В писмо-сигнал, адресирано до главния прокурор и градския прокурор на София, и разпространено в Европейския парламент българският интернет-пионер Вени Марковски задава 7 риторични въпоса, целящи да изобличат Министерството на държавната администрация и административната реформа.

Става въпрос за обществената поръчка за 2000 лиценза за сървърна операционна система MS Windows Server и 60 000 лиценза за операционна система Windows и офис пакет MS Office, предназначени за настолни и преносими персонални компютри за нуждите на държавната администрация.

Според Вени Марковски, а и други коментари, появили се по медиите, поръчката всъщност не е поръчка, а изценировка на такава, като условията са поставени по начин, по-който да спечели конкретна фирма, близка до управляващите. Обвинения са повдигани също в смисъл, че държавата е "обречена" да използва софтуер на Microsoft, вместо софтуер с отворен код.

Ето как Министър Николай Василев отговаря на изобличителните въпроси с необходимите дози сериозност и хумор:

...Чувствам се длъжен да отговоря. В писмото си ти поставяш няколко въпроса. Ето моите коментари по тях:

1) Защо се закупуват точно 60 000 лиценза, а не малко повече или по-малко?

Отговор: Повярвай, МДААР знае най-добре колко служители и колко компютъра има в администрацията. Заедно с ДАИТС след дълъг анализ сме изчислили, че са ни необходими 60 000 лиценза. Броят на служителите по устройствените правилници се мени ежеседмично, а на реално заетите - ежедневно. Със сигурност никой не знае колко ще бъдат те на 31 май 2011 г., когато окончателно ще заплатим и придобием тези лицензи. Много вероятно е тогава компютрите в администрацията да са далеч над 60 000 - което оставя широко поле за изява на всички привърженици на алтернативен софтуер.

2) Защо не се закупи досегашният софтуер на половин цена в средата на 2008 г.?

Отговор: Първо, ако правителството отново анексира стария договор от 2002 г. и плати десетки милиони долари без процедура по ЗОП (Закона за обществените поръчки), гарантирам, че ти ще пишеш друго писмо до главния прокурор. Нали?

Второ, не е сигурно, че няма да бъде купен. Това е един от вариантите, който правителството има предвид.

Трето, кой те излъга, че е на "половин цена"? И колко е тя? Ако не бяхме провели тази процедура по ЗОП, как щяхме да знаем кое колко струва и кое е по-изгодно?

Четвърто, защо забравяш за т.нар. "software assurance" или софтуерна застраховка до 2011 г.? Ти знаеш какво означава тя.

Пето, каква е цената на парите във времето? Кое е по-добре - да платим всичко сега или на вноски до 2011 г.?

3) Защо не купим директно от Майкрософт, а се нуждаем от посредници?

Отговор: В нашата процедура никъде не пише, че не може да се яви самата Майкрософт от САЩ, Майкрософт България, Майкрософт Шри ланка или някой от хилядите им дистрибутори по целия свят. Защо фирмата не продава директно в своя мрежа от магазини и чрез свои директни представители, а предимно чрез оторизирани партньори, си е тяхна работа.

Практиката показва, че при повечето процедури по ЗОП доставчици не са самите производители, а оторизирани дилъри на автомобили или компютри, търговци на едро и

Вени Марковски е роден 1968г. В Скопие и е син на писсателя Миле Марковски. По образование е юрист, но подвизите му са основно на полето на IT технологиите. Той е съосновател и в последствие ръководител на втория в страната Интернет-оператор BOL.BG.
В своето поле Вени Марковски е и обществен деец. Той е Координатор е на Глобалната инициатива за политиката в Интернет за България, Председател е на Съвета за информационни технологии към Президента на Републиката, Член на Борда на директорите на Интернет общество - Ню Йорк, бивш кандидат за кмет на София на БСДП и др. 

др. Живеем в свободна пазарна икономика.

4) Цитат: "Дори за неспециалистите става ясно, че поръчката е написана така, че да бъде спечелена от българска фирма - ... оборот в лева, ... кандидатите да бъдат партньори на Майкрософт ..."

Отговор: През 2007 г. валутните курсове са нещо известно. Изискването е за минимален оборот от 5 млн. лв., което би могло да бъде 2,56 млн. евро, 3,75 млн. щатски долара или към 417 млн. йени. Никой не казва, че оборотът трябва да е от България. Можеше да е от Австралия. А няма нищо срамно в това да се използва националната ни валута - все пак поръчката се обявява в България.

Защо трябва кандидатите да бъдат партньори на Майкрософт? Ами ако се яви кварталният плод-зеленчук и иска да продава софтуерни лицензи? Това е несериозно.

5) В "магазина" предполагаемата цена на същия продукт е двойно по-ниска?

