„Министри прокараха скандални правила за управлението на държавни фирми", разкрива от първата си страница „Сега"
Дребните поправки в управлението на държавните фирми, които трябваше да позволят на чиновниците да участват в бордовете на повече от 1 дружество, без да получават заплата, се оказаха далеч по-скандални. Наред с чиновниците кабинетът е отменил ограниченията и за всички останали членове на бордовете, които получават възнаграждения. Това става ясно от новия правилник за упражняване на правата на държавата в държавните дружества, публикуван в информационната система на кабинета.

От новите правила излиза, че директор на държавна фирма ще може да управлява неограничен брой други държавни дружества и да се подписва под голяма заплата без никаква гаранция, че е достатъчно компетентен в съответната област. Няма гаранция и срещу злоупотреби при оглавяване на свързани предприятия от едни и същи хора.

На въпрос на "Сега" какво оправдава тази промяна, премиерът Бойко Борисов направи проверка и заяви, че текстовете ще бъдат отменени. "Ще отменим тези поправки. Не е редно един човек да отговаря за управлението на много фирми, и то без да засягаме темата за заплатите. Решението може да бъде взето още тази седмица на подпис", заяви пред "Сега" той.

Борисов не коментира подвеждащото представяне на точката по време на правителственото заседание. Нейни вносители са министрите на регионалното развитие и на транспорта - Росен Плевнелиев и Ивайло Московски. В официално прессъобщение миналата сряда от правителството обясниха, че сред чиновниците има демотивация да участват в управите заради забраната да получават заплата и затова се налага 1 човек да бъде пращан в повече от една фирма.
Още от статията на „Сега"

„Очакван срив на световните борси", обобщава от първата си страница „Дневник"
Борсовият срив, след като Standard & Poor's понижи рейтинга на САЩ в петък, продължи днес. Най-пострадали бяха пазарите в Азия и Европа със спадове между 2 и 5%, а Уолстрийт губеше между 3 и 4% три часа след началото на търговията в САЩ. Българската борса също беше ударена - основният индекс SOFIX се понижи с 2.32%.

Инвеститорското доверие получи известна подкрепа от лидерите на Г-20 и водещите централни банки, които заявиха, че ще направят всичко възможно, за да подкрепят световната финансова система. Днес Европейската централна банка се намеси на пазара, като купи италиански и испански държавни облигации за 2 мрлд. евро.

Именно тези действия ограничиха загубите по борсите. Инвеститорите обаче останаха нервни заради опасенията от нова рецесия, което всъщност натежа над цените на корпоративните акции и те поевтиняват вече 2 седмици.
Още от статията на „Сега"

„Черен понеделник за световните борси, златото проби 1700 долара", анализира от първата си страница „Класа"
Червена вълна премина през борсите в целия свят в първия търговски ден след решението на най-голямата рейтингова агенция Standard and Poor's да намали рейтинга на САЩ от ААА до АА+. Реакцията на инвеститорите бе очаквана пред страха от нова рецесия, не помогнаха и уверенията за координирана намеса от страна Г-20, Г-7 и централните банки.

„Цунамито" от разпродажби удари първо в Азия, като най-големи загуби отчетоха китайските акции. Хонконгският индекс Hang Seng потъна с 4%, а индексът на Шанхайската фондова борса се сви с цели 3,7%. През деня червеното бе основен цвят и на европейските финансови пазари. Индексът FTSEurofirst 300 потъна с 0,4%, водещият индекс DAX на Франкфуртската фондова борса DAX губеше 1,3%, а CAC40 на Парижката фондова борса се понижи с процент. Лондонският FTSE-100 отчете спад с 0,78 на сто.

Глътка свеж въздух за инвеститорите бе решението на Управителния съвет на Европейската централна банка да започне изкупуване на испански и италиански облигации, но оптимизмът на траеше дълго. Той се отрази най-вече на фондовите пазари в Мадрид и Рим. Индексът на атинската борса ASE се срина с 5,1%. В червено бе и Българската фондова борса, където и четирите индекса затвориха на отрицателна територия. Тежък бе и ударът за Румънската фондова борса, където основният показател ВЕТ пропадна с 8,6%, чешкият PSE олекна с 4,8%, а хърватският Crobex отчете спад от 5,1 на сто. Руският индекс РТС се срина с над 5% под 1700 пункта за първи път от декември 2010 г.
Още от статията на „Класа"

„Вечерен час на морето", четем от първа страница на „Стандарт"
Вечерен час да сложи край на пиянските оргии по морето. Това поискаха хотелиери след дебати в Слънчев бряг. Идеята е баровете да не продават алкохол след полунощ. Тогава трябва да спре и музиката, която не позволява на летовниците да спят.

