростанцията е доста напреднала, част от релсовия път също е изграден, след минаването на метрото това пространство ще има друг облик", коментира Диков.

Съоръжението, известно като „гащите на Софиянски", бе монтирано по време на голямата реконструкция на предгаровия площад, започнала през 2002 г. Тогава бяха построени магазините в подлеза и бяха поставени плочките, специално направени по копие на на жълтите павета от бул. „Цар Освободител". За ремонта общината плати 20 млн. лв. Самата шатра е с гаранция 30 години, но малко след пускането й в експлоатация се наложи конструкцията да бъде укрепвана.

Предложението за премахване на шатрата ще бъде внесено в общинския съвет през ноември, обясни главният архитект. Това ще бъде поредният опит за демонтиране на съоръжението. „Миналата година не можах да постигна съгласие по този въпрос. Личното ми мнение е, че това съоръжение трябва да се демонтира и да отиде в някой парк, може да покрива сцена или да се превърне в прекрасно място за атракции", коментира Диков.
Още от статията на „Монитор"

„Димана Ранкова внася объркване на борсата с казуса "Енергони", разкрива от първата си страница „Класа"
Напрежение сред наблюдателите и участниците в процесите на фондовата борса тече от петък насам, става ясно от интернет форумите. Причината е неясното тълкуване на определение на ВАС от 9 август т.г., с което „Енергони"АД отново се листва на борсата. Компанията е с капитал 574 милиона лева, но и с принудителна административна мярка от страна на финансовия регулатор. Да припомним, че с писмо до борсата КФН спря акциите на „Енергони" на 15 април 2010 г. Поводът за тази мярка от страна на надзора бяха съмнения, че зад тези 574 милиона стои един-единствен патент. Нарича се „Метод за изграждане на вятърна електроцентрала, собственост на „Енергони" АД", и носи номер 64239. И досега остава неясно дали тази оценка е реална или не, при положение че става дума за нематериален актив.

Казусът с „Енергони" и БФБ може да бъде разрешен единствено от Димана Ранкова, близка приятелка на кръга „Капитал" и зам.-председател на Комисията по финансов надзор. Тя ръководи направление „Надзор на инвестиционната дейност" и в нейните правомощия е да обжалва определението на ВАС, като срокът за това изтича днес. Още повече че в основата на определението на ВАС е едно нейно писмо, в което Ранкова твърди, че има новопостъпили обстоятелства и че макар да има стабилен административен акт, той на практика е неизпълняем. Писмото е с дата 26.07.2011 г. и е цитирано в определението на ВАС, публикувано на официалната страница на институцията. Самата Ранкова обаче не пожела да каже пред „Класа" до редакционното приключване на вестника какви са тези нови обстоятелства, както и дали ще обжалва. Вместо това тя прехвърли топката към колегите си от КФН.
Още от статията на „Класа"

"В игра на нерви с пазарите", анализира от първата си страница „Дневник"
Инвеститорите не бива да очакват "голям взрив" от срещата между германския канцлер Ангела Меркел и френския президент Никола Саркози днес, коментира тази вечер говорителят на Меркел Щефан Зайберт, цитиран от Bloomberg.

Той потвърди, че емитирането на общи еврооблигации все още не се приема за правилното решение от Берлин и въобще няма да е точка в разговора между двамата лидери, които ще обсъждат проблемите на дълговата криза в еврозоната.

Прогнозите са, че лидерите на двете най-големи икономики в Европа за пореден път ще подчертаят нуждата от по-дълбока фискална и икономическа кооперация в рамките на еврозоната. В момента всяка страна води самостоятелна политика, което създава голям проблем при прилагането на мерките срещу разрастващите се дългови проблеми, които от периферните страни допряха до Италия, Испания и дори Франция.

Не трябва "да се очаква нещо като "голям взрив", който ще изчисти небето над Европа и след него всички проблеми ще изчезнат. Такъв не се случи на срещата на 21 юли (тогава беше договорен новият по-голям спасителен пакет  - бел.ред.).

