Венецуелският строителен работник Густаво Артега няма проблем с намирането на работа в страната си, която се развива бурно благодарение на рекордно високите цени на петрола, но миналия понеделник той не пристигна навреме на работа заради по-важно задължение - намирането на краве мляко.

Артега е на 37, баща на две деца, който от няколко месеца обикаля магазините из целия град, за да намира най-елементарни продукти нужни за нормалното съществуване на семейството му. Гражданите на Венецуела изпитват сериозен недостиг на олио, телешко месо и мляко, заради социално ориентираната политика на Уго Чавес, която се крепи на кредото: „евтини хранителни продукти за бедните венецуелци".

„Трябва да стане чудо, за да може човек да си купи мляко", споделя Артега, който е прекарал над 2 часа на опашка пред местния магазин в бедното предградие на Каракас Евкалиптус. „Не виждате ли, че положението ни е много тежко, бягам от работа, за да мога да се сдобия с едно или две бурканчета мляко", продължава той.

Потребителите във Венецуела започват все по-често да изпитват ужаса на недостига, след като икономиката започва да показва първи сигнали на прегряване. Венецуела реализира огромни печалби от износа си на петрол, главно към САЩ. Недостигът на потребителски стоки в страната, започва да дискредитира политика на Чавес, който се опитва да прокара поправки в конституцията на страната, за да я направи официално социалистическа.

Според бизнес-организациите, контролът на цените при определени стоки е такъв, че те нямат стимул нито да ги произвеждат, нито да ги продават. „Чавес иска да произвеждаме блага, които да се продават под себестойността им, а държавни дотации няма", коментира пред Ройтерс венецуелски производител. Според правителството, проблемът е в прекалено многото бедни граждани, които искат да се възползват от социалната програма.

Рафтовете на супермаркетите са пълни с уиски и вино, но 25% от стоките първа необходимост са с нередовни доставки през тази година, коментират интервюираните в страната. Според международните наблюдатели, венецуелците губят много часове в търсене на магазин, който в момента предлага нужната им хранителна стока. Търговците са принуждавани от държавата да предлагат ограничени количества от стоките си, като в някои магазини се слага печат на ръката на клиента, за да не се нареди втори път на опашката.

Забелязва се настройване на общественото мнение срещу политиката на Чавес, като вече дори онези, които подкрепят социалистическия му анти-американски подход, започват да мърморят. „Предупреждавахме за този безумен контрол на цените, че ще докара цялата държава до фалит, но няма кой да ни чуе", коментира представител на индустриалната група Conindustria.

В момента Чавес се опитва да промени конституцията в своя полза, което ще му даде право да бъде преизбиран на поста президент до живот. Очаква се промените в основния закон на страната да се гласуват през декември.

За сметка на социалната програма, черният пазар в страната процъфтява. Както е известно, там където държавата спъва пазарните принципи, хората продължават да ги търсят, но вече нелегално. Такъв е и случая с контрабандата на чували със захар, боб и изключително ценното сухо мляко, на цени 2 до 3 пъти по-високи от официалните.

Държавната агенция за защита на потребителите, с подкрепа на военните, започна да затваря някои магазини, които си позволяват да продават стоката на по-висока цена и така да поддържат редовни доставки на пазарен принцип с производителите. „Това е обида, трябва да платя $12 за кутия сухо мляко, вместо официалните $6. Децата ми се нуждаят от това, нямам избор", коментира потребител.

Икономиката на Венецуела регистрира годишен ръст от 10% през 2006 г., а милиони венецуелци започнаха да получават стипендии, за да продължат образованието си и да подобрят нивото на грамотност в страната.

„Харесвам това, което президентът прави за нас бедните хора", споделя Мария Пеня на 48 години за държавната програма на фиксирани цени. „Не ми харесва обаче това, че трябва по цял ден да висим по опашките, за да си набавим нужните ни хранителни продукти", завършва коментара си тя.