Нужно е да пресечем алкохолния туризъм, той слага петно върху България, категорични бяха хотелиерите. Те се възмущаваха, че всяка вечер тумби пияни тормозят гостите им.

Друга идея е дискотеките да бъдат изнесени извън курортите, за да не пречат на летовниците.

Някои туроператори обаче скочиха срещу намерението да се сложи точка на пиянските воаяжи. Според тях, когато Кипър забранил алкохолния туризъм, последвал 12% отлив на летовници.
Още по темата от „Стандарт"

"Край на алкохолния туризъм по морето", съобщава от първата си страница „Монитор"
Хотелиери скочиха срещу масовите алкохолни турове по морето. Първи скочиха в Слънчев бряг, като поискаха те да бъдат силно ограничени. Проблемът събра вчера на кръгла маса в курорта туроператори, хотелиери и представители на полицията. Всички бяха единодушни, че въпросните организирани круизи по барове и дискотеки са донесли на Слънчев бряг печалната слава на курорт за алкохолен туризъм. Хотелиерите обявиха, че се разграничават от така наречените мероприятия "Bar Crowl", при които група туристи обикалят от бар на бар.

"В никакъв случай не искаме ние да поемаме отговорността и черното петно на това организирано движение", заяви председателката на Съюза на собствениците в Слънчев бряг Елена Иванова по повод алкохолните запои. Колегата й Георги Николчев пък предупреди, че подобни алкохолни турове са незаконни и опасни, защото в тях участват непълнолетни, а понякога и малолетни туристи. Още по-скандален според него е фактът, че никой не контролира възрастовата бариера на участниците в запоите. "Картината след подобни пиянски турове е потресаваща. Един повръща на улицата, друг припада. Просто нещо ужасно е това", възмутиха се собствениците на хотели и припомниха последния трагичен инцидент в курорта, когато 17- годишен англичанин загина на място. Непълнолетният турист падна от терасата на хотелската си стая призори след зверски запой в организирана група.

В крайна сметка браншът се обедини около решението Bar Crowl да продължат да се организират, но само от туроператорите и при определени правила. Туроператорът трябва да осигури придружаващ аниматор и отговорник за всяка група, да се провеждат само до 24 часа, а ресторантьори и хотелиери да не разрешават внасяне и изнасяне на алкохол извън заведенията и по алеите на комплекса.

Хотелиерите нададоха вой и срещу високите децибели, които се носят всяка вечер от баровете и дискотеките. Те били залети от стотици жалби от летовници срещу високата музика и вече са провели редица срещи с представители на общината и полицията, но без резултат. Част от масовото недоволство е срещу DJ партита, които се провеждат на открито през нощта на самия плаж и събират около 15 000 - 20 000 почитатели на хаус, техно и транс музиката.
Още от статията на „Монитор"

„Новата световна криза отлага битката с ниските доходи у нас", прогнозира „Сега"
Последните световни новини превръщат битката с безработицата и бедността в България в трудно осъществима и по-далечна задача. Дълговите проблеми на САЩ и еврозоната създават климат на нестабилност и недоверие, което заплашва външните пазари на нашите фирми и смалява шансовете икономиката ни да получи така важните за растежа инвестиции. Около това се обединиха вчера политици и икономисти. Правителството обаче не е така песимистично настроено и се опитва да излъчва самочувствие. Премиерът Борисов за пореден път похвали финансовата стабилност на България и прогнозира ново вдигане на кредитния рейтинг на страната ни. От екипа на вицепремиера Дянков пък опровергаха новината, че е създаден специален кризисен щаб, но обясниха, че следят събитията по света и у нас.

"Ако световната икономика влезе в нова криза, това означава негативност и на вътрешния пазар. Обикновено вторите кризи не са с такъв дълбок спад както първите, но може и да се влезе в дълговременна депресия. Безработицата в България няма да бъде преодоляна, доходите също няма да могат да бъдат увеличени", изрази опасенията си лидерът на ДСБ Иван Костов пред bTV.