На нея бяха предприети важни стъпки, ефектите, от които предстоят. И този процес продължава", обясни Зайберт. Той се опита отново да намали свръхочакванията към срещата Меркел - Саркози. В навечерието й днес пазарите в Европа бяха спокойни, а анализатори обвързаха с нея дори поскъпването на петрола с 1 долар за барел.
Още от статията на „Дневник"

„Агроминистърът обеща сурови глоби за измами с храните", информира „Сега"
Контролът върху храните е тотално неефективен, а санкциите са направо смешни. Тази тъжна констатация направи агроминистър Мирослав Найденов след двегодишни шумни пиар акции по създаване на най-разнообразни стандарти за мляко и сирене, "Стара планина" за колбасите и хляб "България". В първия ден от годишния си отпуск шефът на земеделското ведомство се закани да завиши десетократно глобите, "защото много търговци са склонни просто да си платят, след което да продължат старите си практики".

Найденов обеща наказанията да започват от 10 хил. лв. и при второ нарушение да се затварят магазини. И сега обаче законът предвижда солени глоби за някои провинения, а под 1000 лв. са само санкциите за опаковки и за неразрешени добавки, подобрители и разтворители.

Под заплаха от новите мерки са дори обекти на големите търговски вериги. От министерството обаче не обясниха защо чак сега се сетиха за куцащия контрол върху храните. "Смятам, че е доказана практика - българинът се респектира от строгите санкции. Да се надяваме, че това ще проработи по отношение на хранителната ни индустрия и предлагането на храни в ресторанти и заведения", обясни министърът. И даде за пример камерите, които дебнат за нарушения на неизрядни шофьори по пътищата.

Найденов припомни случая от миналата седмица, когато големите търговски вериги "Билла", "Фантастико" и "345" върнаха за преработка 311.87 кг птичи разфасовки с изтичащ срок на годност. Става дума за продукти с марките "Лудогорско пиле" на фирма "Пилко" ЕООД и "Дюк" на "СВС 98" ЕООД. Вместо да потеглят към екарисажа, въпросните храни са били подготвени за повторна преработка и връщане в търговската мрежа, призна Найденов. Министърът даде да се разбере, че нарушителите са отнесли сурови глоби, но проверка на "Сега" показа, че не е така.
Още от статията на „Сега"

„Държавата продаде фирма за 12 милиона", съобщава „Стандарт"
Сливенската фирма "Водстрой 98" АД спечели конкурса за приватизация на 100% от капитала на строителното дружество "Промишлено строителство - холдинг" ЕАД, София. Това съобщиха вчера от Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол. "Водстрой 98" беше единствената фирма, закупила документация за участие в конкурса, който стартира на 13 юни 2011 г. Без конкуренти сливенското дружество спечели конкурса с оферта от 12,010 млн. лв. и задължението да инвестира 500 хил. лв. в срок от 2 години. "Промишлено строителство-холдинг" има минимална справедлива цена, която по традиция не се обявява публично, казаха от АПСК. След като Агенцията определи победител в конкурса, следва да се приеме, че подадената оферта за държавната строителна фирма надвишава тази минимална цена. За да бъде финализирана процедурата, сделката трябва да получи одобрение от надзорния съвет на АПСК. Срокът за сключване на приватизационния договор е 30 дни от датата на обявление на спечелилия участник.
Още от статията на „Стандарт"

„Услугите и търговията подобряват платежния баланс", обобщава „Дневник" данните на БНБ
Дефицитът по платежния баланс за първото полугодие се свива до 572.6 млн. евро, което е почти двойно на годишна база. Това показват данните на БНБ. По-добрият резултат се дължи на силно положителната текуща и капиталова сметка заради рязкото намаляване на отрицателното търговско салдо.

Общо за полугодието акумулираният в текущата и капиталовата сметка излишък е 602.8 млн. евро, което представлява 1.5% от БВП. Година по-рано резултатът беше дефицит в размер на 889.8 млн. евро, или 2.5% от БВП.

Основен фактор за положителното салдо по текущата сметка е по-ниският търговски дефицит (с 865.9 млн. евро). Търговското салдо за полугодието е отрицателно, но се подобрява значително на годишна база. За януари - юни вносът надхвърля износа с 488.2 млн. евро (1.3% от БВП), докато през същия период на миналата година отрицателното салдо е било 1.354 млрд. евро (3.8% от БВП).

Излишъкът по текущата сметка е един от малкото положителни за икономиката ефекти от рецесията. Преди кризата показателят за България достигаше 25% от БВП и беше сред най-високите в ЕС.

Увеличаването на вътрешното потребление, което беше маркирано и в експресните данни за БВП на НСИ за последното тримесечие, се отрази и на вноса, който нарасна, като само за юни е бил по-голям от износа със 175 млн. евро.

