След продължилите близо 12 часа преговори в Брюксел, финансовите министри от Еврозоната и представителите на МВФ отново не успяха да постигнат окончателно споразумение относно това как да бъде понижен дълга на Гърция до по-устойчиви нива и отново не беше одобрен поредния транш от спасителната финансова помощ, без която Атина остава заплашена от фалит.
В изявление след безплодните преговори за втора поредна седмица, шефът на Еврогрупата - Юнкер заяви, че ще има нова среща в понеделник (26-ти ноември) "за по-нататъшна техническа работа върху някои елементи от спасителния пакет за Гърция". Той отбеляза, че Гърция е изпълнила всички предварителни условия, които са били поискани от основните международни кредитори на страната (от ЕК, ЕЦБ и МВФ). "Ние сме близко до споразумение, но трябва да бъдат предприети технически проверки, да бъдат направени финансови изчисления и именно технически причини не дадоха възможност за окончателно споразумение, така че ние прекъснахме нашата среща и ще я свикаме отново следващия понеделник", заяви Юнкер пред репортери.
Въпреки че Гърция изпълни всички изисквания, отново в основата на раздора са били проблемите и пътищата за редуциране на огромния гръцки дълг до по-устойчивото ниво в 120% от БВП на страната. МВФ и нейния шеф Лагард са продължили да настояват за мерки за съкращаване на дълга (в т.ч. и чрез отпиване на гръцки дълг притежаван от официалния европейски сектор - от държавите-членки на Еврозоната) и че смъкването на дълга до 120% от БВП на страната трябва да стане факт до 2020г., а не както настояват повечето европейски представители - до 2022г. Били са обсъждани и други мерки (за които най-вече настояват европейски представители на срещата) включително възможността за понижение на лихвите по вече отпуснатите двустранни заеми от Еврозоната към Гърция, възможността за временно замразяване на плащанията от гръцка страна на лихвите по отпуснатите заеми (т.е. лихвена ваканция), възможността за обратно изкупуване на притежавания от частния сектор гръцки дълг от гръцките власти (евентуално отпускане на допълнителен заем за 10 млрд.евро, като с тези средства гръцката страна изкупи нейни държавни облигации притежавани от частния сектор на по-ниска от номиналната цена между 30 до 35 цента за едно евро) и дори възможността за отказване на ЕЦБ от печалбата по притежаваните от нея гръцки дългови книжа.
След края на поредна "предпоследна" среща, Европейски валутен и икономически комисар - Оли Рен заяви, че "ако се наложи, ние ще бъде готови в предстоящите години да предприемем и по-нататъшни мерки за да гарантираме, че ще бъде постигната значителна устойчивост на гръцкия дълг".
Шефът на МВФ - Лагард заяви след 12 часовата маратонската среща, че е бил постигнат известен прогрес относно дълга на Гърция, но не е било постигнато окончателно всеобхватно решение. "Ние ще затвори финансовата дупка, но все още не сме го направили, така че има прогрес, но трябва да направим малко повече". Притисната от журналисти след края на срещата относно това колко още остава да се направи, Лагард смотолеви: "Малко повече работа".
Немският фин.министър Шойбле също говори кратко преди репортери на излизане от срещата, потвърди липсата на окончателно решение. Той каза, че министрите са имало "интензивна" дискусия, "но тъй като въпросите са толкова сложи, ние не постигнахме убедително решение и поради това ще се срещен отново в понеделник". Шойбле заяви, че Еврогрупата все пак е успяла да вземе решение за "по-добър контролен механизъм" за мониторинг на развитията в Гърция.
Този неуспех за втора поредна седмица за постигане окончателно споразумение относно мерките за понижение на огромния гръцки дълг, което блокира и отпускането на транша с финансовата помощ за Атина, доведе до рязък спад на еврото на валутните пазари през днешната азиатска търговия, като EUR/USD падна от 1.2821/22 долара към 1.2736 долара. Но очакванията за поредната насрочена за понеделник среща на Еврогрупата и МВФ по проблема Гърция, може да ограничат този нов натиск върху Единната европейска валута.