Приключващият днес в Давос 40-и юбилеен Световен икономически форум вече има своето кратко определение: най-строг, по-конкретен и както винаги бъбрив.
Според британския вестник Times неговите основни послания са:
- опит за консолидация на държавните и правителствените ръководители да ограничат банкерите и техните инвестиции в спекулативни активи;
- заели тотална отбрана банкерите са единни и предупредиха, че ако им бъдат вързани ръцете да финансират световната икономика, тя ще попадне в такава яма, че отминаващата криза ще изглежда детска игра.
„Да се подобри светът" - този девиз събра тази година в Давос над 1400 политици, икономисти, бизнесмени и учени. От тях над 30 бяха държавните и правителствените ръководители, повече от 65 министри, над 100 ръководители на международни организации.
Повод политици и банкери да се противопоставят толково остро едни на други относно банковото регулиране, беше направеното преди седмица предложение на президента на САЩ Барак Обама да се намали драстично бизнесът на банките, за да им се попречи да смесват чисто банковата дейност с някои прекалено рискови операции на финансовите пазари.
Пръв пое хвърлената зад Океана ръкавица президентът на Франция. „Да обърнем икономика с лице към човека - това е въпросът на XXI век», с философски лозунг се обърна към участниците във форума в първия ден Никола Саркози. Той не само подкрепи американския президент, но и той даде началото на атаката срещу банките, които бяха обвинени за всички грехове, довели света до една от най-големите финансови и икономически кризи в света.
Предварителните очаквания бяха, че изказванията ще бъдат позитивни, заради възобновения икономически растеж, но бюджетните проблеми на някои държави, сред които е и Гърция, насочи дискусиите не само към банковата реформа, но и към държавната подкрепа за икономиката.
Управляващият директор на Международния валутен фонд Доминик Строс-Кан предупреди, че възстановяването на държавните финанси ще бъде един от основните проблеми за световната икономика през идните години. Подкрепи го министърът на икономиката на Франция Кристин Лагард, която подчерта значението на "сроковете" както за оттеглянето на държавната подкрепа за съживяване на икономиката, така и за стартиране на реформата във финансовия сектор, за да се съживят държавните финанси.
И пак се стигна до банкерите. Ако през миналите години на форума в Давос банкерите организираха бал, тази година те бяха строги и делови и отправяха различни предупреждения, които имаха един същ смисъл: да не се допуска прекалено стриктно регулиране, което би намалило полето им на действие, защото това ще доведе до сериозни пречки да бъде финансирана икономиката, обобщава агенция „Франс-прес".
Някои от тях дори преминаха в открита атака. Както пише The Times ръководителите на едни от най-големите британски (HSBC и Barcays Standard Chartered) и американски (JPMorgan и Morgan Stanley) банки използваха посещението в Давос на министъра на финансите на Великобритания Алистър Дарлинг, за да изразят претенциите си към политиката на САЩ и да обяснят какви може да бъдат последствията от инициативата на Барак Обама.
Но „тлъстите котараци", както ги нарече американският президент, не срещнаха никаква подкрепа от Дарлинг. „Крайно време е банкерите да престанат да се оплакват, а да се захванат за работа. В техен интерес е по-бързо да слязат от първите страници на вестниците и да се заемат с това, което са длъжни да вършат - да осигурят кредити на икономиката", обобщи пред Reuters срещата си с банкерите министърът на финансите на Великобритания.
Банкерите явно не желаят да слязат от първите страници на вестниците и от централните новини на електронните медии, защото в интервюта за акредитираните в Давос журналисти те казваха, че искат да чуят и видят единно и общо споразумение за финансовата регулация. Което е всъщност тяхната контраатака, защото политиците не са единни по този въпрос.
"Този разнобой се харесва на банкерите, защото такова споразумение е невъзможно, което означава, че няма да се стигне до по-добро регулиране на финансовия сектор, и ние ще се върнем към онези правила преди кризата, когато самата криза отмине." Може би това е най-точната прогноза, направена в Давос от Нобеловия лауреат по икономика Джаузеф Стиглиц, цитиран от агенция Bloomberg.
zoneP
на 01.02.2010 в 23:20:21 #7Комунизъм никога не е имало на тази земя, имаше само пазарен капитализъм, както го нарича Реймон Арон. Централизация ня контрола над цялата собственост..... Та нали и "комунистическите" и по-късно "социалистическтите" общества (както те се назоваваха) говореха за прогрес на всяка цена, което се превеждаше в повече безобразна и нефункционална техника ? Нали се преизпълняваха петилетки, нали се сравнявахме с гадните "капиталисти" на коитио ДС им изпращаше хероина и кокаина за да докаже колко са гнили ? А сега мафията от небетео пада... да, късогледството е най тъжната ни черта ? Но ние предпочитаме да псуваме перд телевизора и да вярваме, че Иван Костов е виновен за земетресението в Хаити. Каквото човек сам си направи никой друг не може да му го стори...
Kihano6
на 01.02.2010 в 09:36:25 #6kozlodoev, разбира се. Много по-химанно е шепа анонимни частници да ги експлоатират като животни.
kozlodoev
на 01.02.2010 в 01:30:52 #5"После като гръм от ясно небе се отвори шанса за плячкосване на соц блока" Да, отвори се -- плановата икономика фалира, а на хората им писна шепа диктатори да ги третират като роби.
Justice for ALL
на 01.02.2010 в 01:13:36 #4- заели тотална отбрана банкерите са единни и предупредиха, че ако ми бъдат вързани ръцете да финансират световната икономика, тя ще попадне в такава яма, че отминаващата криза ще изглежда детска игра. =============================================== Явно е време наистина да им подкастрят крилцата. Тия момчета с беличките якички ще трябва да им правят одити все по-често, защото на тях не им пука, че карат хората да подписват договори, които после ги банкрутират. Единни били. Ще видим тая работа. На никого не му пука докато не го запукат.
iii_krv
на 31.01.2010 в 19:00:47 #3**...банкерите са единни и предупредиха, че ако им бъдат вързани ръцете да финансират световната икономика...** ************* Ето кой предизвика кризата - показаха си рогцата... Като под "да финансират световната икономика" разбират да прибират пая.
Kihano6
на 31.01.2010 в 17:44:16 #2Няма по-голяма стопанска глупост от капитализма. Колкото и да го мъдрят нищо няма да измъдрят. Проблема е самия капитализъм, а той не се подлага на съмнение, макар и да носи мизерия на 85% от населението на планетата. За соца криза се считаше състояние доста по-добро от това което настъпи през следващите 20 години, но за капитализма 50% гладни и две световни войни не се считат за криза. Ами така е, когато лъжата и двойния стандарт доминират. Ама има сходства с историята. Преди винаги е имало какво да се плячкоса. В зората на капитализма западняците колконизираха света. Когато не остана нищо за плячкосване на планетата се разгоряха двете световни войни. Колониалната система се разпадна. След втората световна война плячкосването на спасилите се колонии започна отново. Близкия изток, Латинска америка - най костеливия орех - Виетнам. После като гръм от ясно небе се отвори шанса за плячкосване на соц блока, после Азиатските тигри. Сега вече пак нищо не е останало за плячкосване. А те в Давос мислят ли мислят, както винаги за себе си!
alibaba
на 31.01.2010 в 11:07:04 #1Ааааа това значи са били котараците на Б.Б.