Заради ръста на транспорта и повечето пътувания в началото на летния туристически сезон се подобрява и салдото при услугите. От 386.8 млн. евро за първото полугодие на миналата година сега то достига 658.7 млн. евро. Нетният резултат показва, че туризмът е осигурил 507 млн. евро за периода.
Още от статията на „Дневник"

„Бойко обеща спортна база и нов булевард на Варна", информира „Монитор"
Средства за един от околовръстните булеварди на Варна - „3 март", ще бъдат заложени в две поредни години в държавния бюджет. Освен това правителството е готово да дари около 100 декара имот на южния бряг на Варненското езеро за изграждане на център за обучение по морски спортове. Това обяви премиерът Бойко Борисов, който вчера бе гост на празненствата за Деня на Варна.

След посещението на министър-председателя е логично да има новини, а ако това е Бойко Борисов, те са гарантирани, защото диалогът с него е бърз и резултатен, обобщи градоначалникът Кирил Йорданов, който е кандидат за следващ мандат на ГЕРБ. Около 10 млн. лв. ще са нужни за булеварда. Инфраструктурни обекти за над 13 млн. лв., изградени от началото на годината, бяха открити вчера в града.

Междувременно 12 огнеборци, отличили се при потушаването на големия пожар в западната промишлена зона на града на 10 август, бяха наградени вчера от Йорданов. В присъствието на премиера те получиха грамоти и парични суми. Стотици варненци не пропуснаха да се щракнат за спомен с Борисов. „Всяко дете - със СРС!", възкликна министър-председателят при вида на фотоапаратите и мобилните телефони, насочени към него по време на традиционното литийно шествие по улиците на града.
Още от статията на „Монитор"

"Инвестициите у нас с ръст от едва €7,9 млн. заради плащания по междуфирмени заеми", обобщава „Класа" данните на БНБ
Преките инвестиции у нас за януари-юни 2011 г. нарастват само със 7,9 млн. евро при увеличение от 532,7 млн. евро за януари-юни 2010 г. Това според предварителните данни на БНБ, публикувани вчера, се дължи основно на разплащания по вътрешнофирмени кредити в съответствие с погасителните планове на предприятията. Цифрите обаче могат да бъдат ревизирани с тримесечните отчети на фирмите с чуждестранно участие и годишните данни на НСИ, уточняват от централната банка. Шефът на Българска агенция за инвестиции Борислав Стефанов уточни цифрите с върнатите заеми. Само три големи фирми са върнали общо около 600 млн. евро. По думите му реално у нас от началото на годината са влезли около 1 млрд. евро. „През 2006-2007-2008 г. статистиката е отчитала огромни капитали у нас като в това число са влизали и кредитите на подразделенията на чуждите фирми. Сега част от тези средства се връщат, което само по себе си е добра тенденция и показва, че бизнесът тук има стабилността и силата да се справи със задълженията", посочи още Стефанов. Подобен тренд е бил факт в Чехия и в Унгария още през миналата година.

Привлеченият за периода дялов капитал, в който влизат и постъпленията от сделки с недвижими имоти, е 296,1 млн. евро. Той е по-нисък със 152,3 млн. евро от влезлите средства за същия период на 2010 г. - 448,5 млн. евро. Интересен факт е, че постъпленията на чуждестранни лица в недвижимости у нас са близки до нивото си от миналата година - 97,7 млн. евро сега при 98,7 млн. евро за януари-юни 2010 г. С близо 30 млн. лв. обаче намалява реинвестираната печалба в родната икономика. На база на предварителни данни за финансовия резултат тя е 92 млн. евро при 122,8 млн. евро за същия период на 2010 г.

За пореден месец топинвеститорите у нас остават Холандия (177,2 млн. евро), Кипър (54,3 млн. евро) и Русия (52,3 млн. евро). Към Германия и Великобритания нетните плащания са в размер съответно на 248,2 млн. евро и 118,4 млн. евро. Отрицателните потоци се дължат на нетни плащания по вътрешнофирмени кредити в съответствие с погасителните планове на предприятията. Най-много средства е привлякъл секторът „Транспорт, складиране и съобщения" - 212,4 млн. евро, следва строителството - 67,7 млн. евро, и търговията, ремонтът и техническото обслужване - 32,8 млн. евро.
Още от статията на „Класа"