Отговор: Не съм адвокат на Майкрософт и няма да защитавам ценовата им политика. Напротив, в дългогодишната си работа като български министър последователно съм защитавал интересите на българския данъкоплатец. Не зная в кой "магазин" кое колко струва, но българската държава не пазарува домати на Женския пазар. Ние стартираме процедура по ЗОП, която е законно обявена в България и в ЕС и широко дискутирана в общественото пространство. Едва ли някой от бранша не знае за нея. Ако е имало доставчик с по-добра оферта, защо не се е явил? Ако познаваш такъв, доведи ми го днес. Ако условията му са по-добри, веднага ще ги вземем предвид - евентуално бихме спрели тази процедура и обявили нова. Опасявам се обаче, че не можеш да ни помогнеш. Имаш ли информация някой подобен клиент в България или в чужбина да си е купил точно такива лицензи на значително по-добра цена? Моите колеги от месеци анализират европейския пазар, но не са открили.

Кой е "същият продукт"? Може би в този "магазин" имат на склад 60 000 лиценза с възможност още 60 000 да бъдат безплатно и легално използвани от държавните служители вкъщи с включено обучение за всички тях и със софтуерна застраховка до 2011 г.?

6) Нарушил съм закона, защото съм обявил търг по ЗОП?

Отговор: Попитай всеки юрист за коментар.

Между другото, надявам се да си оценил практиката на МДААР. Ние ВИНАГИ отваряме офертите и ценовите предложения публично - пред самите участници и пред медиите. Освен всичко друго, тази практика ни пази от подобни обвинения за "явна далавера", каквито отправяш и ти сега.

7) Как комисията е проверила офертите за 2 часа и половина?

Отговор: Стигне ли се до такива аргументи, значи явно липсват бележки по същество. Комисията е съставена от петима от най-компетентните и отговорни служители, които са участвали в десетки различни процедури. Проверката на необходимите документи за допустимост не изисква цели седмици. Ако комисията е допуснала груба небрежност в работата си, това е друг въпрос, но според мен не е така.

Ще използвам случая да добавя още някои коментари.

Според мен никога ти или твои колеги не сте искали среща с мен, която да е била отказана. Досега обаче не си ми представил полезни концепции, стратегии, препоръки.

Миналата седмица присъствах 6 часа на дискусия за Майкрософт и open source/open code, на която ти не дойде, макар темата да е основен смисъл в твоето професионално развитие и публични изяви. В края на тази дискусия с десетки участници повечето се обединиха около извода, че за съжаление към момента тези лицензи на Майкрософт нямат алтернатива. Бих могъл да обясня какво държавата прави за развитието на електронното правителство и за работа със софтуер с отворен код, но няма да успея в това писмо.

Дали да работим предимно с Майкрософт или не - това не е само български проблем. По наша информация далеч над 90% от световните и български потребители работят с продуктите на Майкрософт. В ЕС има над 1500 обществени поръчки, в които фигурира изрично името на компанията, защото повечето европейски администрации все още предпочитат нейните продукти. Бих искал да не е така, но не се чувствам виновен за този световен проблем и за все още съществените недостатъци на някои програми с отворен код.

След като от години се занимаваш с темата Майкрософт и имаш време да пишеш писма-сигнали до главния прокурор, за тези години можеше добронамерено да предоставиш на несъвършената българска администрация например следната  информация или анализи:

  • Защо частният бизнес масово работи с продуктите на Майкрософт?
  • Защо голямата част от тези, които пишат срещу Майкрософт, пишат именно чрез продуктите на Майкрософт?
  • Как е решен въпросът в Европа и по света?
  • Има ли по-добри алтернативи?
  • Колко би струвало на една организация да премине на друг вид софтуер - инсталация, време, обучение? Кои са предимствата и има ли рискове?
  • Къде и как се продават най-евтините Майкрософт лицензи?
  • Какво би направил, ако беше на наше място?

Скъпи Вени,

Между теб и мен има основни разлики.

Ти не си в управлението, не носиш отговорност за своите действия. Ако идеите ти се окажат погрешни, никой няма да ти го припомня и да ти търси сметка. Никой няма да се сети да те пита какъв софтуер използва държавната институция, където ти в продължение на години си бил съветник. Ако прекалиш в обвиненията си, няма кой да те прикани да се извиниш, нито пък - да провериш дали в Наказателния кодекс има текст, който се отнася до набедяване в извършено престъпление.

А аз не съм нито приятел, нито враг на Майкрософт. От мен се иска администрацията да работи, а правителството да не ползва пиратски софтуер. Аз просто си върша работата.

Апропо, от десетина дни работя само с Open Office, който твои колеги инсталираха на моя компютър, за което им благодаря. В момента ще се въздържа да правя коментари дали ми харесва, или не. Това писмо все пак бях принуден да напиша на MS Word, за да могат повече хора да го отворят.