Петролният министър на Саудитска Арабия Али-ал Наими беше инициатор на последното понижение на добивните нива на страните от ОПЕК. Тогава той реши чрез намаляване на доставките да спре рязката обезценка на суровината, която беше слязла до под $50 за барел в началото на годината. От тогава до днес, цената се повиши с 26%, като днес се търгува за $62.81 за барел.
Според анализатори, ОПЕК ще защитава до край зоната от $50 до $60 за барел, като за предпочитана е цената да е в горния край на диапазона, отколкото в долния. ОПЕК в момента произвеждат 41% от общото световно петролно производство, като генерират рекордни печалби заради високите цени на суровината. Общите приходи за всички страни от картела наминават $661 млрд. през миналата година, докато през 2005 г. те са били $554 млрд.
На последното си заседание, страните членки на ОПЕК решиха да не променят дневните добивни нива и да изчакат още 6 месеца, през които да дадат време на пазара да се стабилизира. Преди десетина години, ОПЕК решаваше коя държава да намали производството си, когато цената на суровината заплашително слизаше към $10 за барел. На срещата си в Джакарта през 1997 г., те решиха да увеличат производството на петрол, въпреки че азиатската криза беше съкратила търсенето драстично.
През декември 1998 г., петролът беше на 12-годишно дъно и се търгуваше за $10.35 за барел, след като Иран отказа да намали производството си в знак на протест срещу решението на Саудитска Арабия да увеличи производството на петрол след Войната в залива от 1991 г.
В днешни дни, членовете на ОПЕК се опитват да работят в условия на разбирателство и консенсус, като се опитват да забравят враждите от минали периода и да се съсредоточат над общата цел за по-големи печалби и бъдещо развитие.
Kreten
на 26.03.2007 в 16:39:22 #1Аз пък си мислех, че всичко идва от акцизите.![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/icon_lol.gif?_=1446728989)