"Втора криза вероятно ще има, но България ще се справи много по-добре, отколкото през 2009 г.", прогнозира пред "Сега" председателят на Института за пазарна икономика Красен Станчев. Според него шокът няма да се повтори, защото тогава имаше срив на инвестициите, а сега отливът няма да се усети така, защото вложенията и без това са малко.
Още от статията на „Сега"

"Сладоледена сделка в разгара на лятото", съобщава „Дневник"
Марките, производството и дистрибуторската мрежа на българската компания за сладоледи "Дарко" вече ще са собственост на международната компания за бързооборотни стоки "Юниливър" (Unilever).

Днес от подразделението на "Юниливър" за Централна и Южна Европа съобщиха, че придобиват българското дружество от досегашния му собственик Balkan Accession Fund (BAF). Цената на сделката не беше обявена, а сделката официално ще стане факт след одобрение от Комисията за защита на конкуренцията.

"Дарко" е ценна придобивка за нас, тъй като притежава добре познати марки и утвърдени позиции на пазара", коментира председателят на "Юниливър" за региона Марк Дезенфанс. Той добави, че компанията ще използва глобалната си лидерска позиция в категорията на сладоледите за по-нататъшното консолидиране на позициите на Балканите.

"Дарко" е втората по големина компания за сладолед на българския пазар след "Нестле". Тя произвежда и търгува с марките "Ескимо" (Eskimo), "Казабланка" (Casablanca), "Уикенд" (Weekend), "Меджик айс" (Magic Ice), "Фрий" (Free), "Белинда" (Belinda), "Аляска" (Alaska) и "Милка" (Milka).

Производствената база на компанията е в София, като за миналата година в нея са били направени над 1.4 млн. тона сладолед. "Дарко" има складови бази в големи градове като Пловдив, Варна, Бургас, Русе, както и дистрибутори в по-малки като Благоевград, Сандански, Пазарджик.
Още от статията на „Дневник"

„Америка завлече и родната борса", обобщава „Стандарт"
Паниката, обзела международните пазари, завладя и родната борса. Вчера всички борсови индекси на БФБ приключиха с понижение. Основният индекс SOFIX падна с 2,32% до 390 пункта. Понижението на родната борса обаче е съвсам малко на фона на останалите пазари в Централна и Източна Европа. Безспорно най-тежък удар понесе борсата в Румъния, където основният индекс ВЕТ пропадна с впечатляващите 8,6% до 4498 пункта, показват данни на Bloomberg.

Тези резултати са само следствие от събитията в САЩ. Късно в петък "Стандарт енд Пуърс" свали рейтинга на САЩ от ААА на АА+. Разпродажбите на БФБ обхващат почти всички акции, но оборотите не са толкова големи, колкото при предишни борсови сривове. Това обясни пред "Стандарт" Цветослав Цачев, ръководител "Анализи" в "Елана трейдинг". По думите му обаче БФБ се държи малко по-добре от чуждите пазари. Инвеститорите у нас се притесняват от постигнатите загуби и от целия поток негативни новини. Затова и пазарът няма да се стабилизира веднага, а ще продължи да се влияе от събитията в чужбина. Няма вероятност за голям спад, но посоката все още е надолу, допълни Цачев. Според анализаторите паниката на борсите ще приключи до седмица-две и пазарите ще се стабилизират. Ако веднага след заседанието на Федералния резерв в САЩ през тази седмица пазарите се стабилизират, най-вероятно и БФБ ще се върне бързо в лятното си настроение, като очаквам тогава да се появят купувачи и цените да се качат, коментира още Цачев.
Още от статията на „Стандарт"

„Над 5 млн. лева за шест мидени ферми по рибарската програма", съобщава „Монитор"
Над 5 млн. лева безвъзмездна финансова помощ ще получат шест мидени стопанства по оперативната програма „Рибарство". Вече има сключени договори по оперативна програма за развитие на сектор "Рибарство", съобщиха за „Монитор" от Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури. Междувременно стана ясно, че вече са изплатени средства за два проекта по мярката за производствени инвестиции в аквакултура.

Известната каварненска ферма „Дълбока", която е разположена на повече от 2 дка площ, получава над 773 хил. лева. Отскоро собственикът на миденото стопанство от Североизточна България отвори заведение и край столицата заради големия интерес към продукцията.

Край залива Каваците пък се намира другата ферма за изкуствено отглеждане на черна мида, което получи вече средства заради изпълнен проект. Там изплатената сума е над 82 хил. лева. В България има 53 ферми, които са регистрирани за отглеждане на миди, сочи статистиката на агенцията по рибарство.

През последните години има тенденция към развитие на морските аквакултури по българското крайбрежие, като основният отглеждан вид в крайбрежните територии е черната морска мида, уточняват от агенцията.

През миналата година у нас са произведени над 911 тона миди, съобщи Ивайло Симеонов, ръководител на дирекция „Риболов и контрол" в ИАРА.

През последните години постоянно расте интересът към този бизнес, а почти цялата готова продукция се реализира у нас. Все още не е задоволен вътрешният пазар и собствениците на ферми успяват да продадат добитите миди в ресторантите, които изграждат край стопанствата си, уточни експертът. Засега от агенцията не са констатирали проблеми при контрола на мидените ферми, уточни той. По морето за безопасността на блюдата от мекотелото се грижат от агенцията по храните.
Още от статията на „Монитор"

„Транспортът консумира най-много енергия у нас", казва в интервю за „Класа" Кольо Колев, изпълнителен директор на Агенцията за енергийна ефективност
Г-н Колев, получихте ли данните от всички сгради, които трябваше да се обследват, и подготвихте ли вече информацията за представяне пред ЕК?
- До 31 март трябваше да бъдат предадени отчетите на задължените лица от индустрията и обществените сгради с разгърната площ над 1000 кв. м. Около 4-5% от сградите не предоставиха своите отчети, което е една незначителна част и не влияе като цяло върху резултатите от подобряването на енергийната ефективност. За момента отчитаме надвишаване на поставените цели и вместо с 3%, енергийната ефективност у нас се е подобрила с близо 4,5%.

При някои отчетите не съдържат изпълнени мерки, а просто се констатира, че са започнали дейности по подобряване на ефективността. Тези мерки обаче не са завършени и затова не са отчетени в доклада. Този процент сгради все пак е пренебрежително малък и няма да бъде фатално неотчитането му за първия тригодишен план за енергийна ефективност.

За предприятията двугодишният срок за предписаните мерките изтече миналата година и ние направихме проверка на случаен принцип по закона за енергийната ефективност. На тези, които не бяха стартирали мерките, сме дали предписания да започнат тяхното изпълнение. Ако все пак те не се изпълнят, ще преминем към санкции. Три години пък е законовият срок за стартиране на мерките в сградния фонд с разгърната площ над 1000 кв. м.

Може ли агенцията да помага повече при санирането на жилищата, защото там има голям потенциал за енергоспестяване?
- В момента Министерството на регионалното развитие и благоустройството стартира оперативната програма „Регионално развитие" в частта й за жилищния сектор. Освен това Европейската банка за възстановяване и развитие инициира втора част от програмата за жилищата. Предстои през септември тя да започне работа, за да могат хората да кандидатстват по нея. Но за да стане това, трябва да бъде изпълнен законът за етажната собственост и хората да са се обединили в сдружение. То има право да кандидатства пред ОПРР и пред ЕБВР за саниране на сградата.

Доскоро един от най-енергоемките отрасли у нас бе транспортът. Промениха ли се нещата там и какво прави АЕЕ в тази насока?
- При транспорта продължава тенденцията от последните години рязко да се повишава енергийното потребление. За тази година то дори е задминало като дял индустрията и неговият дял е 32,5% от крайното енергийно потребление. Вие виждате, че основната част от енергията в транспорта се използва от автомобилите. Автопаркът у нас през последните години бе много разширен с внос както на нови, така и на стари коли. Създадоха се и много транспортни фирми, които внесоха автомобили, и това допълнително вдигна консумацията на енергия в сектора.

Мерките за подобряване на ефективността, които би трябвало да се направят в транспорта, са част от оперативната програма „Транспорт". Те са свързани със закупуване на нови превозни средства с по-ефективни двигатели, намаляване на разходите за горива и емисии, съобразно европейските директиви. Също така трябва да се засили информираността на водачите на автомобили за по-ефективното използване на колите, както и поддържане на доброто им техническо състояние.

Отделно трябва да се оптимизира и организацията на движението, за да се прави по-малък престой на светофарите и да се намали разходът на гориво в градските зони. Чрез такива мерки ще се намали разходът на гориво и отделяните вредни емисии.
Още от интервюто на „Класа"